متوسط ترید و تحلیل تکنیکال

زمان‌بندی خروج؛ چگونه برای پایان بازار صعودی آماده شویم؟

در طی عمر ۱۲ ساله رمزارزها، تجربه نشان داده است که وضعیت بازار و قیمت بیت کوین طبق چرخه‌های تقریبا مشابه تکرارشونده عمل می‌کند. حال سوال این است که یک سرمایه‌گذار آگاه، چگونه می‌تواند پایان بازار صعودی یا نزولی را پیش‌بینی کند و به موقع از بازار خارج یا به آن وارد شود.

در ادامه این مطلب، با چرخه‌های بازار و نحوه تشخیص آن به کمک چند ابزار رایگان آنچین آشنا خواهیم شد. با ادامه این مطلب همراه باشید.

اتفاقات گذشته، چراغ راه آینده

چرخه بازار قیمت بیت کوین

بابی لی (Bobby Lee)، برادر خود چارلی لی موسس لایت کوین را مقصر سقوط قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خوانده است. البته حرف او تا حدودی شوخی بوده است. چارلی لی آخرین دارایی‌های لایت کوین خود را در دسامبر ۲۰۱۷ به قیمت ۳۵۰ دلار فروخت.

بابی با یادآوری این موضوع که خبر فروش لایت کوین توسط چارلی در توییتر سروصدا به پا کرد گفت:

من گفتم خدایا. احتمالا اوج قیمت فرا رسیده است.

بابی گفت:

من به شوخی به چارلی گفتم مسبب پایان روند صعودی بازار هستی.

البته چارلی لی دلیل اصلی پایان روند صعودی بازار نبود، بلکه این اقدام او، زمان‌بندی بسیار دقیقی بود که باعث شد لایت کوین‌های خود را تقریبا در بالاترین قیمت بفروشد. این موضوع، یک اتفاق ناگهانی و شانسی نبود، زیرا چارلی در اوایل ماه دسامبر همان سال پیش‌بینی کرده بود که بازار نزولی چند ساله با سقوط ۹۰ درصدی قیمت‌ها در پیش است.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا معامله‌گران و هودلرهای معمولی بازار نیز می‌توانند از اقدام چارلی لی پیروی کنند و در اوج بازار به فروش دارایی‌های خود بپردازند و در کف بازار مجددا به انباشت رمزارز اقدام کنند یا خیر.

مقاومت در برابر این شرایط بسیار دشوار است و اکثر مردم احتمالا از اقدامات پیتر مک‌کورمک (Peter McCormack) پیروی می‌کنند. وی در تب‌وتاب سال ۲۰۱۷ شاهد افزایش ارزش پورتفولیوی بیت کوین خود به ۱.۲ میلیون دلار بود و پس از آنکه مجبور شد دارایی‌های خود را به دلیل پرداخت هزینه‌ها در زمستان کریپتو بفروشد، ارزش پورتفولیوی او تقریبا به صفر رسید.

بسیاری از صاحب‌نظران عرصه رمزارزها نظیر ویلی وو تحلیلگر روی زنجیره‌ای (on-chain)، دیوید پوئل (David Puell) و Filbfilb و فیلیپ سویفت (Philip Swift) بر روی این مشکل کار کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸، این افراد معیارها و اندیکاتورهایی بر اساس الگوهای گذشته معرفی کردند تا به شناسایی اوج و کف قیمت کمک کنند.

دیدگاه‌های مختلفی در خصوص این موضوع وجود دارد که آیا زمانبندی در این بازار امکان‌پذیر است یا خیر. بابی لی به شدت بر چرخه‌های هاوینگ پافشاری می‌کند، در حالی که متی گرینسپن (Mati Greenspan) از Quantum Economics و اسکات ملکر (Scott Melker) معتقدند بهتر است از قوانین منطقی سودآوری و ایجاد پورتفولیو پیروی شود که در این شرایط، دیگر نیازی به پیش‌بینی رویدادهای آتی نیست.

غیرقابل پیش‌بینی بودن این بازار بسیار مشهود است، در حالی که طی ماه‌های اخیر شاهد اخبار مرتبط با ماجراهای کشور چین و حساب توییتر ایلان ماسک بودیم که تاثیر بسزایی بر بازار داشتند و باعث شده‌اند که بازار صعودی، خاطره‌ای قدیمی به نظر برسند.

تمام صاحب‌نظران با این موضوع موافق هستند که در روند صعودی باید سعی کنید که از جریان کسب سود عقب نمانید.

چارلی لی در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷ در توییتر نوشته است:

توییت چارلی لی در خصوص چرخه بازار و قیمت بیت کوین

تمام روندهای صعودی بازار رمرارزها با روند نزولی همراه بوده است. بازار به زمان کافی نیاز دارد تا به آرامش برسد. این تجربه ۷ ساله من از مشاهده و بررسی این عرصه است. اینکه روند نزولی تا چه قیمتی ادامه می‌یابد و چه مدت طول می‌کشد مشخص نیست. مردم باید از این موضوع آگاه باشند و با دانستن آن، سرمایه‌گذاری کنند.

درس‌های تاریخی: چرخه ۴ ساله

از زمان عرضه بیت کوین تاکنون زمان زیادی نمی‌گذرد تا بتوانیم از سابقه‌های قدیمی آن نتیجه‌گیری مطمئنی دریافت کنیم، اما این باور وجود دارد که قیمت بیت کوین در خصوص هاوینگ، نوسان‌های قابل پیش‌بینی ارائه می‌دهد.

به نصف شدن پاداش بلاک بیت کوین، هاوینگ گفته می‌شود که هر چهار سال یکبار رخ داده و مقدار تولید و صدور بیت کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد. نظریه موجود در هاوینگ این است که هرچه تعداد بیت کوین کمتر باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد. تاکنون قیمت بیت کوین با نزدیک شدن به هر هاوینگ کاهش یافته و پس از آن به رکورد جدیدی دست یافته است.

لی به مدت تقریبا یک دهه طرفدار این ایده بوده و این مفهوم را در ماه دسامبر ۲۰۱۳ طی سخنرانی در دانشگاه استنفورد ارائه داده است.

لی مدیرعامل Ballet و نویسنده کتاب “وعده بیت کوین” گفته است:

من مرد ساده‌ای هستم و نمی‌توانم این را پیش‌بینی کنم، اما بر اساس احساسم و تجربه ۱۰ ساله‌ام در این زمینه، به نظرم این روندهای قیمت از هاوینگ پیروی می‌کنند. این موضوع یک اهرم اقتصادی است که در عرصه بیت کوین رخ می‌دهد که طی آن، نرخ تولید بیت کوین نصف می‌شود.

در هر صورت، افزایش قیمت با کمی تاخیر نسبت به هاوینگ رخ می‌دهد.

اگر این نظریه درست باشد و تاکنون نیز به نظر می‌رسد که درست بوده است، فقط عرضه را مدنظر قرار داده است، نه تقاضا. بنابراین در شناسایی اوج بازار مفید نیست. کف قیمت در هاوینگ اول، یک سال قبل از وقوع هاوینگ به دست آمد و اوج قیمت نیز یک سال پس از هاوینگ ثبت شد. فاصله کف و اوج قیمت نسبت به هاوینگ‌های دوم و سوم نیز بیش از ۵۰۰ روز بود.

اوج قیمت ماه آوریل فقط سه برابر رکورد قیمت قبلی بود. بنابراین لی معتقد است که این روند صعودی هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

وی در این خصوص گفته است:

بر اساس تجربه من، بازار های صعودی نزدیک به ۳ برابر رکورد قیمت قبلی پایان نمی‌یابند و می‌توان گفت که به راحتی به ۱۰، ۲۰ و حتی ۳۰ برابر اوج قیمت قبلی دست خواهند یافت. بنابراین، دست کم اگر قیمت ۱۵ یا ۱۶ برابر اوج قیمت قبلی شود، شاهد بیت کوین ۳۰۰,۰۰۰ دلاری خواهیم بود.

اوج و فرود بیت کوین

دو کار می‌توان با این اطلاعات انجام داد. می‌توان قبل یا در هنگام اوج قیمت به فروش رمزارز پرداخت. یا می‌توان با این انتظار صبر کرد که قیمت در ۴ سال بعد بیشتر خواهد شد.

گزینه دوم بسیار آسان‌تر است. این موضوع به ویژه برای شناسایی اوج بازار، کارآمد است زیرا اکثر معامله‌گران مجذوب سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود می‌شوند. لی گفته است که افزایش سریع قیمت در واقع بهترین نشانه‌ای است که از اوج قیمت عبور کرده‌ایم.

وی گفت:

اگر قیمت طی ۲۴ ساعت دو برابر شود، پس قطعا این سطح، اوج قیمت است.

اسکات ملکر معامله‌گر رمزارزها که به اسم The Wolf of All Streets شناخته می‌شود با این موضوع موافق است. وی سرمایه‌گذاری در بیت کوین را از سال ۲۰۱۶ شروع کرد و در صف اول بازار صعودی سال ۲۰۱۷ و سقوط پس از آن قرار داشت.

وی گفت:

به نظرم این احساس در میان عموم مردم وجود داشت که روند صعودی بازار به این زودی به پایان نمی‌رسد. خرده سرمایه‌گذاران در حال انباشت بیت کوین در روند صعودی قیمت بودند و باور داشتند که قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. قیمت در حوالی ۲۰,۰۰۰ دلار متوقف شد. به نظرم اکثر مردم نتوانستند سود کسب کنند و کل بازار به سمت زمستان کریپتو سقوط کرد.

اندیکاتورهای تکنیکال و درون زنجیره‌ای

در این خصوص Filbfilb هم‌بنیانگذار Decentrader گفته است سقوط قیمت از رکورد سال ۲۰۱۷ باعث شد که تحلیلگران متعددی به توسعه ابزارهایی بپردازند که روند صعودی و اوج قیمت بعدی را پیش‌بینی کنند. این افراد از اطلاعات بازار و بلاک چین طی ۱۲ سال اخیر استفاده می‌کنند تا رابطه بین سود، افراد حاضر در این عرصه، عرصه و نوسان بازار را شناسایی کنند.

در این خصوص Filbfilb گفته است:

افرادی با ایده‌های بسیار خوبی وجود دارند که ابزارهای درون زنجیره‌ای شگفت‌انگیزی ارائه می‌دهند تا بتوانیم رفتار بازار های مختلف را متوجه شویم. برای مثال، دیوید پوئل، فیل سویفت و مراد محمودف از این دست افراد هستند.

وی گفته است که بازار رمزارزها به دلیل شفافیت بسیار زیاد فناوری بلاک چین، از لحاظ اطلاعات موجود تقریبا منحصربه‌فرد است.

او افزود:

آیا همه ما دارای ابزاری هستیم که زمان اوج بازار را مشخص کنیم؟ اگر بازار رمزارزها را با بازار هایی نظیر طلا مقایسه کنیم شاهد این موضوع هستیم که از لحاظ مقدار اطلاعات در بهترین شرایط قرار داریم.

MVRV Z-Score

۳ ابزار برتر

تقریبا یک‌ میلیون ابزار مختلف در دسترس است، اما به عقیده Filbfilb، دو مورد مهم از این ابزارها شامل Puell Multiple و شاخص MVRV-Z است. Puel Multiple میزان سودآوری ماینرها را بررسی می‌کند و شاخص MVRV-Z به بررسی قیمت کنونی نسبت به قیمت خریداری‌شده هر بیت کوین می‌پردازد. این ابزارها رایگان هستند.

وی گفت:

شاخص MVRV-Z ابزار بسیار خوبی است زیرا به سرمایه‌گذاران می‌گوید که تا چه مقدار در سود قرار دارند.

ایده این ابزار آن است که اگر کاربران، بیت کوین را با قیمت ۱۰۰۰ دلار خریده باشند و قیمت بیت کوین اکنون به ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافته باشد نسبت به اینکه بیت کوین با قیمت ۱۵,۰۰۰ دلار خریداری شده باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که سرمایه‌گذاران به فروش دارایی خود بپردازند.

اگر امتیاز MVRV-Z به سطح بالایی برسد بدان معنا است که تمام دارندگان بیت کوین نسبت به قیمت خرید خود در سود بسیار زیادی قرار دارند. بنابراین، این شرایط باعث می‌شود که فکر کنید مردم در آستانه فروش دارایی خود و کسب سود چشمگیری هستند.

اگرچه اگر دوره ابَرتورم را وارد کنیم، این نمودار دیگر کارآمد نیست، اما این ابزار آزمایش شده است و اوج قیمت را با فاصله یک هفته نشان می‌دهد. بنابراین، هنگام سرمایه‌گذاری بهتر است از این نمودار بیشتر استفاده کنید.

به عقیده Filbfilb، ابزار بسیار ارزشمند دیگر Peull Multiple است که سودآوری ماینرها در مقابل سودآوری آنها طی ۳۶۵ رو گذشته را نشان می‌دهد.

وی گفته است:

اگر سرمایه‌گذاران ناگهان با سودآوری بسیار زیاد مواجه شوند، احتمالا به فروش کوین‌های خود می‌پردازند.

Puell Multiple
Puell Multiple

هودلرها دارایی خود را ارزان نمی‌فروشند

فیلیپ سویفت یکی دیگر از موسسان Decentrader افزوده است که نمودار موج هودل بیش از یک سال یکی دیگر از اندیکاتورهای سودمندی است که بر اساس روان‌شناسی هودلرها است.

وی در این خصوص گفت:

نمودار موج هودل یکی از ابزارهای روی زنجیره‌ای است که مقدار بیت کوین هودل شده به مدت حداقل یک سال را نشان می‌دهد. الگوی چرخه‌ای مشخصی وجود دارد که طی آن، خط موج هودل بیش از یک سال روندی مخالف با قیمت دارد. این موضوع به دلیل آن است که در بازار های نزولی، هودل کنندگان به انباشت می‌پردازند و بیت کوین خود را ارزان نمی‌فروشند. بنابراین، نرخ هودل بیش از یک سال رشد پیدا می‌کند. 

سویفت افزود:

با پیشروی در بازار های صعودی، از آنجایی که قیمت افزایش می‌یابد، هودلرها نیز در صدد کسب سود برمی‌آیند. این افراد فروش بیت کوین خود را شروع می‌کنند. این موضوع، سطح هودل یک ساله را کاهش می‌دهد. سطح هودل یک ساله اکنون بر روی ۵۳ درصد قرار دارد و در صورت افزایش قیمت احتمال دارد تا حدود ۴۷ درصد برسد. بنابراین فاصله زیادی تا پایان روند صعودی داریم.

وی در توییتر نوشت:

شاخص هودل یکساله قیمت بیت کوین

نمودار موج هودل یک ساله مدت اندکی کاهش یافت اما اکنون مجددا در حال رشد است. این موضوع نشان می‌دهد که هودلرها علاقه‌ای به فروش در این سطح قیمت ندارند و انتظار قیمت‌های بالاتر را دارند. به نظرم خط هودل تا قیمت بالاتر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار کاهش نخواهد یافت.

اکثر مردم احتمالا وقت کافی برای آشنایی و یادگیری تمام ابزارهای مختلف را ندارند. نمودارهای تحلیل تکنیکال شامل میانگین متحرک دو ساله، میانگین متحرک ۲۰۰ هفته، مدل انباشت به جریان، اندیکاتور چرخه پای (Pi Cycle)، ضریب نسبت طلایی، روزهای سودآور بیت کوین و منحنی‌های رشد لگاریتمی بیت کوین هستند.

اندیکاتورهای آنچین نیز شامل موج‌های RHODL، نسبت RHODL، سیگنال پیشرفته NVT، سود و ضرر نسبی، نوسان شبکه بیت کوین، ریسک معکوس، آدرس‌های فعال، احساس حاکم بر بازار و نسبت سود خروجی خرج شده است.

در این بین، Decentrader فراابزاری به اسم KPI بیت کوین توسعه داده است که امتیازهایی از صفر تا ۱۰۰ به هر نمودار اختصاص می‌دهد. Filbfilb در این خصوص گفته است:

بررسی ۵۰ نمودار مختلف بسیار دشوار است. بنابراین کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم ایجاد یک دید کلی و از سطح بالا است. تمام این ابزارها در یک ابزار خلاصه شده‌اند که از آن یک امتیاز به دست می‌آید. از این امتیاز می‌توانید متوجه شوید که تا چه حد در روند کنونی پیش رفته‌اید و بازار در چه شرایطی قرار دارد.

فرا ابزار KPI بیت کوین - قیمت بیت کوین - بازار صعودی

چند نکته مهم

چند شرط برای استفاده از این ابزارها وجود دارد. بسیاری از ابزارها بر این فرض استوار هستند که بیت کوین رمزارز برتر کل بازار است و بازار با افزایش و کاهش قیمت این رمزارز در ارتباط است. این موضوع می‌تواند درست باشد، اما به شرط آنکه اتریوم به عنوان رمزارز برتر از آن پیشی نگیرد.

نکته دیگر این است، همانطور که FUD ایجادشده در صنعت استخراج کشور چین و توییت‌های ایلان ماسک در ماه‌های آوریل و می نشان داده‌اند، این اندیکاتورها دارایی شما را از شرایط قوی سیاه نجات نمی‌دهند.

متی گرینسپن موسس شرکت Quantum Economics خاطرنشان کرده است که تاریخ گاهی اوقات تکرار می‌شود اما آینده را پیش‌بینی نمی‌کند.

وی گفت:

مردم دوست دارند سردرگم شوند و بگویند به دلیل آنکه اتفاق خاصی X بار رخ داده است پس احتمالا Y بار پس از آن رخ خواهد داد. این موضوع همیشه درست نیست.

جمع‌بندی

در این مقاله با چرخه‌های سنتی بازار و برخی از ابزارهای کارگشای تحلیل‌گران مطرح بازار برای تشخیص زمان‌بندی پایان بازار صعودی آشنا شدیم. از نقش هاوینگ در چرخه بیت کوین گفتیم و از نقش انتظارات سرمایه‌گذاران در بازار گفتیم. در شماره بعدی از این نوشته، با راهکارهایی برای تصمیم‌گیری بهتر در زمان پایان چرخه صعودی بازار با شما خواهیم بود.

قسمت دوم از این مقاله را در لینک زیر مطالعه کنید:

راهکار شما برای تشخیص پایان چرخه بازار چیست؟ چه ابزارهایی به شما در این امر کمک می‌کنند؟ لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا