متوسط صرافی متمرکز

بایننس یا کوین بیس؟ مقایسه کامل صرافی‌های binance‌ و coinbase

بایننس و کوین بیس دو صرافی برتر و شناخته شده‌ی فعال در دنیای ارزهای دیجیتال هستند که بستری برای خرید و فروش رمز ارزها را فراهم کرده‌اند. با توجه به اینکه صرافی Coinbase ایران را تحریم کرده، آیا همچنان می‌توان از این صرافی استفاده کرد؟ بین صرافی Binance و صرافی کوین بیس کدام انتخاب بهتری برای ما ایرانیان است؟

این مقاله در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ بروز رسانی شده است

صرافی بایننس یا کوین بیس؛ کدام انتخاب بهتری است؟

صرافی بایننس بزرگترین پلتفرم معاملاتی در دنیای ارزهای دیجیتال است. با استفاده از این صرافی می‌توان خرید و فروش رمز ارزها را انجام داد. این صرافی طیف گسترده‌ای از خدمات و سرویس‌ها در حوزه رمز ارزها ارائه می‌دهد که کاربران زیادی را از نقطه نقطه جهان جذب کرده است. صرافی کوین بیس نیز یکی دیگر از صرافی‌های مطرح در بازار ارزهای رمزنگاری شده بوده که پس از صرافی Binance بزرگترین صرافی در این بازار است. برای ما ایرانیان، به دلیل تحریم‌های اقتصادی، انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال همواره کار دشواری بوده و پارامترهای بسیاری در این انتخاب دخیل است. ما در یک مقاله، به صورت مفصل در این زمینه صحبت کرده‌ایم که می‌توانید از لینک زیر آن را مطالعه کنید:

هرچند صرافی کوینبیس به دلیل آنکه یک صرافی ارز دیجیتال آمریکایی است، به هیچ عنوان برای تریدرهای ایرانی مناسب نیست، ما در این مقاله سعی داریم تا پارامترهای تاثیر گذار در انتخاب صرافی Binance یا Coinbase را معرفی کنیم.

معرفی مختصر صرافی بایننس

حجم معاملات صرافی بایننس به بیشترین میزان رسید

صرافی بایننس از سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را در بازار ارزهای دیجیتال آغاز کرده است. تیم مدیریتی هوشمند، رزومه کاری قوی CZ،موسس صرافی بایننس و تنوع گسترده سرویس‌های صرافی بایننس آن را به بزرگتری صرافی ارز دیجیتال در جهان از نظر حجم معاملات تبدیل کرده است. حجم معاملات رمز ارزها در صرافی بایننس احتلاف بسیار زیادی با سایر صرافی‌ها داشته و از این نظر بدون هیچ رقیبی در صدر جدول صرافی‌ها قرار گرفته است. ارائه بازار معاملاتی اسپات، مارجین و فیوچرز کاربران بسیاری را به سمت این صرافی کشانده است. ما در این مقاله قصد معرفی این صرافی را نداریم و اگر با این پلتفرم مبادلاتی آشنایی ندارید، مطالعه مقاله زیر را توصیه می‌کنیم:

در ادامه به معرفی صرافی ارز دیجیتال کوین بیس می‌پردازیم. پس از آشنایی نسبی با این دو صرافی، این دو صرافی را مقایسه خواهیم کرد.

معرفی صرافی کوین بیس

دفتر مرکزی کوین بیس در سان فرانسیسکوی کالیفرنیا قرار دارد. در طول سال‌ها فعالیت، دفاتر مختلفی در کشورهای مختلف دنیا تاسیس شدند. این صرافی بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و بیش از ۳۲ ارز فیات را پشتیبانی می‌کند و تراکنش‌های بیت کوین و ذخیره آنها را در بیش از ۱۸۵ کشور ساپورت می‌کند. به تازگی، Coinbase به طرح پرداخت‌های سریع‌تر انگلستان نیز دست یافته، که این به معنی پرداخت‌های بانکی تقریبا آنی پول فیات برای کاربران انگلیسی است.

مقایسه صرافی Binance و Coinbase

برایان آرمسترانگ کوین بیس برایان آرمسترانگ کیست صرافی ارز دیجیتال افراد معروف بیت کوین بلاک چین

در این بخش به سراغ موضوع اصلی مقاله رفته و این دو صرافی را باهم مقایسه خواهیم کرد. برای انجام این مقایسه، فاکتورهای مختلفی را مدنظر قرار خواهیم داد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. ما در این مقاله صرفا این دو صرافی را مقایسه خواهیم کرد و تفاوت میان بایننس و کوین بیس را عنوان می‌کنیم. انتخاب به عهده‌ی شماست و در انتها این شما هستید که بر اساس برنامه شخصی خود صرافی Binance یا Coinbase را انتخاب می‌کنید.

رمز ارزهای لیست شده در این دو صرافی

تعداد رمز ارزهایی که در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست شده و قابل معامله هستند، یکی از مهمترین فاکتورهای تریدرها برای انتخاب یک صرافی است. بایننس، تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال را در صرافی خود لیست کرده و امکان ترید آنها را فراهم کرده است. تعداد این کوین و توکن‌ها به قدری زیاد است که امکان لیست کردن آنها در این مقاله وجود ندارد اما این اطمینان را به شما می‌دهیم که در صرافی بایننس محدودیتی از این جهت نخواهید داشت.

تعداد رمز ارزهای قابل معامله در صرافی کوین بیس هرچند زیاد است، اما از نظر تعداد بسیار کمتر از صرافی بایننس بوده و در این زمینه با صرافی Binance قابل مقایسه نیست. در این صرافی حدودا ۲۰۰ جفت ارز معاملاتی  قابل معامله است. اما رمز ارزهای مشهور و شناخته شده بازار رمز ارزها، در صرافی کوین بیس لیست شده است. به دلیل آنکه این صرافی در کشور آمریکا مستقر است و باید تابع قوانین این کشور باشد، در مورد لیست کردن توکن‌های جدید، سختگیری بیشتری از صرافی بایننس اعمال می‌کند.

در نتیجه در مورد تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در صرافی بایننس و صرافی کوین بیس، صرافی Binance پیروز رقابت است.

معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال، تنوع ابزارها و بازارهای مبادلاتی در یک صرافی است. بازار اسپات، معاملات در بازار مارجین و فیوچرز، جزو سرویس‌های مورد علاقه معامله‌گران در بازارهای مالی است. صرافی بایننس، هر سه بخش معاملات را ارائه داده و تریدرها در این صرافی می‌توانند معاملات اسپات، مارجین و فیوچرز رمز ارزها را انجام دهند.

اما صرافی کوین بیس، تنها از معاملات اسپات رمز ارزها پشتیبانی می‌کند. در این صرافی معاملات مارجین و فیوچرز و به طور کلی معاملات در بازارهای مشتقه ارائه نمی‌شود. از این نظر، صرافی Coinbase خدمات محدودی را به کاربران خود ارائه خواهد داد. در نتیجه اگر تریدری قصد انجام معامله در بازارهای مشتقه را دارد، بین بایننس یا کوین بیس، تنها یک انتخاب داشته و آن صرافی بزرگ Binance است.

در زمینه ارائه بازارهای معاملاتی، صرافی بایننس تنوع بیشتری داشته و پیروز این رقابت است.

کارمزد خرید و فروش ارز دیجیتال

کارمزد یا Fee ترید یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای معامله‌گران است. صرافی بایننس برای دریافت کارمزد معاملات، برنامه خاصی را پیاده‌سازی کرده است. در جدول کارمزد معاملات این صرافی ۱۰ سطح مختلف بر اساس حجم مبادلات تریدر معرفی شده که هر چه حجم مبادلات یک تریدر افزایش یابد، کارمزد معاملات او کاهش خواهد یافت. این کارمزدها برای معاملات اسپات و برای یک تریدر تازه وارد به این صرافی (سطح صفر) به صورت میانگین ۰.۱  درصد است. و با افزایش فعالیت ترید به صورت میانگین تا ۰.۰۱ درصد کاهش خواهد یافت. همچنین در صورتی که برای پرداخت کارمزدها از کوین bnb استفاده کنید، ۲۵ درصد تخفیف بر روی کارمزدها اعمال خواهد شد. در مورد صرافی کوین بیس نیز کارمزد معاملات در بازار اسپات بسته به حجم سرمایه یک تریدر متغیر است. برای سرمایه‌های زیر ۱۰ هزار دلار، مقدار کارمزد به طور میانگین ۰.۵ درصد بوده و این کارمزد نهایتا تا ۰.۰۲ درصد کاهش می‌یابد.

همانطور که ملاحظه می‌شود، در مورد کارمزد تراکنش‌ها نیز صرافی بایننس شرایط بسیار بهتری برای تریدرها فراهم کرده است.

کارمزد واریز و برداشت ارز دیجیتال

پیش از انجام ترید در این دو صرافی شما باید مقداری رمز ارز را به کیف پول صرافی منتقل کنید. به این کار واریز یا Deposit کردن یک ارز دیجیتال می‌گویند. برخی از صرافی‌ها حداقل مقداری برای این انتقال در نظر می‌گیرند. صرافی بایننس نیز در زمان واریز رمز ارز حداقلی را تعریف نکرده است. اما در زمان برداشت رمز ارزها، صرافی بایننس محدودیت‌هایی دارد که این شرایط را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید. به طور خلاصه، صرافی بایننس برای انتقال برخی رمز ارزها، مقداری کارمزد دریافت می‌کند و همچنین برای برداشت برخی از رمزارزها در این صرافی یک مقدار حداقلی تعریف شده است. مثلا برای برداشت بیت کوین از صرافی بایننس، حداقل مقدار برداشت ۰.۰۰۱ بیت کوین و کارمزد برداشت نیز ۰.۰۰۰۵ بیت کوین تعریف شده است. صرافی کوین بیس نیز در زمینه واریز یا برداشت رمز ارزها، محدودیتی را اعمال نکرده است. همچنین در زمان برداشت، تنها کارمزد شبکه بلاک چین را از کاربر دریافت خواهد کرد.

از نظر کارمزد واریز و برداشت رمز ارزها، صرافی کوین بیس شرایط بهتری را ارائه می‌دهد.

حجم معاملات روزانه

محاسبه حجم دقیق معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از فاکتورهایی است که اطلاعاتی دقیقی در مورد آن وجود ندارد. اما ما برای بررسی این فاکتور از اطلاعات سایت Coingecko  و Coinmarketcap استفاده می‌کنیم. مطابق اطلاعات سایت کوین مارکت کپ، حجم روزانه (در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۰) معاملات اسپات در صرافی بایننس معادل ۲۶ میلیارد دلار بوده و کوین گکو، این مقدار را معادل ۲۵ میلیارد دلار گزارش داده است.  حجم معاملات روزانه صرافی کوین بیس مطابق گزارش هر دو سایت کوین مارکت کپ و کوین کگو معادل ۴ میلیارد دلار است.

همانطور که ملاحظه می‌کنید، حجم معاملات روزانه رمز ارزها در صرافی بایننس بسیار بالاتر از صرافی کوین بیس است.

سرویس به کاربران ایرانی

به مهمترین فاکتور برای تریدرهای ایرانی رسیدیم. همانطور که همه اطلاع داریم متاسفانه به دلیل تحریم‌های اقتصادی بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال به کاربران ایرانی هیچ سرویسی ارائه نمی‌دهند. با این‌حال صرافی کوین بیس موظف به رعایت قوانین کشور امریکا و صرافی بایننس موظف به رعایت چارچوب‌های قانونی کشور مالت است.

هر دو صرافی بایننس و کوین بیس به کاربران ایرانی هیچ خدماتی را ارائه نمی‌دهند و از این نظر تفاوتی میان این دو صرافی نیست. اما از آنجا که صرافی Coinbase یک صرافی امریکایی است هیچ راهی برای استفاده از این صرافی برای ما ایرانیان وجود ندارد. اما در صرافی بایننس می‌توان بدون احراز هویت نیز فعالیت داشت.

صرافی بایننس انتخاب بهتری و شاید بتوان گفت تنها انتخاب ایرانی‌ها بین صرافی کوین بیس یا بایننس است.

پشتیبانی و خدمات به مشتریان

صرافی بایننس به یازده زبان زنده دنیا پشتیبانی مشتریان خود را ارائه داده و از این جهت یکی از بهترین صرافی ها به شمار می رود. همچنین چت آنلاین صرافی بایننس ۲۴ ساعته فعال بوده و کاربران این صرافی می توانند مشکلات خود را به صورت آنلاین مطرح کنند. در کنار این خدمات، صرافی بایننس تعداد بسیار زیادی از سوالات پرتکرار کاربران خود را جمع آوری کرده که با مراجعه به این صفحه می توانید آن را مطالعه کنید. از این رو صرافی بایننس خدمات جامعی را برای پشتیبانی کاربران خود ارائه داده است.

صرافی کوین بیس نیز خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. چت آنلاین این صرافی به صورت ۲۴ ساعته برای رفع مشکلات کاربران فعال است. همچنین پرسش‌های رایج مشتریان در بخشی مجزا جمع‌آوری شده که کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند.

در این بخش، هر دو صرافی Binance و Coinbase خدمات یکسانی ارائه می‌دهند.

بررسی امنیت صرافی‌ها

از آنجا که این دو صرافی ارز دیجیتال، جزو صرافی های متمرکز در حوزه ارزهای دیجیتال هستند، لذا خطر هک شدن دارایی و اطلاعات کاربران آنها همواره وجود دارد. صرافی بایننس یا صرافی بیتمکس تاکنون بارها مورد حمله هکرها و افراد خرابکار قرار گرفته اند. برای مثال صرافی بایننس در سال ۲۰۱۹ مورد حمله هکرها قرار گرفت و حدود ۴۰ میلیون دلار از دارایی این صرافی به سرقت رفت. طی این سرقت بزرگ حدود ۷۰۰۰ واحد بیت کوین طی یک تراکنش از صرافی بایننس خارج شد. تاکنون گزارشی مبنی بر هک حساب‌های کاربری افراد در صرافی کوین بیس منتشر نشده است.

رابط کاربری بایننس یا کوین بیس

مقایسه رابط کاربری در زمینه رابط کاربری و کاربر پسند بودن و راحتی کار با صرافی ها، صرافی بایننس بدون شک بهترین است. بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال، ظاهری شبیه به آنچه بایننس ارائه داده را ارائه می دهند. تمام ابزارهای مورد نیاز در صرافی بایننس به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران قرار گرفته است. هرچند این مورد کمی به سلیقه افراد بستگی دارد اما صرافی بایننس بسته به نیاز مشتریان خود، سه شکل ظاهری متفاوت برای کاربران خود فراهم کرده تا هم افراد مبتدی و هم حرفه ای های بازار بتوانند از ابزارهای مختلف در زمان سفارش گذاری در این صرافی بهره مند شوند.

صفحه ترید رمز ارزها در صرافی کوین بیس بسیار مشابه صرافی بایننس است. دسترسی به سرویس‌های مختلف سایت نیز تقریبا ساده بوده و ابزارهای ضروری در دسترس کاربر قرار گرفته است. لذا از این نظر تفاوت زیادی میان این دو صرافی محبوب ارز دیجیتال وجود ندارد. رابط کاربری کوین بیس ساده است و معامله کنندگان مبتدی می‌توانند به آسانی از آن استفاده کنند.

مقایسه صرافی بایننس یا کوین بیس

ما در این مقاله دو صرافی بایننس و کوین بیس را از جنبه های مختلف بررسی کردیم و این دو صرافی بزرگ را باهم مقایسه کردیم. میهن بلاکچین توصیه‌ای به استفاده از هیچ یک از این دو صرافی نداشته و از این جهت هیچ مسئولیتی برعهده نخواهد داشت.

نتیجه گیری

صرافی بایننس و کوین بیس دو صرافی بزرگ در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. ما در این مقاله پارامترهای متنوعی را که عموما مورد توجه تریدرها است مورد توجه قرار دادیم. بسیاری از معامله‌گران بین بایننس یا کوین بیس برای انجام معاملات رمز ارز خود مردد هستند. از آنجا که صرافی Coinbase در کشور امریکا مستقر است، به کاربران ایرانی هیچ سرویسی ارائه نداده و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود از آن استفاده کنید. در طرف مقابل، از آنجا که احراز هویت در صرافی Binance اجباری نبوده می‌توان از این صرافی استفاده کرد. اگر شما نیز از این دو صرافی استفاده می‌کنید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا