اخبار خارجی

بیت کوین عملکرد بهتری نسبت به اپل و گوگل داشته است!

در ژانویه سال گذشته، با وجود دستیابی شرکت های فناوری نظیر اپل (Apple) و آلفابت (Alphabet) به رکوردهای جدید در ارزش سهام، بازار بورس آمریکا یکی از بزرگترین روندهای صعودی تاریخ خود را پشت سر گذاشت.  طی دو سال گذشته، قیمت سهام اپل (AAPL) از 115 به 165 دلار افزایش یافت و رشد 43.7 درصدی داشت. آلفابت (GOOGL)، شرکت مادر گوگل افزایش قیمت سهام از 792 به 1071 دلار داشت و با رشد 32.7 درصدی مواجه شد. طی همین زمان، قیمت بیت کوین از ۱,۰۰۰ به ۳,۱۵۵ دلار رسید و حتی پس از کاهش ۸۵ درصدی در ارزش آن، رشد ۲۱۵ درصدی داشت.

منتقدین: بیت کوین نابود می شود

قیمت بیت کوین

از آنجایی که بیت کوین ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست می دهد، منتقدین مخالف ارزهای دیجیتال ادعا می کنند که بیت کوین در آخر به قیمت صفر می رسد و از بین می رود.

چنین ادعاهایی در واقع افزایش و روند قوی بیت کوین را طی سال های گذشته نادیده می گیرد که طی آن ارزش بیت کوین در برابر دلار آمریکا ۱,۸۵۹ درصد افزایش داشت و از ۱,۰۰۰ دلار به ۱۹,۵۰۰ دلار رسید. در هر بازاری، اغلب اوقات پس از روند نزولی بلند مدت و چندین ماه دوره رکود، چنین روند صعودی با این حجم رخ می‌دهد.

هر بازاری روندهای نزولی و صعودی را تجربه می‌کند. در سال ۲۰۱۸ بورس داو جونز (Dow Jones) و شرکت های مهم فناوری همانند اپل، آلفابت و فیسبوک تمام سود سالانه خود را در بحبوحه حراج بازار حذف کردند.

بالاجی سرینیواسان مدیر ارشد فنی کوین بیس در این خصوص گفت:

دلیلی که ارز دیجیتال سرپا مانده است به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد. در آن سال حبابی ایجاد شد و قیمت ارز دیجیتال افزایش و سپس کاهش یافت اما به صفر نرسید، بلکه به نوعی می‌توان گفت به ثبات رسید و روند صعودی خود را از سر گرفت. همان زمان من با خود گفتم بسیار خب، ارز دیجیتال پابرجا می‌ماند و ارزش آن به صفر نمی‌رسد! آن سال را می‌توان سال ثبات ارز دیجیتال در نظر گرفت. در دنیای کریپتو این مرحله عبور از حباب و رسیدن به ثبات را تجربه کردیم.

اساسا کاتالیزور و محرکی که باعث رشد ارزهای دیجیتال و بورس های سنتی می‌شود بسیار متفاوت اند. اما تمام بازارها روندهای نزولی و صعودی را تجربه می‌کنند، مخصوصا پس از نرخ رشد غیرمعمول که در بلند مدت تداوم نداشته باشد.

شرکت اپل طی ۱۱ سال گذشته ۴ اصلاحیه قیمت را پشت سر گذاشته که در هر کاهش به طور متوسط ۳۰ درصد قیمت سهام آن افت پیدا کرده است. در مقابل، بیت کوین ۵ اصلاحیه قیمت مهم را تجربه کرده که هر کاهش آن به طور میانگین ۸۵ درصد قیمت آن را کاسته است.

هم چنین پس از هر اصلاحیه به طور میانگین ۶۵ هفته طول کشیده است تا بیت کوین به بیشترین قیمت خود دست یابد. نوسانات بازار تنها بر اساس تقاضای سرمایه گذاران است و اگر سرمایه گذاران معتقد باشند که روند فعلی نتواند در طول سال آتی ادامه یابد، حتی بعضی از بازارهای بزرگ نیز شاهد فروش های یکجا و شدید نظیر عملکرد هفته گذشته داو جونز می‌باشند.

بحث و مشاجره اشتباه است

این بار افزایش قیمت بیت کوین به سطح جدید ممکن است بیشتر طول بکشد زیرا اکنون بازار ساختار و نظام بهتری دارد و بخش عمده ای از مردم و کاربران، آگاهی کاملی از این کلاس دارایی دارند. اما بیان این موضوع درست نمی‌باشد که ارزش این دارایی به صفر می‌رسد زیرا در سال گذشته شاهد افزایش قیمت ۱,۸۵۰ درصدی بوده است و پس از چنین رشدی، انتظار اصلاحیه مهم می‌رود.

آیا امکان دارد بیت کوین ارزش خود را از دست بدهد؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا