اخبار خارجی

بانک جهانی: به السالوادور برای پیاده‌سازی فنی بیت کوین کمک نمی‌کنیم!

گروه بانک جهانی درخواست دولت السالوادور برای کمک در پیاده سازی بیت کوین به عنوان پول قانونی در سیستم مالی این کشور را به دلایلی زیست محیطی رد کرد.

رییس جمهور الساوادور در ماه جاری لایحه‌ای مبنی بر پذیرش بیت کوین به عنوان پول قانونی به قانون‌گذاران این کشور ارسال کرد که با اکثریت آرا پذیرفته شد.

الخاندرو زلیا وزیر اقتصاد السالوادور در روز چهارشنبه از بانک جهانی خواسته است تا در مسايل فنی پیاده سازی بیت کوین در کنار دلار آمریکا به آنها کمک کند.

بانک جهانی یک سازمان مالی بین‌المللی متشکل از ۱۸۹ کشور است که به کشورهایی با درآمد پایین کمک‌های مالی و وام اهدا می‌کند. بر اساس گزارش رویترز در روز چهارشنبه، این بانک اذعان داشته است که برای شفافیت ارزی و روند نظارتی موظف است به السالوادور کمک کند. با این حال سخنگوی بانک جهانی در ایمیلی به رویترز اعلام کرده است:

با اینکه دولت السالوادور برای پیاده‌سازی بیت کوین در سیستم مالی کشور از ما کمک خواسته است، اما این موضوع به دلایل اقلیمی و کمبود شفافیت در آن، موضوعی نیست که بانک جهانی بتواند از آن حمایت کند.

با این حال بانک جهانی آماده است تا از راه‌های دیگری به این کشور کمک کند. الخاندرو زلیا گفت که صندوق جهانی پول (IMF) با برنامه‌های این کشور برای پذیرش بیت کوین مخالفت نکرده است.

از سوی دیگر فعالان حوزه رمزارزها نظرات خود را در این مورد بیان کرده‌اند. آنتونی پامپلیانو در توییتی با لحنی بدبینانه نوشت:

اصلاحیه: بانک جهانی فعلا نمی‌داند چطور از بیت کوین پول در آورد.

سمسون مو مدیرعامل شرکت Blockstream به این خبر واکنش نشان داد و بانک جهانی را منسوخ شده خطاب کرد.

بانک جهانی نمی‌تواند به السالوادور کمک کند

یک بانک دیگر به کمک السالوادور می‌آید

بانک CABEI که شامل ۱۵ کشور است به السالوادور کمک می‌کند زیرساخت‌های بیت کوین را به عنوان پول قانونی در این کشور پیاده‌سازی کند. دانته موسی رییس این بانک اعلام کرده است که در این راه به دولت این کشور کمک خواهد کرد.

این بانک شامل کشورهای مکزیک، تایوان، آرژانتین، کلمبیا، اسپانسا، کوبا، کره، بلیز، گواتمالا، السالوادور، دومینیکن، هندوراس، پاناما، نیکاراگوئه و کاستاریکیا است. اهداف این بانک شامل ارتقا یکپارچه اقتصاد و تعادل مالی و توسعه اجتماعی منطقه آمریکای مرکزی است.

موسی اعلام کرده است که این بانک با وزارت اقتصاد السالوادور و بانک مرکزی آن برای انتخاب یک تیم به منظور پیاده سازی این طرح همکاری می‌کند. او معتقد است پذیرفتن بیت کوین به عنوان پول قانونی این کشور به مردم آن کمک خواهد کرد.

منبع
cointelegraphcoindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا