متوسط مقالات

استفاده از قرارداد‌های آپشن و سرمایه‌گذاری به هنگام نوسانات هاوینگ بیت کوین

همزمان با نزدیک شدن فرآیند هاوینگ (halving)، نوسانات بیت کوین (bitcoin) بیشتر و بیشتر می‌شود و این نوسانات فرصتی برای سرمایه‌گذاران خواهد بود که بر سود خود بیافزایند. بسیاری معتقدند که نرخ بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا خواهد کرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باورند که هاوینگ نوسانات بسیاری را ایجاد خواهد کرد. البته هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که نرخ بیت کوین قبل و بعد از هاوینگ چگونه خواهد بود.

خوشبختانه این بار بازار بیت کوین به قدری تکامل یافته است که سرمایه‌گذاران بتوانند از هر دو جهت حرکت بازار سود ببرند. بازار‌های اوراق مشتقه بیت کوین و ارز دیجیتال تقریبا در دو سال اخیر بسیار پیشرفت کرده‌اند و فنون سرمایه‌گذاری پیچیده‌ای را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده‌اند.

نوسانات بیت کوین و ایجاد موقعیت‌هایی سودآور

بیت کوین

داده‌های تاریخی نشان داده‌اند که نوسانات در قبل و بعد از هاوینگ افزایش پیدا می‌کند. این نوسانات معمولا در دوره‌های ۳۰، ۶۰ و ۳۶۵ روزه مورد محاسبه قرار می‌گیرند. دارایی‌هایی مانند بیت کوین و نفت خام دارای نوسانات بیشتری از دارایی‌هایی مانند یورو و فرانک سوئیس و یا املاک و مستغلات هستند.

همچنان که نمودار بالا نشان می‌دهد، نوسانات بیت کوین نزدیک به فرآیند هاوینگ افزایش پیدا می‌کند. هاوینگ فرآیندی است که تقریبا هر چهار سال یکبار انجام می‌شود و در آن پاداش استخراج بیت کوین به نصف می‌رسد. دو هاوینگ قبلی بر نرخ بیت کوین تاثیر داشته‌اند و حال بسیاری مشتاقانه منتظر تاثیر این هاوینگ هستند که تا حدودا ۵ روز دیگر انجام خواهد شد.

این نوساناتی که در حول و حوش هاوینگ روی می‌دهد به دلیل شک و تردید موجود در بازار است. کاهش عرضه بیت کوین به صورت فوری باعث افزایش تقاضا برای آن نمی‌شود و به همین دلیل نوسانات روی می‌دهد.

نصف شدن پاداش استخراج می‌تواند منجر به نوسانات شود

بیت کوین

با کاهش پاداش استخراج تعدادی از ماینر‌ها (miner) مجبور به توقف فعالیت‌های خود خواهند کرد. حتی آنهایی هم که برق ارزان دارند باز مجبور به تعطیل کردن دستگاه‌هایی قدیمی مانند انت ماینر اس ناین (Antminer s9) خواهند شد که دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت. این کاهش قدرت محاسبات عامل اصلی پشت این نوسانات و این شک و تردید‌هاست. بسیاری نگران فروش زیاد از جانب ماینر‌های بزرگ و ورشکستگی ماینر‌های بدهکار هستند.

اگرچه منطقی نیست اما این تحرکات در نهایت بر نرخ بیت کوین هم تاثیر خواهد گذاشت. این کاهش نرخ هش (hash rate) منجر به نوشتن مقالات زیادی خواهد شد که ادعا می‌کنند از امنیت شبکه کاسته شده و در معرض حمله ۵۱ درصد قرار گرفته است. کاهش نرخ هش که در ماه مارس امسال و به دلیل کاهش قیمت بیت کوین روی داد، منجر به تسلیم شدن تعداد زیادی از ماینر‌ها شد و فعالیت‌های فروش را افزایش داد.

تریدر‌های آپشن می‌توانند از نوسانات استفاده کنند

بیت کوین

بر خلاف آنچه بسیاری فکر می‌کنند، بازار اوراق مشتقه تنها جایی برای قماربازان نیست، بلکه سرمایه‌گذاران موسساتی مدت‌هاست که از این بازار‌ها نهایت استفاده را می‌کنند. این در حالی است که معاملات آپشن (option) بیت کوین اخیرا در حال محبوبیت یافتن است. سرمایه‌گذاران بزرگ از این نوع معاملات برای پوشش ریسک استفاده می‌کنند و البته آنها چشم‌ بسته اقدام به شرط‌بندی و ریسک نمی‌کنند، بلکه آگاهانه و از روی اطلاعات وارد این فضا می‌شوند.

معاملات آپشن موقعیت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد و از آنها در برابر کاهش شدید قیمت محافظت می‌کند. این معاملات همچنین باعث افزایش سودآوری خواهد شد، در صورتی که نرخ بیت کوین در محدوده خاصی بماند. این معاملات پیچیده شامل ابزار‌های زیادی است و اکثر تریدر‌ها (trader) از معاملات آپشن مختلفی استفاده می‌کنند.

سقوط پنج‌شنبه سیاه منجر به نوسانات زیادی در فضای بیت کوین شد و اگر به تحلیل نوسانات در دوره ۳۰ و یا حتی ۶۰ روزه بپردازیم، شاهد بزرگترین نوسانات در شش سال اخیر خواهیم بود.

اگرچه بازار ارز دیجیتال به خاطر نوسانات زیاد شهرت دارد، اما نوسانات دو ماه اخیر فراتر از حد طبیعی بود. البته فراموش نکنیم که این نوسانات و افت قیمت‌ها در بازار‌های دیگری مانند بازار نفت و سهام نیز روی داد. کلا نوسانات دارایی‌ها از سال ۲۰۰۸ تا کنون به بالا‌ترین حد خود رسیده است.

سرمایه‌گذاری بر روی حرکت‌های گاوی و خرسی

بیت کوین

معاملات آپشن مزایایی نسبت به معاملات آتی دارد و تریدر‌ها می‌توانند بر نوسانات قیمت سرمایه‌گذاری کنند. تعداد افرادی که در معاملات آپشن پوزیشن (position) آنها نقد می‌شود به مراتب کمتر از افرادی است که در معاملات آتی دچار این وضعیت می‌شوند. برای سود بردن از نوسانات قیمت بزرگ و غیر منتظره، افراد می‌توانند اقدام به خرید هر دو آپشن کال (call) و پوت (put) کنند. بنابراین اگر نرخ بیت کوین بالا برود، خریدار آپشن پوت را رها خواهد کرد و برعکس، اگر قیمت پایین برود، آپشن کال رها خواهد شد. این استراتژی (strategy) به لانگ استرادل (long straddle) معروف است.

مشکل این استراتژی هزینه بالای خرید هر دو آپشن است. مخصوصا این هزینه در دارایی‌های پرنوسانی مانند بیت کوین بالاست. البته به یاد داشته باشید که آپشن را می‌توان در میانه راه فروخت.

فراموش نکنید که این مقاله توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در معاملات آپشن نیست و هدف تنها بیان این نکته است که این معاملات مدت‌هاست که مورد استفاده سرمایه‌گذاران موسساتی قرار می‌گیرد و از آنها به عنوان نوعی استراتژی پوشش ریسک استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران بیت کوین هم می‌توانند از این معاملات استفاده کنند، اما نباید فراموش کرد که این معاملات نیز ریسک خاص خود را دارند و نیازمند دانش و مهارت‌های لازم هستند. چنین معاملاتی هرگز برای تریدر‌های تازه کار توصیه نمی‌شوند.

نظر شما چیست؟ آیا معاملات آپشن واقعا ریسک را کاهش می‌دهند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا