اخبار بیت کوین

روند صعودی ۱۸ ماهه هش ریت بیت کوین شکسته شد؛ آیا ماینرها تسلیم شده‌اند؟

پس از ۱۸ ماه روند صعودی، هش ریت بلاکچین بیت کوین بالاخره گارد نزولی به خود گرفت و به حدود ۶۰۰ اگزاهش در ثانیه کاهش یافت، اتفاقی که زمزمه‌های کاپیتولاسیون یا تسلیم شدن ماینرها را بار دیگر در جامعه رمزارزها زنده کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، منظور از هش ریت میزان قدرت پردازشی است که ماینرهای بیت کوین به این شبکه اختصاص می‌دهند و این پارامتر ارتباط مستقیمی با سختی استخراج دارد.

به گفته کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت کریپتوکوانت، شکسته شدن روند صعودی رشد هش ریت می‌تواند نشان‌دهنده فروش کوین‌های برخی از شرکت‌های استخراج باشد.

وی دو روز پیش در توییتی در این باره نوشته است:

روند صعودی ۱۸ ماهه هش ریت بیت کوین شکسته شده است که نشان می‌دهد برخی از ماینرها در حال تسلیم شدن هستند.

هش ریت واقعی بلاکچین بیت کوین - منبع: Ki Young Ju
هش ریت واقعی بلاکچین بیت کوین – منبع: Ki Young Ju

آیا ماینرها پشت پرده سقوط اخیر بیت کوین به ۶۶٬۰۰۰ دلار هستند؟

علیرغم کاهش هش ریت بیت کوین، داده‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های استخراج، بیت کوین زیادی به فروش نرسانده‌اند و فشار فروش آنها در حد طبیعی بوده است.

بر اساس گزارشی از شرکت کریپتوکوانت، در جریان بیت کوین‌های مربوط به ماینرها به صرافی‌های ارز دیجیتال از اوج ۱۵٬۴۷۰ واحدی ۲۱ می (۱ خرداد ۱۴۰۳) به حدود ۷۲۳۹ واحد کاهش یافته است.

جریان انتقال بیت کوین‌های ماینرها به صرافی‌ها - منبع: CryptoQuant
جریان انتقال بیت کوین‌های ماینرها به صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

بنابراین، نمی‌تواند ریزش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر از اوج ۷۱٬۱۰۰ دلاری را به فشار فروش استخراج‌کنندگان بیت کوین نسبت داد.

کاپیتولاسیون ماینرها یا خاموش شدن دستگاه‌های استخراج قدیمی؟

کاهش هش ریت بیت کوین را می‌توان به کنار گذاشته‌شدن دستگاه‌های استخراج قدیمی توسط شرکت‌های ماینینگ بیت کوین نیز نسبت داد. از زمان هاوینگ چهارم بیت کوین، بسیاری از دستگاه‌های استخراج قدیمی عملا سودآوری خود را از دست داده‌اند و همین ممکن است دلیل کاهش هش ریت بیت کوین در روزهای اخیر باشد.

بر اساس داده‌های بلاکچین دات کام، هش ریت شبکه بیت کوین در تاریخ ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) به کف ۵۸۶.۳۷۷ اگزاهش در ثانیه سقوط کرده است.

هش ریت بیت کوین - منبع: blockchain.com
هش ریت بیت کوین – منبع: blockchain.com

کاهش موقت هش ریت بیت کوین پیش از این توسط شرکت‌های مختلفی پیش‌بینی شده بود. شرکت کوین شرز پیش از هاوینگ چهارم بیت کوین در گزارشی پیش‌بینی کرده بود هش ریت بیت کوین ابتدا کمی کاهش یابد و سپس تا سال ۲۰۲۵ دوباره روند صعودی به خود بگیرد. در این گزارش نوشته شده بود:

بر اساس مدل پیش‌بینی ما، هش ریت می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به ۷۰۰ اگزاهش در ثانیه افزایش یابد، اگرچه پس از هاوینگ ممکن است با از رده خارج‌شدن ماینرهای ضررده، شاهد افت این پارامتر تا ۱۰٪ باشیم.

به نظر می‌رسد ترکیبی از کاهش پاداش هر بلاک بیت کوین پس از هاوینگ به همراه افزایش هزینه‌های برق علت اصلی خاموش شدن دستگاه‌های استخراج قدیمی باشد.

بر اساس گزارش حساب توییتری هش ریت ایندکس، سودآوری ماینینگ بیت کوین تا حد زیادی به هزینه‌های برقی که شرکت‌های استخراج می‌پردازند بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر هزینه برق دو مدل قدیمی S19 و M50S++ از ۰.۰۹ کیلووات بر ساعت بیشتر شود، استخراج بیت کوین با این ماینرها عملا ضررده خواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا