متوسط استخراج

موسسات استخراج بیت کوین افزایش یافته‌اند؛ آیا ماینینگ متمرکز می‌شود؟

سرمایه‌گذاری‌های معدودی وجود دارند که از یک طرف با چالش زیرساخت مواجه باشند و از طرف دیگر از مزیت‌های سرمایه‌گذاری پرریسک برخوردار باشند. ترکیب آربیتراژ انرژی با جمع‌آوری ترازنامه بیت کوین می‌تواند این نوع سرمایه‌گذاری را فراهم کند. به همین دلیل است که شاهد ورود موسسات استخراج بیت کوین زیادی به فضای استخراج هستیم و می‌بینیم که این موسسات تجهیزات گسترده‌ای را وارد این فضا کرده‌اند. افزایش حضور این موسسات مزیت‌ها و چالش‌هایی را به دنبال دارد. این افزایش حضور شرکت‌های ماینینگ بیت کوین باعث تامین امنیت هر چه بیشتر شبکه بیت کوین خواهد شد و از طرف دیگر، مشکلاتی مانند سانسور و تمرکز نیز ایجاد می‌شود.

موسسات استخراج بیت کوین و نسل جدیدی از سخت افزار

موسسات استخراج بیت کوین

بیت مین (Bitmain) در اوج فعالیت خود در سال ۲۰۱۸ قادر بود که بیش از ۹۵۰۰۰ ریگ در هفته تولید کند. اما از این تاریخ به بعد، کم‌کم میزان تولید کاهش پیدا کرد و علت این امر تا حدود زیادی به مسائل قانونی برمی‌گردد. از طرف دیگر، MicroBT نیز قرار است امسال ۱.۳ میلیون دستگاه تولید کند که این یعنی ۲۵۰۰۰ ریگ در هفته به مقدار تولید موجود اضافه خواهد شد.

غرب تنها تعداد معدودی از این دستگاه‌های جدید را دریافت می‌کند و در این میان، موسسات استخراج بیت کوین برجسته و شرکت‌های بزرگی وجود دارند که هفتگی خرید می‌کنند و به این ترتیب، تجهیزات جدید تولید شده خیلی سریع تمام می‌شوند. اینک برای دریافت این تجهیزات جدید و مدرن، تنها راه‌حل این است که روابط خوبی با سازندگان این تجهیزات داشت و ایجاد این رابطه نیز تنها با داشتن ثروت و منابع زیاد امکان‌پذیر است.

کاهش هزینه سرمایه‌ای

اقتصاد انبوه و عدم تمرکز در مقابل همدیگر قرار دارند. در اینجا نیز مانند صنایع دیگر، اندازه از اهمیت برخوردار است. شرکت‌های بزرگ استخراج بیت کوین تخفیف زیادی را در این راستا می‌گیرند و دوره بازپرداخت آنها برای تجهیزات جدید حدود ۳۰۰ روز است. این شرکت‌های بزرگ پیش پرداخت کمتری را می‌پردازند. مقدار پیش پرداخت آنها حدود ۲۰ درصد هزینه است و این در حالی است که مقدار این پیش پرداخت برای خرده فروش‌ها حدود ۵۰ درصد است. این باعث می‌شود که موسسات بزرگ ماینینگ بیت کوین دارای تجهیزات بیشتری برای استخراج باشند و تجهیزات و سخت افزار‌های جدید را سریع‌تر دریافت کنند.

حداکثر سود عملیاتی

اگر بخواهید به انرژی ارزان برای استخراج دسترسی داشته باشید، باید هزینه زیادی را برای خرید زمین، زیرساخت، تجهیزات و غیره بپردازید. این در حالی است که بعضی از ماینر‌ها از مزیت استفاده از منابع کوچک انرژی ارزان برخوردار هستند. موسسات قوی استخراج بیت کوین سرمایه لازم برای دسترسی به مکان‌های مناسب و دارای انرژی ارزان را دارند و همچنان که می‌دانیم، هزینه الکتریسیته یکی از عوامل تعیین کننده اصلی برای موفقیت در این صنعت است.

علاوه بر این، سازمان‌های بزرگ از مزایای دیگری نیز برخوردار هستند و می‌توانند کارمزد استخر کمتری بپردازند و یا کارمزد توسعه سفت افزار برای آنها کمتر باشد. آنها می‌توانند نیروی کار مورد نیاز را کاهش دهند، کارایی مدیریتی خود را افزایش داده و استفاده از انرژی خود را بهبود ببخشند.

دسترسی به مکانیسم‌های تامین وجه برتر

موسسات استخراج بیت کوین

استخراج صنعتی است که شدیدا به سرمایه نیاز دارد و دائما باید در حال ارتقای تجهیزات و خرید‌های جدید بود. برای موفقیت در این صنعت باید به شیوه‌های مختلف تامین وجه مانند بدهی، سهام، بودجه تجهیزات و غیره دسترسی داشت. و از این طریق است که می‌توان به فعالیت خود ادامه داد و از رقیبان عقب نماند.

تامین وجه بسیاری از فعالیت‌های استخراج از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ از طریق ترکیبی از بدهی و سهام درست مانند شرکت‌های سنتی انجام می‌شد. در سال ۲۰۲۰ شاهد رشد قابل ملاحظه تامین‌کنندگان وجه برای دستگاه‌های ایسیک بودیم و اینک موسسات استخراج بیت کوین می‌توانند از این تامین‌کنندگان سرمایه جمع کنند و از دستگاه‌های ایسیک خریداری شده خود به عنوان وثیقه استفاده کنند. این موسسات از میان این تامین‌کنندگان وجه بهترین‌ها و کم ریسک‌ترین‌ها را انتخاب می‌کنند.

سازندگان سخت افزار استخراج در حال حرفه‌ای شدن هستند

سازمان‌های استخراج بیت کوین زمانی که با موقعیت جدیدی برای استخراج مواجه می‌شوند، سوالات زیادی را از خود می‌پرسند. آنها باید بدانند که این تجهیزات جدید در کجا ساخته شده‌اند و چه کسی آنها را ساخته است. هزینه آنها چقدر است و آیا گارانتی دارند؟ حمل آنها چگونه صورت می‌گیرد؟ اینها و سوالات بسیار دیگری قبل از وارد شدن به این موقعیت باید جواب داده شوند.

سازندگانی مانند بیت مین از پیشتازان این صنعت هستند. در سال ۲۰۱۶ این سازندگان تنها سعی می‌کردند که سخت افزار‌های زیادی را وارد بازار کنند و توجه به مسائلی مانند گارانتی، شفافیت، قیمت، حمل و غیره در درجه بعدی اهمیت قرار داشت. با ورود موسسات بزرگ به این فضا، ذهنیت سازندگان تغییر کرد و اینک بسیاری از آنها به صورت هفتگی با مشتریان خود تماس دارند و شفافیت بسیار بیشتری را در این راستا فراهم کرده‌اند. بسیاری از این سازندگان اینک مراکز تعمیر را در جا‌های مختلف احداث کرده‌اند و مزایای جانبی بسیاری را فراهم آورده‌اند. البته شایان ذکر است که این سازندگان تجهیزات هنوز راهی طولانی در پیش دارند و تازه در ابتدای راه هستند. این سازندگان برای اینکه بتوانند در این فضا رقابت کنند، باید هر چه بیشتر حرفه‌ای شوند.

استخر‌های استخراج نیز در حال فرمانبرداری هستند

شرکت‌های ماینینگ بیت کوین سوال دیگری را نیز از خود می‌پرسند و آن سوال این است که پول آنها چگونه داده می‌شود؟ واضح است که این استخر‌های استخراج هستند که پول این موسسات را می‌دهند و هش ریت آنها را خریداری می‌کنند. در اینجا نیز سوالاتی در زمینه اینکه این استخر استخراج متعلق به چه کسی است و چه ریسک‌هایی با خود دارد، برای این موسسات مطرح خواهد شد.

استخر‌ها در طول تاریخ استخراج از شفافیت خوبی برخوردار نبوده‌اند. موسسات مورد بحث به این استخر‌ها کمک می‌کنند که شفافیت بیشتری را در مورد تعیین قیمت و مسائل دیگر فراهم کنند و این باعث می‌شود که تعداد استخر‌هایی که از ماینر‌ها دزدی می‌کنند، بسیار کم شود. استخر‌های استخراج سریعا در حال تکامل هستند و هر روز نما‌های بیشتری به آنها اضافه می‌شود. همه اینها به نفع موسسات استخراج است زیرا آنها در جستجوی استخر‌هایی قانونی و بهتر هستند.

ادغام صنعت استخراج

صنعت استخراج در حال ادغام شدن است و صد‌ها شرکت و تیم بزرگ در حال رقابت در این فضا هستند. این شرکت‌ها و تیم‌ها آماده هستند که در اختیار سازمان‌های ماینینگ بیت کوین قرار بگیرند و سرویس‌های خود را در اختیار آنها قرار دهند. ادغام اصلی در سطح فارم‌ها روی خواهد داد و شاهد ادغام‌های زیادی در این فضا خواهیم بود که به احتمال زیاد این ادغام‌ها به صورت پروژه‌ای خواهند و در سطح سازمانی روی نمی‌دهند.

فعالان زیادی مانند استخر‌های استخراج، سازندگان کانتینر، نرم افزار‌های مدیریتی، رسانه‌های استخراج و غیره ممکن است ادغام شوند و سازمان‌های بزرگتری را ایجاد کنند. طبیعتا شرکت‌های خدمات مالی به خرید این نهاد‌های کوچک و ادغام آنها اقدام خواهند کرد و آنها از این طریق اکوسیستمی را می‌سازند که استخراج و زنجیره ارزش مالی را به هم مرتبط می‌کند.

مالی شدن هش ریت

در هر صنعت کالای سنتی، شرکت‌ها می‌توانند از ابزار‌های مالی برای محافظت از جریان نقدی خود استفاده کنند. این شرکت‌ها می‌توانند مقداری از محصولات خود را پیشاپیش بفروشند و در بازار‌هایی مانند بازار‌های آتی پوزیشن ایجاد کنند و از لوریج بهره ببرند.

امروزه تعداد ابزار‌های مالی مبتنی بر هش ریت معدود است. ورود موسسات استخراج بیت کوین این معادله را تغییر خواهد داد و این موسسات در حال ایجاد تقاضا برای چنین محصولاتی هستند. نیاز ماینر‌ها در این میان باید توسط دیگر مشارکان بازار مانند تریدر‌ها مرتفع شود.

چشم‌اندازی از پنج سال استخراج

آنچه که امروز در صنعت استخراج وجود دارد، در سال ۲۰۱۵ و برای ماینر‌های آن زمان قابل تصور نبود. ماینر‌های آن زمان هیچ وقت انتظارش را نداشتند که صنعت استخراج تا این حد پیشرفت کند. امروزه میلیون‌ها ایسیک در سراسر جهان به تامین امنیت شبکه می‌پردازند و موسسات استخراج بیت کوین بزرگی در حال شکل گرفتن هستند.

می‌توان تصور کرد که در پنج سال آینده نیز این صنعت به تکامل خود ادامه خواهد داد و موسسات بزرگ باعث ایجاد نوآوری بیشتری در این فضا خواهند شد و قطعا امنیت شبکه بیت کوین نیز بیشتر خواهد شد. البته مشکلاتی نیز مانند سانسور در سطح پروتکل، تمرکز و سخت‌گیری در مورد قوانین شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی وارد این فضا خواهد شد که شرکت‌های قدیمی‌تر باید با این موسسات تازه‌وارد همکاری لازم را داشته باشند و بتوانند آینده خوبی را برای صنعت استخراج بیت کوین رقم بزنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا