کریپتو کدهNFT

ارز دیجیتال ApeCoin چیست؟ بررسی ایپ کوین و توکن APE

اگر با توکن‌های بی‌همتا (NFT) باشگاه میمون کسل (Bored Ape Yacht Club) که قیمت بسیار بالایی دارند آشنا هستید، بهتر است ایپ کوین را هم بشناسید. هولدرهای این توکن‌ها و مجموعه میمون‌های جهش‌یافته می‌توانند در ایردراپ توکن ایپ شرکت کنند. می‌خواهیم بررسی کنیم که ارز دیجیتال ApeCoin چیست، چه کاربردی دارد و حاکمیت در آن به چه صورت است. همچنین به تیم پشت پروژه، نقشه راه، توکن APE، صرافی و کیف پول مناسب آن خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین در این مقاله همراه باشید. 

ApeCoin چیست؟

ApeCoin چیست؟

رمزارز ایپ کوین توکنی است که روی شبکه اتریوم ایجاد شده و ارتباط نزدیکی با توکن‌های یکتای میمون کسل دارد. البته بر خلاف آن‌ها، توکن APE قابل تعویض است و ارزش هر کدام از آن‌ها با هم برابر است. یکی از نکات برجسته در مورد این توکن این است که در مدت زمان کوتاهی پس از ایجاد، در صرافی‌های متمرکز مطرح مثل بایننس و کوین‌بیس لیست شد. اکنون در تعداد زیادی از صرافی‌ها می‌توان برای خرید و فروش این رمزارز اقدام کرد.

برعکس آن‌چه تصور می‌شود، ایپ کوین توکن رسمی باشگاه میمون‌های کسل نیست و یوگا لبز (Yuga Labs) تیم پشت BAYC (مخفف Bored Ape Yacht Club) اعلام کرده است که نقشی در شکل‌گیری APE نداشته است. این پروژه توسط ApeCoin Dao‌ راه‌اندازی شده و بنیاد Ape و هیئت مدیره دائو (ApeCoin DAO’s Board) در مدیریت آن نقش دارند. در قسمت بررسی تیم پروژه درباره این موضوع بیشتر توضیح می‌دهیم.

وب‌سایت رسمی ایپ کوین این پروژه را با این جمله توصیف می‌کند:

لایه پروتکل غیرمتمرکز برای ابتکاراتی که تحت رهبری جامعه قرار دارد و فرهنگ را به سوی متاورس پیش می‌برد. با مطرح شدن نام این توکن، عده‌ای سودجو به دنبال استفاده از این فرصت هستند. یکی از نمونه‌های آن، راه‌اندازی سایت apecoin.dev و توکن APE بر بستر بایننس اسمارت چین است که هیچ ارتباطی به پروژه اصلی ندارد.

ایردراپ توکن‌های APE برای هولدرهای BAYC و MAYC به چه صورت انجام می‌شود؟

از تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۲۲ (۲ فروردین ۱۴۰۱) هولدرهای توکن‌های NFT باشگاه میمون کسل و میمون جهش یافته، طی ۹۰ روز با مراجعه به صفحه Claim می‌توانند در ایردراپ شرکت کرده و توکن‌های خود را دریافت کنند. برای عادلانه بودن توزیع توکن‌ها، این امر با توجه به کف قیمتی ثبت شده برای ان‌اف‌تی‌ها در حدودا یک ماه پیش از توزیع انجام می‌شود.

میزان توکن اختصاص یافته به هر مجموعه به شرح زیر است:

 • هولدرهایی که فقط میمون کسل دارند،‌ ۱۰٬۰۹۴ توکن دریافت می‌کنند.
 • هولدرهایی که فقط میمون جهش‌یافته دارند، ۲۰۴۲ توکن دریافت می‌کنند.
 • آن‌هایی که ترکیبی از میمون کسل و Bored Ape Kennel Club‌ دارند، ۱۰٬۹۵۰ توکن خواهند داشت.
 • آن‌های که ترکیبی از میمون جهش‌یافته و Bored Ape Kennel Club‌ دارند، ۲۸۹۸ توکن خواهند داشت.

ایپ کوین چه کاربردی دارد؟

در زمان نگارش این مقاله توکن APE برای خرید و فروش و همچنین حاکمیت در ApeCoin Dao استفاده می‌شود، اما این همه ماجرا نخواهد بود؛ کمپانی انیموکا برندز (Animoca Brands) که از شرکت‌های بزرگ و مطرح در حوزه بازی های بلاکچینی است، یک بازی موبایلی به نام Benji Bananas را توسعه داده که از توکن ایپ به عنوان یکی از ارزهای درون بازی استفاده کرده است. بنیان‌گذار این شرکت نقشی در ایپ کوین نیز دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مورد بالا نشان می‌دهد که احتمالا در شروع شکل‌گیری یک اکوسیستم کامل حول ApeCoin‌ هستیم. یوگا لبز (Yuga Labs) برنامه دارد تا رمزارز APE را به عنوان توکن اصلی برای برای همه محصولات و خدمات جدید بپذیرد. در ضمن هر چقدر کاربردهای این توکن بیشتر شود، مشکلات قانونی با SEC کمتر خواهد شد.

حاکمیت، ارائه پیشنهادها و انتخاب آن‌ها به چه صورت است؟

حاکمیت در ارز دیجیتال Apecoin

همانطور که گفتیم ایپ کوین توسط دائو اداره خواهد شد، پس اعضای جامعه می‌توانند پیشنهادهایی برای بهبود ارائه دهند و همچنین به پیشنهادهای ارائه‌‌شده رای دهند. بنیاد ایپ از سرمایه اکوسیستم،‌ میزان مورد نیاز هر پیشنهاد تایید شده را پرداخت خواهد کرد. تنها راه عضویت در دائو نیز، هولد کردن ارز دیجیتال ایپ کوین است.

یک پیشنهاد بهبود ایپ کوین (Ape Improvement Proposals یا به اختصار AIP) به طور پیش‌فرض باید دارای المان‌هایی باشد که عبارتند از خلاصه پروپوزال، دلیلی که جامعه باید به آن رای دهد،‌ توضیح اساس کار آن، پارامترهای کلیدی، مشخصات فنی،‌ مراحل اجرا،‌ برنامه زمانی و هزینه مورد نیاز برای اجرا. نویسنده در صورت نیاز می‌تواند موارد بیشتر را هم اضافه کند.

فرآیند انتخاب و اجرای یک پیشنهاد، شامل ۹ فاز است. در فاز اول (AIP IDEA) ایده AIP طی یک پست در فروم ایپ کوین با نام Discourse مطرح می‌شود و پس از تایید ناظر برای جامعه نمایش داده خواهد شد. برای مدت ۷ روز نظرات برای این پست جمع می‌شود. در فاز دوم (AIP DRAFT) پس از پایان ۷ روز،‌ ناظر آن موضوع را می‌بندد، الگوی پیشنهاد، مراحل بعدی و سایر موارد مورد نیاز را برای نویسنده ارسال می‌کند و نویسنده ۳۰ روز فرصت دارد تا پاسخ ناظر را بدهد؛ در غیر این صورت آن پیشنهاد رد خواهد شد. اگر از نظر ناظر همه چیز با دستورالعمل‌های DAO مطابقت داشت،‌ پیشنهاد دارای شماره،‌ نام و دسته‌بندی خواهد شد.

در فاز سوم (AIP ANALYSIS REPORT) توسط یک تیم که بنیاد ایپ مشخص خواهد کرد،‌ پیشنهاد به طور کامل تجزیه و تحلیل می‌شود. در فاز چهارم (AIP MODERATION)‌ تیمی از ناظران گزارش دو فاز قبلی را بررسی می‌کنند و در صورت تایید، AIP معلق شده و به فاز بعدی می‌رود و اگر تایید نشود، امکان ارسال مجدد گزارش وجود دارد مگر در مواردی که نقض قانون یا اطلاعات گمراه‌کننده در آن وجود داشته باشد.

فاز پنجم (POST-MODERATION TAGGING) پیشنهادهای معلق را برچسب گذاری می‌کند. اگر خطر بالقوه‌ای برای دائو نداشته باشد، برچسب مستقیم برای رای‌گیری به پیشنهاد خورده و به مرحله هفتم می‌رود. اگر احتمال خطری وجود داشته باشد، برچسب نیاز به بررسی اداری به پیشنهاد خورده و به مرحله ۶ می‌رود.

در مرحله ۶ پیشنهادها توسط هیئت مدیره بررسی می‌شوند. اگر موردی نباشد تایید شده و به مرحله ۷ می‌رود،‌ اگر مشکلاتی نظیر هزینه اجرای نامشخص یا هزینه بیش از ۵ درصد خزانه DAO وجود داشته باشد برچسب بازگشت برای شفاف‌سازی به پیشنهاد می‌خورد. اگر در تضاد با ارزش‌های دائو یا مشکوک به کلاهبرداری باشد، برچسب بازگشت برای بازسازی به پیشنهاد خواهد خورد.

در فاز هفتم (LIVE AIP) پیشنهادهایی که تایید شده‌اند،‌ به صورت هفتگی برای رای‌گیری گذاشته می‌شوند. در فاز هشتم (FINAL AIP) اگر یک پیشنهاد رای مثبت بگیرد به مرحله بعد می‌رود؛ اگر هیچ رای به آن داده نشود یا دارای رای‌های موافق و مخالف برابر باشد، می‌توان دوباره طی هماهنگی با ناظر آن را ارسال کرد. AIPهایی که به فاز نهم می‌رسند،‌ بر اساس مراحلی که در آن ذکر شده اجرا خواهند شد. تیم مدیریت پروژه که توسط بنیاد ایپ انتخاب می‌شود، مسئول بررسی و اطمینان از انجام مراحل پیشنهاد طبق برنامه است.

معرفی تیم توسعه‌دهنده ApeCoin

معرفی تیم توسعه‌دهنده ApeCoin

طبق اطلاعات وبسایت ایپ کوین، این توکن توسط دائوی ApeCoin راه‌اندازی شده است و تمام دارندگان توکن، عضوی از این سازمان هستند؛ بنابراین می‌توانند برای بهبود و ادامه راه پروژه پیشنهاد ارائه کنند و به سایر پیشنهادها رای دهند.

یک سازمان جداگانه دیگر به نام بنیاد ایپ (Ape Foundation) وجود دارد که وظیفه آن مدیریت روزانه دائو، پیشنهادها و پشتیبانی لازم برای تحقق بخشیدن به ایده‌های جامعه است. یک شورای ویژه از بنیاد ایپ به عنوان هیئت مدیره ApeCoin DAO انتخاب می‌شوند. اولین سری از اعضای این شورا برای مدت ۶ ماه در این جایگاه حضور دارند و ۵ فرد برجسته در دنیای ارز دیجیتال هستند. طبق اطلاعات وبسایت ایپ کوین، جامعه دائو می‌توانند اعضای بعدی هیئت مدیره را با رای‌گیری و برای هر سال مشخص کنند. ۵ عضو اولیه DAO’s Board عبارتند از:

 • آلکسیس اوهانیان (Alexis Ohanian) یکی از بنیان‌گذاران ردیت.
 • امی وو (Amy Wu) مدیر بخش بازی و بازوی سرمایه‌گذاری صرافی FTX.
 • ماریا باجوا (Maaria Bajwa) مدیر Sound Ventures.
 • یات سیو (Yat Siu) یکی از بنیان‌گذاران و رئیس Animoca Brands.
 • دین اشتاین‌بک (Dean Steinbeck) رئیس و مشاور Horizen Labs.

همچنین یک شرکت به نام Cartan Group در ازای یک قرارداد ۶ ماهه به ارزش ماهانه ۱۵۰ هزار دلار، خدماتی به این پروژه ارائه می‌کند. هر ۵ پیشنهاد بهبود ایپ (AIP) تا زمان نگارش این مقاله، توسط برایان تانگ (Brian Tang)، بنیان‌گذار این شرکت ارائه شده است.

در رابطه با این که چه شخص یا شرکتی کدهای ApeCoin را توسعه داده است، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. یوگا لبز که مسئول همه‌چیز در مورد باشگاه میمون‌های کسل است، اصرار دارد که مسئولیتی در قبال ApeCoin ندارد. این باعث می‌شود تا توکن ایپ به سرمایه‌گذاری در این شرکت ارتباطی نداشته باشد و درگیر مقررات قانونی SEC نشود.

نقشه راه ایپ کوین

با توجه به این که پروژه ApeCoin دائو محور است، رودمپ مشخصی برای ادامه راه آن وجود ندارد. مسیر آینده این پروژه را پیشنهادها و تصمیمات اعضای جامعه ApeCoin DAO مشخص خواهد کرد.

بررسی توکن APE

ایپ کوین توکن کاربردی اکوسیستم APE است و عرضه کل نهایی آن ۱ میلیارد واحد خواهد بود. در قرارداد هوشمند این توکن قابلیت مینت (Mint) کردن و همچنین طرحی برای سوزاندن وجود ندارد،‌ بنابراین عرضه کل ثابت باقی خواهند ماند. حدود ۲۷ درصد توکن‌ها در روز اول راه‌اندازی آزاد شده و مابقی طی یک بازه ۴۸ ماه وارد چرخه خواهند شد.

توکن‌های ایپ در میان ۴ گروه عمده تقسیم می‌شوند و نحوه توزیع توکن‌ها به شرح زیر است:

 • ۶۲ درصد برای صندوق اکوسیستم: از این میزان ۱۵۰ میلیون توکن به هولدرهای BAYC و MAYC اختصاص یافته که در زمان راه‌اندازی آزاد شده‌اند. ۴۷۰ میلیون توکن به خزانه دائو تعلق دارد که ۱۱۷.۵ میلیون در ابتدا آزاد شده و مابقی ماهانه ۷٬۳۴۳٬۷۵۰ توکن تا ۴۸ ماه آزاد خواهند شد.
 • ۱۶ درصد برای YUGA LABS و خیریه: ۱۵۰ میلیون توکن به YUGA LABS و ۱۰ میلیون توکن یا مبلغ معادل آن به بنیاد Jane Goodall اختصاص یافته است. این توکن‌ها تا یکسال اول قفل هستند و سپس ماهانه تا ۳۶ ماه آزاد می‌شوند.
 • ۱۴ درصد برای شرکت‌ها و افرادی که به راه‌اندازی پروژه کمک کردند: این ۱۴۰ میلیون توکن در تعداد مختلف و بازه‌های زمانی مختلفی آزاد خواهند شد.
 • ۸ درصد برای بنیان‌گذاران BAYC: تعداد ۸۰ میلیون توکن که تا یکسال اول قفل هستند و سپس ماهانه ۲٬۲۲۲٬۲۲۲.۲۲ توکن تا ۳۶ ماه آزاد خواهد شد.
توزیع توکن های APE

توکن APE در اکوسیستم ایپ دارای ۴ کاربرد زیر است:

 • حاکمیت: هولدرهای این توکن در ApeCoin DAO حق رای دارند.
 • یکسان‌سازی پرداخت‌ها: همه اعضای جامعه می‌توانند از یک توکن مشترک و غیرمتمرکز برای از APE استفاده کنند.
 • دسترسی: ایپ کوین دسترسی به بخش‌های خاصی از اکوسیستم مانند بازی های انحصاری، کالاها، رویدادها و خدمات را فراهم می‌کند که بدون داشتن آن در دسترس نیستند.
 • ایجاد انگیزه: ApeCoin ابزاری برای سایر توسعه‌دهندگان است تا با گنجاندن APE در خدمات، بازی‌ها و پروژه‌هایشان، عضوی از اکوسیستم ایپ باشند.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش این مطلب (۲۰ فروردین) قیمت ارز دیجیتال ApeCoin حدود ۱۱.۱ دلار و ارزش بازار آن تقریبا ۳.۱ میلیارد دلار است که از این حیث در رتبه ۴۶ام با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال بازار قرار می‌گیرد. ۲۷۷.۵ میلیون توکن APE در حال حاضر در گردش است و عرضه نهایی این ارز در نهایت ۱ میلیارد واحد است. بیشترین قیمت این رمزارز ۱۷.۱۷ دلار در ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ و کمترین قیمت آن ۶.۲۱ دلار در ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ ثبت شده است.

ApeCoin را در کدام صرافی‌ها می‌توان خرید و فروش کرد؟

همانطور که اشاره شد، یکی از نکات قابل توجه توکن ایپ کوین لیست شدن سریع در تعداد زیادی از صرافی‌ها است. در حال حاضر این توکن در صرافی‌های متمرکز بایننس،‌کوین بیس، FTX،‌ هیوبی، کوکوین، گیت، کراکن، بایبیت، کوینکس، بیتفینکس و OKX قابل معامله است. همچنین توکن APE در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ و سوشی سواپ نیز وجود دارد.

کیف پول مناسب برای توکن APE چیست؟

ایپ کوین بر بستر اتریوم ایجاد شده و دارای استاندارد ERC20 است. کیف پول توکن APE، می‌تواند تمام کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند باشد. تعدادی از مطرح‌ترین آن‌ها عبارتند از متامسک، تراست والت و کیف پول سخت‌افزاری لجر و ترزور.

جمع‌بندی

ایپ کوین یک توکن ERC20 است که برای ساخت و قدرت بخشیدن به اکوسیستم Ape، توسط دائو راه‌اندازی شده است. ۱۵ درصد از کل توکن‌ها طی ایردراپ به هولدرهای توکن‌های NFT مجموعه میمون‌های کسل، میمون‌های جهش‌یافته و سگ‌های Bored Ape Kennel Club اختصاص خواهد یافت. این توکن قرار است به عنوان ارز اصلی برای محصولات و خدمات یوگا لبز (خالق باشگاه میمون‌ها) و همچنین تعداد دیگری از بازی‌ها و پلتفرم‌ها استفاده شود. در این مقاله به این که ارز دیجیتال ApeCoin چیست، چه کاربردی دارد و حاکمیت در آن پرداخته شد. همچنین تیم پشت پروژه، نقشه راه، توکن APE، صرافی و کیف پول مناسب آن را نیز بررسی کردیم. نظر شما در رابطه با این توکن چیست؟ آیا با افزایش موارد استفاده آن،‌ تعداد هولدرها و ارزش توکن بیشتر خواهد شد؟

منبع
apecoin.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا