متوسط میهن پادکست

میهن پادکست – بیت کوین گولدکوئست نیست (به زبان ساده!)

در این پادکست به یک سوال خیلی پیش پا افتاده اما متداول پاسخ دادیم: آیا بیت کوین یک طرح هرمی است؟ آیا بیت کوین همان گولدکوئست است؟

این پادکست کوتاه به زبان ساده به این سوال پاسخ داده است و تفاوت ارز رمزنگاری شده ای مانند بیت کوین با طرح های هرمی را توضیح داده است.

 

طرح هرمی چیست ؟

طرح های هرمی به بازایابی شبکه ای یا همان نتورک مارکتینگ و گلدکوئست وابسته است. طرح هرمی به این شکل است که شما برای ورود باید پولی را پرداخت کنید و در صورت معرفی چند عضو جدید به شما جایزه، حق الزحمه یا کمیسیون می پردازند. هر چه شما و اعضای زیرمجموعه شما افراد بیشتری را وارد این سیستم کنید هرم بزرگتر شده و حق کمیسیون بیشتری به اعضای ارشد پرداخته می شود. درست مانند طرح های کلاهبرداری مانند گولدکوئسیت چند سال گذشته در ایران رواج پیدا کرد و بسیاری از این سیستم متضرر شدند.

آیا بیت کوین همان طرح هرمی است؟

همانطور که در پادکست بالا گوش دادید؛ بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده برای انجام مبادلات مالی است که روی بستری به نام بلاکچین پیاده سازی شده است. بیت کوین و تراکنش های آن درست مانند دلار و ریال و سایر ارزهای دیگر کاربرد دارد و فقط به جهت زیرساخت و کنترل شبکه تفاوت هایی با ارزهای سنتی دارد. پس همانطور که در طرح های کلاهبرداری هرمی یا گلدکوئست میتوان از ارزهای سنتی مانند دلار و ریال استفاده کرد؛ از بیت کوین هم میتوان استفاده کرد این موضوع هیچ ارتباطی با زیرساخت خود بیت کوین ندارد.

جمع بندی نهایی

از عمر بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰ سال میگذرد و میلیون انسان در سرتاسر جهان به این صنعت غیرمتمرکز ملحق شدند که تعدادشان روز به روز بیشتر میشود. طرح های هرمی که کلاهبرداری هستند معمولا کمتر از دو یا سه سال از بین میروند و مردم متوجه می شوند سرمایه گذاری اشتباه خود می شوند. پس با تعریف این دو مفهوم کاملا جداگانه مشخص است که یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز با یک طرح زیرمجموعه گیری کلاهبرداری کاملا متفاوت است و نباید این دو اشتباه گرفته شود.

 از اینکه در این پادکست هم همراه ما بودید سپاسگذاریم. برای شنیدن سایر میهن پادکست ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا