کریپتو کده

بازی ایلوویوم چیست؟ آشنایی با بازی Illuvium و توکن ILV

ایلوویوم یک بازی فانتزی با تم نبرد و مبارزه در بستر بلاکچین اتریوم است. اغلب از این بازی به‌عنوان اولین بازی تریپل ای (AAA) شبکه اتریوم یاد می‌شود. بازی Illuvium با هدف توسعه اولین بازی قدرتمند بلاکچینی و به هدف جذب گیمرهای حرفه‌ای، با تیمی در کلاس جهانی شروع به فعالیت کرده است. برنامه جانبی این پروژه برای گنجاندن روش‌های کسب درآمد و ساختار تصمیم‌گیری غیرمتمرکز این بازی، آن را به گزینه‌ای جذاب برای علاقه‌مندان به بازی‌های بلاکچینی و Play to Earn تبدیل کرده است. اما بازی ایلوویوم چیست؟ در ادامه این مطلب با جزییات این بازی آشنا خواهیم شد و از توکن این پروژه – توکن ایلوویوم (ILV) – بیشتر خواهیم گفت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مطلب در تاریخ ۶ اسفند ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.
نکات مهم مطلب:

🟣 ایلوویوم را می‌توان ترکیبی از دو ژانر بازی ماجرایی در سبک نقش‌آفرینی (RPG) و نبرد خودکار (Auto Battle) دانست.

🟣 مشابه اکثر بازی‌های بلاکچینی، تمامی اقلام قابل اخذ داخل بازی به شکل توکن‌های بی‌همتا (NFT) طراحی شده‌اند و امکان مبادله و خرید و فروش آن‌ها وجود دارد.

🟣 بازی ایلوویوم در بستر شبکه اتریوم قرار دارد و از راهکار لایه دوم ایمیوتبل اکس (Immutable-X) بهره می‌برد.

🟣 قیمت ایلوویوم (ILV) در تاریخ ۶ اسفند ۱۴۰۱ در محدوده ۷۱.۴۶ دلار است.

🟣 می‌توانید به شکل رایگان این بازی را شروع کنید و محیط آن را کاوش کنید. به گفته توسعه‌دهندگان، شکل رایگان بازی حس ناقص بودن را به شما القا نخواهد کرد.

بازی ایلوویم چیست؟

بازی ایلووویم چیست
منبع:nftmintradar.com

ایلوویوم (Illuvium) را می‌توان مخلوطی از دو ژانر بازی دانست؛ بخش ماجراجویی آن در سبک نقش‌آفرینی (RPG) است و بخش مبارزات آن به سبک بازی‌های Auto Battler (همانند بازی DOTA Auto Chess) طراحی شده است. همچنین مشابه اکثر بازی‌های بلاکچینی، تمامی اقلام قابل اخذ داخل بازی به شکل توکن‌های بی‌همتا (NFT) طراحی شده‌اند و امکان مبادله و خرید و فروش آن‌ها وجود دارد. این بازی در زمان عرضه (سه ماهه اول سال ۲۰۲۲) از قابلیت‌های راهکار لایه دو ایمیوتبل ایکس (Immutable-X) بهره خواهد برد. این راه‌حل مقیاس‌پذیری از گواه‌های بی‌نیاز به دانش (ZK Proof) استفاده می‌کند و برای کاربران هزینه اندک مینت و تراکنش، سرعت بالا و بی‌نیازی از زمان انتظار برای آزادی اتر در لایه اصلی را در پی خواهد داشت. همچنین در عین برخورداری از این مزایا، در صورت وجود مناقشه می‌توان همواره از امنیت شبکه اصلی اتریوم بهره برد.

مکانیک بازی ایلوویوم

در دنیای ایلوویوم، شما در نقش تنها بازمانده یک سفینه فضایی در یک سفر بین‌منظومه‌ای نقش‌آفرینی می‌کنید. در سیاره ناشناخته ایلوویوم، موجوداتی اسرار‌آمیز و قدرتمند به نام ایلوویال (Illuvial) وجود دارند و تنها همراه شما در این سفر در ابتدا، دستیار روبوتیک شماست که نقش انبار سیار و استخراج و تبدیل منابع به سلاح و دیگر آیتم‌ها را به عهده دارد.
بیش از ۱۰۰ ایلوویال مختلف در بازی وجود دارد و هر گوشه از سیاره اقلیم، شرایط و منابع خاص خود را دارد. در صورت شکست دادن ایلوویال‌ها می‌توانید آن‌ها را به وسیله قفس‌هایی کریستالی به نام شارد (Shard) به اسارت بگیرید و به عنوان جنگجو در حالت مبارزه‌ای بازی (Auto Battler) استفاده کنید. در این حالت، بازیکنان مختلف می‌توانند با چینش کاراکترهای خود، با توجه به نحوه تاب‌آوری هر کدام از کلاس‌های مختلف شخصیت‌ها در برابر یکدیگر، در نبرد پیروز شوند. همچنین بنا بر این است که دیگر بازیکنان بتوانند بر روی نتیجه مسابقه شرط‌بندی کنند. دو نوع مختلف زمین بازی (آرنا – Arena) در بازی وجود خواهد داشت: زمین بازی رقابتی (Ranked Arena) که در آن بازیکنان با توجه به سطح مهارت و نتایج گذشته در مقابل حریفی هم‌سطح قرار خواهند گرفت و در صورت پیروزی‌های متوالی ارتقا سطح خواهند یافت و زمین بازی لویاتان (Leviathan Arena) که چنین محدودیتی ندارد و هر کس می‌تواند با اختصاص مقداری اتر (Eth) یا توکن sILV (که ارز دیجیتال داخل بازی است) به عنوان شرط، هر کسی را به چالش بکشید. همچنین همان‌طور که اشاره شد، تماشاگران می‌توانند بر روی طرفین شرط ببندند.

ایلوویال

تصویری از ایلوویال iluuvial
منبع: illuvium.io

بیش از ۱۰۰ ایلوویال مختلف در بازی وجود دارد. برخی بسیار قدرتمند و نادر هستند و برای اسیر کردن آن، شخصیت اصلی شما نیاز به سلاح‌های پیشرفته و قفس‌های مستحکم دارد. ایلوویال‌ها دو ویژگی اصلی دارند: طبع (Affinity) و نوع (Class).

پنج طبع با الهام از عناصر طبیعی برای این موجودات اسرارآمیز وجود دارد: آب، آتش، زمین، هوا و طبیعت. همچنین برخی از ایلوویال‌های قدرتمند همزمان دارای دو طبع هستند (برای مثال طبع بلور یخ که ترکیبی از عناصر آب و هوا است) و یا پیوندی قدرتمند از یک طبع دارند (برای مثال طبع برزخ که از دو عنصر آتش تشکیل شده است). طبع‌های مختلف به نحوی طراحی شده‌اند که در برابر برخی برتری داشته باشند و در برابر برخی دیگر ضعف. بنابراین در نبردهای آرنا، انتخاب استراتژیک ایلوویال‌ها در برابر تیم حریف مساله‌ای بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر طبع، این موجودات کلاس‌های متفاوتی نیز دارند: پنج نوع با نام‌های Empath، Rogue، Guardian، Psion و Fighter وجود دارد. همانند طبع، هم‌افزایی بین انواع مختلف در تعیین برنده نبرد بسیار موثر است. ایلوویال‌های قدرتمند ممکن است دارای خصوصیات همزمان دو نوع مختلف باشند. برای مثال کلاسی به نام اسلیر (Slayer) وجود دارد که توانایی‌های دو طبقه Fighter و Rogue را به طور همزمان دارد.

با کشف ایلوویال‌ها، نرخ پیدا کردن ایلوویال‌های جدید کاهش می‌یابد. تصمیم راجع به اضافه کردن مجموعه‌های جدید از شخصیت‌ها توسط DAO و شورای حاکمیت این بازی گرفته می‌شود. با توجه به گنجاندن قابلیتی برای ترکیب چندین شخصیت با یکدیگر برای تولید ایلوویالی با قدرت بیشتر (Fusion و Bond)، پیش‌بینی می‌شود ایلوویال‌های نسل اول با گذشت زمان کمیاب‌تر و ارزشمندتر شوند.

سلاح و زره

در بازی ایلوویوم تنها ایلوویال‌ها به مبارزه نمی‌پردازند، بلکه شخصیت اصلی نیز نقشی فعال در بخش آرنا و ماجراجویی دارد. با تجربه نبرد‌های بیشتر و شکست رقبا، سطح کاراکتر شما بالاتر می‌رود همچنین با ساخت یا خرید سلاح بهتر، توانایی آن افزایش می‌یابد. این قضیه برای زره و سپر نیز بدین منوال است. کشف عناصر کمیاب به شما امکان ساخت سلاح‌ها و زره‌هایی با قابلیت‌های بیشتر می‌دهد.

تغییرات ظاهری

illuvial در بازی ایلوویوم
منبع: illuvium.io

امکانی ماژولار برای تغییر ظاهر در بازی گنجانده شده است که Imbue نام دارد و می‌توان آن را به آیتم‌های بسیاری اعمال کرد. این آیتم را می‌‌توان برای شخصی‌سازی و تفکیک بیشتر کاراکترهای تحت مالکیت خود از دیگر بازیکنان به آن اعمال کنید. همانند دیگر آیتم‌های بازی، این قلم نیز قابل خرید و فروش است.

صرافی IlluviDEX

این بازارچه آنلاین تحت نظارت DAO ایلوویوم است و برای خرید و فروش توکن‌های بی‌همتای داخل بازی استفاده می‌شود. در حال حاضر به ازای هر معامله در این صرافی غیرمتمرکز، ۵ درصد هزینه تراکنش از مبلع نهایی کسر و به صندوق ایلوویوم واریز می‌شود.

ابلیسک

ابلیسک - بازی ایلوویم چیست
منبع: illuvium.io

ابلیسک‌هایی در سراسر نقشه بازی گنجانده شده است. از این اجسام برای تله‌پورت به نقاط مختلف جهان بازی استفاده می‌شود. با گذشت زمان، تعداد بیشتری از این ابلیسک‌ها آزاد و رونمایی خواهد شد که به گسترش جهان بازی می‌انجامد. حریم دور این ستون‌ها، از معرض حمله ایلوویال‌های وحشی در امان است و شهرهای کوچکی در حاشیه آن شکل گرفته است.

خریدهای درون بازی

به وسیله اتر یا توکن sILV که توکنی سنتتیک و تنها برای خرید اقلام داخل بازی است و از روی توکن ILV ساخته می‌شود و غیرقابل انتقال است، می‌توان موارد زیر را خریداری کرد. درآمد حاصل به صندوق ایلوویوم (Illuvium Vault) واریز می‌شود:

 • ترمیم قفس‌ها
 • خرید Imbue
 • شرط‌بندی بر روی نبردها
 • تسریع زنده شدن ایلوویال‌های کاربر (در صورت شکست)
 • پرداخت هزینه سفر با ابلیسک‌ها
 • بهبود قابلیت ایلوویال‌ها

ایلوویاری (Illuviary)

پس از پا گذاشتن به جهان بازی با سالنامه‌ای روبرو خواهید شد که نام ایلوویاری بر روی آن نقش بسته است. در این دفتر، فهرستی از تمام ایلوویال‌هایی که در بازی وجود دارد خواهید یافت اما همگی قفل هستند. اولین کسی که بتواند هر ایلوویال را اسیر کند و امضای دیجیتال مربوط به آن را فراهم کند، نامش برای همیشه در ایلوویاری جاودانه خواهد شد. جزییات بیشتری از نقش ایلوویاری منتشر نشده است اما به نظر می‌رسد نقش بسزایی در یافتن رمز و راز دنیای ایلوویوم ایفا کند.

چه عواملی بازی ایلووویم را خاص می‌سازد؟

در این بخش به چند عامل که سبب تمایز این بازی با دیگر بازی‌های بلاکچینی می‌شود خواهیم پرداخت:

1️⃣ استفاده از راهکار لایه ۲ IMX

توسعه ایلوویوم در ایمیوتبل ایکس به کاربران اجازه خواهد داد تا با هزینه‌ای اندک دست به مینت و انتقال توکن‌های خود بزنند و از امنیت شبکه اصلی اتریوم بهره‌مند بمانند.

2️⃣ ایلووی دکس

صرافی داخلی این بازی به کاربران این اجازه را خواهد داد تا بتوانند انواع و اقسام NFTهای موجود در بازی را خرید و فروش کنند.

3️⃣ کسب درآمد

سی درصد از کل توکن‌های ILV موجود به عنوان پاداش ییلد فارمینگ در نظر گرفته شده است که نشان از اهمیت این بخش در نظر تهیه‌کنندگان این بازی دارد. کاربران می‌توانند با استیک کردن توکن‌های خود از پاداش‌هایی به شکل توکن ILV بهره‌مند شوند.

توکن ایلوویوم (ILV)

توکن ایلوویوم (ILV) توکن کاربردی بازی است. این توکن بر بستر شبکه اتریوم و طبق استاندارد ERC-20 ایجاد شده است. قیمت ایلوویوم (ILV) در تاریخ ۶ اسفند ۱۴۰۱ در محدوده ۷۱.۴۶ دلار است. ارزش بازار این ارز دیجیتال ۱۶۱۲۹۰۰۹۶ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۲۲۲ باارزش‌ترین رمزارزهای بازار قرار دارد. عرضه کل این توکن ۱۰ میلیون عدد خواهد بود که از این میزان تاکنون ۷ میلیون عدد مینت شده است اما به دلیل سیاست این مجموعه برای آزادسازی تدریجی این توکن و ایجاد مشوق‌ها برای قفل کردن آن، تنها نزدیک به ۷۰۰ هزار عدد از این توکن در حال گردش است.

🔴 بیشترین قیمت تاریخی (ATH) این توکن ۱۹۱۱ دلار بوده است که در تاریخ ۹ آذر ۱۴۰۰ بدان دست یافت. همچنین کمترین قیمت آن (ATL) ۲۹.۷۷ دلار بوده است که در ۱ تیر ۱۴۰۰ بدان رسید.

نحوه توزیع توکن‌های ILV به نحو شرح داده شده در شکل‌های زیر است:

نحوه توزیع توکن ILV
منبع: illuvium.io
برنامه زمانی آزادسازی توکن ایلوویوم
منبع: illuvium.io

در دسامبر ۲۰۲۰ تعداد ۵۰۰ هزار عدد توکن ILV در مرحله پیش جذب عمومی سرمایه واگذار شد. در ژانویه ۲۰۲۱ ۱.۵ میلیون توکن دیگر به سرمایه‌گذاران فروخته شد. در فوریه همان سال، ۱.۵ میلین توکن ILV به تیم سازنده اختصاص یافت و ۱.۵ میلیون توکن دیگر به حساب خزانه‌داری پلتفرم واریز شد. همچنین در ماه مارس ۲۰۲۱، از طریق استخر نفدینگی پلتفرم بالانسر، ۱ میلیون توکن برای علاقه‌مندان عرضه عمومی شد. به شرکت‌کنندگان در این استخر عرضه اولیه، به عنوان پاداش، توکن‌های بی‌همتایی اهدا شد.

۴ میلیون توکن دیگر این پروژه به دو قسمت تقسیم می‌شود: ۳ میلیون از آن طی سه سال در طی طرح‌های استیکینگ و کشت سود به کاربران داده خواهد شد و یک میلیون باقی مانده به شکل جوایز درون بازی (جایزه تورنومنت‌ها، طرح‌ها و چالش‌های روزانه و غیره) به گیمرها اهدا خواهد شد.

ییلد فارمینگ توکن ILV

نحوه تخصیص پاداش ییلد فارمینگ - بازی ایلوویوم چیست
منبع: illuvium.io

کاربران مشتاق می‌توانند به سه شکل در طرح‌های کشت سود این پلتفرم شرکت کنند:

 • با استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن ILV، توکن‌های بیشتری به دست آوردند.
 • با تامین نقدینگی در استخر نقدینگی ایلوویوم-اتر (ILV/ETH) در صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ و قفل کردن توکن‌ نقدینگی خود در پلتفرم ایلوویوم توکن ‌ILV به عنوان پاداش دریافت کنند.
 • در استخرهای فلش (موقتی) پروژه که در تعامل با پروژه‌های دیگر اجرا می‌شود شرکت کرده و با سپرده‌گذاری ارز دیجیتال یا توکن نقدینگی مشخص شده، توکن ILV دریافت کنند. در حال حاضر استخر فلشی برای سپرده‌گذاری توکن چین لینک (LINK) دایر است.

میزان پاداش طرح‌های کشت سود ایلوویوم به شکل مستمر و هر دو هفته یک بار، مطابق نمودار بالا کاسته خواهد شد. وزن پرداخت پاداش‌ها به شکل زیر است:

 • ۸۰ درصد به استخر نقدینگی ایلوویوم – اتر
 • ۲۰ درصد به سپرده‌های ایلوویوم
 • وزن استخرهای فلش اندک است و گاه به گاه و موردی مشخص می‌شود

کاربران می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود تا حداکثر ۱۲ ماه، وزن دریافتی خود را حداکثر تا دو برابر افزایش دهند. همچنین برای دریافت توکن‌های پاداش، کاربران باید به شکل دستی آن‌ها را آزاد (Vest) کنند. این کار مستلزم پرداخت هزینه گس شبکه است و توکن‌های آزاد شده به تدریج و به شکل خطی طی ۱۲ ماه آزاد می‌شوند. در طی مدت آزاد شدن، به این توکن‌ها نیز پاداش تعلق می‌گیرد.

کاربران می‌توانند بدون نیاز به طی پروسه آزادسازی، توکن‌های پاداش را به شکل توکن sILV دریافت کنند. این توکن، به شکل سنتتیک یا مصنوعی به قیمت توکن ILV پگ شده است و کاربرد آن تنها برای خرید اقلام داخل بازی است و قابلیت انتقال ندارد. بنابراین پیش از انتشار بازی ارزش خاصی ندارد. همچنین از آن جا که بازی بر بستر IMX ارائه می‌شود، این توکن‌ها نیز باید به این شبکه منتقل شوند که مستلزم پرداخت دو هزینه گس است.

توزیع درآمد صندوق پلتفرم ایلوویوم

نحوه تعامل صندوق دارایی پروژه ایلوویوم
منبع: illuvium.io

درآمدی که از فروش اقلام درون بازی و سهم پنج درصدی از دکس ایلوویوم به دست می‌آید به حساب صندوق پلتفرم واریز می‌شود. این صندوق به شکل دوره‌ای اتر (ETH) دریافتی را را صرف خرید توکن ایلوویوم (ILV) از صرافی‌های غیرمتمرکز می‌کند و درآمد خود را بین تمامی استیک کنندگان این توکن توزیع می‌کند. در این توزیع بین سه راه متفاوت استیک تفاوتی وجود ندارد.

به جز توکن‌های خریداری شده در استخر اولیه بالانسر و توکن‌‌هایی که به اشکال مختلف درون بازی توزیع می‌شود، دیگر توکن‌هایی که از طریق پلتفرم به کاربران پرداخت می‌شود مستلزم طی دوره آزادسازی است.

تیم سازنده بازی Illuvium

برادران وارویک (کایران و آرون) دو هم‌بنیان‌گذار این بازی هستند. دیگر برادر این دو نفر – Kain Warwick – نیز سابقه درخشانی در بلاکچین دارد و موسس پلتفرم سینتتیکس (Synthetix) است. کایران وارویک (Keiran Warwick) سابقه‌ای طولانی در کارآفرینی و حوزه کریپتوکارنسی دارد. او پیش‌تر مسبب ایجاد اولین OTC رمزارز در جهان بوده است. وی همچنین سابقه کار در برگر کالکتیو و بلوشیفت را دارد. برادر او، ‌آرون وارویک (Aaron Warwick)، طراح بازی است و سابقه مدیریت دو مجموعه بزرگ ورزشی در استرالیا را داراست.

نیت ولز (Nate Wells) تهیه کننده ارشد بازی مجموعه است. او سابقه درخشانی در بازیسازی دارد و در طراحی و تولید عناوین بزرگی همچون Last of Us، بیوشاک و Rise of the Tomb Rider نقشی اساسی داشته است.

الکساندر بلباری (Alexandre Belbari) به عنوان انیماتور ارشد این پروژه فعالیت می‌کند. او در پروژه‌های مطرح شرکت مارول (همچون مردان ایکس) نقش داشته است. سپس به شرکت لوکاس فیلم پیوست و در تهیه انیمشن‌های فیلم‌های پرهزینه‌ای همچون اونجرز، گاردینز آو گلکسی و گودزیلا دست داشته است.

تیم سازنده بازی بیش از ۴۰ عضو دارد و از سال گذشته میلادی در حال تهیه و توسعه بازی هستند. نحوه حاکمیت این بازی به شکل سازمان مستقل خودمختار (DAO) طراحی شده است و با رای‌گیری از دارندگان توکن ILV انجام می‌شود.

نحوه حاکمیت بازی ایلوویوم

نحوه حاکمیت بازی ایلوویوم
منبع: illuvium.io

اعضای شورای انتخابی بازی ایلوویوم از میان کاندیداها و با رای دارندگان توکن ILV انتخاب می‌شوند. دوره خدمت اعضای شورا سه ماهه است و تاکنون سه انتخابات برای تعیین این اعضا صورت گرفته است. آن‌ها با بررسی پیشنهادات اعضای جامعه کاربری این بازی، بر روی اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم می‌گیرند. به اعضای انتخابی توکن NFT ویژه‌ای جهت شناسایی و رای دادن اعطا می‌شود. کمیته‌ای دیگر به نام eDAO متشکل از اعضای تیم سازنده، مسئول تشخیص این است که تصمیمی مخرب برای پلتفرم گرفته نشود و در این صورت از اجرای آن جلوگیری به عمل آید.

توکن ILV را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

این توکن را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، Gate.io،‌OKEx و کوین بیس بخرید. همچنین توکن این بازی در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، اوپن اوشن و سوشی سواپ فهرست شده است.

توکن ILV یک توکن شبکه اتریوم و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است بنابراین می‌توان از کیف پول‌های اتریومی بسیاری برای نگهداری امن از آن استفاده کرد. از میان این کیف پول‌ها باید به متامسک، تراست ولت، ربی ولت و مای اتر ولت و کیف پول سخت‌افزاری لجر اشاره کرد.

نقشه راه پروژه

🟣 سال ۲۰۲۰
انتشار نمونه اولیه بازی
انتقال به موتور بازی گرافیک رایانه‌ای سه بعدی Unreal Engine

🟣 سال ۲۰۲۱
قرارداد هوشمند توکن
اولین تریلر سینمایی
ورژن یک قرارداد هوشمند ییلد فارمینگ
تریلر مبارزه خودکار (Auto Battler)

🟣 سال ۲۰۲۲
ورژن ۲ قرارداد هوشمند ییلد فارمینگ
عرضه نسخه بتای خصوصی از بازی

🟣 زمان نامشخص
عرضه نسخه بتای عمومی از ورژن‌های Arena، Overworld و Zero
انتشار نسخه موبایلی بازی

همکاری‌‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه ایلوویوم

همکاری‌‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه ایلوویوم
منبع: illuvium.io

برخی از سرمایه‌گذاران سازمانی این بازی عبارتند از:

 • IOSG Ventures
 • LD Capital
 • YBB Foundation
 • Delphi Digital
 • Stake Capital
 • Moonwhale Ventures
 • Lotus Capital
 • Blocksync
 • Yield Guild Games
 • Bitscale

همچنین علاوه بر صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری فوق، برخی افراد مشهور حوزه بلاکچین نیز در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که برخی از مهم‌ترین آنان عبارتند از:

 • ریچارد ما – مدیرعامل Quantsamp
 • کین وارویک – بنیانگذار سینتتیکس
 • استنی کولچوف – بنیانگذار آوه
 • آنتون بوکوف – بنیانگذار وان اینچ
 • تایلر وارد – بنیانگذار بارن بریج

علاوه بر این‌ها، این پروژه عضوی از اتحاد بازی بلاکچین (BGA) است و با شرکت چین لینک همکاری گسترده‌ای دارد. شرکت Quantstamp قراردادهای هوشمند این پروژه را مورد وارسی قرار داده است که گزارش آن را می‌توانید از این لینک مطالعه کنید.

آخرین اخبار بازی ایلوویوم (آپدیت اسفند ۱۴۰۱)

🟣 در ۷ مارس ۲۰۲۳ آواتارهای ایلوویر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. کاربران می‌توانند این آواتارهای منحصربه‌فرد را روی تصویر پروفایل خود قرار دهند.

🔵 توسعه‌دهندگان بازی ایلوویوم در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳ (۲ اسفند ۱۴۰۱) از تاخیر در انتشار نسخه زیرو ایلوویوم خبر دادند. دلیل تأخیر این است که اطمینان حاصل شود که بازار در طول به‌روزرسانی کارآمد و متعادل باقی می‌ماند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • آیا بازی ایلوویوم رایگان است؟
  بله. می‌توانید به شکل رایگان بازی را شروع کنید و محیط آن را کاوش کنید. به گفته ایلوویوم، شکل رایگان بازی حس ناقص بودن را به شما القا نخواهد کرد.
 • بازی ایلوویم زیرو (Illuvium Zero) چیست؟
  این بازی یک مینی گیم موبایلی است که با بازی اصلی در تعامل خواهد بود. این بازی در سبک ساخت پایگاه (Base) است که بر روی تکه زمینی ساخته خواهد شد. نسخه رایگان این بازی قادر به تولید منابعی که در بازی اصلی قابل دسترس باشند، نخواهد بود اما در صورت خرید تکه زمین در خراجی که در آینده برگزار خواهد شد، تکه زمین‌های شما قادر به تولید منابعی خواهند بود که در بازی اصلی قابل استفاده خواهد بود. در کل، صد هزار قطعه زمین وجود خواهد داشت که در مرحله اول فروش، ۲۰ هزار عدد از آن به فروش خواهد رسید.
 • آیا بازی بر روی موبایل ارائه خواهد شد؟
  در ابتدا خیر. اما برنامه‌ای برای توسعه نسخه تلفن همراه این بازی وجود دارد.

جمع‌بندی

بازی ایلوویوم با هدف توسعه اولین بازی قدرتمند بلاکچینی و به هدف جذب گیمرهای حرفه‌ای، با تیمی در کلاس جهانی شروع به فعالیت کرده است. برنامه جانبی این پروژه برای گنجاندن روش‌های کسب درآمد و ساختار تصمیم‌گیری غیرمتمرکز این بازی، آن را به گزینه‌ای جذاب برای علاقه‌مندان به بازی‌های بلاکچینی و Play to Earn تبدیل کرده است. حال باید منتظر ماند و دید با انتشار بازی، استقبال گروه هدف این بازی، یعنی گیمرهای حرفه‌ای، از این بازی چگونه خواهد بود و چقدر در جلب توجه آنان موفق خواهد بود.

تجربه شما از بازی ایلوویوم چیست؟ آیا در بازی‌های دیگر بلاکچینی سرمایه‌گذاری/بازی کرده‌اید؟ نظر شما در خصوص این گروه‌ از پروژه‌های بلاکچینی چیست؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
16 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا