کریپتو کده

بازی STEPN چیست؟ آشنایی با پلتفرم بازی استپن و توکن‌های GMT و GST

متاورس و بازی‌های بلاکچینی در سال ۲۰۲۱ با رشد و توسعه خیره کننده‌ای، وارد حوزه تکنولوژی بلاکچین شدند. این بازی‌ها به سرعت توانستند به محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران بلاکچین دست یابند. افراد بسیاری مشغول بازی کردن و کسب درآمد از بازی‌های بلاک چینی مدل Play To Earn شده و تعداد زیادی از پلتفرم‌ها با ایده‌های مختلف پا به این عرصه گذاشتند. پلتفرم STEPN یک اپلیکیشن با سبک زندگی در حوزه Web 3 است، که قصد دارد با برنامه‌های متنوع خود میلیون‌ها نفر در جهان را به سمت یک سبک زندگی سالم با پیاده‌روی یا دویدن سوق دهد. کاربران این اپلیکیشن با پیاده‌روی روزانه رمز‌ارز GST دریافت می‌کنند و می‌توانند با خرید یا اجاره NFT‌های این بازی به آن ورود پیاده کنند. در این مقاله، به این می‌پردازیم که بازی STEPN چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس توکن‌های GMT و GST، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌ها، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز‌های GMT و GST را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

بازی STEPN چیست؟

بازی STEPN چیست

STEPN برنده مسابقه Solana Ignition Hackathon Track است. IGNITION یک هکاتون (Hackathon) است که به صورت جهانی و توسط شبکه سولانا (Solana) هر ساله برگزار می‌شود و در آن به پروژه‌هایی با ایده‌های جدید و پیشرو در زمینه‌های بازی، دیفای (Defi)، وب ۳، هنرهای دیجیتال و کالکشن‌های NFT‌، کمک مالی تعلق می‌گیرد. STEPN تنها بازی موبایلی است، که برنده یکی از هکاتون‌های سولانا شده است. این بازی توانسته از طریق رابط کاربری آسان، بازار و کیف پول داخلی، طراحی جذاب بازی و تشویق میلیون‌ها نفر خارج از بازار رمزارزها به استفاده از این برنامه، تاییدیه داوران هکاتون سولانا را به دست آورد.

استپن یک اپلیکیشن وب ۳ در حوزه GameFi و SocialFi است. پلتفرم STEPN با هدف ترویج زندگی سالم و جدا کردن مردم از زندگی ماشینی و تشویق آن‌ها به حرکت و فعالیت برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و گسترش استفاده از نسل سوم وب، ساخته شده است. این پلتفرم قصد دارد با ترکیب سرگرمی، موضوعات اجتماعی و کسب درآمد به مفهوم حرکت به سمت زندگی سالم کمک کند. کاربران می‌توانند اپلیکیشن STEPN را در تلفن‌های همراه خود با سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS دانلود کرده و با فعالیت‌های روزانه از آن کسب درآمد کنند.

طراحی بازی STEPN به شکلی است، که بازیکنان می‌توانند با پیاده‌روی، آهسته دویدن و دویدن در فضای باز از این اپلیکیشن توکن GST دریافت کنند. بازیکنان برای ورود به بازی استپن باید ابتدا توکن‌های NFT این بازی را که به صورت کتانی‌های ورزشی هستند، خریداری یا اجاره کنند و پس از آن از طریق راه رفتن یا دویدن در این بازی به کسب درآمد بپردازند. بازیکنان در ازای پیاده‌روی و فعالیت رمزارز GST دریافت می‌کنند، که با استفاده از آن می‌توانند سطح کتانی‌های خود را بالا ببرند، کتانی‌های جدید بسازند، توکن‌های خود را در کیف پول بازی ذخیره کنند یا آن‌ها را فروخته و کسب درآمد کنند.

هدف بازی STEPN چیست؟

هدف بازی STEPN چیست

تیم استپن به دنبال استفاده از تناسب اندام و مشارکت اجتماعی باورنکردنی در پشت این بازی است. میلیون‌ها نفر از علاقه‌مندان به تناسب اندام در جهان وجود دارند که با اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های بی‌شماری کار می‌کنند. آنچه STEPN در حال ساخت آن است، از عناصر اجتماعی استفاده می‌کند تا نحوه استفاده از فناوری بلاک چین برای کسب درآمد را متحول کند.

بنیان‌گذار پلتفرم اسپن درباره آن می‌گوید:

زمانی که تصمیم به تولید این بازی گرفتیم، فکر کردیم که دویدن و پیاده روی اساسا کاری است، که تقریبا هر کسی می‌تواند انجام دهد؛ اگر بتوانیم این موضوع را به یک روش درآمدزا به نام حرکت برای کسب درآمد (Move-2-Earn) تبدیل کنیم، می‌توانیم به طور موثر به بسیاری از افراد دسترسی پیدا کنیم و آن‌ها را به استفاده از این اپلیکیشن ترغیب کنیم.

بازی STEPN چطور کار می‌کند و چه خدماتی دارد؟

بازی STEPN چطور کار می‌کند

می‌توان گفت STEPN اولین بازی NFT بر بستر گوشی‌های موبایل با سبک Move-2-Earn است، که بر بستر شبکه سولانا ساخته شده است. در این بازی، بازیکنان با یک کفش ورزشی که به صورت توکن‌ بی‌همتا در فضای بازی باید آن را خریداری یا اجاره کنند، می‌توانند در فضای باز راه بروند، آهسته یا سریع بدوند و به عنوان پاداش توکن GST به دست آورند. هدف بازی STEPN الهام بخشیدن به میلیون‌ها نفر برای مشارکت در شیوه‌های زندگی سالم‌تر با وارد کردن آنها به دنیای وب ۳ و در عین حال کمک به مصرف کمتر کربن و نجات سیاره زمین است.

برای شروع کار با اپلیکیشن STEPN، کاربران باید کوین SOL را خریداری و به کیف پول درون‌برنامه‌ای STEPN واریز کنند، یک کفش ورزشی به صورت NFT از بازار درون‌برنامه‌ای آن بخرند و ۲۴ ساعت منتظر بمانند تا «انرژی» کفش خریداری شده تکمیل شود. سطح انرژی در هر کدام از کفش‌های ورزشی متفاوت است، که در ادامه به طور کامل آن را بررسی می‌کنیم.

کسب درآمد از بازی STEPN

برای کسب درآمد از بازی استپن چندین حالت مختلف وجود دارد، که به شرح زیر هستند:

حالت انفرادی (Solo Mode)

در حالت انفرادی، کاربران باید یک کفش ورزشی NFT خریداری کنند و با راه‌رفتن، توکن GST پاداش بگیرند. برای کسب توکن‌های GST کاربران نیاز به انرژی دارند. انرژی هر کدام از کفش‌ها بستگی به نوع و سطح آن‌ها دارد و در هر ۶ ساعت ۲۵ درصد شارژ می‌شود؛ به طور مثال یک کفش معمولی با سطح ۱ در این بازی ۲ انرژی در خود دارد که پس از مصرف آن توسط بازیکن در حین پیاده‌روی، هر ۶ ساعت ۲۵ درصد شارژ می‌شود. به عبارت ساده‌تر بازیکنی که فعالیت خود را با یک کفش معمولی در سطح یک آغاز می‌کند، هر ۲۴ ساعت می‌تواند از انرژی کفش خود استفاده کرده و کسب درآمد کند.

هر انرژی در این بازی معادل ۵ دقیقه حرکت است و پس از ۵ دقیقه حرکت، یک انرژی از کفش کم می‌شود. کاربران به‌ازای هر ۵ دقیقه فعالیت و تعداد انرژی که در کفش NFT آن‌ها موجود است، از اپلیکیشن پاداش دریافت می‌کنند. پاداش دریافتی به صورت توکن GST و GMT است که در ادامه نحوه توزیع آن‌ها را شرح می‌دهیم.

برای جلوگیری از سوءاستفاده از بازی STEPN این پلتفرم تدابیری را اندیشیده است؛ اگر برنامه سیگنال ضعیف GPS یا اینترنت را تشخیص دهد، یا کاربر به طور طبیعی در حال حرکت نباشد؛ به عنوان مثال از یک اسکوتر برقی یا تلفن‌بند روی سگ خود استفاده کند، توسط برنامه تشخیص داده می‌شود، که به این حالت Moonwalking گفته می‌شود. در زمان Moonwalking کاربر هیچ توکن GST دریافت نمی‌کند و بسته به شرایط ممکن است انرژی خود را از دست ندهند.

کاربران برای دریافت پاداش خود باید به دو نکته توجه کنند:

 • اتصال قوی به اینترنت و داشتن سیگنال قوی GPS
 • داشتن انرژی کافی برای دریافت پاداش

پاداش دریافتی کاربران که به صورت توکن‌های GMT و GST پرداخت می‌شود، بستگی به ۴ فاکتور زیر دارد:

 • نوع کفش ورزشی، پاداش توکن GST برای هر کفش ورزشی متفاوت است. هر کدام از کفش‌ها بسته به مدل آن‌ها تعداد توکن‌های GST متفاوتی دریافت می‌کنند.
 • ویژگی کارایی کفش ورزشی، هر چه کارایی کفش بازیکن بالاتر باشد، GST بیشتری در دقیقه به دست می‌آورد. کاربران این بازی فقط می‌توانند از سطح ۰ تا سطح ۲۹ توکن GST دریافت کنند. در سطح ۳۰، کاربران می‌توانند انتخاب کنند که درآمد GST را حفظ کنند یا آن را به GMT تغییر دهند. کاربران در این سطح می‌توانند به دلخواه خودشان بین این دو حالت درآمد انتخاب داشته باشند.
 • ویژگی راحتی کفش ورزشی، هرچه راحتی کفش بالاتر باشد، کاربران تعداد توکن‌های GMT یا GST بیشتری کسب می‌کنند.
 • سرعت حرکت، برای به حداکثر رساندن درآمد، کاربران باید در محدوده سرعت بهینه کفش ورزشی مربوطه خود باشند. هر زمان که سرعت بازیکنان به زیر یا بالاتر از این محدوده برود، بسته به اختلاف سرعت از محدوده بهینه، درآمد آنها تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.

همچنین در حالت انفرادی بازیکنان علاوه‌بر دریافت توکن به عنوان پاداش، جعبه شانسی (Mystery Box) دریافت می‌کند. در جعبه‌های شانسی جواهرات (Gem)‌ وجود دارد که بسته به نوع کفش بازیکن در ۳ سطح مختلف به او داده می‌شود. جواهراتی که بازیکنان داده می‌شود را می‌توان در بازار (Market Place) بازی به فروش رساند. 

حالت مارتن (Marathon Mode)

این حالت در دست توسعه است و هنوز راه‌اندازی نشده است. در حالت ماراتون، کاربران باید حداقل ۲۴ ساعت قبل از شروع در فرم ماراتن ثبت نام کنند. حالت ماراتن به صورت هفتگی و ماهانه برگزار می‌شود.

 • ماراتن هفتگی: این ماراتن‌ها به صورت هفتگی برگزار می‌شوند و برای کل هفته ادامه دارند. کاربران می‌توانند انتخاب کنند که در ماراتن های ۲.۵ کیلومتر، ۵ کیلومتر یا ۷.۵ کیلومتر شرکت کنند؛ اما هر بار فقط می‌توانند در یک ماراتن شرکت داشته باشند.
 • ماراتن ماهانه: این ماراتن‌ها ماهانه برگزار می‌شوند و برای کل ماه ادامه دارند. کاربران می‌توانند در ماراتن‌های ۵ کیلومتری، ۱۰ کیلومتری یا ۱۵ کیلومتری شرکت کنند.

حالت پس‌زمینه (Background Mode)

این حالت نیز در دست توسعه است و هنوز راه‌اندازی نشده. در این حالت در حالی که کاربران از بازی STEPN به طور فعال استفاده نمی‌کنند، می‌توانند به درآمدزایی از طریق توکن GST ادامه دهند. تا زمانی که کاربر یک کفش ورزشی را در برنامه نگه داشته باشد، حالت پس‌زمینه مراحل را مستقیما از برنامه Health Data دستگاه تلفن همراه کاربر می‌شمارد، که روزانه به ۳۰۰۰ قدم محدود شده است. این درآمدها ثابت هستند و به سقف GST روزانه اضافه نمی‌شوند.

انواع کفش‌ها در بازی STEPN   

همانطور که پیشتر گفته شد، کفش‌های ورزشی که به صورت توکن‌های بی‌همتا در بازی استپن عرضه می‌شوند، که قابلیت‌ها و ویژگی‌‌های متفاوتی دارند. در این بازی هر چه سطح یا کیفیت کفش بالاتر باشد، هزینه تعمیر آن نیز بیشتر می‌شود. در بازی قسمتی به نام نوار استقامت (Stamina Bar) وجود دارد، که با فعالیت بازیکن، دوام کفش کاهش می‌یابد. این کفش‌ها در دو صورت فرسوده (Worn-Out) می‌شوند، که بازیکنان برای افزایش استقامت کفش‌های خود باید توکن GMT یا GST پرداخت کنند. راندمان کفش‌ها به شرح زیر کاهش می‌یابد:

 • هنگامی که دوام کفش ۵۰ درصد می‌شود، راندمان آن به ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.
 • هنگامی که دوام کفش ۲۰ درصد می‌شود، راندمان کفش به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

نوع کفش‌ها

به طور کلی ۴ نوع کفش ورزشی وجود دارد، که هر کدام برای یک سطح تناسب اندام یا شدت تمرین طراحی شده‌اند. در جدول زیر نوع هر کدام از این کفش‌ها، سرعتی که بازیکن باید حرکت کند و تعداد توکن GST که به عنوان پاداش با صرف هر انرژی به بازیکن داده می‌شود، بیان شده است:

نوع کفش‌ها در بازی STEPN
نوع کفش‌ها در بازی STEPN

کیفیت کفش‌ها

به طور کلی پنج کیفیت کفش ورزشی وجود دارد. هنگامی که یک کفش ایجاد می‌شود، مقدار هر ویژگی به طور تصادفی در بین کفش‌های ایجاد شده و با توجه به کیفیت آن‌ها تقسیم می‌شود. به همین دلیل حتی کفش‌های ایجاد شده از نوع یکسان نیز ممکن است مشخصات متفاوتی داشته باشند. ویژگی هر نوع از کفش‌ها به شرح زیر بین آن‌ها تقسیم می‌شود:

کیفیت کفش‌ها در بازی استپن
کیفیت کفش‌ها در بازی استپن

ویژگی‌های توزیع شده بین کفش‌ها در یک بازه حداقل تا حداکثر تعریف شده و بازیکنان به صورت تصادفی آن‌ها را دریافت می‌کنند.

انواع جواهر و سطح

کاربران می‌توانند پس از رسیدن کفش‌های ورزشی‌شان به سطح معین، قفل Gem Sockets را باز کنند و می‌توانند ویژگی‌های کفش خود را با قرار دادن Gem‌های مربوط به آن در پارامترهایی که قفل آن‌ها باز شده (Unlocked Sockets)، افزایش دهند.

چهار نوع جواهر وجود دارد که هر‌کدام از آن‌ها نشان دهنده یک ویژگی است:

 • زرد: کارایی
 • آبی: شانس
 • قرمز: راحتی
 • بنفش: انعطاف‌پذیری

کاربران با رفتن به تب Upgrade در بخش Gems، می‌توانند جم‌های خود را با سوزاندن GST و ترکیب ۳ جم از همان سطح، به سطح بالاتر ارتقا دهند. همچنین از سطح ۴ به بعد کاربران برای بالا بردن سطح کفش‌های خود نیاز به سوزاندن توکن GMT نیز دارند.

مینت کردن کفش جدید

رویداد ضرب کردن (Mint) کفش جدید (SME) زمانی است که کاربران از ۲ عدد از کفش‌های خود برای ایجاد یک کفش جدید استفاده می‌کنند. در این فرآیند یک جعبه کفش تولید می‌شود. کفش‌های استفاده شده توسط بازیکن کفش‌های والد (Vintages) نام دارند، که هر دوی آن‌ها باید در اختیار کاربر بوده و آن‌ها را خریداری کرده باشد.

سپس کاربران می‌توانند با رفتن به قسمت Mint، انتخاب کفش ورزشی برای تولید و کلیک روی گزینه Mint یک کفش ورزشی انتخاب کنند. پس از انجام این کار کاربر یک جعبه کفش دریافت می‌کند که می‌تواند آن را بلافاصله باز کند.

کاربران می‌توانند حداکثر از هر کفش ورزشی ۷ کفش جدید ایجاد کنند و در هر بار ایجاد کفش جدید، هزینه‌ای که باید با توکن‌های GST یا GMT پرداخت کنند نیز، افزایش می‌یابد. کفش‌های جدید ایجاد شده می‌توانند برای فروش یا بازی کردن، استفاده شوند.

معرفی توکن‌های GMT و GST

معرفی توکن‌های GMT و GST

بازی STEPN در ساختار خود از دو نوع توکن استفاده می‌کند. هر کدام از این توکن‌ها در این بازی عملکرد و ویژگی منحصر‌به‌فرد خود را دارا هستند. توکن‌های بازی استپن، GMS و GMT نام دارند. در ادامه این دو توکن و قابلیت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

توکن GST

این توکن بر بستر شبکه سولانا عرضه شده است و تعداد توکن‌های GST در گردش نامحدود خواهد بود. این توکن به عنوان پاداش به بازیکنان در حالت‌های انفرادی و پس‌زمینه بازی استپن، داده می‌شود. توکن GST کاربرد و استفاده‌های مختلفی در این بازی دارد، که به شرح زیر هستند:

 • ایجاد کفش‌های جدید در بازی
 • تعمیر کفش‌ها
 • بالا بردن سطح کفش‌ها
 • ارتقای GEM‌های دریافتی
 • باز کردن ویژگی‌های جدید کفش‌ها
 • تنظیم مجدد ویژگی کفش‌ها

توکن GMT

این توکن تعداد محدودی دارد و در مجموع ۶ میلیارد واحد از آن وجود خواهد داشت. ۳۰ درصد از تعداد کل توکن‌های GMT بین جامعه حاکمیتی بازی STEPN توزیع می‌شود و انتشار آن‌ها هر ۳ سال یکبار نصف می‌شود. توکن GMT تمامی کاربردهای توکن GST را داراست و علاوه بر آن از این توکن برای پاداش‌دهی به بازیکنان با سطح بالاتر از ۳۰ و مشارکت در جامعه حاکمیتی بازی استپن نیز استفاده می‌شود. توکنومیکس GMT به شرح زیر است:

 • ۱۴.۲ درصد متعلق به تیم سازنده است.
 • ۲.۵ درصد متعلق به مشاوران بازی STEPN است.
 • ۷ درصد در لانچ پول بایننس توزیع شد.
 • ۳۰ درصد آن متعلق به صندوق بازی است.
 • ۳۰ درصد بین بازیکنان توزیع می‌شود.
 • ۱۶.۳ درصد در فروش خصوصی به فروش رسیده است.
توکنومیکس GMT
توکنومیکس GMT

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل رمز‌ارز GMT برابر ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که ۶۰۰ میلیون واحد از آن‌ در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت GMT برابر با ۱.۹۸ دلار است. توکن GMT از نظر ارزش بازار، رتبه ۹۸ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن حدود ۱.۲ میلیارد دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۴ میلیارد دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۱ دلار و در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۲.۱۹ دلار را ثبت کرده است. همچنین قیمت توکن GST در زمان نگارش این مقاله برابر با ۴.۰۵ دلار است. توکن GST از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۰۰۰ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن حدود ۱۵ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۲۵ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخ ۳۰ آذر ۱۴۰۰ کمترین قیمت خود یعنی ۰.۴۹ دلار و در تاریخ ۸ فروردین ۱۴۰۱ بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۴.۲۹ دلار را ثبت کرده است.

نقشه راه بازی STEPN چیست؟

نقشه راه بازی STEPN

پلتفرم STEPN نقشه راه خود را به ۴ نیمه در سال ۲۰۲۲ تقسیم کرده است و قصد دارد تا آن‌ها را محقق کند. در ادامه نقشه را این بازی را تشریح می‌کنیم:

نیم فصل اول ۲۰۲۲

 • آموزش نحوه اجاره و استفاده از بازی برای کاربران تازه‌وارد.
 • سیستم تطبیق درون بازار بازی برای ارتباط‌دهی بین صاحبین کارت و اجاره کنندگان.
 • راه‌اندازی سیستم اجاره NFT‌ها.
 • استفاده از قراردادهای هوشمند برای تسویه قرارداد‌های اجاره.
 • راه‌اندازی کیف پول چند‌زنجیره‌ای.
 • ایجاد امکان سپرده‌گذاری توکن‌ها منطبق بر استاندارد‌های شبکه سولانا و شبکه‌هایی که از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کنند.

نیم فصل دوم ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی تابلوی امتیازات کاربران.
 • راه‌اندازی مارتن‌های هفتگی و ماهانه.
 • اعطای جوایز به رتبه‌های بالای تابلو.
 • امکان استیکینگ (Staking) توکن‌های GMT به منظور مشارکت در فرایندهای حاکمیتی.

نیم فصل سوم ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی سیستم دستاورد که بر‌ اساس فعالیت کاربر، برنامه یک نشان دستاورد برای او صادر می‌کند.
 • امکان خرید و فروش نشان‌ها در بازار بازی.
 • راه‌اندازی سیستم جستجو که به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق انجام وظایف خاص، جوایز بیشتری کسب کنند.
 • راه‌اندازی حالت پس‌زمینه که به کاربران امکان می‌دهد بدون بازی کردن از بازی پاداش بگیرند.

نیم فصل چهارم ۲۰۲۲

 • ایجاد امکان تبادل ارز فیات با توکن‌های بازی.
 • تشویق افراد خارج از بازار رمز‌ارزها برای پیوستن به بازی STEPN.

بازی STEPN با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

STEPN با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است

بازی STEPN توانست ۵ میلیون دلار سرمایه اولیه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری Sequoia Capital که یک شرکت سرمایه‌گذار خطر‌پذیر در زمینه استارت‌آپ‌ها و صنایع انرژی است و Folius Ventures که از یک شرکت سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر است که در زمینه برنامه‌های وب ۳ سرمایه‌گذاری می‌کند و دیگر سرمایه‌گذاران برجسته در حوزه Web3 جمع‌آوری کند. از دیگر سرمایه‌گذاران استپن می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • Solana Ventures
 • Alameda Research
 • Defi Alliance
 • Sfermion
 • 6th Man Ventures
 • Lemniscap
 • Spark
 • Solar Eco Fund

معرفی بنیان‌گذاران بازی STEPN

بنیان‌گذاران بازی STEPN

بازی STEPN توسط شرکت Find Satoshi Lab، یک استودیوی فین‌تک که در کشور استرالیا مستقر است، ایجاد شده است. جری هوانگ (Jerry Huang) یکی از بنیانگذاران بازی STEPN است. او ده‌ها سال تجربه در توسعه، بهره‌برداری و بازاریابی در بازی‌ها مختلف را دارد. جری همچنین در توسعه برخی از بازی‌هایی که بالاترین رتبه‌ها را در اپ‌استور گوشی‌های آیفون دارند، شرکت داشته است. یوان رونگ (Yawn Rong) یکی دیگر از بنیان‌گذاران استپن است. رونگ یک کارآفرین، سرمایه‌گذار در زمینه ارزهای دیجیتال و استارت‌آپ‌ها است. او تجربه بسیاری در گسترش کسب و کارها و ترویج استارت‌آپ‌ها دارد.

جسیکا دوان (Jessica Duan) مدیر ارشد استراتژی در بازی استپن است. جسیکا تجربه بسیاری در زمینه مدیریت عملیاتی و استراتژی دارد. او دارای مدرک طراحی و معماری است و پیش از فعالیت در پلتفرم STEPN به عنوان مدیر فروش در یک شرکت استرالیایی مشغول به کار بوده است. رایان تورنر (Rayan Turner) به عنوان مدیر طراحی در استپن فعالیت می‌کند. او سابقه طولانی در اجرای کارهای گرافیکی داشته و در سال ۲۰۰۶ کسب و کار خود را در زمینه طراحی راه‌اندازی کرده است.

توکن GST و GMT را از کجا بخریم؟

توکن GMT بر بستر شبکه‌های بایننس اسمارت چین و سولانا عرضه شده است. کاربران می‌توانند این توکن را از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کوینکس، MEXC ،Gate.io و LBank خریداری کنند. همچنین توکن GMT در صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ، دودو و سرم نیز قابل خریداری است.

توکن GST بر بستر شبکه‌های سولانا و بایننس اسمارت چین عرضه شده و می‌توان آن را از صرافی‌های متمرکز هوبی، کوکوین، کوینکس، MEXC و Hotbit و از صرافی‌های غیرمتمرکز ریدیوم، سرم و پنکیک سواپ خریداری کرد.

توکن GMT و GST را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

توکن‌های GMT و GST را می‌توان بر بستر شبکه سولانا، در کیف پول داخل بازی STEPN و کیف پول Phantom ذخیره کرد. همچنین می‌توان آنها را بر بستر شبکه بایننس اسمارت چین در کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک، تراست ولت و بایننس چین ولت نگهداری کرد.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از پلتفرم استپن استفاده کنند؟

در قسمت قوانین استفاده از پلتفرم STEPN بیان شده است که شهروندان کشورهای ایران، آمریکا، چین، کوبا، کریمه، افغانستان، سوریه، کره شمالی، تایلند، مالزی، هنگ کنگ و هند نمی‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند؛ اما تاکنون اخباری مبنی‌بر ایجاد مشکل برای کاربران این کشورها منتشر نشده است؛ ولی با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه کشور ایران و سابقه ممنوعیت فعالیت پلتفرم‌های مختلف در آن به کاربران ایرانی توصیه می‌شود از پلتفرم استپن استفاده نکنند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم استپن (STEPN) چیست؟

استپن یک پلتفرم بازی است که بر بستر شبکه سولانا ایجاد شده است. استپن اولین بازی حرکت برای کسب درآمد (Move To Earn) است، که در آن بازیکنان با خرید یک کفش NFT، دویدن یا راه رفتن می‌توانند کسب درآمد کنند. پلتفرم استپن فقط برای گوشی‌های موبایل و در نسخه‌های اندروید و IOS عرضه شده است. کاربران می‌توانند با نصب این بازی بر روی تلفن‌های همراه خود و گذراندن مراحل روزانه بازی، هم به تناسب اندام و سلامتی خودشان کمک کنند و هم در حین ورزش کردن کسب درآمد داشته باشند.

 • توکن‌ GMT و GST چه نقشی در بازی استپن دارند؟

کاربران پس از نصب بازی استپن و شروع به بازی کردن، از پلتفرم استپن توکن‌های GST و GMT پاداش می‌گیرند. کاربران می‌توانند با استفاده از این توکن‌ها کفش‌های جدید ایجاد کنند، سطح کتانی‌های خود را ارتقا دهند و از آنها به منظور تعمیر کتانی‌ها استفاده کنند. همچنین توکن GMT رمزارز حاکمیتی پلتفرم استپن است، که کاربران با استفاده از آن می‌توانند در توسعه و تصمیم‌گیری‌های داخل بازی مشارکت داشته باشند.

 • آیا می‌توان از پلتفرم استپن در ایران استفاده کرد؟

استفاده از این پلتفرم در حال حاضر برای کاربران ایرانی مشکلی ایجاد نکرده است؛ اما در قسمت قوانین پلتفرم استپن ذکر شده است که استفاده از آن در کشورهای ایران، آمریکا، چین، کوبا، کریمه، افغانستان، سوریه، کره شمالی، تایلند، مالزی، هنگ کنگ و هند ممنوع است. بنابراین به کاربران ایرانی توصیه می‌شود از این پلتفرم استفاده نکنند.

 •  درآمد بازی استپن به چه میزان است؟

کسب درآمد در بازی استپن به فاکتورهای مختلفی همچون لول، نوع و مقدار انرژی کفش‌ها بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان مقدار مشخصی را برای کسب درآمد تعیین کرد؛ اما کاربران می‌توانند با مراجعه به این لینک و وارد کردن مشخصات کتانی‌های خود از میزان درآمد روزانه‌ای که کسب می‌کنند، مطلع شوند.

 • توکن GMT را از کجا می‌توان خرید؟

توکن GMT را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، کراکن، FTX و Gate.io خریداری کرد. همچنین می‌توان این رمز‌ارز را از صرافی‌های غیر‌متمرکز پنکیک سواپ و دودو نیز خریداری نمود.

جمع بندی

بازی‌های بلاکچینی به یکی از موضوعات قابل توجه در بازار رمزارزها تبدیل شده‌اند. در سال ۲۰۲۱ پلتفرم‌ها و بازی‌های مختلفی ساخته و به بازار ارائه شدند. STEPN اولین بازی مدل Move To Earn است و قصد دارد تا افراد زیادی را به سمت زندگی سالمتر سوق دهد. بازی STEPN یکی از بازی‌های مدل کسب درآمد است، که توانسته با ایده‌ای کاملا جدید و نوآورانه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و کاربران را به خود جلب کند. بازی استپن با ایده حرکت برای سلامتی، کاهش آلایندگی هوا و نجات سیاره زمین کار خود را آغاز کرد. در بازی استپن بازیکنان باید با راه‌رفتن، آهسته دویدن و دویدن سریع، مراحل بازی را گذرانده و در ازای آن توکن‌های GST و GMT پاداش بگیرند. در این مقاله، به این پرداختیم که بازی STEPN چیست، چطور کار می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد و سپس توکن‌های GMT و GST، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌ها، نحوه خرید، فروش و نگهداری رمزارز‌های GMT و GST را بررسی کردیم. نظر شما در مورد بازی‌های بلاکچینی چیست؟ آیا سابقه بازی کردن در این پلتفرم‌ها را داشته‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
stepn

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
60 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا