متوسط تریدسرمایه گذاری

ترید بر اساس روایت های بازار به چه شکل است؟

بازار ارزهای دیجیتال عرصه نوظهوری محسوب می‌شود و مدام در حال رشد و توسعه است. روایت‌های این بازار تاثیر زیادی بر روی رفتار تریدر‌ها و سرمایه‌گذاران دارند و به‌نوعی نحوه عملکرد پروژه‌های کریپتویی را رقم می‌زنند؛ بدین صورت که پروژه‌ها را مجبور می‌کنند تا به‌صورت همسو با روایات بازار، تغییر رویه بدهند و بر اساس نیاز کاربران تصمیم‌گیری کنند. این روایت‌ها موجب شکل‌گیری احساسات جامعه رمزارز می‌شوند و ترند کوتاه‌مدت و بلند‌مدت بازار ارز‌های دیجیتال را مشخص می‌کنند. در بازار نزولی‌، روایت‌های منفی موجب افزایش فشار فروش و کاهش قیمت‌ها می‌شوند و در بازار صعودی‌، روایت‌های مثبت تاثیر قابل ملاحظه‌ای در موفقیت پروژه‌های بازار دارند. بدون شک اخبار و روایت‌های اقتصاد کلان نیز اثر جالب توجهی بر روی بازار کریپتو دارند؛ اما در این مقاله قصد داریم تا شیوه شناسایی روایت‌های بازار و نحوه ترید بر اساس روایت های بازار (Narrative Trading‌) ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

خلاصه مطلب:
🔸 روایت‌های بازار در واقع اخبار مثبت و منفی‌، پتانسیل‌های رشد رمزارز‌ها و نقاط آسیب‌پذیری هستند که احساسات بازار و تمایلات توسعه‌دهندگان را شکل می‌دهند.
🔸 یافتن زودهنگام روایت‌های بازار ارز دیجیتال امکان کسب سود مناسبی را برای تریدرها به همراه خواهد داشت.
🔸 برای یافتن روایت‌های محتمل در آینده بازار رمزارز‌ها‌، می‌توان از روش‌هایی مثل دنبال کردن کیف پول نهنگ‌ها و تریدر‌های مطرح، مشارکت در کنفرانس‌های کریپتویی و غیره استفاده کرد.
🔸 برای ترید روایت محور ارزهای دیجیتال باید نکاتی مثل پیش‌بینی روایت بازار‌، تعریف نقطه ورود به معامله و خروج از آن‌، تحقیق و تحلیل و مدیریت ریسک را ملاک کار خود قرار دهیم.
🔸 از جمله روایت‌های محتمل آینده بازار ارزهای دیجیتال می‌توان به دارایی‌های دنیای واقعی‌، مشتقات کریپتویی‌، بلاکچین‌های لایه اول‌، ربات‌های تلگرامی‌، توکن‌های LSDFi و غیره اشاره کرد.

روایت‌های بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

ترید بر اساس روایت های بازار
منبع: Coingecko

روایت‌های بازار رمزارزها همان اخبار و داستان‌هایی هستند که ارزش‌گذاری‌، کاربرد‌ها و پتانسیل رشد ارزهای مختلف را مشخص می‌کنند. به‌عنوان مثال‌، در طول سال جاری شاهد رشد و نمو راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم (مثل آربیتروممشتقات لیکویید استیکینگ (توکن‌های LSD‌)‌، سیاست‌های دولت چین برای قانون‌گذاری کریپتو و ماجرای پر سرو‌صدای هوش مصنوعی بودیم. چنین روایاتی نگرش ارزیابی و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک تریدر‌ها را شکل می‌دهند.

با توجه به رویداد‌های تاریخی بازار کریپتو می‌دانیم که امکان وجود چندین روایت به صورت همزمان در چرخه‌های مختلف بازار وجود دارد. واکنش تریدر‌ها، موسسات سرمایه‌گذاری و قانون‌گذاران در قبال این روایت‌ها مشخص‌کننده میزان عرضه و تقاضای دارایی‌های دیجیتال مختلف خواهد بود.

کوین‌های حریم خصوصی نمونه بارزی از روایت‌های منفی بازار هستند. فشار نهاد‌های قانون‌گذاری و عدم حمایت صرافی‌های متمرکز موجب حذف بسیاری از کوین‌های حریم خصوصی از لیست صرافی‌ها شد. بدین ترتیب برخلاف مزایایی که این کوین‌ها به همراه داشتند، سرمایه‌گذاران زیادی از آنها رویگردان شدند.

در نقطه مقابل‌، راه‌اندازی موفقیت‌آمیز ChatGPT و سایر ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی و افزایش ارزش توکن‌های این حوزه، نمونه‌ای از یک روایت مثبت در بازار کریپتو محسوب می‌شود.

روایت‌های بازار نه‌تنها بر روی ارزش و حجم معاملات روزانه رمزارز‌ها تاثیرگذار هستند، بلکه دیدگاه بلند‌مدت آنها را نیز دست‌خوش تغییر می‌کنند. دلیل این امر را می‌توان به تاثیر این روایات بر روی علایق توسعه‌دهندگان این عرصه و جذب سرمایه اولیه در پروژه‌های ارز دیجیتال نسبت داد.

روایت‌های بازار ارز دیجیتال بسیار متنوع هستند. بسیاری از آنها ظرف مدت چند روز یا چند هفته بر روی بازار تاثیر می‌گذارند و خیلی زود از یاد می‌روند و برخی دیگر‌، اثر ماندگار و بلند‌مدتی بر روی روند بازار دارند. از جمله عوامل موثر بر روی ماندگاری تاثیر روایت‌های بازار می‌توان به فشار نهاد‌های قانون‌گذاری‌، توسعه تکنولوژی‌محور‌، پوشش رسانه‌ای و غیره اشاره کرد.

عوامل تاثیر‌گذار بر روایت‌های بازار

روایت‌های حاکم بر بازار رمزارز تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله احساسات بازار‌، اخبار و رویداد‌ها‌، رفتار سرمایه‌گذاران و تکنولوژی زیرساخت پروژه‌های گوناگون کریپتویی به وجود می‌آیند.

از جمله مهم‌ترین عوامل شکل‌دهنده روایت‌های مختص بازار ارزهای دیجیتال‌ می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • کاربرد پروژه‌های رمزارز
  • هدف پروژه‌های کریپتویی

به‌عنوان مثال‌، ارزهای دیجیتالی که برای کاربرد خاصی طراحی شده‌اند و با کمپانی‌های شناخته‌شده همکاری دارند‌، بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران قرار می‌گیرند و یک روایت مثبت را تشکیل می‌دهند. احتمال این‌که چنین روایتی به واسطه بازار گاوی‌، تاثیر مثبت بیشتری به همراه داشته باشد، خیلی زیاد است.

در نقطه مقابل‌، روایت‌های منفی زمانی شکل می‌گیرند که ریسک مرتبط با یک پروژه یا دارایی دیجیتال افزایش پیدا کند. از جمله عوامل شکل‌گیری روایت‌های منفی بازار می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • سرکوب پروژه توسط نهاد‌های نظارتی
  • عملکرد ضعیف پروژه و نقاط آسیب‌پذیر

چنین روایت‌هایی نیز ممکن است به واسطه بازار خرسی تشدید شود.

روایت‌های بازار گاوی قبل (بول‌ران ۲۰۲۰)

معمولا هر یک از چرخه‌های بازار تحت تاثیر روایت‌های مختلفی قرار دارند. پروژه‌هایی که از این روایت‌ها نشات می‌گیرند، تلاش می‌کنند که عملکرد بهتری نسبت به میانگین بازار داشته باشند و برخی از آنها موفق به تعریف بخش جدیدی برای صنعت بلاک‌چین می‌شوند.

برخی از روایت‌های برجسته چرخه قبلی بازار کریپتو عبارتند از:

قاتلان اتریوم

پروژه‌های جایگزین اتریوم که تحت عنوان «قاتلان اتریوم‌» شناخته می‌شوند، روایت ماندگاری از بول‌ران قبلی را به خود اختصاص دادند.

با افزایش میزان کارایی بلاک‌چین اتریوم و استفاده از حداکثر ظرفیت این شبکه‌، کارمزد تراکنش‌های اتریوم نیز سر به فلک کشید. به دنبال این ماجرا شاهد ظهور تعداد زیادی از پروژه‌های لایه ۱ جایگزین اتریوم از جمله سولانا‌، ترا (تراکلاسیک فعلی‌)، آوالانچ‌، فانتوم و غیره بودیم.

بسیاری از این پروژه‌ها به مسیر توسعه خود ادامه دادند و محصولات خود را با استفاده از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد زیرساخت لایه اول ارائه کردند. هواداران روایت قاتلان اتریوم بر این باور بودند که بالاخره یکی از این پروژه‌ها موفق به ربودن جایگاه محبوب‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند و اکوسیستم دیفای و کنار زدن شاه آلتکوین‌ها از عرصه خواهد شد؛ اما هنوز هم چنین اتفاقی نیفتاده است.

کسب درآمد از بازی

طی بازار گاوی قبلی‌، صد‌ها پروژه با وعده استفاده از تکنولوژی بلاکچین در راستای پاداش‌دهی بهتر به کاربران کریپتو راه‌اندازی شدند. قرار بود که این فرایند به واسطه اشتراک‌گذاری درآمد حاصل از پروژه و مدل‌های مبتنی بر تشویق کاربران شکل بگیرد.

این پروژه‌ها که اغلب تحت عنوان راهکاری برای کسب درآمد (X-to-Earn‌) شناخته می‌شوند، برای بهبود روند رشد، جذب کاربران خرده‌پا و تشویق هولدر‌های خود از مکانیزم‌های مختلف پاداش‌دهی مبتنی بر توکن استفاده کردند.

مدل کسب درآمد از بازی (P2E‌) در جایگاه محبوب‌ترین رویکرد‌های این روش کسب درآمد قرار داشت. پلتفرم‌هایی مثل اکسی اینفینیتی (Axie Infinity‌)‌، ایلوویوم (Illuvium‌) و همسایه من آلیس (My Neighbor Alice‌) فرصت دریافت پاداش‌های قابل توجهی را طی فرایند بازی برای کاربران به همراه داشتند.

به دنبال این روند، مدل کسب درآمد از حرکت (M2E‌) از راه رسید و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps‌) زیادی به صورت هم‌راستا با این مدل، در ازای فعالیت کاربران به آنها پاداش می‌دادند. بازی STEPN که مورد پشتیبانی بایننس قرار داشت‌، به شناخته‌شده‌ترین پلتفرم M2E تبدیل شد و به دنبال آن‌، پلتفرم‌های کوچک‌تری مثل Sweat Economy‌، MoveZ و Genopets نیز رشد کردند.

این پلتفرم‌ها معمولا پاداش قابل توجهی را برای کاربران اولیه خود به همراه داشتند، اما کاربران تنها برای کسب درآمد به این پلتفرم‌ها روی می‌آوردند و همین امر موجب عرضه پیش از حد و تورم توکن آنها شد. در نتیجه‌، بسیاری از این پروژه‌ها با شکست مواجه شدند.

متاورس

در طول چرخه قبلی بازار‌، بخش عظیمی از شور و شوق کاربران به متاورس معطوف می‌شد. متاورس از سرزمین‌های به‌هم‌پیوسته در یک دنیای مجازی و پلتفرم‌های مختلف تشکیل می‌شود و به همه افراد تعلق دارد. درست همان‌طور که تنها یک اینترنت واحد وجود دارد، علی‌رغم این‌که میلیون‌ها سرویس‌دهنده خدمات اینترنتی (وب‌سایت و غیره) داریم. هزاران دنیای دیجیتال ممکن است وجود داشته باشند، اما تنها یک متاورس وجود خواهد داشت. پلیر‌ها از امکان هم‌زیستی‌، کاوش‌، ساخت‌و‌ساز و گاهی کسب درآمد در این دنیای مجازی برخوردار هستند.

روایت متاورس بلاکچینی در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (اواسط آذر ماه سال ۱۳۹۹‌) و با راه‌اندازی پروژه دیسنترالند (Decentraland‌) آغاز شد. سپس در نوامبر سال ۲۰۲۱ (اواسط آبان ماه سال ۱۴۰۰) و با راه‌اندازی پروژه سندباکس (Sandbox‌) شاهد موج دیگری از رشد متاورس بودیم.

هر دوی این پروژه‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند و با جذب میلیارد‌ها دلار سرمایه‌، به شکل‌گیری ده‌ها پلتفرم متاورس دیگر از جمله Highstreet‌، XANA و ApeCoin که متعلق به Yuga Labs بود، کمک کردند.

در اکتبر ۲۰۲۱ (اواسط مهر ماه سال ۱۴۰۰‌)، فیس‌بوک برای تبدیل شدن به یکی از پیشگامان عرصه متاورس‌، برند خود را به متا (Meta‌) تغییر داد. تنها یک ماه پس از این رویداد‌، مایکروسافت نیز برای این‌که جایگاهی در عرصه پررونق بازار متاورس داشته باشد، پلتفرم واقعیت مجازی آلت‌اسپیس (AltspaceVR‌) را خریداری کرد.

در تصویر زیر می‌توانید برخی از روایت‌های مهم سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۲ بازار ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید:

مهم‌ترین روایت‌های بازار کریپتو
منبع: Pintukripto

جدیدترین روایت‌های بازار کریپتو

با وجود این‌که هنوز در بازار خرسی به سر می‌بریم‌، از ابتدای سال ۲۰۲۳ شاهد ظهور تعداد زیادی از روایت‌های مثبت در بازار بودیم.

از جمله روایت‌های حال حاضر بازار کریپتو می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

هوش مصنوعی

به لطف موفقیت بزرگ OpenAI پس از عرضه ChatGPT و مدل‌های زبانی گسترده (LLMs‌)‌، در طول ماه‌های اخیر شاهد سر به فلک کشیدن سود حاصل از قابلیت‌های هوش مصنوعی بودیم. به دنبال این ماجرا‌، میزان توجه کاربران به پروژه‌های AI موجود در بازار مثل رندر، سینگولاریتی‌نت و Fetch.ai افزایش یافت. تمامی این پروژه‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون رشد سه‌رقمی را تجربه کردند.

این فرایند به رشد قابل توجه حیطه ترکیبی بلاک‌چین و هوش مصنوعی منجر شد و ده‌ها پروژه جدید در حال فعالیت و تحقیق در مورد این دو تکنولوژی هستند. برخی از جدید‌ترین پروژه‌های این عرصه عبارتند از: ChainGPT‌، LayerAI و BitTensor‌.

میم‌کوین‌ها

به تازگی و به دنبال موفقیت غیرمنتظره پپه‌ (PEPE‌) شاهد موج بزرگی از هایپ میم‌کوین‌ها بودیم. این میم‌کوین موفق شد تا زیر مدت زمان یک ماه به ارزش بازار ۱.۶ میلیارد دلاری و رتبه زیر ۴۰ در بازار ارزهای دیجیتال دست پیدا کند. به دنبال این ماجرا‌، پپه در پلتفرم صرافی‌های مختلفی لیست شد، اما هم‌اکنون ارزش بازار آن در محدوده ۵۰۰ میلیون دلار قرار دارد.

پپه از جامعه پرشور و هیجان عجیبی برخوردار بود و رکورد بیشترین رشد کوین‌های بدون کاربرد را زد. در طول سه ماه گذشته صد‌ها میم‌کوین راه‌اندازی شدند و بیشتر آنها هیچ کاربردی ندارند و خیلی زود از دور خارج می‌شوند. تعداد بسیار اندکی از آنها موفق به جلب توجه کاربران می‌شوند.

مشتقات لیکویید استیکینگ

توکن‌های مشتقات لیکویید استیکینگ (LSD‌) در اوایل سال ۲۰۲۱ (اواسط دی ماه سال ۱۳۹۹‌) و با تلاش کاربران برای افزایش کارایی سرمایه استیک‌شده مبتنی بر اتر خود در بیکن‌چین‌، رشد قابل توجهی داشتند.

در گذشته امکان برداشت اتر‌های سپرده‌گذاری‌شده در بیکن‌چین وجود نداشت و پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ به کاربران اجازه می‌دهند که کاربران از توکن‌های اتر استیک‌شده خود بهره‌برداری کنند. این پلتفرم‌ها به میزان سپرده اتر کاربران‌، توکن‌های LSD را در اختیار آنها قرار می‌دهند. بدین ترتیب‌، کاربران می‌توانند از این توکن‌ها در سرویس‌های وام‌دهی‌، ترید و ییلد فارمینگ استفاده کنند.

از ماه ژانویه ۲۰۲۲ (اواسط دی ماه ۱۴۰۰‌) تا می ۲۰۲۳ (اواسط اردیبهشت ۱۴۰۲‌)، ارزش کل قفل‌شده (TVL‌) در پروتکل‌های لیکویید استیکینگ چهارده برابر شد و از ۱ میلیارد دلار به ۱۴ میلیارد دلار رسید. آپگرید مرج و شاپلا (Shapella‌) تاثیر زیادی در این رویداد داشتند. به صورت همزمان با این اتفاق‌، توکن‌های بومی اولین پلتفرم‌های این حوزه از قبیل لیدو (LDO‌) و راکت‌پول (RPL‌) نیز به بیشترین محدوده تاریخی ارزش بازار خود دست یافتند.پلتفرم‌های نسل بعدی لیکویید استیکینگ مثل پلتفرم لایه اول تنت (Tenet‌) و پلتفرم استیک مجدد آیگن‌لیر (EigenLayer‌) نیز در حال حاضر در دست توسعه هستند. به احتمال زیاد‌، چنین پلتفرم‌هایی به تقویت رشد روایت توکن‌های LSD کمک شایانی خواهند کرد.

روایت‌های محتمل بعدی بازار کریپتو

برای این‌که بتوانید سود خوبی را در بازار کریپتو کسب کنید، لازم است که بتوانید روایت‌های بازار را به صورت زودهنگام شناسایی کنید. در ادامه به برخی از محتمل‌ترین عناوینی اشاره کرده‌ایم که امکان تبدیل شدن آنها به یک روایت مطرح در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد:

شیوه شناسایی روایت‌های بازار ارز دیجیتال

هنگامی که بحث از ترید روایت محور ارزهای دیجیتال به میان می‌آید‌، اقدام زود‌هنگام در شناسایی این روایت‌ها در اولویت اول قرار دارد. در حال حاضر پلتفرم‌های متعددی وجود دارند که در راستای شناسایی کیف پول‌هایی که عملکرد موفق و چشمگیری دارند‌، به کاربران کمک می‌کنند. این کیف پول‌ها معمولا به صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر‌، نهنگ‌های بازار و تریدر‌های معروف تعلق دارند. چنینی پلتفرم‌هایی تحت عنوان «ردیاب‌های پول هوشمند‌» یا Smart Money Tracker شناخته می‌شوند.

این پلتفرم‌ها می‌توانند تریدر‌هایی را که برای کسب سود و در راستای روایت‌های بازار اقدام می‌کنند‌، شناسایی کنند. علاوه بر این‌، چنین پلتفرم‌هایی در راستای شناسایی زمان پایان روایت‌های بازار و یافتن نقطه خروج از پوزیشن‌های ترید و سرمایه‌گذاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از عوامل مهم کاربرد این پلتفرم‌ها‌، شناخت روایت‌هایی است که زیرساخت تحول بازار و عملکرد خوب دارایی‌ها را رقم می‌زنند.

در فضای بلاکچین‌، روایت‌های قدرتمند این قابلیت را دارند که تمامی یا اکثر پروژه‌های مربوط به خود را متحول کنند. در نتیجه‌، تریدر‌ها می‌توانند با شناسایی زودهنگام روایت‌های بازار، پروژه‌هایی که ارزش‌گذاری اندکی دارند و استارتاپ‌هایی را شناسایی کنند که قابلیت رشد چند میلیارد دلاری دارند.

روایت‌های بازار به شیوه‌های مختلفی شکل می‌گیرند و برخی از آنها بسیار واضح‌تر از سایر روایات هستند و تاثیر بیشتری بر روی پروژه‌های کریپتویی دارند. در نتیجه‌، درک بهتر بازار ارزهای دیجیتال‌، بخش تکنولوژی‌محور این فضا و رویداد‌های ماکرواکونومیک یا همان اقتصاد کلان بازار به شناخت روایت‌های در حال ظهوری که سایرین از آنها غافل هستند، کمک می‌کند.

نکات مهمی وجود دارند که شانس بررسی بهتر روایت‌های بازار را برای شما به ارمغان می‌آورند:

  • شناسایی روایت‌های خلاقانه‌: پروژه‌هایی که به دنبال رفع کردن مشکلات دیرینه و ماندگار در فضای بلاکچین و صنایع مرتبط هستند، می‌توانند موج جدیدی از نوآوری را به همراه داشته باشند. همچنین این پروژه‌ها می‌توانند به اولین محرک‌های روایت گسترده برای رفع آن مشکل تبدیل شوند.
  • دنبال کردن اخبار روز‌: با دنبال کردن اخبار روز دنیا و تکنولوژی می‌توانید هوشیاری خود را نسبت به فضای بلاکچین و اقتصاد افزایش دهید و دیدگاه گسترده‌تری داشته باشید.
  • روند سرمایه‌گذاری نهنگ‌ها را دنبال کنید‌: پول هوشمند که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم‌، جریان سرمایه‌گذاری VC‌ها‌، تریدر‌های مطرح و موسسه‌هایی را شامل می‌شود که روایت‌های بازار را خیلی زودتر از دیگران شناسایی می‌کنند. با دنبال کردن روند سرمایه‌گذاری خطرپذیر و راند‌های جذب سرمایه اولیه پروژه‌های مختلف می‌توانید متوجه شوید که به عقیده صاحبان پول هوشمند، پتانسیل رشد در کدام زمینه واقع شده است.
  • در کنفرانس‌ها شرکت کنید‌: در برخی از موارد‌، تکنولوژی‌های نوین‌، پروژه‌های پیشتاز و فرصت‌های ترید روایت محور ارزهای دیجیتال در ابتدا در رویداد‌های کریپتویی آشکار می‌شوند. از جمله چنین رویداد‌هایی می‌توان به کنفرانس‌ها‌، نمایشگاه‌ها و رویداد‌های مربوط به توسعه‌دهندگان اشاره کرد.
  • ارتباطات خود را گسترش دهید‌: بسیاری از تریدر‌های موفق با استفاده از اطلاعات گسترده‌ای که در محافل مختلف بلاکچینی وجود دارند، پروژه‌هایی را که پتانسیل رشد بالقوه دارند، شناسایی می‌کنند. با ساخت یک شبکه ارتباطی باکیفیت می‌توانید شانس خود را برای شناسایی روایت‌های بازار و اخبار دست اول را افزایش دهید.
  • از داده‌های آنچین استفاده کنید‌: تحلیل داده‌های آنچین گنجینه ارزشمندی از اطلاعات را شامل می‌شود که در شناخت روایت‌ها و احساسات بازار به شما کمک می‌کند. این اطلاعات داده‌های مرورگر‌های بلاکچینی‌، ردیاب‌های قیمت و پلتفرم‌های تحلیل احساسات بازار را شامل می‌شود.

شیوه ترید روایت محور ارزهای دیجیتال توسط نهنگ‌ها

شیوه ترید روایت محور ارزهای دیجیتال توسط نهنگ‌ها
منبع: Gate.io

شناسایی روایت فعلی یا روایت در حال ظهور در بازار ارزهای دیجیتال تنها بخشی از چالش پیش روی تریدرها محسوب می‌شود. شیوه عملکرد تریدر‌ها در هنگام شناسایی روایت‌های بازار از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است.

به صورت کلی‌، تریدرهای روایت‌محور موفق با استفاده از مجموعه‌ای از استراتژی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، فرایند کسب سود و مدیریت ریسک خود را بهینه‌سازی می‌کنند:

پیش‌بینی روایت‌های بازار

گام اول شامل پیش‌بینی روایت‌های در حال ظهور بازار می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر و سرمایه‌گذاران سازمانی به شناسایی زودهنگام روایت‌های بازار شهرت دارند. از جمله چنین سرمایه‌گذارانی به انیموکا برندز (Animoca Brands‌) می‌توان اشاره کرد که یکی از اولین سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر مشارکت‌کننده در روایت کسب درآمد از بازی محسوب می‌شود. بایننس لبز نیز یکی دیگر از سرمایه‌گذارانی محسوب می‌شود که در راند‌های جذب سرمایه بسیاری از پروژه‌های لایه یک مطرح امروزی مشارکت کرده است.

چنین اقداماتی نیازمند اطلاع داشتن از پیشرفت‌های تکنولوژی‌، ترند‌های اجتماعی و تغییر احساسات سرمایه‌گذاران است.

تحقیق و تحلیل

پس از شناسایی روایت بازار‌، گام بعدی تحقیق و تحلیل اعتبار و قدرت آن است. این امر می‌تواند فرایند شناسایی پروژه‌های با پتانسیل بالای مربوط به آن روایت و درک خصوصیات کلیدی رشد و نمو آن را شامل شود.

مدیریت ریسک

پس از شناسایی پروژه‌های نویدبخش همسو با روایت بازار‌، ارزیابی پتانسیل کوتاه‌مدت و بلند‌مدت آن‌، خطرات محتمل و شیوه جا دادن آن پروژه در سبد معاملاتی شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

به منظور کاهش ریسک ترید باید عوامل مثل تنوع‌دهی به سبد معاملاتی‌، تعیین حد ضرر و اندازه‌گیری محتاطانه پوزیشن خود را در نظر بگیرید.

نقاط ورود به پوزیشن و به حداکثر رساندن سود

پس از ارزیابی پتانسیل رشد یک پروژه و مدیریت ریسک‌، تریدر‌ها باید استراتژی ورود به معامله و دریافت سود حداکثری را تعیین کنند. این فرایند شامل خرید پلکانی برای بهبود قیمت میانگین ورود به معامله و زمان‌بندی خرید برای همسو شدن با ترند بازار می‌شود.

سرمایه‌گذاران و تریدرهای زیرک با استفاده از ترکیبی از پلتفرم‌های متعدد دیفای (DeFi‌) و سیفای (CeFi‌)، بازده معاملات خود را به حداکثر می‌رسانند. از جمله چنین رویکرد‌هایی می‌توان به تلفیق استیکینگ و تامین نقدینگی استخر‌ها اشاره کرد.

تعریف استراتژی خروج از معامله

تعریف کردن استراتژی خروج از معامله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این فرایند مراحلی از جمله تعیین اهداف قیمت‌، استفاده از حد ضرر متحرک یا برنامه‌ریزی در راستای هولد کردن دارایی تا رسیدن به نقطه عطف مورد نظر را شامل می‌شود.با تحول روزافزون روایت‌های بازار‌، تریدر‌ها باید تعیین نقطه خروج از معامله را در دستور کار خود قرار دهند و همواره از آستانه تحمل ریسک کلی و اهداف سرمایه‌گذاری خود اطمینان حاصل کنند. اکثر تریدر‌ها ترکیبی از هشدار‌های خودکار معاملاتی و بررسی‌های دستی را برای ارزیابی پوزیشن‌های خود مورد استفاده قرار می‌دهند.

سوالات متداول (FAQ‌)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
ترید روایت محور ارزهای دیجیتال چیست؟

ترید کردن بر اساس مفاهیم مهم و مطرح بازار مثل متاورس‌، ربات‌های تلگرامی‌، توکن‌های LSD و غیره‌، ترید روایت‌محور (Narrative Trading‌) نام دارد.

روایت‌های اخیر بازار ارز دیجیتال چه بود؟

در بازار نزولی فعلی ارزهای دیجیتال‌، روایت‌هایی مثل هوش مصنوعی‌، توکن‌های مشتقات لیکویید استیکینگ و میم‌کوین‌هایی مثل پپه بیشترین تاثیر را بر روی بازار داشتند.

روایت‌های آینده بازار ارز دیجیتال چه خواهد بود؟

با توجه به پیش‌بینی‌ها و به‌عنوان چند نمونه از روایت‌های آینده بازار می‌توان به بلاکچین‌های لایه ۱ و زیرساخت‌، دارایی‌های واقعی‌، مقوله LSDFi و LPDFi‌، ربات‌های تلگرامی‌، مشتقات کریپتویی و غیره اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم ترید بر اساس روایت های بازار ارزهای دیجیتال پرداختیم و متوجه شدیم که ترید کردن بر اساس ترند‌ها یا اخبار منفی داغ و مهم بازار‌، ترید روایت‌محور نام دارد. روایت‌های بازار رمزارز نشان‌دهنده قابلیت‌ها و پتانسیل‌های یک حوزه نوظهور یا پروژه‌های آینده‌دار هستند. تریدر‌ها می‌توانند با استفاده از شیوه‌های شناسایی زودهنگام روایت‌های بازار مثل دنبال کردن کیف پول معامله‌گران مطرح و نهنگ‌ها‌، مشارکت در کنفرانس‌های کریپتویی‌، استفاده از داده‌های آنچین و غیره سود خوبی کسب کنند. شایان ذکر است که پس از یافتن روایت‌های محتمل بازار آتی‌، الگوی ورود به معامله و خروج از آن‌، مدیریت ریسک و البته تحقیق و تحلیل از جمله عوامل مهم در ترید روایت محور ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. به نظر شما روایت‌های آینده بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ کدام‌یک از روایت‌های آتی بازار کریپتو تاثیر بلند‌مدتی بر روی ترند بازار خواهد داشت؟ نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع
coinmarketcaptwittertwitter

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا