متوسط تحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال

فروش یا هودل؛ چگونه برای پایان روند صعودی بازار آماده باشیم؟

در قسمت پیشین این مقاله با چرخه‌های سنتی بازار آشنا شدیم و با معرفی چند ابزار، سعی کردیم تا دید بهتری نسبت به زمان پایان روند صعودی مارکت به دست آوریم. حال سوال بزرگ این است که با پایان روند صعودی چه کنیم؟ دارایی‌های خود را بفروشیم یا در زمستان بازار هولد کنیم؟ در این قسمت با دیدگاه برخی از تحلیل‌گران کارکشته دنیای رمزارزها در خصوص آشنا خواهیم شد. با ادامه مطلب همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شاید طی روند صعودی اخیر چند ده میلیون تومانی به دست آورده‌اید و در صدد این هستید تا قبل از سقوط قریب‌الوقوع بازار، سود چشمگیر خود را به ارز فیات تبدیل کنید. اما همزمان نمی‌خواهید اکنون دارایی خود را بفروشید و از روند صعودی بالقوه جا بمانید. پس در این شرایط باید چه کاری انجام دهید؟

به نظر متی گرینسپن (Mati Greenspan) موسس Quantum Economics پاسخ این سوال ساده و آسان است. وی با بیان اینکه فقط کافیست خوش‌بین باشید گفته است که سعی نکنید تا بازار را زمانبندی کنید.

 وی اذعان داشته است:

به عنوان کسی که تمام زندگی خود و حتی قبل از رمزارزها به معامله پرداخته است می‌گویم متوجه خواهید شد که خوش‌بین بودن همواره نتیجه خوبی به همراه دارد و خارج کردن سرمایه از بازار تقریبا هیچ موقع استراتژی بلندمدت خوبی نبوده است.

گرینسپن خاطرنشان کرده است که حتی کسانی که در اوج قیمت سال ۲۰۱۷ بیت کوین خریداری کرده‌اند، تنها با گذشت۳ سال و نیم، سود ۲۵۰ درصد سود کسب کرده‌اند.

وی گفت:

کسانی که هوشیار بودند و زمستان کریپتو را پیش‌بینی کردند و سرمایه خود را از این بازار خارج کردند، چه زمانی می‌خواهند به بازار برگردند؟ هیچکس نمی‌تواند بازار را زمانبندی کند. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، دستیابی به بهترین استراتژی با توجه به اطلاعاتی است که در اختیار داریم.

هیچکس نمی‌تواند اوج بازار را پیش‌بینی کند

پیش‌بینی اوج بازار

گرینسپن برخلاف Filbfilb و فیلیپ سویفت معتقد است استفاده از اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای به منظور پیش‌بینی دقیق پایان روند صعودی امکان‌پذیر نیست. وی هشدار داده است که اتفاقات غیرمنتظره‌ای نظیر اخبار منفی از جانب قانون‌گذاران کشور چین یا توییت‌های ایلان ماسک می‌تواند در هر زمانی رخ دهند و بازار را به روند نزولی وارد کنند.

تحلیلگر Filbfilb گفته به همین دلیل است که معامله‌گران خوب فقط به یک نوع اطلاعات بسنده نمی‌کنند، بلکه تحلیل‌های درون زنجیره‌ای را همراه با احساسات بازار، اطلاعات چرخه بازار، تحلیل‌های تکنیکال و هرچیزی که مسیر بازار را بررسی کند در نظر می‌گیرند.

وی افزود اگر منتظر هستید که تحلیل‌های روی زنجیره‌ای (on-chain) پاسخ شما را بدهند و ناگهان با رویداد قوی سیاه مواجه شویم، دیگر به موقع نمی‌توانید اقدامی در این خصوص انجام دهید. حتی رویدادهای قوی سیاه نیز مشکل مهمی برای معامله‌گران حرفه‌ای محسوب نمی‌شود. Filbfilb خاطرنشان کرده است که سقوط بازار در پنج‌شنبه سیاه ماه مارس ۲۰۲۰، چند هفته قبل از آن قابل پیش‌بینی بود. وی گفت:

اگر چنین اتفاقی مجددا رخ دهد، من به عنوان معامله‌گر وقت کافی برای انجام اقدام مناسب خواهم داشت. من همواره در حال ورود و خروج از بازار هستم.

«به نظر من، این شرایط بسیار مساعدتری است. من سایر ابزارها را در اختیار داشتم، مثلا اینکه می‌دانم چگونه از سرمایه خودم محافظت کنم. من روش‌های مختلفی برای مدیریت ریسک دارم. این موضوع بدان معنا است که لزوما مجبور به فروش بیت کوین به منظور جبران ریسک کاهش قیمت‌ها نیستم.»

بدون شک سختکوشی، زمان و تمرین بسیار زیادی لازم است تا بتوانیم همانند Filbfilb در بازار حضور داشته باشیم. اما بقیه افراد مشابه با ما چه اقدامی انجام دهند؟

در این خصوص، Filbfilb توصیه کرده است که به حد کافی سود کسب کنید تا در روند نزولی بازار هم خوشحال باشید. وی گفته است:

اگر سود چشمگیری کسب کرده‌اید سعی کنید با این سود، زندگی خود را مقداری تغییر دهید. خود من این کار را کرده‌ام. این نکته‌ به من امکان حفظ مقداری سرمایه در بازار، برای ادامه روند صعودی و افزایش قیمت احتمالی در آینده را داد.

ذخیره سود از معاملات

اسکات ملکر (Scott Melker) که به لقب The Wolf of All Streets شناخته می‌شود نیز با این موضوع موافق است که ذخیره سود چه در سطوح قیمتی برنامه‌ریزی شده و چه به صورت تصادفی، کلید موفقیت است. وی گفته است:

من شدیداً معتقدم هنگامی که سرمایه شما دو برابر شد باید سرمایه اولیه را خارج کنید. بنابراین اگر شما در ابتدا ۱۰۰,۰۰۰ دلار داشتید و سرمایه شما دو برابر شد، سرمایه اولیه را خارج کنید. در این شرایط ۱۰۰,۰۰۰ دلار دیگر دارید تا در بازار به فعالیت بپردازید و هیچگونه ریسکی شما را تهدید نمی‌کند.

مزیت دیگر این موضوع آن است که احتمال مرتکب شدن اشتباه بزرگ و فروش زود هنگام، دیر هنگام یا فروش بیش از حد کاهش می‌یابد. ملکر در ادامه می افزاید:

«هنگامی که سود ذخیره می‌کنید، هر بار که چیزی را می‌فروشید فشار بر روی تصمیمات آینده خود را کاهش می‌دهید. این کار از نظر ذهنی بسیار خوب است.»

هرچند وی در ادامه افزود که می‌توانید به سرمایه خود اعتماد زیاد داشته باشید و به صورت بلندمدت آن را حفظ کنید. ملکر در این خصوص گفت:

من برای فرزندان خودم بیت کوین خریده‌ام و نگران چرخه‌های صعودی و نزولی نیستم.

فرایند مستمر تطبیق با شرایط

رویکرد گرینسپن برداشت سود در مواقعی است که به پول نیاز داریم. وی سرمایه خود را از کوین‌هایی که رشد خوبی داشته‌اند به سمت پروژه‌های جدیدی انتقال می‌دهد که معتقد است در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت. وی مایل است تا در هر مرحله ۱۰ درصد از سود خود را خارج کند. سپس این سود را مجددا بیت کوین می‌خرد یا سرمایه‌گذاری‌های جدیدی انجام می‌دهد.

گرینسپن در این خصوص گفته است:

می‌توانید با متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری خود، تاثیر روند نزولی بازار را محدود سازید و در عین حال، پتانسیل روند صعودی را حفظ کنید.

اگرچه وی معتقد است که نمی‌توان اوج بازار را شناسایی کرد، اما خاطرنشان کرد که معمولا مشخص است که چه زمانی در روند صعودی یا نزولی قرار داریم. بنابراین باید بر اساس شرایط موجود اقدام کنید.

وی بیان کرده است:

قیمت‌ها کاهش می‌یابند و چنین چیزی هم انتظار می‌رود. این شرایط، زمانی است که باید حضور خود در بازار را کاهش دهید. من دلیلی برای شناسایی دقیق نقطه اوج بازار نمی‌بینم.

ما می‌توانیم متوجه شویم که چه زمانی در روند نزولی قرار داریم. این شرایط، زمان خروج است. پس پورتفولیوی خود را ساماندهی کنید و از معاملات دارای اهرم خارج شوید.

ملکر با توجه به اینکه شاهد پایان روند صعودی سال ۲۰۱۷ بود گفته است که هیجان لجام‌گسیخته در بازار و به شدت خوش‌بین بودن از جانب خرده سرمایه‌گذاران تازه وارد، یکی از قابل اتکاترین و معتبرترین سیگنال‌ها برای تشخیص اوج است.

وی در این خصوص گفت:

احساسات، نشانگر بهتری نسبت به نمودارها هستند. ما در سال ۲۰۱۷ شاهد این موضوع بودیم مردمی که هرگز چیزی از رمزارز نشنیده بودند و چیزی از آن نمی‌دانستند، می‌گفتند که باید رمزارز بخرند.

او به مادربزرگ یکی از دوستانش اشاره کرد که در سال ۲۰۱۷ پس از مشاهده ریپل (XRP) در شبکه CNBC، مقداری ریپل خریده بود. وی گفت:

این موارد، سیگنال‌های بسیار مهمی هستند.

ملکر بیان کرده است:

اگر نمودارها را بررسی کنید ممکن است کندل ستاره دنباله‌دار در نمودار ماهانه مشاهده کنید که طی آن، قیمت افزایش یافته و سپس سقوط کرده و سایه بلندی در حجم معاملات زیاد نسبت به گذشته داشته است. این موارد، همان چیزی است که به دنبال آن بودید. اوج تب‌وتاب و هیجان وجود دارد و سپس، قیمت نمی‌تواند همراه با این هیجان پیش برود.

اگرچه چند ماه قبل هیجان پیرامون میم‌توکن‌‌ها نظیر شیبا اینو (SHIBA) در بایننس اسمارت چین (BSC) به نظر مشابه با سیگنال‌های مهم بود، اما ملکر معتقد است که رمزارزها به حدی بزرگ شده‌اند که ترکیدن این حباب‌ها نتواند صدمه‌ای به باقی بازار وارد کند. وی به تابستان دیفای و هم‌چنین رشد و سقوط و مجددا رشد NFT ها به عنوان مثالی در خصوص این موضوع اشاره کرده است.

ملکر در این خصوص گفت:

به نظر من رمزارزهایی نظیر دوج کوین و سیف‌مون، حباب‌های مختص به خود را دارند، اما حباب آنها گویای حباب بزرگتر کل بازار نیست. اگر چنین رفتاری را از جانب بیت کوین یا اتریوم مشاهده کنیم، زمان آن رسیده است که مراقب باشیم.

ارزش بازار بیت کوین- روند صعودی و نزولی بازار
ارزش بازار بیت کوین – اعداد به میلیارد دلار

نگاه کلی‌تر

گرینسپن گفته است تمرکز بر شناسایی پایان چرخه صعودی، توجه مردم را از موضوع مهم‌تر دور می‌کند. به نظر او، بازار رمزارزها از زمان بحران اقتصادی جهانی تاکنون در روند صعودی طولانی قرار داشته است. گاهی اوقات، قیمت رمزارزها اندکی جلوتر حرکت کرده‌اند و سپس به طور موقت اصلاح شده‌اند، اما مسیر کلی در روند صعودی قرار دارد.

وی گفت:

اتفاقی که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ برای بیت کوین رخ داد، از مسیر این رمزارز جلوتر بود. به نظرم دیگر شاهد زمستان کریپتو همانند دو مقطع قبلی نخواهیم بود.

تمام مصاحبه شوندگان با این موضوع موافق هستند و هیچکدام کاهش ۸۰ درصدی قیمت همانند سال ۲۰۱۸ را پیش‌بینی نمی‌کنند.

ملکر در این خصوص گفت:

به نظرم شاهد اصلاح قیمت سالم خواهیم بود، اما به روند صعودی بازار ادامه می‌دهیم. اگر بیت کوین در این چرخه به قیمت ۶ رقمی نرسد متعجب خواهم شد.

بابی لی (Bobby Lee) مدیرعامل شرکت Ballet و نویسنده کتاب وعده بیت کوین (Promise of Bitcoin) معتقد است بیت کوین در مسیر تبدیل شدن به ابزار ذخیره جهانی ارزش نظیر طلا، نقره و اوراق قرضه است که ارزش آنها میلیون‌ها دلار است و در اختیار دولت‌ها قرار دارد. وی بیان کرده است:

به نظر من، ارزش بیت کوین حداقل یک، دو یا حتی چند میلیون دلار است.

بنابراین اگر با این نظر موافق هستید، در صورتی که برای بلندمدت به حفظ بیت کوین بپردازید برنده خواهید شد. بابی لی توصیه کرده است حتی اگر با این موضوع موافق نیستید، وسوسه نشوید که بیت کوین‌های خود را در اوج قیمت بفروشید تا بتوانید در کف قیمت، مقدار زیادتری بیت کوین بخرید.

وی گفته است که این موضوع غیرممکن است و هیچکس نمی‌تواند اوج قیمت را شناسایی کند. حتی برادر او یعنی چارلی لی موسس لایت کوین نیز نتوانست اوج قیمت در سال ۲۰۱۷ را به طور دقیق پیش‌بینی‌ کند.

وی گفت:

اگر از برادرم بپرسید فکر نکنم بگوید اوج قیمت را شناسایی کرده باشد. او تمام لایت کوین‌های خود را فروخت اما تمام رمزارزهای خود را نفروخت. روش کسب سود، حفظ بیت کوین تا قیمت ۱۰۰ تریلیون دلار است. اما اکثر مردم می‌خواهند با افزایش قیمت، مقداری از سود خود را خارج کنند. بنابراین، روش مطمئن، فروش مقادیر کمی از آنها با فاصله قیمت ثابت تا زمانی است که قیمت آن به یک میلیون دلار برسد.

آیا این بار شرایط متفاوت است؟

بهترین و خوش‌بین‌ترین افراد عرصه رمزارزها به تدریج به این موضوع فکر می‌کنند که عصر چرخه‌های چهار ساله بازار به پایان می‌رسد و با محقق شدن پذیرش عموم مردم، بازار وارد فراچرخه (supercycle) می‌شود. با توجه به این موضوع که سازمان‌ها در حال افزودن بیت کوین به ترازنامه‌های مالی خود هستند و بانک‌های مرکزی در حال پذیرش نظریه پولی مدرن و چاپ نامحدود دلار به عنوان یک سیاست اقتصادی هستند، صنعت رمزارزها این بار وارد دوران جدید می‌شود.

در این خصوص، Filbfilb گفته است:

صحبت‌هایی مبنی بر این موضوع وجود دارد که در حال ورود به فراچرخه هستیم. این موضوع بدان معنا است که بیت کوین به طور کارآمد به ذخیره ارزش تبدیل خواهد شد. در صورت وقوع این موضوع، ممکن است در چرخه بزرگتری قرار داشته باشیم. اگر ارزش دلار هم‌چنان سیر نزولی خود را ادامه دهد، دلیلی وجود ندارد که مردم بیت کوین‌های خود را بفروشند زیرا جای دیگری وجود ندارد که ارزش سرمایه خود را حفظ کنند.

ملکر نیز معتقد است که بیت کوین می‌تواند در فراچرخه قرار داشته باشد. وی خاطرنشان کرده است که زمان در بازار بر زمانبندی در بازار ارجحیت دارد.

ملکر گفته است:

اگر باور دارید که روزی قیمت بیت کوین ۶ رقمی خواهد شد و به یک میلیون دلار خواهد رسید، باید خرید آن را شروع کنید. اگر پولی که توان از دست دادن آن را دارید سرمایه‌گذاری کنید و بازه زمانی بلندمدتی در نظر دارید، پس دیگر نباید نگران اوج قیمت باشید.

وی در پایان افزود:

همانند هر بازار دیگری در طول تاریخ، بهترین روش برای نزدیک شدن به این بازار، سرمایه‌گذاری تدریجی پولی است که به آن نیاز ندارید و اجازه دهید که این سرمایه در بلندمدت برای شما کار کند. اینگونه است که مردم از ابتدا در بازار بورس به ثروت چشمگیری دست یافته‌اند. این شرایط برای بیت کوین نیز فرقی نمی‌کند، به جز آنکه سرعت آن بیشتر است.

سخن پایانی

در قسمت پایانی این مطلب از وبسایت کوین تلگراف،‌ با نظرات متخصصان سرشناس بازار در خصوص رویکردهای متفاوت آن‌ها به خروج از بازار آشنا شدیم. آن‌ها معتقدند که نمی‌توان قله قیمت را به دقت پیش‌بینی کرد. همچنین ذخیره سود در هنگام روند صعودی بازار و کاهش ریسک، از دیگر توصیه‌های آن‌ها به سرمایه‌گذاران است. گاهی نیز با افق دید را گستراند و بی‌توجه به روند نزولی کوتاه‌مدت، افق بلند‌مدت را دید و اجازه نداد که احساسات بر تصمیم‌گیری سایه افکند. برای دستیابی به چنین وضعیت روحی، مدیریت ریسک امری الزامی به نظر می‌رسد.

نظر شما درباره چگونگی واکنش به پایان روندها در بازار چیست؟ شما چه توصیه‌ای برای دیگر معامله‌گران دارید. دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا