با اندیکاتور های پیشرو (Leading) و تاخیری (Lagging) بیشتر آشنا شویم!

اندیکاتور های لیدینگ (Leading) و لگینگ (Lagging) ابزارهایی هستند که قدرت یا ضعف اقتصادها یا بازارهای مالی را ارزیابی می‌کنند. به عبارت ساده می‌توان گفت که اندیکاتور های لیدینگ قبل از چرخه اقتصادی یا روند بازار تغییر می‌کنند. در مقابل، اندیکاتور های لگینگ بر اساس رویدادهای قبلی می‌باشند و چشم اندازی از تاریخچه بازار یا اقتصاد مورد نظر ارائه می‌دهند.

به عبارت دیگر، اندیکاتورهای لیدینگ، سیگنال های پیش بینی (قبل از وقوع رویداد یا روند) ارائه می‌دهند و اندیکاتور های لگینگ نیز بر اساس روندهای گذشته، سیگنال های مختلف ایجاد می‌کنند. این دو نوع اندیکاتورها به صورت گسترده توسط سرمایه گذاران و معامله کنندگانی به کار گرفته می‌شوند که از تحلیل های تکنیکال (TA) بهره می‌برند و باعث مفید واقع شدن این اندیکاتورها در بورس، فارکس و معاملات ارز دیجیتال می‌شوند.

در بازارهای مالی، اندیکاتورهای TA تاریخچه بسیار طولانی دارند که به دهه های اول قرن بیستم میلادی برمی‌گردد. ایده این اندیکاتورها ریشه در نظریه داو (Daw Theory) دارد که بین سال های ۱۹۰۲ الی ۱۹۲۹ توسعه یافته است. نظریه داو بیان می‌کند که نوسان قیمت به صورت تصادفی نمی‌باشد و بنابراین با استفاده از تحلیل های جامع رفتارهای گذشته بازار می‌توان به پیش بینی این نوسان ها پرداخت.

به غیر از این، از اندیکاتورهای لیدینگ و لگینگ برای نمایش عملکرد اقتصادی استفاده می‌شوند. بدین ترتیب، این اندیکاتورها همیشه با تحلیل تکنیکال و قیمت های بازار مرتبط نیستند و ارتباط هایی نیز با سایر شاخص ها و متغیرهای اقتصادی دارند.

نحوه کار اندیکاتور های لیدینگ و لگینگ چگونه است؟

در ادامه نحوه کار این اندیکاتور ها توضیح داده می شود.

اندیکاتور های لیدینگ

همانطور که اشاره شد، اندیکاتورهای لیدینگ می‌توانند اطلاعاتی درباره روندهایی ارائه دهند که هنوز به وقوع نپیوسته اند. بنابراین، این اندیکاتورها می‌توانند برای پیش بینی رکود یا بازیابی های بالقوه نظیر عملکرد بازار بورس، خرده فروشی ها و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

بنابراین، اندیکاتورهای لیدینگ جلوتر از چرخه های اقتصادی حرکت می‌کنند و به طور کل برای تحلیل های کوتاه و میان مدت مناسب می‌باشند. برای مثال پروانه‌های ساخت را می‌توان نوعی اندیکاتور اقتصادی لیدینگ در نظر گرفت. پروانه های ساخت می‌تواند شامل سیگنال هایی در خصوص تقاضاهای آتی برای کارگر ساختمانی و سرمایه گذاری در بازار املاک باشد.

اندیکاتور های لگینگ

از اندیکاتور های لگینگ برای شناسایی و تعیین روندهای کنونی استفاده می‌شود که به خودی خود مشخص نمی‌باشند. در نتیجه، این نوع اندیکاتورها عقب تر از چرخه های اقتصادی حرکت می‌کنند.

معمولا اندیکاتورهای لگینگ بر روی تحلیل های بلندمدت و بر اساس عملکردهای اقتصادی گذشته یا اطلاعات قیمتی سابق اعمال می‌شوند. به عبارت دیگر، اندیکاتورهای لگینگ سیگنال هایی بر اساس روند بازار یا رویدادهای مالی ایجاد می‌کنند که قبلا شروع شده اند یا به وقوع پیوسته اند.

 

اندیکاتور های منطبق

اگرچه این نوع اندیکاتورها در عرصه ارزهای دیجیتال محبوب نیستند، اما نوع سومی از اندیکاتورها می‌باشند که قابل ذکر هستند. این اندیکاتورها بین دو نوع اندیکاتور دیگر قرار می‌گیرند. این اندیکاتورها تقریبا به طور همزمان عمل می‌کنند و اطلاعاتی درباره شرایط اقتصادی فعلی ارائه می‌دهند.

برای مثال با اندازه گیری ساعات کاری گروهی از کارمندان یا نرخ تولید بخش صنعتی خاص نظیر ساخت و تولید یا استخراج و ماینینگ، می‌توان اندیکاتور منطبق ایجاد کرد.

بهتر است به خاطر داشته باشیم که تعریف اندیکاتور های لیدینگ، لگینگ و منطبق همیشه کاملا مشخص نمی‌باشد. بعضی از اندیکاتورها ممکن است بر اساس روش یا بافت موجود در دسته بندی های مختلف قرار گیرند. این موضوع برای اندیکاتورهای اقتصادی نظیر تولید ناخالص ملی (GDP) بسیار رایج است.

به طور سنتی، GDP را یک اندیکاتور لگینگ در نظر می‌گیرند زیرا بر اساس سوابق اطلاعات محاسبه می‌شود. در بعضی از موارد، ممکن است بازتاب دهنده تغییرات آنی اقتصادی باشد و باعث شود که به یک اندیکاتور منطبق تبدیل شود.

 

کاربرد اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

همانطور که اشاره شد، اندیکاتورهای اقتصادی بخشی از بازارهای مالی می‌باشند. بسیاری از معامله کنندگان و کسانی که نمودارها را دنبال می‌کنند از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند که می‌توان این ابزارها را به عنوان اندیکاتورهای لیدینگ یا لگینگ در نظر گرفت.

اساسا اندیکاتورهای لیدینگ TA نوعی اطلاعات پیش بینی ارائه می‌دهند. این اندیکاتورها معمولا بر اساس قیمت های بازار و حجم معاملات می‌باشد. این موضوع بدان معنا است که ممکن است نشان دهنده نوسان بازار باشد که در آینده نزدیک رخ می‌دهند. اما همانند سایر اندیکاتورها، این اندیکاتور نیز دقیق نمی‌باشد.

مثال هایی از اندیکاتورهای لیدینگ که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شوند عبارتند از شاخص قدرت نسبی (RSI) و RSI استوکاستیک. در این صورت حتی کندل استیک ها نیز به دلیل الگوهایی که ایجاد می‌کنند می‌توانند نوعی از اندیکاتور لیدینگ در نظر گرفته شوند. در عمل، این الگوها می‌توانند چشم اندازی از اتفاقات آینده بازار را ارائه دهند.

از طرف دیگر، اندیکاتورهای لگینگ TA بر اساس سوابق اطلاعات است و به معامله کنندگان چشم اندازی درباره اتفاقات گذشته ارائه می‌دهند. در عین حال، هنگام شناسایی شروع روندهای جدید بازار نیز می‌توانند مفید واقع شوند. برای مثال، هنگامی که روند صعودی به پایان رسیده است و قیمت به کمتر از میانگین متحرک برسد، این نوع اندیکاتور می‌تواند شروع روند نزولی را نشان دهد.

در بعضی از موارد، ممکن است دو نوع اندیکاتور در یک نمودار وجود داشته باشد. برای مثال ابر ایچیموکو دارای هر دو اندیکاتور لیدینگ و لگینگ می‌باشد.

اندیکاتورهای لیدینگ و لگینگ هنگامی که برای تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می‌باشند. به نظر می‌رسد که اندیکاتورهای لیدینگ با پیش بینی روندهای آتی، بهترین فرصت ها را به معامله کنندگان ارائه می‌دهند. هرچند مشکل این است که اندیکاتورهای لیدینگ دائما سیگنال های اشتباه ایجاد می‌کنند.

در عین حال اندیکاتورهای لگینگ مطمئن تر می‌باشند زیرا مشخصا توسط سوابق اطلاعات بازار تعریف می‌شوند. نقطه ضعف مشخص اندیکاتور های لگینگ، واکنش با تاخیر آنها نسبت به نوسان های بازار می‌باشد. در بعضی از موارد ممکن است که سیگنال ها برای ایجاد یک وضعیت مطلوب برای معامله کنندگان بسیار دیر ایجاد شود و سود کمی را به همراه داشته باشد.

 

کاربرد اندیکاتورها در اقتصاد کلان

اندیکاتورها فراتر از استفاده در ارزیابی روندهای قیمت بازار، برای تحلیل روندهای اقتصاد کلان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اندیکاتور های اقتصادی با اندیکاتور هایی که برای تحلیل تکنیکال استفاده می‌شوند فرق می‌کنند، اما هم چنان می‌توان این نوع اندیکاتورها را به دو دسته لیدینگ و لگینگ تقسیم کرد.

علاوه بر مثال های ذکر شده، سایر اندیکاتور های لیدینگ اقتصاد کلان عبارتند از خرده فروشی ها، قیمت املاک و سطح فعالیت تولید. به طور کل، این اندیکاتورها برای کنترل فعالیت های اقتصادی آینده و یا حداقل ارائه چشم اندازهای پیش بینی در نظر گرفته می‌شوند.

دو مثال دیگر برای اندیکاتور های لگینگ اقتصاد کلان عبارتند از نرخ بیکاری و نرخ تورم. علاوه بر تولید ناخالص ملی و شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، از دو نرخ گفته شده هنگام مقایسه سطح توسعه در کشورهای مختلف یا هنگام ارزیابی رشد یک کشور نسبت به سال ها و دهه های قبل استفاده می‌شود.

 

سخن آخر

فرقی ندارد که از اندیکاتور های لیدینگ و لگینگ در تحلیل تکنیکال استفاده شود یا در اقتصاد کلان، نکته مهم این است که این اندیکاتورها در بسیاری از مطالعات مالی و اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌کنند. این اندیکاتورها تفسیر اطلاعات مختلف را تسهیل می‌بخشند و اغلب اوقات چندین مفهوم را در یک ابزار ساده ترکیب می‌کنند.

بدین ترتیب، این اندیکاتورها می‌توانند روندهای آینده را پیش بینی کنند یا روندهای به وقوع پیوسته قبلی را تایید می‌کنند. به غیر از این مورد، هنگام ارزیابی عملکرد اقتصادی یک کشور نسبت به سال های قبل یا نسبت به سایر کشورها نیز مفید می‌باشند.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع binance
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر