متوسط مقالات

آینده بیت کوین آن چیزی نخواهد بود که شما فکر می‌کنید!

من برای این که تولد اینترنت را به یاد داشته باشم خیلی جوانم و در زمان انفجار دات کام‌ها نیز در دبیرستان بودم. به یاد دارم که در آن زمان یکی از اقوام در مورد خرید و فروش دامنه و این که پول زیادی از این طریق کسب کرده است، صحبت می‌کرد و این سخنان او برای من خیلی احمقانه به نظر می‌رسید. هنوز هم این ایده کمی برایم احمقانه به نظر می‌رسد، هر چند می‌دانم که چنین چیزی ممکن است. به نظر من، این نوع سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری پرریسک و کم بازده است. امروز ۲۰ سال از آن ماجرا گذشته و دامنه‌ها اینک بسیار ارزان هستند. اما این مباحث چه پیامی در مورد بیت کوین (bitcoin) و ارز دیجیتال می‌تواند داشته باشد؟ این مسائل چه ربطی به ارزش و آینده بیت کوین دارد؟

این مثالی از نحوه تغییر درک مردم همزمان با تکامل فناوری است. در حال حاضر، بسیاری از مردم بیت کوین را به عنوان پول تلقی می‌کنند اما از طرفی افرادی مانند ریاست کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده این ارز دیجیتال را کارتل‌های مواد مخدر به حساب می‌آورند.

طرفداران سرسخت بیت کوین، این ارز را پولی دارای پشتوانه می‌دانند. منتقدان، این ارز دیجیتال را پولی تقلبی می‌دانند و افراد مسن نیز آن را پول اینترنتی می‌نامند. چیزی که در همه این تعبیر‌ها مشترک است، این است که همه به نوعی اذعان می‌کنند که بیت کوین پول است.

اما این ارز دیجیتال بزرگ هنوز در هیچ جای جهان به عنوان پول رسمی پذیرفته نشده است. این ارز مانند کودک ده ساله‌ای است که پتانسیل بسیاری دارد اما جهت خاصی ندارد. این نبود جهت و مسیر است که ابهاماتی را در مورد آینده بیت کوین مطرح کرده است.

آینده بیت کوین بعد از بزرگ شدن چگونه خواهد بود؟

تاثیر سرمایه گذاری سازمانی بر قیمت بیت کوین

بعضی می‌گویند که بیت کوین ذخیره ارزش خواهد بود، اما قیمت آن مدام سقوط می‌کند. بعضی آن را حفاظی در برابر تورم به حساب می‌آورند اما آن هیچ ارتباطی با دارایی‌های دیگر و یا سیستم پولی حکومتی ندارد. برخی هم این ارز دیجیتال را یک سیستم مالی جایگزین به حساب می‌آورند که البته نمی‌توان با آن بانکداری کرد. آینده بیت کوین یکی از موارد بالاست و در ۲۰ سال آینده تبدیل به یک شبکه پرداخت جهانی خواهد شد.

در آینده، شما از ارز محلی خود استفاده می‌کنید اما یک برنامه و یا کارت و یا سرویس دیگری برای تبدیل ارز محلی خود به بیت کوین و برعکس خواهید داشت و ممکن است حتی خودتان متوجه این تراکنش‌ها و مبادلات نشوید. با وجود شبکه لایتنینگ و قرارداد هوشمند، آینده بیت کوین روشن است و این ارز به عنوان پرداخت الکترونیک مدرن عملکرد خواهد داشت.

چرا مردم بدون آن که بدانند بیت کوین چیست، از آن استفاده خواهند کرد؟

زیرا بر خلاف ارز محلی خود، با استفاده از بیت کوین می‌توانید به ایجاد کسب و کار‌ها، برنامه‌ها، خدمات و غیره بپردازید. این ارز دیجیتال متن باز است و کد آن عمومی است. این ارز جهانی است و خللی در شبکه آن وارد نمی‌شود. قوانین سیستم این ارز، ثابت و قابل پیش‌بینی هستند. هیچ موجودیتی تولید و یا توزیع این ارز دیجیتال بزرگ را کنترل نمی‌کند.

این ارز دیجیتال یک شبکه پرداخت عمومی است. این ارز به راحتی تایید می‌کند که تراکنش‌های همه از مسیر‌های مورد انتظار گذر می‌کند. در مرحله بعدی توسعه بیت کوین، توسعه‌دهندگان آن را بسیار ساده و موثر می‌کنند و دیگران کاربران به جنبه‌های فنی این ارز کار نخواهند داشت. آینده بیت کوین به صورتی خواهد بود که یک برنامه یا سرویس این ارز را برای شما مدیریت می‌کند و شما هرگز با کوین‌های واقعی سر و کار نخواهید داشت.

مهندسان بلاک چین در آینده زنجیره‌های جانبی و لایه‌های پرداختی را برای کاربرد‌های جدید و جالب این ارز دیجیتال ایجاد می‌کنند. فروشگاه‌ها به عنوان سیستم‌های پرداخت از این ارز استفاده خواهند کرد و برنامه‌های پرداختی موبایلی نیز از شبکه این ارز دیجیتال برای تصفیه تراکنش‌ها با تقریبا هیچ هزینه‌ای استفاده خواهند کرد. اما من چگونه می‌دانم که آینده بیت کوین این گونه خواهد بود؟ خوب، این چیزی است که در حال روی دادن است.

مردم در حال ایجاد این آینده هستند

بیت کوین بلاک چین ارز دیجیتال استارباکس

امروزه می‌بینیم که Opennode این سرویس‌ها را ارائه داده است و Square نیز قصد دارد که به این بازی وارد شود. امروزه تیم بلاک چینی Falcon Bank در حال تحقیق در مورد مفهومی مشابه برای تجار است و Starbucks با بکت (Bakkt) مشارکت برقرار کرده است.

بیت کوین در این میان مزیت بزرگی دارد و آن این است که این ارز دیجیتال بزرگ و غیرمتمرکز است. هر کسی می‌تواند بدون این که نیاز به اجازه داشته باشد، به طراحی و توسعه برای بهبود این ارز دیجیتال اقدام کند. زمانی که این ارز تکامل یابد، افراد عادی ممکن است خیلی در مورد آن فکر نکنند. ممکن است افرادی مقداری از آن به عنوان سرمایه گذاری داشته باشند و سازمان‌ها نیز برای انجام امور خود ممکن است مقداری از این ارز دیجیتال داشته باشند. در آینده ممکن است از این ارز استفاده کنید و پرداختی خود را به صورت ارز محلی خود و یا یک ارز دیجیتال سازمانی دریافت کنید. اگر بیت کوین نتواند این نقش‌ را بازی کند، احتمالا آینده بیت کوین مرگ تدریجی خواهد بود.

چرا بیت کوین پول بدی است؟

اگر بیت کوین به عنوان پول شکست بخورد، ربطی به فناوری آن ندارد و کسی آن را کنترل نمی‌کند. بیت کوین را کسی کنترل نمی‌کند و بنابراین قیمت آن ثابت نیست. مردم به پول‌هایی علاقه دارند که قیمت آنها ثابت باشد و نوسانات زیادی نداشته باشند. بانک‌های مرکزی ارز‌ها را کنترل می‌کنند و از نوسان بیش از حد آنها جلوگیری می‌کنند؛ این در حالی است که کسی برای این ارز دیجیتال چنین کاری را انجام نمی‌دهد. این ویژگی خوبی نیست و می‌تواند بر آینده بیت کوین تاثیر بگذارد.

از طرف دیگر، افراد زیادی این ارز را ارزشمند می‌دانند و اقدام به انبار کردن آن می‌کنند. این پول به درد چه چیزی می‌خورد، وقتی که کسی آن را خرج نمی‌کند؟ آیا واقعا پول چنین معنایی دارد؟ این قبیل مشکلات را توسعه‌دهنده‌ها نمی‌توانند حل کنند.

ارزش بیت کوین چیست؟

ارزش این ارز به شبکه آن وابسته است. با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانیم ویزا یا پی پال (paypal) خود را بسازیم. ما می‌توانیم مقداری از این ارز دیجیتال را بخریم و برنامه‌ای ایجاد کنیم و این ارز خریداری شده را بین کیف پول‌های شبکه لایتنینگ خود مبادله کنیم و تراکنش‌ها را تقریبا بدون هزینه تصفیه کنیم.

با استفاده از این ارز دیجیتال به یک شبکه پرداخت جهانی متصل می‌شویم و می‌توانیم به همه در هر زمان و مکانی پول بفرستیم. برای این کار‌ها، نیازی به اشتراک اطلاعات خصوصی افراد نیست. ما از این ارز به عنوان یک پردازنده پرداخت متن باز استفاده می‌کنیم و هزینه کمی از مشتریان خود برای استفاده از این برنامه می‌گیریم. ما از یک استیبل کوین برای حفظ ارزش وجوه استفاده خواهیم کرد. وقتی قیمت بیت کوین پایین برود، ما برای اینکه ظرفیت پرداخت خود را بالا ببریم، اقدام به خرید مقدار بیشتری از این ارز می‌کنیم. وقتی که قیمت این ارز بالا رود، مقداری از آن را به عنوان سود می‌فروشیم.

جریان نقدی ما از خدماتمان می‌آید و ما بر سودمند کردن آنها تا آنجا که ممکن است متمرکز خواهیم شد. سود ما از کسب و کارمان می‌آید نه از بیت کوین‌هایمان. این آینده بیت کوین به واقعیت نزدیک‌تر است و به نسخه اولیه آن بیشتر شبیه است. نظر شما چیست؟ شما آینده بیت کوین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
mediumstarbucks

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا