مقالات

نظر تریدر های بیت کوین در مورد هاوینگ چیست؟

علاقه مندان به بیت کوین سال جدید را با رویدادی که احتمالاً تا ماه می (اردیبهشت ماه) رخ نخواهد داد، شروع می کنند. این که هاوینگ(halving) پاداش ماینینگ بیت کوین باعث افزایش قیمت خواهد شد یا خیر، در بحث رسانه ها از توییتر تا گزارشات تحلیلگران حاکم است.

در رویداد هاوینگ پاداش بیت کوین برای ماینرهایی که از شبکه این کوین محافظت می کنند، به منظور جلوگیری از تورم و از بین رفتن قدرت خرید کوین ها نصف می شود. براساس داده های بلومبرگ، قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال ۲۰۱۲ حدود ۸,۰۰۰ درصد و در ۱۸ ماه پس از هاوینگ سال ۲۰۱۶، حدود ۲,۰۰۰ درصد افزایش یافته است.

هاوینگ

بسیاری از تحلیلگران می گویند از آنجا که بیت کوین به جریان اصلی تبدیل شده است و با بالغ شدن بازار اینگونه رویدادها معمولا باعث تثبیت قیمت می شوند، این بار می تواند متفاوت باشد. برای مثال طبق داده های کریپتویی Skew، بازار آپشن های بیت کوین نوسانات قیمت را در محدوده زمانی هاوینگ نشان نمی دهد که یعنی تاثیر آن فاکتور گرفته شده است.

نظر دیگران چیست

نیک کارتر (Nic Carter) بنیانگذار Coin Metrics، ردیاب بازار کریپتوی مستقر در بوستون بیان کرد:

بر خلاف اکثر دارندگان بیت کوین فکر نمی کنم که هاوینگ صعودی باشد. من بر این عقیده هستم که بیشتر افراد دارای بیت کوین می دانند که این رویداد مربوط به عرضه است و تغییر در عرضه نباید تفاوتی ایجاد کند. همچنین هاوینگ کاملاً قابل پیش بینی است بنابراین باور نمی کنم که شوک اطلاعاتی وجود داشته باشد. عرضه بیت کوین از ژانویه ۲۰۰۹ توصیف و درک شده است و از آن زمان تاکنون مسیری تنظیم شده را دنبال کرده است.

اسکات فریمن (Scott Freeman) بنیانگذار JST Capital، یک شرکت خدمات امور مالی متخصص در بازار دارایی دیجیتال باور دارد:

اگر کسی به بازارهای کارآمد اعتقاد داشته باشد، می گوید که تاثیر هاوینگ باید در حال حاضر به بازار وارد شده باشد. ما همچنان معتقدیم که قیمت بیت کوین بیشتر تحت تاثیر افزایش تعداد ورودی های جدید به بازار است. احساس می کنیم که بسیاری از ماینرها با قیمت های فعلی سودآوری دارند، اما به محض رخ دادن هاوینگ ماینرهای با کارایی کمتر تحت فشار قرار خواهند گرفت.

کایل سامانی (Kyle Samani) بنیانگذار صندوق پوشش ریسک شرکت Multicoin Capital Management مستقر در تگزاس خاطر نشان کرد:

هاوینگ بزرگترین نقطه کانونی و شلینگ (Schelling) برای ترید کردن در تاریخ ارز دیجیتال است و برخلاف هاوینگ های قبلی امروزه بسیاری لوریج وجود دارد که چهار سال پیش در دسترس نبود. یک نقطه بزرگ شیلینگ با لوریج های زیاد – بلند و کوتاه – به معنی نوسان زیاد خواهد بود. هرچند این بدان معنی نیست که این خرید لزوما یک ترید خوب است زیرا خرید این کوین بسیار گران است.

دیو بالتر مدیر اجرایی Flipside Crypto معتقد است:

از آنجا که بیت کوین غالبا تحت تأثیر تفکر آنی است و هاوینگ با تغییر ساختار اقتصادی بزرگتر می شود، حدس می زنم که این رویداد تأثیر مثبتی روی قیمت داشته باشد.

اریک ترنر مدیر تحقیقات Messari گفت:

براساس تحقیقات ما، تنها هاوینگ با تأثیر قابل تشخیص اولین هاوینگ بود. با فرض اینکه فشار فروش بالقوه از ماینرها نسبت به حجم معاملات روزانه در همان مقدار هاوینگ مانده باشد، نسبت فشار/حجم معاملات فروش برای این هاوینگ با رویداد سال ۲۰۱۶ برابر است. قضیه هاوینگ بر این ایده متکی است که ماینرها برای پرداخت هزینه های خود باید بیت کوین خود را بفروشند که در حال حقیقت ندارد زیرا ماینرها دارای ترازنامه و گزینه های پوشش ریسکی هستند که به آنها امکان می دهد بیت کوین خود را نگه دارند.

تراویس کلینگ موسس صندوق پوشش ریسک مستقر در لوس آنجلس Ikigai Asset Management اذعان داشت:

بسیاری از فعالان بازار می پرسند که آیا هاوینگ بیت کوین باعث افزایش قیمت می شود؟ این روش اشتباهی برای مطرح کردن آن است. در حال حاضر درصد تک رقمی کوچکی از جهان صاحب بیت کوین است. بخش عمده ای از صاحبان بیت کوین می دانند که صدور بیت کوین جدید در هر چهار سال نصف می شود. کمیابی قابل اثبات بیت کوین اصلی ترین دلیل نگه داشتن بیت کوین توسط آنهاست. کمتر کسی از میلیارد نفری در سراسر جهان که صاحب بیت کوین نیستند این ویژگی کمیابی قابل اثبات را درک می کند. برای آن میلیارد نفر این رویداد باعث افزایش قیمت نمی شود. تا زمانی که آن میلیارد نفر نقش بیت کوین در آینده را کشف کرده و تصمیم به خرید آن بگیرند، عرضه کمتری در دسترس خواهد بود تا این افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین را برآورده کند.

منبع
bloomberg

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا