کریپتو کده

پروتکل SingularityNET چیست؟ آشنایی با شبکه سینگولاریتی نت و رمزارز AGIX

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) یا AI یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که در حال حاضر در کانون توجه قرار دارد. ارزش و قدرت هوش مصنوعی هر سال به طور چشم‌گیری در حال افزایش است و به زودی بر اینترنت، زندگی افراد و اقتصاد تسلط خواهد یافت. ابزارهای هوش مصنوعی امروزه توسط شرکت‌های مختلف توسعه داده می‌شوند؛ اما راهی برای اتصال و استفاده از این ابزارها بین توسعه‌دهندگان و خریدارن خدمات AI وجود ندارد. شبکه SingularityNET قصد دارد به پروتکلی کلیدی برای شبکه‌سازی هوش مصنوعی تبدیل شود. همچنین این شبکه قصد دارد به پیوند دنیای بلاکچین با هوش مصنوعی کمک کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که پروتکل SingularityNET چیست و چگونه کار می‌کند. سپس به بررسی سرویس‌ها، نقشه راه، تیم سازنده، همکاری‌ها، توکن AGIX، نحوه خرید، فروش و ذخیره‌سازی آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پروتکل SingularityNET چیست و چه اهدافی دارد؟

شبکه SingularityNET چیست
منبع: thoughtworksarts

پلتفرم SingularityNET یک شبکه متن باز و غیرمتمرکز در فضای بلاکچین است که سعی دارد خدمات هوش مصنوعی را در این حوزه پیاده‌سازی کند. توسعه‌دهندگان با استفاده از بستر SingularityNET می‌توانند برنامه‌های مختلف در حوزه هوش مصنوعی را ایجاد کرده و آنها را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.  

پلتفرم SingularityNET اولین بازار غیرمتمرکز هوش مصنوعی است که بر بستر بلاک چین کاردانو ساخته شده است. این پروژه توسط دکتر بن گورتزل (Dr.Ben Goertzel) یکی از چهره‌های برجسته در تحقیقات هوش مصنوعی پایه‌گذاری شده است. 

در حال حاضر اکوسیستم SingularityNET شامل ۱۳ پروتکل است که یا راه‌اندازی شده‌اند یا در حال ساخت هستند. پروتکل SingularityNET از یک زبان برنامه نویسی جدید به نام MeTTa استفاده می‌کند. این شبکه قصد دارد به وسیله این زبان برنامه‌نویسی از انتشار ذخیره دانش (DAS) Distributed Atomspace knowledge استفاده کند.

هدف اصلی پروتکل سینگولاریتی نت توسعه هوش مصنوعی است که به طور کامل بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز با دسترسی جهانی ساخته شده است. این پروژه به دنبال ایجاد چارچوبی به منظور فراهم کردن قابلیت همکاری بین هوش مصنوعی‌های مختلف است. به عبارت ساده‌تر پروتکل SingularityNET قصد دارد به عنوان پلی برای اتصال تمامی پروژه‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی عمل کرده و به تمامی پروژه‌های این حوزه اجازه دهد که با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند و نواقص یکدیگر را تکمیل کنند. پلتفرم SingularityNET برای اتصال پروژه‌های مختلف هوش مصنوعی به یکدیگر، از توکن بومی خود به نام AGIX استفاده می‌کند.

پروتکل SingularityNET چگونه کار می‌کند؟

شبکه SingularityNET چگونه کار می‌کند
منبع: cryptobriefing

ترکیب دو تکنولوژی بلاکچین و هوش مصنوعی می‌تواند نحوه استفاده از اینترنت و امور مالی را در دنیا متحول سازد. پروتکل SingularityNET قصد دارد تا با ترکیب این دو حوزه به توسعه‌دهندگان اجازه دهد پروتکل‌هایی را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی در فضای بلاکچین ایجاد کنند.

همانطور که پیش‌تر بیان شد، Singularity NET یک شبکه هوش مصنوعی (AI) غیرمتمرکز است. این شبکه دارای بازاری به نام AI-as-a-Service یا AaaS است که با هدف توسعه و پیاده‌سازی بیشتر هوش مصنوعی ایجاد شده است. شبکه سینگولاریتی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد، داده‌های مرتبط با هوش مصنوعی را از طریق API‌های این شبکه در قراردادهای هوشمند خود وارد کنند.

به عنوان مثال توسعه‌دهندگان یک پلتفرم که نیاز به خدمات هوش مصنوعی Deep Fake دارند، می‌توانند با استفاده از سینگولاریتی نت داده‌های مرتبط با این تکنولوژی را دریافت و در پلتفرم خود استفاده کنند. در این شرایط تصاویر توسط فروشندگان تکنولوژی Deep Fake در یک قرارداد هوشمند بارگذاری می‌شوند و توسعه‌دهندگانی که نیاز به این تکنولوژی دارند، می‌توانند داده‌های مورد نیاز خود را از پروتکل Singularity NET خریداری کنند. 

به عبارت ساده‌تر شبکه SingularityNET یک بازار دوطرفه و غیرمتمرکز را برای تسهیل تعاملات بین خریدارن و فروشندگان خدمات AI فراهم می‌کند. تمامی فرایندها در این شبکه از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌پذیرد و نودهای شبکه سینگولاریتی نت که عوامل هوش مصنوعی (AI Agent) نام دارند، تراکنش‌های بین خریداران و فروشندگان را تایید و پردازش می‌کنند.

معرفی سرویس‌های پروتکل SingularityNET

پروتکل SingularityNET به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد، خدمات هوش مصنوعی خود را ایجاد کنند، به اشتراک بگذارند و کسب درآمد داشته باشند. از طریق بازار SingularityNET کاربران می‌توانند با استفاده از توکن AGIX، انواع خدمات هوش مصنوعی را آزمایش و خریداری کنند. 

SingularityNET اولین پلتفرمی است که امکان فروش ابزارهای هوش مصنوعی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند و به خریداران اجازه می‌دهد که پیش از پرداخت، تمامی سرویس‌های هوش مصنوعی ارائه‌شده در بازار آن را آزمایش کنند تا متوجه شوند که آیا نیازهای آنها را برآورده می‌کند یا خیر.

خدمات این پروتکل در ۴ بخش اصلی خلاصه می‌شود که عبارتند از:

 • بازار هوش مصنوعی (AI Marketplace)

در این قسمت کاربران می‌توانند خدمات هوش مصنوعی مختلف را پیدا، به طور رایگان از آنها استفاده و در صورتی که با نیازشان مطابقت داشت، آنها را خریداری کنند. کاربران در این قسمت می‌توانند محصول مورد نظر خود را با توکن AGIX خریداری کنند.

 • توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی (AI Publisher)

در این قسمت توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی می‌توانند محصولات خود را ارائه دهند و کسب درآمد داشته باشند. پروتکل SingularityNET در این قسمت قابلیت‌هایی مانند اپلیکیشن هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده با استفاده از هوش مصنوعی، مدیریت و هماهنگی تیم و مدیریت مالی خدمات هوش مصنوعی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

 • بخش AI-DSL

در این بخش پروتکل SingularityNET سعی می‌کند یکی بزرگ‌ترین دستاوردهای خود را توسعه دهد. در این بخش پروتکل سینگولاریتی نت به توسعه قابلیت ارتباط هوش‌های مصنوعی با یکدیگر می‌پردازد؛ به طوری که انواع هوش مصنوعی‌های موجود بتوانند برای حل مشکلات مختلف با یکدیگر همکاری کنند.

 • استفاده از قابلیت‌های توکن AGIX
استیک توکن AGIX
منبع: singularitynet

در این بخش هولدرهای توکن AGIX می‌توانند رمزارزهای خود را استیک کنند، پاداش دریافت کرده و در توسعه اهداف پروتکل SingularityNET مشارکت داشته باشند. کاربران در این قسمت می‌توانند توکن‌های خود را به مدت ۳۰ روز استیک کرده، پاداش دریافت کنند و پس از این مدت توکن‌های خود را برداشت کنند. قسمت استیکینگ پروتکل سینگولاریتی نت فعلا در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است؛ اما طبق نقشه راه این پروتکل این قابلیت در سال ۲۰۲۳ در شبکه کاردانو نیز فعال می‌شود.

 • بریج SingularityNET
بریج SingularityNET
منبع: singularitynet

در این قسمت کاربران می‌توانند توکن‌های AGIX و NTX خود را در شبکه‌های اتریوم و کاردانو به یک دیگر تبدیل کنند. بریج SingularityNET به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن های AGIX-ETH را از کیف پول اتریوم خود به توکن‌های AGIX-ADA در کیف پول Cardano خود منتقل کند.

 • سرویس OpenCog Hyperon

OpenCog Hyperon یک سیستم هوش مصنوعی مقیاس‌پذیر و متن باز است. در این پلتفرم استراتژی‌ها و روش‌های مختلف هوش مصنوعی مانند هوش مصنوعی عصبی نمادین (Neuro Symbolic AI)، سیستم‌های یادگیری تکاملی (Evolutionary Learning systems)، یادگیری ماشین (Machine Learning) و سایر رویکردهای هوش مصنوعی می‌توانند بر اساس یک متاگراف دانش مشترک به نام Atomspace با یکدیگر همکاری کنند.

نقشه راه پروتکل SingularityNET چیست؟

در حال حاضر پروتکل SingularityNET در حال کار برروی فناوری‌های OpenCog Hyperon ،AI-DSL و پلتفرم هوش مصنوعی SingularityNET است. این پروتکل قصد دارد در ادامه مسیر خود با استفاده از خدمات هوش مصنوعی تعداد بیشتری از پروژه‌ها را ترغیب به استفاده از خدمات خود کند.

همچنین این پروتکل قصد دارد در نیمه اول سال ۲۰۲۳ نسخه آلفای اولیه زنجیره جانبی HyperCycle خود را ارائه دهد و قابلیت رای‌دهی و پشتیبانی از جامعه حاکمیتی خود را در شبکه کاردانو به انجام برساند. برای مشاهده کامل نقشه راه این پروتکل می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

معرفی تیم توسعه دهنده پروتکل SingularityNET

تیم توسعه دهنده پروتکل SingularityNET
منبع: singularitynet

پروژه SingularityNET دارای یک تیم توسعه‌دهنده ۵۰ نفره است. بیشتر افراد این تیم از دانشمندان، توسعه‌دهندگان، محققان و مهندسان هوش مصنوعی تشکیل شده است. پروتکل سینگولاریتی نت توسط دکتر بن گورتزل (Dr. Ben Goertzel) که در حال حاضر مدیر اجرایی این پروژه است، در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد.

دکتر گورتزل علاوه‌بر فعالیت در پروتکل سینگولاریتی نت به عنوان رئیس بنیاد OpenCog و دانشمند ارشد در شرکت خدمات هوش مصنوعی Hanson Robotics مشغول به کار است. سیمون جاکوملی (Simone Giacomelli) و دکتر (دیوید هانسون) David Hanson از دیگر توسعه‌دهندگان اصلی این پروتکل هستند.

دکتر دیوید هانسون سرپرست تیم رباتیک سینگولاریتی نت است و سابقه‌ای طولانی در صنعت رباتیک دارد. او بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ در دیزنی مشغول به کار بوده است و سابقه تاسیس چندین استارت‌آپ رباتیک را در کارنامه خود دارد. یکی از فعالیت‌های هانسون در زمینه توسعه رباتیک شبیه‌سازی انسان بوده است.

ربات سوفیا به عنوان رئیس ربات‌ها (Chief Humanoid) در پروتکل SingularityNET فعالیت می‌کند. این ربات یک ربات انسان‌نما است که توسط شرکت Hanson Robotics طراحی شده است.

آشنایی با سرمایه‌گذاران پروتکل سینگولاریتی نت

سرمایه‌گذاران پروتکل سینگلریتی نت
منبع: analyticsinsight

SingularityNET با همکاری Hanson Robotics اخیرا یک سرمایه‌گذاری مشترک به نام Awakening Health انجام داده است. هدف از این سرمایه‌گذاری توسعه هوش مصنوعی به منظور ایجاد محصولاتی برای مراقبت‌های بهداشتی است. اولین محصول مشترک این دو شرکت گریس (Grace) نام دارد که یک دستیار انسان‌نما برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی محسوب می‌شود.

تیم سازنده SingularityNET یکی از تیم‌های پیشگام توسعه هوش مصنوعی بود. اولین ربات دارای هوش مصنوعی این شرکت سوفیا نام دارد که به عنوان توسعه‌یافته‌ترین ربات جهان شناخته می‌شود. هدف SingularityNET از ساخت این ربات این است که سوفیا بتواند زبان انسان‌ها را به طور کامل درک کند.

این شرکت قصد دارد به توسعه فناوری OpenCog بپردازد که یک چارچوب هوش مصنوعی است که در نهایت می‌تواند عملکردی مانند هوش انسان‌ها داشته باشد. همچنین پروتکل سینگولاریتی نت همکاری‌های متنوعی با برندهای بزرگی مانند پیتزا Domino’s (در زمینه افزایش کارایی در زنجیره تامین و عملیات تحویل) و شرکت چینی Ping An که در زمینه امور بیمه فعالیت می‌کند، داشته است.

رمزارز AGIX چیست؟

رمزارز AGIX چیست
منبع: web-mind

توکن AGIX رمزارز بومی پروتکل سینگولاریتی نت است که از آن برای انجام تراکنش‌ها و استفاده از خدمات مختلف این پروتکل استفاده می‌شود. همچنین AGIX توکن حاکمیتی پروتکل SingularityNET است و کاربران این پروتکل می‌توانند با استفاده از آن درتوسعه و به‌روز‌رسانی‌های شبکه ایفای نقش کنند.

کاربران شبکه سینگولاریتی نت می‌توانند با استیک کردن توکن‌های AGIX کسب درآمد داشته باشند. همچنین کاربران این شبکه با استیک کردن توکن‌های AGIX به یکی از عوامل هوش مصنوعی (AI Agent) تبدیل می‌شوند. عوامل هوش مصنوعی اعضایی هستند که مسئولیت اجرای قراردادهای هوشمند را در شبکه SingularityNET بر عهده دارند.

رمزارز AGIX در سپتامبر سال ۲۰۱۷ با برگزاری ICO راه‌اندازی شد و شبکه سینگولاریتی نت توانست در طی این عرضه اولیه بیش از ۳۳ میلیون دلار سرمایه جذب کند. در مجموع دو میلیارد توکن‌ AGIX وجود خواهد داشت که به شرح زیر توزیع شده‌اند:

 • ۵۰۰ میلیون واحد در ICO به فروش رسید.
 • ۲۰۰ میلیون به استخرهای Reward Pool اختصاص پیدا کرده است.
 • ۱۸۰ میلیون به بنیان‌گذاران پروتکل سینگولاریتی نت اختصاص یافت.
 • ۸۰ میلیون در اختیار بنیاد SingularityNET قرار گرفت.
 • ۴۰ میلیون واحد برای طرح‌های تشویقی و ایردراپ در نظر گرفته شده است.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمز‌ارز ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۲۴۹,۵۷۴,۷۷۶ واحد AGIX در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت AGIX برابر با ۰.۱۸ دلار است. توکن AGIX از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۶۶ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن بیش از ۲۱۱ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳۶ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۰۷۴ دلار و در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۰.۹۵ دلار را ثبت کرده است.

در کدام صرافی‌ها می‌توان توکن AGIX را خریداری کرد؟

ارز دیجیتال AGIX بر بستر شبکه اتریوم و کاردانو ایجاد شده است. این توکن را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کوینکس، MEXC و LBank خریداری کرد. همچنین می‌توان توکن AGIX را ازصرافی‌های غیر‌متمرکز Sundaeswap و یونی سواپ ورژن ۲ نیز تهیه کرد.

معرفی کیف پول‌های مناسب برای نگهداری توکن AGIX

توکن AGIX را می‌توان در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک، تراست ولت، اگزودوس، فری ولت و کوینومی نگهداری کرد. همچنین می‌توان این توکن را در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور نیز ذخیره کرد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پروتکل SingularityNET چیست؟
  پروتکل سینگولاریتی نت یک شبکه متن باز و غیرمتمرکز است که سعی دارد خدمات هوش مصنوعی را در حوزه بلاکچین پیاده‌سازی کند. این پروتکل در واقع بازاری غیرمتمرکز برای خرید و فروش خدمات هوش مصنوعی است.
 • توکن AGIX را از کجا می‌توان خرید؟
  توکن را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کوینکس، MEXC و LBank و صرافی‌های غیرمتمرکز Sundaeswap و یونی سواپ ورژن ۲ نیز خریداری کرد.

جمع بندی

پروتکل سینگولاریتی نت با هدف ادغام هوش مصنوعی و بلاک چین به وجود آمده است. ایده اصلی این پروتکل ساخت یک شبکه فروش خدمات هوش مصنوعی است. در واقع پروتکل SingularityNET به توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی اجازه می‌دهد با استفاده از این پروتکل خدمات و محصولات خود را به کاربران معرفی کرده و آنها را به فروش برسانند. همچنین کاربران این پروتکل می‌توانند با استفاده از رمزارز AGIX خدمات هوش مصنوعی مورد نیاز خود را خریداری کنند. در این مقاله به این پرداختیم که پروتکل SingularityNET چیست و چگونه کار می‌کند. سپس به بررسی سرویس‌ها، نقشه راه، تیم سازنده، همکاری‌ها، توکن AGIX، نحوه خرید، فروش و ذخیره‌سازی آن پرداختیم. نظر شما درباره آینده هوش مصنوعی چیست؟ به نظر شما ترکیب بلاکچین و هوش مصنوعی چه تاثیری بر آینده این دو تکنولوژی خواهد داشت؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
singularitynet

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا