کارمزد تراکنش‌های بیت کوین ۱۹۸ درصد افزایش یافت؛ ماینرهای اتریوم سود بیشتری می برند

با افزایش کارمزد تراکنش  در شبکه بیت کوین، درآمد ماینرهای بیت کوین از محل فی معاملات، به بالاترین مقدار خود در سال اخیر رسیده است. اما سودآوری استخراج اتریوم همچنان بالاتر است.

Fee انجام تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین بیت کوین در عرض سه روز، نزدیک به سه برابر افزایش یافت و از ۳.۵۲ دلار به ۱۰.۲ دلار رسیده است. براساس اطلاعات منتشر شده توسط Glassnode، تقریبا ۲۲ % از درآمد ماینرهای شبکه Bitcoin از محل کارمزد تراکنش‌هاست و ۷۸٪ آن از محل پاداش بلاک است.

افزایش کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

در پی افزایش فعالیت در شبکه بیت کوین و متراکم شدن آن، فی تراکنش‌ها افزایش یافت و به دنبال آن سهم کارمزد تراکنش درآمد ماینرها، به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است. در یک ماه اخیر، سهم Fee از کل درآمد استخراج کنندگان اولین رمز ارز بازار، ۴۵٪ افزایش یافته است. در زیر توییت حساب کاربری Glassnode را مشاهده می‌کنید:

درآمد ماینرها از محل دریافت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته به ۲۲.۲۵ % افزایش یافته است.
این بالاترین میزان مشاهده شده از ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ است.

برای مشاهده نمودار لحظه‌ای به اینجا مراجعه کنید.

کارمزد تراکنش بیت کوین

آخرین قله ایجاد شده در نمودار کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به دلار در پی جهش روزهای اخیر فی تراکنش‌ها به ثبت رسید که در پی آن فی تراکنش به دلار، دو رقمی شد و بالاتر از ۱۰ دلار قرار گرفت. پیش از این تنها دو مرتبه کارمزد تراکنش‌ها دو رقمی شده بود که بین نوامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ رقم خورده است.

ماینرهای اتریوم و ماینرهای بیت کوین

با وجود سه برابر شدن کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین، اما ماینرهای شبکه اتریوم همچنان فی بالاتری را دریافت می‌کنند. اخیرا شبکه اتریوم به دلیل انفجار حوزه دیفای و ایجاد استیبل کوین‌های متنوع بر اساس بیت کوین و دیگر دارایی‌ها، بسیار متراکم‌تر از شبکه بیت کوین شده و در نتیجه کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه همچنان بیشتر است. تصویر زیر Fee تراکنش‌ها در دو شبکه اتریوم و بیت کوین را نشان می‌دهد ( اتریوم با رنگ آبی و بیت کوین با رنگ نارنجی نشان داده شده است).

کارمزد تراکنش بیت کوین

کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم از ۶ ژوئن تا ۲۲ اکتبر بالاتر از شبکه بیت کوین بوده است. تنها در این میان، دو مرتبه کارمزد بیت کوین بالاتر از اتریوم قرار گرفته است.

هرچند بیت کوین در هفته گذشته مجددا جایگاه اول خود را از اتریوم پس گرفت و کارمزد تراکنش‌ها در آن بالاتر از شبکه اتریوم قرار گرفت. اما رقابت میان این دو بسیار پایاپای ادامه دارد به طوریکه سه روز پیش، کارمزد انجام تراکنش در شبکه اتریوم ۱.۷۴ دلار و در شبکه بیت کوین معادل ۱.۵۴ دلار بود. اما در زمان نگارش این مقاله، مجددا بیت کوین بالاتر از اتریوم قرار گرفته است.

طرح پیشنهادی ویتالیک بوترین تحت عنوان EIP-1559 در مورد کاهش کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم موضوعاتی را مطرح می‌کند. براساس نظرسنجی‌ها، جامعه اتریوم از این پیشنهاد استقبال کرده‌اند اما به نظر می‌رسد ماینرهای شبکه اتریوم با این طرح مخالف هستند. زیرا این پیشنهاد، مستقیما بر روی درآمد آنها تاثیر دارد. با این حال با وجود روند صعودی قیمت بیت کوین به نظر می‌رسد اشتیاق مردم به خرید این دارایی دیجیتال افزایش یافته که این اتفاق باعث بالاتر رفتن کارمزد تراکنش در این شبکه خواهد شد.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر