کریپتو کده

راکت پول چیست؟ معرفی پلتفرم لیکویید استیکینگ Rocket Pool و توکن RPL

راکت پول (Rocket Pool) یک پروتکل لیکویید استیکینگ است. این پلتفرم خدمات استیکینگ غیرمتمرکز را برای اتر فراهم می‌کند. برخلاف استیکینگ انفرادی که برای ولیدیتور شدن نیازمند ۳۲ اتر است، در راکت پول هر ولیدیتور فقط به ۱۶ اتر نیاز دارد. در این مطلب به معرفی پلتفرم Rocketpool، نحوه کارکرد و سرویس‌های آن می‌پردازیم و در ادامه توکن RPL، نقشه راه، تیم توسعه، همکاران و نحوه خرید، فروش و نگهداری توکن RPL را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

نکات مهم مطلب:

👈 راکت پول (Rocket Pool) یک سرویس زیرساختی است که خدمات استیکینگ غیرمتمرکز اتر را ارائه می‌کند.

👈 در راکت پول با استیک کردن ۱۶ اتر در شبکه اتریوم می‌توانید نود ولیدیتور شوید.

👈 حداقل مبلغ لیکویید استیکینگ در راکت پول ۰.۰۱ اتر است.

👈 توکن بومی پلتفرم راکت پول RPL یا Rocket Pool Protocol Token است.

👈 RPL یک توکن ERC20 در شبکه اتریوم است. می‌توانید این توکن را روی نودهای راکت پول استیک کنید و امنیت بیشتری برای شبکه فراهم کنید.

راکت پول چیست؟

راکت پول چیست
منبع: rocketpool.net

راکت پول (Rocket Pool) یک سرویس زیرساختی است که خدمات استینیگ غیرمتمرکز اتر را ارائه می‌کند. راکت پول مرزهای ورود به عنوان استیکر اتر را برای اشخاص، گروه‌ها و سازمان‌ها از میان برداشته است. همانطور که می‌دانید برای اینکه نود شبکه اتریوم شوید، باید ۳۲ اتر داشته باشید. اما در راکت پول با داشتن ۱۶ اتر می‌توانید نود شوید. همچنین برای استیکینگ اتر باید کمی اطلاعات فنی داشته باشید و بدانید که چطور با قراردادهای هوشمند تعامل کنید. اما راکت پول همه این کارها را برای شما انجام می‌دهد. 

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از Rocket Pool تقسیم مجازات و ضررها بین همه نودها است. بیکن چین به نودهایی که اتر استیک می‌کنند، اما نود را آنلاین نگه نمی‌دارند، پنالتی می‌زند و آن‌ها را مجازات می‌کند. اما راکت پول رویکرد سوسیالیستی دارد و ضررها را بین همه نودهای شبکه تقسیم می‌کند تا یک کاربر متحمل خسارت زیاد نشود و پایداری شبکه هم حفظ شود.

راکت پول چطور کار می‌کند؟

می‌دانیم که وقتی اتر به روش سنتی در بیکن چین استیک می‌شود، قابلیت نقد شدن و گردش در بازار ندارد. این موضوع با لیکویید استیکینگ تا حد زیادی حل شده است؛ هر مبلغی اتر داشته باشید، می‌توانید آن را در پروتکل‌های لیکویید استیکینگ مثل لیدو واریز کرده و در ازای آن پاداش استیکینگ و توکن لیکویید استیکینگ دریافت کنید. مثلا لیدو در ازای اتریومی که در پروتکل استیک می‌کنید، به شما توکن stETH می‌دهد که توکن لیکویید استیکینگ شماست. می‌توانید این توکن را در پلتفرم‌های دیگر استیک کنید و سود مضاعف به‌دست بیاورید. با این حال، یک سری مشکلات وجود دارد؛ نه تنها کنترل بیش از ۹۰ درصد بازار لیکویید استیکینگ در دست لیدو است، بلکه اترهای استیک‌شده را فقط توسط ۲۹ ولیدیتور کنترل می‌کند. یعنی لیدو فقط ۲۹ نود دارد. در واقع اتر شما توسط یکی از این ۲۹ نود استیک می‌شود. به نظر من مهم‌ترین تفاوت این دو پلتفرم در این است که نودهای راکت پول به صورت Permissionless به عضویت در می‌آیند، در حالیکه در لیدو فرآیند انتخابی است.

همانطور که گفتیم، اپراتورهای نود لازم نیست ۳۲ اتر استیک کنند، همین که ۱۶ اتر داشته باشند، کافی است و مابقی توسط استیکرهای لیکویید (Liquid stakers) تامین می‌شود. استیکرهای لیکویید افرادی هستند که نمی‌خواهند دردسرهای نود شدن را تحمل کنند، اما می‌خواهند اترهای خود را استیک کنند. این روش باعث می‌شود که فرآیند استیکینگ ETH و ولیدیتور شدن در شبکه اتریوم تا حدی غیرمتمرکزتر پیش برود.

برای درک بهتر عملکرد راکت پول باید برویم سراغ اجزای مهم شبکه؛ قرارداد هوشمند، شبکه نود هوشمند (Smart Node Network) و ولیدیتورهای مینی پول (Minipool Validators).

 قرارداد هوشمند

با مفهوم قرارداد هوشمند که آشنا هستید؛ کدهایی که به صورت اتوماتیک یک عمل خاص را انجام می‌دهند. در راکت پول، اتر به این اسمارت کانترکت‌ها واریز می‌شود و سپس قرارداد توکن‌ را به اپراتورهای نود واگذار می‌کند. این قراردادها همچنین مسئول ساخت و ردیابی توکن‌های مختلف و مدیریت تعامل با بیکن چین هستند. همچنین اگر یک نود هوشمند به درستی کار نکند و خاموش شود، توسط قرارداد به صورت اتوماتیک غیر فعال می‌شود؛ تا زمانی که مشکل برطرف نشود، هیچ کاربر و توکن جدیدی نمی‌گیرد. 

شبکه نود هوشمند

شبکه نود هوشمند هم شبکه‌ای غیرمتمرکز از نودهای اتریوم است که نرم‌افزار اسمارت نود را اجرا می‌کنند. آنها فرآیندهایی را اجرا می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد با قراردادهای هوشمند Rocket Pool ارتباط برقرار کنند و مهم‌تر از همه، اجماع مورد نیاز زنجیره بیکن را فراهم می‌کنند. هر کسی که می‌خواهد به عنوان نود هوشمند فعالیت کند باید حداقل مبلغ یعنی ۱۶ اتر را داشته باشد. نودهای هوشمند علاوه‌بر پاداش استیکینگ، پاداش مازادی هم از شبکه می‌گیرند. 

ولیدیتورهای مینی پول

ولیدیتور‌های مینی پول هم نوعی قرارداد هوشمند هستند که توسط اپراتورهای نودی که ۱۶ اتر واریز کرده‌اند، ساخته می‌شوند. سپس ۱۶ اتر هم از سمت کاربرانی که می‌خواهند استیک کنند، اما نمی‌خواهند نود شوند به این مینی پول واریز می‌شود. وقتی جمع اترهای این قراردادها به ۳۲ رسید، آن مبلغ به‌صورت همزمان استیک می‌شود و همان موقع یک ولیدیتور جدید روی نود ساخته می‌شود که وظایف اجماع را برای کسب پاداش‌های استیکینگ اجرا می‌کند. 

پلتفرم راکت پول توکنی هم با تیکر rETH دارد که در واقع توکن لیکویید استینیگ است. درست مثل وقتی که در لیدو اتر استیک می‌کنید و به شما stETH می‌دهد، اینجا هم به شما rETH داده می‌شود. پاداش‌های شبکه راکت پول مطابق با مبلغ این rETH به شما تعلق می‌گیرند. نیازی نیست که این توکن را در پلتفرم قفل کنید، بلکه می‌توانید آن را ترید کنید، بفروشید یا هولد کنید. 

راکت پول چه سرویس‌هایی ارائه می‌دهد؟

راکت پول به جز سرویس استیکینگ غیرمتمرکز یک دائو هم دارد. دائوی Rocket Pool’s Oracle DAO که به اختصار oDAO نامیده می‌شود. اعضای این دائو را هم تعدادی از نودهای ویژه استخر راکت پول تشکیل می‌دهند. این نودها علاو‌ه‌بر وظایف مشترکی که با سایر نودها دارند، کارهای زیر را هم انجام می‌دهند:

 • انتقال اطلاعات از لایه اجماع به لایه اجرا که موجودی‌ها و وضعیت ولیدیتورها را شامل می‌شود. 
 • اطمینان از اینکه مینی پول‌هایی که با کلیدهای عمومی ولیدیتور ساخته می‌شوند، در حال حاضر استفاده نمی‌شوند و پروتکل می‌تواند با خیال راحت روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند. 
 • ساخت درخت مرکل پاداش در پایان هر دوره پاداش‌دهی و آپلود آن روی IPFS تا سایر نودها هم به آن دسترسی داشته باشند. 
 • نظارت بر پروپوزال‌ها
 • ارائه پروپوزال و رای دادن در مورد تغییرات هسته‌ای پروتکل مثل تغییر پارامترها و آپگرید قراردادها
 • ارائه درخواست و رای‌ دادن در مورد فهرست اعضای دائو شامل دعوت و حذف اعضا

۱۵ درصد از RPL تولید شده در هر دوره پاداش، بین اعضای دائو تقسیم می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه عضویت در oDAO این لینک را مطالعه کنید. 

توکن RPL چیست؟

توکن RPL چیست
منبع: thecoinrepublic.com

توکن بومی پلتفرم راکت پول RPL یا Rocket Pool Protocol Token است. RPL یک توکن ERC20 در شبکه اتریوم است. می‌توانید این توکن را روی نودهای راکت پول استیک کنید و امنیت بیشتری برای شبکه فراهم کنید. برای استیکینگ RPL نیازی به راه‌اندازی نود هوشمند نیست. RPL همچنین کاربرد حاکمیتی دارد و از آن می‌توانید برای پروپوزال و رای دادن هم استفاده کنید. اپراتورهای نودی که RPL را روی نود خود استیک می‌کنند و حداقل یک مینی پول دارند، مطابق با مبلغ استیکینگ خود از شبکه پاداش مازاد دریافت می‌کنند. 

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل راکت پول ۱۹۴۷۴۴۷۰.۰۴ توکن بوده که همه آن در گردش است. توکن RPL در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ ارزش بازاری معادل ۸۴۸۲۸۵۷۱۰ دلار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته حجم معاملاتش ۳۱۳۶۰۰۰ دلار بوده است. قیمت Rocket Pool هم‌اکنون ۴۳.۵۶ دلار است. در ۶ شهریور ۱۳۹۷ کمترین قیمت ۰.۰۰۸ دلار و در ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ بیشترین قیمت ۶۱.۹۰ دلار برای توکن RPL ثبت شده است.

نقشه راه Rocket Pool

سال ۲۰۱۶

 • آغاز توسعه راکت پول

سال ۲۰۱۷

 • سرمایه‌گذاری ConsenSys در راکت پول
 • برگزاری دوره فروش توکن

سال ۲۰۱۸

 • راه‌اندازی ورژن ۱ نسخه بتای راکت پول 
 • توسعه قراردادهای هوشمند

سال ۲۰۱۹

تمرکز بر توسعه ورژن ۲.۰ نسخه بتای راکت پول

سال ۲۰۲۰

 • بهینه‌سازی پشته اسمارت نود
 • نسخه ۲.۵ راکت پول
 • بهبود امنیت واریز
 • برگزاری ورکشاپ اسمارت نود

سال ۲۰۲۱

 • عرضه شبکه آزمایشی Prater
 • برگزاری پنل استیک اتر توسط راکت پول و Bankless
 • عرضه نسخه ۳.۰ راکت پول

سال ۲۰۲۲

سال ۲۰۲۳

آپگرید Atlas برای تطبیق پلتفرم با آپدیت شانگهای

معرفی تیم راکت پول

پروژه راکت پول در سال ۲۰۱۶ توسط دیوید روگندایک (David Rugendyke) آغاز شد. روگندایک یک توسعه‌دهنده ارشد است که بیش از ۱۸ سال در زمینه علوم کامپیوتر و تجارت تجربه دارد. او هم‌اکنون مدیر ارشد فناوری راکت پول است. 

دارن لنگلی (Darren Langley) در زمینه مدیریت و آموزش تیم‌های توسعه، طراحی معماری اپلیکیشن و محصولات دیجیتالی برای دولت‌ها، سرویس‌های مالی و بلاکچینی و غیره مهارت دارد. اون هم‌اکنون مدیر کل پروژه راکت پول است. 

آشنایی با همکاران راکت پول

شبکه پاکت در اکتبر ۲۰۲۱ همکاری خود را با راکت پول اعلام کرد. در جریان این همکاری، Pocket Network به وسیله نقاط پایانی RPC غیرمتمرکز خود فرآیند اتصال نودهای هوشمند راکت پول را تسهیل می‌کند. شبکه پاکت یک پروتکل غیرمتمرکز از اپراتورهای نود را در سراسر جهان گرد هم می‌آورد. این اپراتورهای نود در ازای دریافت دسترسی باکیفیت به شبکه‌های اتریوم، آوالانچ، پالیگان، بایننس اسمارت چین و فیوز پاداش دریافت می‌کنند. 

متامسک در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۳ همکاری خود با راکت پول را اعلام کرد. کاربران می‌توانند از این کیف پول برای استیک کردن اتر در راکت پول استفاده کنند. همچنین می‌توانند توکن‌های rETH خود را از طریق متامسک به اتر تبدیل کنند. 

خرید، فروش و نگهداری توکن RPL

توکن RPL در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کوکوین، کراکن و هیوبی و در دکس‌های یونی سواپ، بالانسر و پنکیک سواپ قابل معامله است. 

در مورد کیف پول هم، RPL یک ارز اتریومی است؛ بنابراین هر کیف پول اتریومی که انتخاب کنید می‌توانید RPL را در آن نگهداری کنید. از ولت‌های اتریومی معروف هم می‌توان به متامسک، ربی ولت، تراست ولت، مای اتر ولت و کیف پول سخت‌افزاری لجر و ترزور اشاره کرد. 

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم Rocket Pool چیست؟
  راکت پول یک پلتفرم لیکویید استیکینگ است که خدمات استیکینگ غیرمتمرکز اتر را برای افراد، سازمان‌ها و پلتفرم‌ها فراهم می‌کند.
 • توکن RPL چیست؟
  RPL توکن بومی پلتفرم Rocket Pool است و به عنوان پاداش به نودهای راکت پول داده می‌شود و همچنین کاربرد حاکمیتی دارد.
 • آیا می‌توانم در راکت پول اتر استیک کنم؟
  بله. شما می‌توانید اتر را در پلتفرم راکت پول استیک کنید و در ازای آن rETH دریافت کنید. در صورتی که نود شوید، علاوه‌بر این پاداش، RPL دریافت خواهید کرد. 
 • آیا می‌توانم RPL را استیک کنم؟
  بله. در صورتی که ولیدیتور باشید، می‌توانید توکن RPL را استیک کنید. در ازای آن هم RPL پاداش می‌گیرید. 

جمع‌بندی

راکت پول (Rocket Pool) یک پلتفرم لیکویید استیکینگ برای شبکه اتریوم است و به کاربران اجازه می‌دهد که فقط با ۱۶ اتر نود ولیدیتور شوند. علاوه‌بر این، کل فرآیند به‌صورت اتوماتیک و توسط پلتفرم مدیریت می‌شود و نیازی نیست که کاربر کار چندانی انجام دهد. پس از استیکینگ اتر، پلتفرم به شما توکن rETH می‌دهد که نمایانگر میزان استیکینگ و سود شماست. توکن بومی راکت پول هم RPL است و کاربردهای حاکمیتی و پاداش‌دهی دارد. نظر شما درباره پلتفرم Rocket Pool چیست؟ آیا قصد سرمایه‌گذاری در این پلتفرم را دارید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا