متوسط مقالات

آیا نرخ هش روی وقایع بعد از هاوینگ بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

بسیاری این افزایش قیمت اخیر بیت کوین را به هاوینگ بیت کوین مرتبط می‌دانند که حدودا ۱۲ می روی خواهد داد. این استدلال می‌تواند درست باشد زیرا همواره قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ بالا‌تر رفته است، البته گاهی چندین ماه طول کشیده تا این امر محقق شود. هاوینگ از همان روز اولی که بیت کوین اختراع شد، توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در کد هسته این ارز دیجیتال برنامه‌ریزی شد و ساتوشی از همان روز اول اعلام کرد که بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین صادر نخواهد شد.

هاوینگ باعث اعمال محدودیت بر عرضه می‌شود و تقاضا را تحریک می‌کند. در دو هاوینگ گذشته همواره قیمت بیت کوین افزایش شدیدی را تجربه کرده است. البته در آخرین هاوینگ که در سال ۲۰۱۶ روی داد، هنوز جنون عرضه اولیه کوین‌ها به وقوع نپیوسته بود و ترید اوراق مشتقه بیت کوین هم رایج نشده بود. در آن زمان، جهان با بحرانی به نام کرونا روبرو نبود و به همین خاطر است که عده‌ای معتقدند که این هاوینگ بیت کوین با بقیه هاوینگ‌ها متفاوت است. ادعا می‌شود که نرخ هش (hash rate) شبکه بیت کوین با قیمت آن ارتباط مستقیم دارد، به همین خاطر در این مقاله به بررسی نرخ هش و قیمت بیت کوین در هاوینگ‌های قبلی می‌پردازیم و از روی آن نتیجه‌گیری می‌کنیم.

کاهش فشار‌ها در مورد سودآوری استخراج بعد از هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین

نرخ هش شاخصی است که در حول و حوش هاوینگ‌ها ارزش بررسی دارد. نرخ هش بیشتر نشان‌دهنده قدرت محاسباتی بیشتر شبکه است و این را می‌توان به منزله فعالیت بیشتر ماینر‌ها (miner) تلقی کرد. نرخ هش در هاوینگ‌های گذشته روندی مشابه هاوینگ پیش رو داشته است و یک سال بعد از هاوینگ ۲۰۱۶ نیز نرخ هش افزایش چشمگیری داشت و این به دلیل افزایش قیمت بیت کوین بود که ماینر‌های بیشتری را جذب کرد.

همچنان که در شکل بالا نشان داده شده است، نرخ هش بعد از هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶ افت نکرد و مدام به صعود خود ادامه می‌داد. کاهش پاداش استخراج تنها یکی از مولفه‌های تعیین کننده سودآوری است و کارمزد تراکنش‌ها نیز مولفه دیگری است که بر سودآوری استخراج تاثیر دارد. حدودا ۱۱ ماه بعد از هاوینگ ۲۰۱۶ بود که کارمزد تراکنش‌ها بالا رفت.

افرادی معتقدند که هاوینگ باعث دلسردی ماینر‌ها خواهد شد. کم شدن پاداش استخراج باعث می‌شود که ماینر‌ها بیش از پیش به کارمزد تراکنش‌ها متکی باشند و حال این سوال پیش می‌آید که آیا این کارمزد‌ها برای تامین انگیزه ماینر‌ها و تامین امنیت شبکه کافی هستند؟

آیا نرخ هش بیت کوین شاخص مهمی است؟

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین کش (BCH) و بیت کوین اس وی (bitcoin SV) اخیرا روی داد و نرخ هش این دو ارز دیجیتال بلافاصله بعد از هاوینگ کاهش پیدا کرد. البته عده‌ای دلیل این امر را مهاجرت ماینر‌ها به شبکه بیت کوین می‌دانند که هنوز هاوینگ در آن روی نداده و پاداش استخراج آن بیشتر است. این افراد معتقدند که بعد از هاوینگ بیت کوین دیگر چنین جایگزینی وجود ندارد. بعد از این هاوینگ، ماینر‌هایی که هزینه‌های آنها از قیمت بیت کوین بیشتر باشد، مجبور به کناره‌گیری خواهند شد.

امنیت بیت کوین از کوین‌های دیگر بسیار بیشتر است و ماینر‌های زیادی سرگرم تامین امنیت شبکه این ارز دیجیتال بزرگ هستند. بنابراین اگر بعد از هاوینگ با کاهش نرخ هش هم روبرو باشیم، خللی به این ارز وارد نخواهد شد و همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. این امر تنها ممکن است باعث شود که ماینر‌های کوچک و دارای سرمایه کم از دور خارج شوند.

به احتمال زیاد، هاوینگ بیت کوین مانند هاوینگ بیت کوین کش و بیت کوین اس وی نخواهد بود. بیت کوین دارای امنیت زیادی است و به نظر بسیاری از کارشناسان، این ارز در وضعیت حال حاضر جهان توانسته خود را به عنوان یک دارایی باثبات و مطمئن مطرح کند. بانک‌های مرکزی در حال حاضر در حال پول چاپ کردن هستند و این اقدام منجر به تورم خواهد شد. حالا که اقتصاد جهانی وارد بحران دیگری شده است، بسیاری بیت کوین خریده‌اند و تفاوت این هاوینگ با هاوینگ‌های قبلی در این است که اکنون بیت کوین به خوبی به عنوان ذخیره ارزش درک می‌شود.

این وضعیت حال حاضر جهان و چاپ مداوم پول می‌تواند بسیار به نفع بیت کوین باشد و افراد عادی را متقاعد کند که این ارز دیجیتال پناهگاهی ایمن برای سرمایه آنهاست. این وضعیت قطعا قیمت بیت کوین را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. این هاوینگ یک فرق اساسی دیگر هم با هاوینگ‌های قبلی دارد و آن وجود ترید اوراق مشتقه است که باعث می‌شود افراد بر قیمت بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، بدون آنکه این دارایی زیربنایی را در اختیار داشته باشند.

آینده‌ای نامعلوم

در کل می‌توان گفت که متغییر‌ها در این هاوینگ به نسبت هاوینگ‌های قبل بسیار متفاوت هستند. حضور ترید اوراق مشتقه و بزرگ شدن بازار بیت کوین و ارز‌های دیجیتال این هاوینگ را کاملا منحصر به فرد کرده است. بحران کرونا نیز آینده نامعلومی را برای همه بازار‌ها از جمله بازار بیت کوین رقم زده است. اما در کل باید گفت که کارشناسان چشم‌انداز شبکه بیت کوین را صعودی می‌دانند. بنابراین احتمالا افزایش قیمت بیت کوین را مشاهده خواهیم کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا