متوسط مقالات عمومی

معرفی انواع ربات ارز دیجیتال در تلگرام؛ آیا بات‌های ترید تلگرام خطرناک هستند؟

هم‌زمان با رشد نسبی قیمت ارزهای دیجیتال در هفته‌های پیش، بحث ربات‌های کریپتویی تلگرام در جامعه کاربری ارز دیجیتال داغ شده است. این ربات‌ها نسبت به اکثر پلتفرم‌های دیفای (DeFi) کاربری آسان‌تری دارند و انجام معاملات رمزارز را به اندازه ارسال یک پیام عادی برای کاربران راحت کرده‌اند. در این مقاله از میهن بلاکچین، انواع ربات ارز دیجیتال در تلگرام، نحوه عملکرد، قابلیت‌ها‌، ریسک‌ها و خطرات آن‌ها را به‌طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
در حال حاضر بخش بزرگی از فعالیت‌های مربوط به ربات‌ها به علت افزایش قیمت ارزهای دیجیتال است؛ به‌همین دلیل هنوز نمی‌توان تقاضای واقعی برای ربات‌ها را اندازه گرفت. با این حال، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک با تشدید رقابت بین پروژه‌های کریپتویی، شاهد استفاده بیشتر از ربات‌های ارز دیجیتال در تلگرام باشیم. قبل از هرگونه استفاده، کاربران باید به‌خوبی درباره ربات‌های تلگرام تحقیق کنند. مطالب این مقاله به معنی تایید یا توصیه استفاده از ربات‌ها نیست.
نکات مهم مقاله:

👈 در چند هفته اخیر،‌ ربات‌های تلگرامی توجه کاربران را به خود جلب کرده‌اند و بسیاری از رسانه‌های ارز دیجیتال و افراد سرشناس این حوزه از این ربات‌ها حرف می‌زنند.
👈 ربات‌های تلگرامی رمزارز کارایی‌های مختلفی دارند و به کاربران این امکان را می‌دهند که معاملات خود را به راحتی از طریق موبایل خود مدیریت کنند.
👈 حجم کل معاملات انجام‌شده در ربات‌های تلگرامی تاکنون به بیش از ۱۹۰ میلیون دلار رسیده است. رکورد بیشترین حجم معاملات روزانه در ربات‌ها ۱۰ میلیون دلار است.
👈 درآمد ربات‌های تلگرامی از طریق کارمزدها یا مالیاتی است که بر معاملات کاربران تحمیل می‌کنند. درآمد کل ربات‌های کریپتویی تلگرام از ۲۸.۷ میلیون دلار فراتر رفته است.

معرفی ربات‌های ارز دیجیتال در تلگرام و کاربرد آنها

انواع ربات ارز دیجیتال در تلگرام
منبع: blockzeit.com

ربات‌های تلگرامی یک جایگزین برای پلتفرم‌های کریپتویی هستند و امکان انجام معاملات و فعالیت‌های ارز دیجیتال از طریق موبایل را برای کاربران فراهم می‌کنند. از آنجایی که پلتفرم‌های دیفای کمی پیچیده‌تر هستند، آسان بودن استفاده از ربات‌های کریپتویی تلگرام توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است.

طرفداران ربات‌های تلگرامی معتقدند که دسترسی و کاربری آسان این ربات‌ها می‌تواند باعث جذب کاربران جدید به حوزه کریپتو شود. در حال حاضر، تعداد کاربران فعال پلتفرم تلگرام در هر ماه به بیش از ۸۰۰ میلیون نفر می‌رسد و این یک فرصت عالی برای جذب کاربران جدید به دنیای ارز دیجیتال است.

تعداد کاربران فعال تلگرام
روند صعودی تعداد کاربران فعال تلگرام به‌صورت ماهانه. منبع: Statista

در هفته‌های پیش به‌دلیل افزایش قیمت برخی از توکن‌ها، مطرح‌ شدن بحث ربات‌ها در رسانه‌ها و معرفی ربات‌های ترید توسط چهره‌های معروف، علاقه کاربران به ربات‌های ارز دیجیتال تلگرام افزایش یافته است. در حال حاضر، ارزش کل بازار توکن‌های بومی ربات‌های کریپتویی به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است و بسیاری از این توکن‌ها در مدت کوتاهی تا چند برابر رشد کرده‌اند.

یکی از پیشگامان این حوزه توکن UNIBOT است که بیش از ۷۷ درصد از ارزش بازار ربات‌های کریپتویی را به خود اختصاص داده است. ربات Unibot، یک ربات ترید است که برای انجام معامله یا سواپ‌های بسیار سریع در صرافی یونی سواپ طراحی شده است.

ارزش بازار UNIBOT نسبت به سایر ربات‌ها
سهم UNIBOT از ارزش بازار کل ربات‌ها. منبع: Coinmarketcap, Coingecko

ضمنا، در ماه گذشته جستجو برای عبارت UNIBOT در سایت گوگل به‌طور چشمگیری افزایش یافته است:

جستجو برای UNIBOT در گوگل
منبع:‌ Google

آمار کاربران ربات‌های تلگرامی در ماه میلادی گذشته (جولای ۲۰۲۳ اواسط تیر تا اواسط مرداد ماه ۱۴۰۲) به رکورد جدیدی رسید و تعداد کاربران منحصربه‌فرد این ربات‌ها از ۶,۰۰۰ نفر عبور کرد. از نقطه نظر تعداد کاربران‌، ربات Maestro با ۲ تا ۳ هزار کاربر در جایگاه اول قرار دارد. ربات UNIBOT نیز پس از رشد چشمگیر کاربران خود در هفته‌های اخیر، به جایگاه دوم رسیده است (تعداد کاربران فعال روزانه این ربات تنها در ۲ هفته از ۴۰۰ نفر به ۱۷۰۰ نفر رسیده است؛ یعنی بیش از ۴ برابر).

تعداد کل کاربران فعال در ربات‌های مختلف:

تعداد کل کاربران فعال ربات‌های تلگرامی
منبع: Dune Analytics

سهم Maestro و UNIBOT از تعداد کل کاربران فعال ربات‌ها:

سهم Maestro و UNIBOT از تعداد کل کاربران
منبع: Dune Analytics

به‌طور کلی هرچه از ربات‌های رمزارز استفاده بیشتری شود، مقبولیت و اشاعه روند استفاده از آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. در روز ۲۳ جولای (۱ مرداد ۱۴۰۲)، حجم معاملات ربات‌های ارز دیجیتال به رکورد جدیدی رسید و از ۱۰ میلیون دلار عبور کرد. البته توجه کنید که حجم واقعی معاملات ربات‌ها از این مقدار بیشتر است؛ چون داده‌های تمام ربات‌ها در دسترس نیست.

حجم کل معاملات ربات‌ها در ماه‌های گذشته
منبع: Dune Analytics

نحوه عملکرد ربات‌های ارز دیجیتال در تلگرام

نحوه کار ربات‌های تلگرام پیچیده نیست. به عنوان مثال بات Unibot سواپ‌های سریع را در صرافی یونی سواپ انجام می‌دهد. کاربر دیگر نیازی به اتصال کیف پولش به سایت صرافی ندارد؛ بلکه کافی است آدرس کانترکت توکن ر ا کپی و در ربات پیست کند. همین سازوکار ساده است که کار با این ربات‌ها را برای کاربران دلپذیر می‌کند. به طور خلاصه می‌توان مراحل کار این ربات‌ها را این‌طور توضیح داد:

۱. کاربر دستور موردنظر خود را در ربات وارد می‌کند.

۲. یک منوی جدید باز می‌شود که در آن کاربران می‌توانند یا کیف پول از قبل اضافه‌شده را انتخاب کنند و یا کیف پول جدید خود را به ربات وصل کنند.

۳. پس از راه‌اندازی کیف پول، کاربر می‌تواند از طریق آدرس ارائه‌شده کیف پول مورد نظر را شارژ کند.

۴. منوی دیگری باز می‌شود که در آن کاربر می‌تواند انواع مختلفی از تراکنش‌ها را انجام دهد.

ویژگی‌ها و قابلیت‌های ربات‌های کریپتویی در تلگرام

قابلیت‌های ربات‌های ترید تلگرام
منبع: Telegram

به‌طور کلی، در ربات‌های تلگرامی خدمات زیر ارائه می‌شود:

 • ترید: خرید و فروش ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم از تلگرام
 • اسنایپینگ (Sniping): خرید خودکار توکن در هنگام لیست شدن
 • کپی ترید: تقلید از معاملات تریدرهای دیگر
 • دریافت ایردراپ: کامل کردن تسک‌های مختلف به‌صورت خودکار برای افزایش شانس دریافت ایردراپ
 • سایر قابلیت‌ها: سایر خدمات مثل تحلیل و ردیابی کیف پول‌ها

جدول زیر چند نمونه از ربات‌های ارز دیجیتال تلگرام و امکانات آن‌ها را نشان می‌دهد:

انواع ربات تلگرامیتریداسنایپکپی تریدایردراپسایر قابلیت‌ها
Unibot
Maestro
MEVFree
ChainGPT
Wagiebot
Collab.Land
LootBot
Mizar
JDB
Uniwhales

قابلیت‌های اختصاصی در ربات‌های ترید

ربات‌های تلگرامی به منظور آسان‌تر شدن مشارکت کاربران در عرصه ارز‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند و مزایای منحصر‌به‌فردی به همراه دارند. از جمله مزایا و دستاورد‌های این ربات‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین حد ضرر (Stop Loss) و حد سود (Take Profit): کاربران می‌توانند برای معاملات خود در ربات‌ها حد ضرر و حد سود تعیین کنند. در این صورت، زمانی که قیمت به نقطه مشخصی می‌رسد، ربات به‌صورت خودکار معامله را می‌بندد. این ویژگی یک قابلیت بسیار مفید است؛ چون کاربران می‌توانند فرایند معاملات را به صورت خودکار به انجام برسانند و حتی برای بستن معاملات‌، نیازی به آنلاین شدن کاربر نیست.
 • شناسایی راگ پول (Rug pull): بعضی از ربات‌ها قابلیت ضد راگ پول دارند؛ یعنی اگر توسعه‌دهنده توکن قصد راگ پول و سرقت دارایی‌ها را داشته باشد، ربات می‌تواند تراکنش‌های در حال انتظار در ممپول (Mempool) را شناسایی کند و قبل از خروج نقدینگی، معاملات فروش را با سرعت بیشتری انجام دهد.
 • شناسایی هانی پات (HoneyPot): همانند راگ پول، ربات می‌تواند تراکنش‌های مخرب از سمت توسعه‌دهنده توکن را شناسایی کند. اگر تراکنش انجام‌شده توسط توسعه‌دهنده، جلوی فروش توکن‌ها را بگیرد (و اصطلاحا آن را به هانی پات تبدیل کند)، قبل از این‌که توکن غیرقابل فروش شود ربات به‌صورت خودکار پوزیشن را لیکویید می‌کند.
 • اسنایپینگ با چند کیف پول مختلف: کاربران می‌توانند محدودیت تعداد کیف پول در اسنایپینگ یا خرید اولیه توکن‌ها را با استفاده از ربات ارز دیجیتال دور بزنند. مثلا اگر کاربر بخواهد اسنایپینگ را با ۵ کیف پول مختلف انجام دهد، ربات همان معاملات را در هر یک از کیف پول‌ها انجام می‌دهد.

سیستم درآمد ربات‌های تلگرامی

درآمد ربات‌های ترید
منبع: Binance

ربات‌های ارز دیجیتال تلگرام به‌خوبی توانسته‌اند از مقبولیت بین کاربران‌، خدمات و قابلیت‌های خود درآمدسازی کنند. درآمد ربات‌ها عمدتا از کارمزدهایی است که برای هر تراکنش انجام‌شده در ربات از کاربر دریافت می‌شود. یک مدل دیگر برای درآمدسازی ربات‌ها این است که در هر تراکنش خرید یا فروش توکن بومی خود از کاربران مالیات دریافت می‌کنند.

بر اساس داده‌های عمومی، به‌طور کلی درآمد جمعی ربات‌ها تاکنون از ۱۵.۵ هزار اتریوم (تقریبا ۲۸.۷ میلیون دلار) عبور کرده است:

درآمد جمعی ربات‌های ترید به‌صورت اتریوم
منبع: Dune Analytics

ریسک‌ها و خطرات ربات‌های ارز دیجیتال تلگرام

باید بدانید که تعامل با ربات‌های تلگرامی خالی از خطرات نیست و ریسک‌هایی نیز دارد. با توجه به این که ربات‌های کریپتویی هنوز یک فناوری جدید و نوظهور هستند، ضروری است که کاربران از ریسک‌های احتمالی این ربات‌ها آگاه باشند و قبل از هرگونه استفاده، تدابیر امنیتی لازم را رعایت کنند. در زیر، به چند مورد از ریسک‌های امنیتی مربوط به ربات‌های رمزارز در تلگرام اشاره کرده‌ایم:

امنیت دارایی‌ها

به‌طور کلی همه ربات‌ها از کاربر می‌خواهند که کیف پول خود را به ربات وصل کنند و یا یک کیف پول جدید بسازند. در هر دو حالت، ربات به کلید خصوصی کاربر دسترسی خواهد داشت و این یک ریسک است. همانطور که می‌دانید، در دنیای ارز دیجیتال از دست رفتن کلید خصوصی یعنی از دست رفتن دارایی‌ها.

ریسک‌های قرارداد هوشمند

با توجه به نحوه کار ربات‌های تلگرام، کاربران به‌صورت اجتناب‌ناپذیر با قراردادهای هوشمند تعامل خواهند داشت و تعامل با قراردادهای هوشمند ریسک‌های مختلفی دارد که کاربران باید از آن‌ها آگاه باشند. در پروژه‌هایی که به‌دقت بازبینی شده‌اند، توسعه‌دهندگان راحت‌تر می‌توانند مشکلات حیاتی را شناسایی و حل کنند.

ریسک‌های امنیتی

بسیاری از ربات‌های تلگرامی متن باز نیستند و کدهای آن‌ها توسط سرویس‌های امنیتی شخص ثالث مورد بازبینی قرار نگرفته است. وجود هرگونه آسیب‌پذیری یا باگ در ربات می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی‌های کاربران شود. اگر حساب تلگرام یک کاربر هک شود (از طریق حملات فیشینگ و غیره)، ممکن است هکر بتواند کنترل ربات را نیز به‌دست بگیرد.

برای کاهش ریسک‌های این ربات‌ها، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اندازه معاملات خود را به حداقل کاهش دهید و تراکنش‌های بزرگ انجام ندهید.
 • تنها مقدار کمی از سرمایه خود را در کیف پول ربات نگه دارید.
 • برای تعامل با ربات‌های تلگرام، به‌جای استفاده از کیف پول‌های دائمی خود از یک کیف پول جدید استفاده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
دلیل محبوبیت ربات‌های کریپتویی تلگرام چیست؟

ربات‌های ارز دیجیتال امکانات مختلفی را برای کاربران به همراه دارند و کار کردن با آنها از پلتفرم‌های دیفای آسان‌تر است.

ربات‌های تلگرامی ارز دیجیتال چه معایبی دارند؟

دسترسی این ربات‌ها به کلید خصوصی کاربران‌، ارتباط کاربران با قرارداد‌های هوشمند حسابرسی نشده و بازبینی کد این ربات‌ها توسط اشخاص ثالث از جمله معایب آنها هستند.

جمع‌بندی

انواع ربات ارز دیجیتال در تلگرام خدمات مختلفی مثل ترید، خرید اولیه توکن هنگام لیست‌ شدن، جمع‌آوری ایردراپ و کپی تریدینگ ارائه می‌دهند. این ربات‌ها کاربری آسان و راحت‌تری نسبت به پلتفرم‌های غیرمتمرکز دارند و به همین دلیل، اخیرا مورد توجه سرمایه‌گذاران و جامعه کاربری ارز دیجیتال قرار گرفته‌اند. با توجه به استقبال کاربران، در آینده انتظار می‌رود که سیر توسعه و درآمدزایی ربات‌های کریپتویی ادامه‌دار باشد. با این حال باید توجه داشته باشید که ربات‌های ترید بدون ریسک نیستند و قبل از هرگونه تعامل با آن‌ها باید به‌خوبی تحقیق کنید. حالا به نظر شما، آیا می‌شود به این ربات‌ها اعتماد کرد؟ آیا کار کردن با چنین ابزارهایی، برای شما خوشایند است؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

منبع
بایننس

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا