متوسط مقالات عمومی

از کامپیوتر خانگی تا سوله‌های بزرگ؛ ماینینگ بیت کوین صنعتی می‌شود!

با رشد حوزه ارز دیجیتال، ماینینگ بیت کوین نیز رشد می‌کند. اما یک روش جدید در حال توسعه است که به تازگی ظاهر شده است.

استخراج بیت کوین به عنوان یک فعالیت کوچک، توسط افرادی که کامپیوترهای خانگی خود را برای تولید کوین‌هایی که در آن زمان بی ارزش بودند، آغاز کردند. اما کنون و در سال ۲۰۲۰ ماینینگ BTC به خودی خود به یک صنعت ارزشمند تبدیل شده است که همواره در حال رشد و تغییر به موازات بیت کوین است.

جیمز بنت (James Bennet) مدیر عامل شرکت ارائه اطلاعات کریپتو بایت تری (ByteTree) به کوین تلگراف گفت که این تمایل به ماینینگ ادامه خواهد داشت. وی افزود:

سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های بیت کوین بسیار روشن است. برای مشاهده افزایش نرخ افزایش ظرفیت ماینینگ، کافی است نگاهی به نقاط اوج سختی شبکه بیاندازید. صنعت ماینینگ اینگونه در حال بالغ شدن و رشد است.

پیوستن شرکت‌های عمومی به ماینینگ بیت کوین

سیلی از سرمایه‌گذاران کلان، تشکیل شده از شرکت‌ها و افراد، که در بیت کوین و دارایی‌های دیجیتالی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند به این سمت سرازیر شده است. این موضوع در مورد ماین کردن بیت کوین در مقیاس شرکت‌های عمومی از جمله شرکت بیت دیجیتال (Bit Digital) است – که در بازار بورس نزدک نیز لیست شده است – و همچنین شرکت‌هایی دیگر، که در این صنعت و فعالیت‌های مشابه وارد می‌شوند.

در حین افزایش سود ماینینگ بیت کوین پیش از هاوینگ بیت کوین، منطقی‌است که شرکت‌ها و افراد به سرمایه‌گذاری در ماینینگ بیت کوین به عنوان یک جریان ورودی نقدی اضافه روی بیاورند. بویژه که این صنعت در برابر چالش‌های همه‌گیری کرونا و قرنطینه عمومی نسبتا مصون بوده است. وایت گیبز (White Gibss) مجری پادکست Hashr8 در مورد این موضوع به کوین تلگراف گفت:

تعدادی از شرکت‌های بزرگ مدتی‌ است که در ماینینگ بیت کوین فعالیت می‌کنند. قابل‌ توجه‌ترین این شرکت‌ها فیدلیتی (Fidelity) است که نه تنها برای خود تشکیلات ماینینگ راه انداخته است، بلکه طرفدار جدی تحقیقات و آموزش در این صنعت بوده است. یک شرکت قابل توجه دیگر هورایزن کینتیکس (Horizon Kinetics) است.

سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در ماینینگ بیت کوین

با حضور شرکت‌کنندگان جدید در صنعت، دسترسی به سرمایه امری ضروری است و شرکت‌های نقدینگی دارایی‌های دیجیتال بسیاری – از جمله بلاک فیلز (Blockfills)، نکسو (Nexo) و غیره – ماینرهای بیت کوین را تامین می‌کنند. این موضوع به ماینرها امکان گسترش عملیاتشان را می‌دهد و به آنها فضای کار بیشتری می‌دهد چرا که دیگر به فکر فروختن ارزان‌تر بیت کوین نخواهند بود.

به عنوان مثال در ماه می، شرکت بلاک فیلز اعلام کرد که حاضر است برای شرکت‌های ماینینگ که قصد خرید تجهیزات نسل جدید ماینینگ ASIC را در شمال آمریکا دارند، راهکارهای مالی ارائه ‌دهد. از آن زمان شرکت بلاک فیلز حدود جمعا حمایتی به ارزش ۵۰ میلیون دلار را به این ماینرها ارائه کرده است. نیل ون هویس (Neil Van Huis) یکی از شرکا و مدیر اجرایی شرکت بلاک فیلز به کوین تلگراف گفت:

حمایت مالی کارکرد اصلی هر دارایی در حال رشدی است. هدف ما افزودن روش‌های سنتی به بخش در حال رشد است که این امر جاهای خالی را پر می‌کند و باعث پیشرفت کلی فضا می‌شود. ۵۰ میلیون دلار تازه شروع کار است. سرمایه ۵۰ الی ۷۰ میلیون دلاری دیگری نیز تا چند ماه آینده تخصیص داده خواهد شد و ما پیش‌بینی می‌کنیم که این عدد تا ماه مه سال ۲۰۲۱ جمعا به ۲۵۰ میلیون دلار برسد.

به علاوه، ماینرها تحت تاثیر بی‌ثباتی بیت کوین بوده‌اند. قبلا گزینه‌های مصون‌سازی در اختیار نبود و با اینکه اکنون بازار مشتقات بیت کوین به ماینرها اجازه مصون‌سازی سرمایه گذاریشان را می‌دهد، هش ریت مشتقه افزایش می‌یابد و به کاربران محصولی با ماینر مشخص ارائه می‌دهد.

سم شوارزینسکی (Sam Chwarzynski) متخصص ارشد امور مالی از شرکت بلاک ور سولوشنز (Blockware Solutions) و شریک بلاک ور ماینینگ (Blockware Mining)، که یک شرکت ارائه سخت‌افزار و خدمات در صنعت ماینینگ بیت کوین است، توضیح داد که حجم هش ریت مشتقه هنوز محصول جدیدی است که دو نسخه از آن در حال محبوب‌شدن است. یک نسخه پایه‌ قراردادهای ماینینگ ابری در کنار قراردادهای بیمه، مشکلاتی است که به ماینرها اجازه می‌دهد تا مشکلات خاص شبکه‌ را برای مدت زمان مشخص – معمولا ۶ الی ۹ هفته – قفل کنند. شوارزینسکی در ادامه افزود:

با یک حق بیمه ناچیز، بیمه مشکلات به ماینرها امکان بیمه هزینه‌های تولیدشان را مشابه تولید‌کنندگان سنتی خواهد داد. در ادامه کالایی سازی بیت کوین، ما انتظار داریم که بازار مشتقات نرخ رمز نیز به بلوغ برسد.

پیوستن دولت‌ها به صنعت ماینینگ بیت کوین

با گذر زمان، مقوبلیت بیت کوین به شدت تغییر کرده است و این باعث شده است که دولت‌ها سپر دفاعی خود را پایین بیاورند، یا ممنوعیت‌ها را نسبت به صنعت ارز دیجیتال شدیدتر کنند. کشورهایی مانند پرتغال مالیات ماینینگ بیت کوین و معاملات ارزهای دیجیتال را برای کمک به رشد آن کاهش داده‌اند. گیبز به کوین تلگراف در اینباره گفت: اگر ماینینگ شخصی را کنار بگذاریم، بسیاری از کشورها با سوپسیت‌های انرژی و تخفیف مالیاتی در حال حمایت از ماینرهای بیت کوین هستند. من فکر می‌کنم آنها دریافته‌اند که باید تا جایی که می‌شود در خاک خود نرخ رمز داشته باشند.
دولت‌هایی هم مستقیما بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، مانند قزاقستان که ۱۳ پروژه ماینینگ بیت کوین در کشورش راه‌اندازی کرده است و در راه بازگشایی ۴ پروژه دیگر نیز است. با این حال همه دولت‌ها موضع مثبتی نسبت به ارز دیجیتال ندارند و ماینینگ در بعضی کشورها غیرقانونی است.

میسون جاپا (Mason Jappa) از شرکت راهکارهای بلاک ور، به کوین تلگراف گفت که این شرایط خطرات بسیاری به همراه دارد و فارم‌های بسیاری در چین، ونزوئلا و کشورهای دیگر با شرایطی مواجه هستند که دولت فعالیت‌های آنان را حمایت نمی‌کنند، به این معنی که بصورت غیرقانونی کار می‌کنند و اگر گیر بیافتند،‌ تشکیلات آن‌ها ضبط می‌شود و ماینرها به زندان می‌افتند.

از طرف دیگر برخی دولت‌ها روش‌های غیر معمولی در برخورد با ماینینگ بیت کوین اتخاذ کرده‌اند. ایران در حالی که در سال گذشته این فعالیت را قانونی اعلام کرد، اخیرا اعلام کرده است که بیت کوینی که تولید می‌شود باید انحصارا به بانک مرکزی این کشور فروخته شود. گیبز افزود:

امکان ایجاد بیت کوین به شکل ناشناس توسط ماینینگ شرایط خوبی را برای کشورهایی که بخاطر تحریم‌ها و … امکان انتقال پول بین‌المللی را ندارند ارائه می‌دهد. من تصور می‌کنم که برخی کشورها هم اکنون به همین دلیل در حال ماین کردن بیت کوین هستند.

غیر متمرکز سازی بیشتر

با امکانات جدید، دسترسی به منابع جدید و همکاری و حمایت‌های دولت‌ها در مقیاس‌های مختلف، طبیعی‌ است که ماینینگ بیت کوین توسط شرکت‌هایی که توانایی سرمایه‌گذاری وسیع را دارند، تصرف شود. با این حال، به گفته گیبز این موضوع از نظر توزیع جغرافیایی ماینینگ فارم‌ها، غیر متمرکزتر می‌شود.

وی افزود ماینرهای چینی در حال متنوع‌سازی بخشی از عملیات خود در کشورهای دیگر هستند، اما این به معنای از دست رفتن موقعیت برتر چین در جهان نیست. تا زمانی که ۱۰۰ درصد ASIC های ماین شده بیت کوین از چین شروع شدند، یا در نزدیکی چین هستند، آن‌ها همچنان نسبت به بقیه جهان برتری خواهند داشت.

همینطور که پول‌های بزرگ وارد این صنعت می‌شود، ماینینگ از چنگ جامعه در خواهد آمد. چیزی که از چند نفر که از کامپیوترهای شخصی خود برای ماینینگ استفاده می‌کردند، تبدیل شده به یک صنعت بسیار بزرگ که دستگاه‌های خاصی برای میزبانی و نگهداری تهیه شوند. با این حال فعلا، ماینینگ بیت کوین هنوز می‌تواند سودآور باشد، بویژه با افزایش قیمت بیت کوین به سطوح جدید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا