استخراجمقالات

استخراج بیت کوین به کاهش انتشار آلاینده ها کمک می‌کند

گاز طبیعی که به عنوان محصول جانبی استخراج نفت به دست می‌آید، به انرژی هدر رفته معروف شده است. در مناطق خاص، شرکت‌های حفاری نمی‌توانند بازار سودآوری برای این سوخت اضافی پیدا کنند و اغلب وارد اتمسفر می‌شوند. در حال حاضر استارت آپ ها سیستم هایی در محل ارائه می‌دهند که از این انرژی مازاد برای استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال استفاده شود. در مناطقی که استخراج گاز و نفت خام از صنایع مهم است این تجارت جدید رو به رشد می‌باشد.

سوخت های فسیلی به هدر نمی‌روند

تقریبا می‌توان گفت تا آینده قابل پیش بینی، منابع انرژی سنتی نظیر نفت و گاز وجود دارند. فراوانی و قیمت کم در مقایسه با انرژی های تجدید پذیر، کاربرد، حمل و نقل و زیرساخت های توسعه یافته آنها باعث برتری این نوع منابع انرژی می‌شود. هرچند علی رغم این مزایای کاملا مشخص، برداشت آنها از زمین گاهی اوقات می‌تواند فرآیند پرهزینه و کم فایده ای باشد.

هزینه اصلی استخراج بیت کوین را برق شامل می‌شود، در حالی که اغلب اوقات ضرب سکه از انرژی های تجدید پذیر نظیر انرژی آبی و هم چنین انرژی حاصل از منابع سنتی استفاده می‌کند. ماینینگ ارز دیجیتال می‌تواند از سوخت های مازاد و اضافی بهره ببرد که در صورت عدم استفاده، این سوخت ها هدر می‌روند و صنایع نفت و گاز نیز مثال های خوبی از این دست انرژی های مازاد می‌باشند. با گسترش روش های جایگزین استخراج حتی از مکان های دور افتاده و با دسترسی سخت، نیاز به استفاده از سوخت های مازاد در محل در حال رشد می‌باشد.

چاه های جدید نفت خام در چند سال گذشته در آمریکای شمالی و سایر قسمت های جهان به وجود آمده‌اند. این چاه ها اغلب بسیار دورتر از بازارهای بالقوه قرار دارند و انتقال محصولات جانبی خاص نظیر متان و سایر ترکیبات تشکیل دهنده گاز طبیعی همواره از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست، زیرا قیمت فروش آنها بسیار کم است و یا زیرساخت های مورد نیاز برای انتقال این سوخت ها، گران و هزینه بر می‌باشد.

گاز همراه یا گاز مشعل در اختیار شرکت های نفتی است و این شرکت ها چندین گزینه برای برخورد با این گازها دارند. اگر چاه نفت نزدیک به بازار باشد، تولیدکنندگان می‌توانند با لوله کشی، آن را به دست مشتری نهایی برسانند. گزینه دیگر آن است که آن را بسوزانند یا وارد اتمسفر کنند. هرچند مراجع قانونی آمریکا و کانادا، در قبال میزان گازی که شرکت های نفتی می‌توانند آزاد کنند یا بسوزانند، محدودیت هایی را اعمال کرده است. عبور شرکت های نفتی از این محدودیت ها معمولا منجر به توقف تولید آنها می‌شود که برای آنها بسیار هزینه بر است.

استخراج

ماینینگ ارزهای دیجیتال باعث سودآوری از گازهای مازاد می‌شود

نصب تجهیزات استخراج بیت کوین در سایت های تولید و استخراج نفت، راهکاری برای حل این مشکل ارائه می‌دهد. بعضی از شرکت ها هم اکنون این نوع سرویس را فراهم می‌کنند. موتورهای گازی برای تولید برق مورد نیاز سیستم های ماینینگ استفاده می‌شوند. تولید کنندگان نفت در حالی که اطمینان حاصل می‌کنند استخراج نفت با مشکل مواجه نشود، هم چنان مطابق با مقررات دفع و تخلیه گازها باقی می‌مانند و در عین حال درآمد بیشتری کسب می‌کنند. پاداش های ماینینگ می‌تواند به طور چشمگیری بیشتر از قیمت فروش گازها به شرکت های دیگر می‌باشد. در عین حال، طبیعت نیز از گازهای گلخانه ای بسیار قوی مصون می‌مانند. قابل ذکر است که گاز متان ۲۵ برابر دی اکسید کربن مضرتر است.

آپ‌استریم دیتا (Upstream Data) شرکت کانادایی است که دیتاسنترهای ماینینگ موبایل ارائه می‌دهد که شرکت های نفتی می‌توانند این دیتاسنترها را خریداری یا اجاره کنند و در تاسیسات خود که نیاز به تخلیه گازهای همراه دارند نصب کنند. این شرکت ها می‌توانند بیش از ۱۵ برابر بیشتر از قیمت سوخت در بازار، درآمد کسب کنند در حالی که انتشار آلاینده های کربنی نیز کاهش می‌یابد. دیتاسنترها بر اساس تجهیزات و میزان قدرت آنها، در تنظیمات و پیکربندی های مختلفی ارائه می‌شود. مدل اهم کومبو (Ohmm Combo) را می‌توان با اسیک هایی با توان ۱۲۵ کیلووات و با نیروی محرکه گاز طبیعی سفارش داد که تمام این سیستم در یک محفظه قرار دارد. قیمت نسخه متوسط این مدل ۲۸ هزار دلار کانادا است. محصول جدیدی که اهم مینی (Ohmm Mini) نام دارد و حاوی دیتاسنتری با توان ۵۰ کیلووات است برای خرید موجود است و هم چنین اهم مگا (Ohmm Mega)‌ با دیتاسنتری با توان ۱۰۰۰ کیلووات نیز درحال توسعه می‌باشد.

استیفن باربور (Stephen Barbour) موسس و مدیرعامل آپ‌استریم دیتا که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک است و ۸ سال تجربه کار در صنعت نفت را دارد در این خصوص گفت که کسب و کار وی به کار خود ادامه می‌دهد. اوایل ماه جاری، وی درباره به کارگیری دیتاسنترهای جدید اهم (Ohmm) در تگزاس توییت کرد. وی خاطر نشان کرد که گزارش رسانه ها در خصوص راهکار ارائه شده توسط شرکت او، مشروعیت بیشتری به ماینینگ کریپتو به عنوان ابزاری برای استفاده از گازهای هدر رفته داده است. شرکت آپ‌استریم دیتا به دریافت سفارش های جدید ادامه داده و آزمایش هایی با گروه‌های کوچک و بزرگ انجام می‌دهد. باربور در این خصوص گفت:

اتفاقات بسیار خوبی برای ما در حال رخ دادن است بنابراین برای گسترش خدمات خود بسیار هیجان زده ایم.  از دیتاسنترهای ما علاوه بر صنعت نفت، می‌توان در ماینینگ های سنتی نیز استفاده کرد. هرچند معتقدم آینده ماینینگ بیت کوین در صنعت نفت و گاز قرار دارد زیرا تولید و هدر رفتن انرژی در این صنعت بسیار زیاد است.

مقدار بسیار زیادی از گاز مازاد هر ساله سوزانده می‌شود

مطالعات مختلف نشان داده اند که شرکت های نفتی مقدار بسیار زیادی از گاز طبیعی را هر ساله دفع می‌کنند یا می‌سوزانند. طبق گزارش بانک جهانی، هر ساله ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی سوزانده می‌شود که ۲۵ درصد کل مصرف آمریکا می‌باشد. تحلیلی که توسط جنرال الکتریک (General Electric) انجام شده است بیان می‌کند که هرساله ۵ درصد تولید گاز جهانی سوزانده می‌شود.

sergii gerasymovych
سرگی گراسیموویچ موسس ایزی بلاک چین

ایزی بلاک‌ چین (EZ Blockchain) شرکت دیگری است که در حال گسترش حوزه عملیاتی خود در صنعت نفت می‌باشد. این شرکت سیستم کاهش سوزاندن گاز طراحی کرده است که قابل اجرا بر روی چاه های نفت و استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از انرژی حاصل از گازهای مشعل است. واحد‌های ماینینگ قابل حمل ایزی اسمارت باکس مجهز به ژنراتورهای گازی-الکتریکی است تا گازهای همراه را به برق مورد استفاده در پردازش اطلاعات موجود در ماینینگ کریپتو تبدیل کند. این شرکت تاکنون ۱۴ واحد را به ۳ مکان تحویل داده است که این ۱۳ واحد دارای توان عملیاتی ۶ مگاوات و توان هش ۶۴ پتاهش در ثانیه می‌باشند. درباره این اقدامات و چشم اندازهای آینده درباره این صنعت، سرگی گراسیموویچ (Sergii Gerasymovych) موسس ایزی بلاک چین گفته است:

حوزه اصلی اقدامات و بازار هدف ما منطقه باکن در شمال داکوتا است که مقدار گاز بسیار زیادی سوزانده می‌شود. گاز خام گاز پاکی نیست و شامل متان، بوتان، هگزان، پنتان، اتان و سایر گازها می‌باشد. شرکت های NGL قانونا باید گازهای خام را قبل از سوزاندن، تصفیه کرده و برای این کار نیز باید هزینه کنند.

کوچکترین مدل این تجهیزات، ایزی اسمارت‌گرید (EZ Smartgrid) می‌باشد که شامل دیتاسنتری ۳۵۰ کیلوواتی و مجهز به ۲۵۰ ماینر S9 می‌باشد و با استفاده از ژنراتور گازی-الکتریکی، روزانه تا ۳ میلیون متر مکعب گاز استفاده می‌کند. گراسیموویچ خاطر نشان کرد:

این مقدار مصرف برای تولیدکنندگان نفت بسیار ناچیز است اما ما بر روی مشکل مقیاس پذیری کار کرده ایم. ما همکاری های استراتژیکی با جنباکر شرکت توزیع کننده ژنراتور داشته ایم که ژنراتورهایی با توان ۲۰۰ کیلووات تا ۱۰ مگاوات را ارائه می‌دهند که می‌توانند با گاز طبیعی و چندین گاز دیگر نیز کار کنند.

به نظر گراسیموویچ این امر باعث تغییر شرایط می‌شود زیرا چاه های کوچک در داکوتای شمالی روزانه به طور میانگین ۱۰ میلیون متر مکعب گاز تولید کنند، این در حالی است که هر شرکت نفتی حداقل پنج چاه نفت دارد.

در حال حاضر این شرکت با یکی از تولیدکنندگان نفت در منطقه باکن همکاری می‌کند و در صدد شروع همکاری با یکی دیگر از تولیدکنندگان دیگر نیز می‌باشد. تیم این شرکت هم چنین درحال ارزیابی مکانی در حوزه آپالاچین با توان ۱۰ مگاوات است. موسس ایزی بلاک چین معتقد است فرصت های بسیار زیادی برای گسترش این نوع ماینینگ کریپتو به ویژه در آمریکای شمالی وجود دارد. سوختی که روزانه تبدیل به گاز مشعل می‌شود در واقع به هدر می‌رود و ساخت لوله های انتقال آن نیز از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست.

گازهای مازاد زیادی در داکوتای شمالی وجود دارد تا باعث فعال بودن یک سوم کل شبکه بیت کوین شود. این نوع استخراج بیت کوین مشکلات مربوط به محیط زیست را نیز حل می‌کند.

سرگی گراسیموویچ انتظار دارد شرکت های حفاری بیشتری این تجهیزات ماینینگ را در سایت های حفاری خود نصب کنند تا از گازهای مازادی که هدر می‌رود بهره برداری کنند. هرچند این امر سریعا رخ نمی‌دهد زیرا صنعت نفت و گاز بسیار محافظه کار است. مدتی طول می‌کشد تا شرکت های کوچک تا متوسط به دنبال رویکردی جدید و نوآورانه باشند. گراسیموویچ اذعان داشت:

این شرکت ها در تجارت استخراج نفت فعالیت دارند، نه استخراج بیت کوین. به همین دلیل است که ایزی بلاک چین معمولا اقدامات ماینینگ بیت کوین را برای آنها انجام می‌دهد.

گراسیموویچ تاکید کرد که این اقدامات معمولا به سرمایه گذاری های زیادی در تجهیزات تولید گاز نیاز دارد. وی بیان کرد:

این مورد، مانع دیگری است که تولیدکنندگان نفت با آن مواجه اند. شرکت های کوچک می‌توانند ده ها چاه و شرکت های متوسط می‌توانند صدها یا حتی هزاران چاه را مدیریت کنند. این بدان معنا است که اقدامات ماینینگ بسیار زیادی باید انجام و ایجاد شود تا مشکل سوزاندن و هدر رفتن گازهای مازاد به طور کامل از بین برود. شرکت های حاضر در صنعت نفت و گاز در خصوص سرمایه گذاری در صنعتی که آشنایی کافی با آن ندارند مقداری مردد می‌باشند و ممکن است مدتی طول بکشد تا این فناوری به راهکاری رایج تبدیل شود.

گسترش صنعت نفت خام در آمریکای شمالی و میزان هدر رفتن گاز در این صنعت، شرایط ایده آلی را برای خدماتی نظیر سرویس های ارائه شده توسط آپ‌استریم دیتا و ایزی بلاک چین ایجاد کرده است. این دو شرکت تنها بازیگران این عرصه نیستند و شرکت های دیگری نیز بر روی استفاده از محصولات جانبی در ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌باشند. شرکت سیستم های انرژی کروزو در حال توسعه راهکار خود می‌باشد که به تولیدکنندگان نفت و گاز کمک می‌کند تا سوزاندن گازهای مازاد را کاهش دهند و با تایید تراکنش های کریپتو، سود بیشتری نیز کسب کنند. بهار سال جاری، این استارت آپ توانست ۴.۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند و سرمایه کلی خود را به ۵.۱ میلیون دلار برساند.

از این سرمایه برای تامین بودجه تولید دیتاسنترهای کروزو استفاده می‌شود که برای استخراج ارزهای دیجیتال در سایت های حفاری طراحی شده اند. هدف از این اقدامات، ارائه سرویس کاهش سوزاندن گازهای مازاد برای شرکت های استخراج نفت و گاز در سراسر آمریکای شمالی است. دیتاسنترهای ماژولار کروزو به صورت محفظه های جداگانه نصب می‌شوند و می‌توانند طی چند روز در هر نوع سایت نفتی در آمریکا و کانادا، ماینینگ ارز دیجیتال را شروع کنند. این سیستم نه تنها گازهای مشعل را کاهش می‌دهد بلکه اکثر آلایندگی های مضر شامل ترکیباتی نظیر اکسید نیتروژن و منواکسید کربن را نیز از بین می‌برد.

مصرف برق غیرمتمرکز در استخراج بیت کوین

اگرچه ماینینگ ارز دیجیتال طی چند سال اخیر متمرکزتر شده است اما به لطف راهکارهای این چنینی، تولید برق مورد استفاده در فرایند ماینینگ به تدریج غیرمتمرکز خواهد شد. دیتاسنترهایی که با گازهای مازاد کار می‌کنند، در استخرها به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازند اما واحد‌های قابل حملی می‌باشند که همه جا قابل نصب هستند. با افزایش تلاش ها برای یافتن انرژی ارزان و با وجود اینکه هزینه اصلی استخراج بیت کوین متعلق به مصرف برق است، کسب و کارهای بیشتری به سمت توسعه محصولاتی روی می‌آورند که استفاده از انرژی نزدیک به منبع خود را امکان پذیر می‌سازد.

شرکت های متخصص در زمینه بهره برداری از گاز مشعل باید چالش های متعددی را پشت سر بگذارند. دیتاسنترها به تعمیر و نگهداری نیاز دارند، سیستم ها باید گاهی اوقات ریستارت شوند، لوله های انتقال سوخت ممکن است مسدود شوند و ایجاد اتصال اینترنت قابل قبول در مکان های دور افتاده می‌تواند امری دشوار باشد. به علاوه باید به بازده کم موتورهای گازی برای به راه انداختن دستگاه های ماینینگ اشاره کرد. بازده این موتورها کمتر از ۳۰ درصد است و اکثر انرژی موجود هم چنان به صورت گرما و از طریق لوله های خروجی هدر می‌رود.

با این حال، استخراج بیت کوین گزینه در دسترسی برای شرکت های انرژی است که از بازار بالقوه خود دور بوده و تحت قوانین سختگیرانه تخلیه و سوزاندن گازهای مازاد می‌باشند. دستگاه های ماینینگ را می‌توان در میدان های گاز طبیعی نیز نصب کرد و در صورتی که ماینینگ ارز دیجیتال سودآورتر از فروش سوخت شد، شرکت های نفتی به این کار بپردازند. علاوه بر آمریکا و کانادا، کشورهای دیگری نظیر روسیه، چین، ایران و عربستان سعودی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی جهان می‌باشند.

منبع
bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا