اخبار بیت کویناخبار عمومی

السالوادور با بیت کوین به محدودیت‌های جدی برخورد می‌کند

بانک جی‌پی مورگان در گزارشی ماهیت بیت کوین، نوسانات و ریسک‌های تبدیل آن به دلار را از جمله محدودیت‌های این دارایی به عنوان پول قانونی در السالوادور شمرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان در گزارشی عنوان کرده است استفاده از بیت کوین در اقتصاد السالوادور با موانع زیادی روبرو خواهد شد. این بانک جهانی معتقد است استفاده از Bitcoin به عنوان ابزار پرداخت با محدودیت‌هایی همراه است.

بانک جی‌پی مورگان در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرد آورده است مشکلات این طرح از این واقعیت می‌آید که حجم زیادی از این دارایی در آدرس‌هایی با میزان نقدشوندگی پایینی قرار داشته‌اند به طوریکه ۹۰٪ آنها در یک سال گذشته موجودی خود را به آدرس دیگری انتقال نداده‌اند.

همچنین این بانک به پرداخت‌های روزانه این کشور اشاره کرد که تقریبا حجم آن با ۴٪ از حجم تراکنش‌های درون زنجیره‌ای اخیر و یا ۱٪ از ارزش تمام کوین‌هایی که در ۱۲ ماه گذشته بین کیف پول‌ها جابجا شده است برابری می‌کند. بانک جی‌پی مورگان در این گزارش عنوان کرده است:

این موضوع نشان می‌دهد محدودیت‌های بسیار بزرگی در استفاده از بیت کوین به عنوان ابزار پرداخت وجود دارد.

السالوادور به تازگی قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن بیت کوین ارز قانونی این کشور از هفتم سپتامبر سال جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از منتقدین اقدام رییس جمهور السالوادور را زیر سوال برده‌اند. برخی دیگر معتقدند این قانون اساسی آنها را نقض می‌کند.

علاوه بر آن در گزارش جی‌پی مورگان آمده است تعداد زیادی از شهروندان السالوادور این قانون را کاملا صحیح نمی‌دانند و حتی ۴۶٪ از کسانی که در این رای‌گیری شرکت کرده‌اند نمی‌دانند بیت کوین چیست.

یکی دیگر از محدودیت‌هایی که در این گزارش به آن اشاره شده است نوسانات قیمت بیت کوین و عدم تعادل آن با تقاضای موجود برای دلار آمریکا است. بانک جی‌پی مورگان معتقد است تبدیل این دارایی در پلتفرم‌های دولتی می‌تواند جایگزین نقدینگی داخلی دلار در السالوادور شود که می‌تواند تعادل پرداخت‌ها و ثبات مالی را به هم بزند.

به نظر شما آیا بیت کوین می‌تواند به عنوان پول قانونی یک کشور با موفقیت عمل کند؟

منبع
coindesk

احمد محمدیان

من فعالیتم در حوزه بلاکچین رو از تولید محتوا به صورت فریلنسری شروع کردم و کم کم با علاقه‌ای که به ریاضیات داشتم به این حوزه هم علاقه‌مند شدم. من معتقدم باید برای شروع فعالیت در این حوزه، دنبال یادگیری مطالب پایه رفت و از اینکه بیشتر و بیشتر تحقیق کرد، ترسی نداشته باشیم. من دوست دارم تو این حوزه تا جای ممکن تحقیق کنم و منطق تکنولوژی بلاکچین‌ها و ریاضیات اونهارو متوجه بشم و فکر می‌کنم این موضوع هم بتونه به تحلیل‌های ما کمک بیشتری کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا