متوسط مقالات

آیا بیت کوین همه پول‌های دیگر را منسوخ خواهد کرد ؟

همه همیشه احساس می‌کنند که برای خرید بیت کوین (bitcoin) دیر است و همه آرزو دارند که بیت کوین بیشتری می‌خریدند. بیت کوین دارای نوعی کمیابی دیجیتال است و ویژگی اصلی پول را دارد؛ به همین دلیل روز به روز به ارزش آن افزوده می‌شود. بنابراین طبیعی است که محیط اطراف ما با ارز‌های دیجیتال مختلف اشباع شود و بسیاری از این ارز‌ها بخواهند روزی جای بیت کوین را بگیرند. آیا بیت کوین تا ابد سلطان ارز‌های دیجیتال باقی خواهد ماند؟

تصور اینکه روزی بیت کوین تبدیل به پول مورد استفاده جهان شود، ممکن است برای برخی خنده‌آور باشد. حجم بازار این ارز در برابر حجم بازار سیستم‌های پولی دیگر و یا حتی در برابر حجم بازار طلا بسیار پایین است. اما این ارز دیجیتال که در اثر بحران سال ۲۰۰۸ به وجود آمد، واقعا شایان توجه است. برای مشخص شدن اینکه آیا بیت کوین روزی تبدیل به پول رایج جهانی خواهد شد یا نه، بهتر است تنها بر تعدادی از ویژگی‌های اساسی متمرکز شویم و خود را در پاره‌ای از جزئیات گم نکنیم.

پول در واقع یک نیازمندی اصلی است و یک ایده به اشتراک گذاشته شده یا یک توهم نیست. همه پول‌ها در ویژگی‌هایی اصلی با هم توافق دارند و سیستم‌های پولی به طور طبیعی همگرایی دارند. در اینجا، سوال حول و حوش این محور می‌چرخد که آیا بیت کوین برای عملکرد پولی بهینه‌تر و بهتر از دیگران رقیبان است؟

پول یک ضرورت است 

بیت کوین

بدون پول، تمدن از هم می‌پاشد. این پول است که باعث می‌شود غذا در مغازه‌ها باشد و بنزین در پمپ بنزین‌ها قابل تهیه باشد. به وسیله پول است که ما می‌توانیم در شهر و یا ایالت خود زندگی کنیم. ما آنچنان به وجود پول در اطراف خود عادت کرده‌ایم که ضرورت وجود آن را احساس نمی‌کنیم و آن را چیزی بدیهی می‌دانیم. ضرورت‌های اساسی با عملکرد پول محقق می‌شوند و به همین خاطر است که می‌گوییم پول یک ضرورت است.

به عنوان مثال اگر یک فروشگاه مواد غذایی را در نظر بگیرید، می‌بینید که متشکل از شبکه‌های مختلفی است و افراد مختلف و گزینه‌های مختلف در این شبکه‌ها موجود هستند که همگی انگیزه خود را برای مشارکت از پول می‌گیرند. با دادن پول به آنها، می‌توان آنها را متقاعد کرد که مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به اشتراک بگذارند.

بعضی پول را یک توهم جمعی می‌دانند و یا ارزش آن را نشات گرفته از حکومت می‌دانند؛ اما چنین نیست و پول در واقع تسهیل‌گر معاملات بین افراد است. با استفاده از پول می‌توان ارزش حال را تبدیل به مصرف آینده کرد و اگرچه این مصرف‌ها به مرور زمان تغییر می‌کنند، اما نیاز به مبادله چیزی جهانی و همیشگی است. ارزشی که بر روی یک خانه و یا اتومبیل گذاشته می‌شود، به مرور زمان تغییر می‌کند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما نیاز به مصرف و نیاز به گزینه‌های ارتباطی تغییر نمی‌کند و چیزی دائمی است.

پول وسیله ارتباط برقرار کردن در مورد ارزش است و بدون وجود پول، ارزشگذاری کالا‌ها و خدمات دشوار می‌شود و سلیقه‌های شخصی وارد می‌شوند. خدمات و کالا‌های زیادی وجود دارند که توسط افراد مختلف ساخته شده‌اند و دارای ترجیحات منحصر به فردی هستند. این ترجیحات را می‌توان از طریق یک سیستم پولی منتقل کرد و به این ترتیب، یک سیستم قیمت در نهایت ظاهر خواهد شد. با ابراز کردن ارزش کالا‌ها و خدمات از طریق پول، می‌توان ارزش یک کالا یا خدمت را در ارتباط با کالا‌ها و خدمات دیگر درک کرد.

بدون پول، مفهوم قیمت وجود نخواهد داشت و بدون وجود قیمت هم محاسبه اقتصادی امکان‌پذیر نیست. این توانایی محاسبه اقتصادی است که باعث می‌شود افراد اقدامات مستقلی انجام دهند و برای این کار متکی بر اطلاعاتی هستند که از طریق سیستم قیمت انتقال داده می‌شود. افراد نیاز خود را با درک نیاز دیگران می‌توانند مرتفع کنند. در واقع همین سیستم قیمت است که باعث ایجاد ساختار عرضه و تقاضا می‌شود. اگرچه گاهی پول را ریشه همه بدی‌ها می‌دانیم اما پول عالی‌ترین اختراع تصادفی بشر است. طبیعتا در این اختراع کنترل هوشیارانه در میان نبوده است.

سیستم‌های اقتصادی در یک ابزار پولی خاص تلاقی دارند 

بیت کوین

در آینده، ارز‌های زیادی موجود خواهد بود و ماشین‌ها همه محاسبات را انجام خواهند داد. هوش مصنوعی و کوانتوم (quantum) این قضیه را مدیریت خواهند کرد. به احتمال زیاد ۹۵ درصد از پروژه‌های ارز دیجیتال شکست خواهند خورد و تنها تعدادی پروژه جالب باقی خواهند ماند. پروژه‌هایی که باقی می‌مانند، به موفقیت عظیمی خواهند رسید.

اگرچه بین بیت کوین و سابقه تاریخی شرکت‌های مختلف مشابهت‌هایی وجود دارد اما نمی‌توان این ارز دیجیتال را کاملا مشابه آنها دانست. بیت کوین شرکت نیست، بلکه نوعی پول است. هدف شرکت‌ها جمع‌آوری سرمایه بیشتر و بیشتر است تا بتوانند با استفاده از پول و سرمایه خود مهارت‌های بیشتری را جذب کنند و در این میان سود بیشتری ببرند. اما قضیه در مورد بیت کوین چنین نیست.

پول عملکرد متمایزی در زنجیره تامین دارد. پول و تولید کالا‌ها و خدمات به یکدیگر مرتبط هستند. پول وابسته به یک سیستم قیمت است و این سیستم قیمت است که عملکرد زنجیره‌های تامین پیچیده را محقق می‌کند. این قضیه اصلی اساسی است که باید درک کنیم. سیستم قیمت از یک پول منشعب می‌شود و بدون این سیستم قیمت‌گذاری، انتقال ارزش کالا‌ها و خدمات میسر نیست. در نتیجه بهتر است بگوییم که سیستم‌های اقتصادی از یک ابزار پولی خاص ظاهر می‌شوند تا اینکه بگوییم بر یک ابزار پولی خاص تلاقی می‌کنند.

در حالی که مصرف ارزش کالا‌ها و خدمات است، ارزش پول مبادله است. ترجیحات مصرف افراد متفاوت است اما پول عملکردی واحد برای همه مشارکان بازار دارد. پول زمان حال را به آینده مرتبط می‌کند. در زمان مبادله تصمیم‌گیری بر عهده فرد است و او تعیین می‌کند که کدام کالای پولی بهترین عملکرد را برای حفظ ارزش خواهد داشت. ترجیحات یک فرد متاثر از ترجیحات افراد دیگر است. این یک حادثه نیست که بازار بر روی یک ابزار خاص تلاقی کند زیرا همه تلاش می‌کنند که همین مشکل را که مربوط به مبادله آینده است، حل کنند.

هدف نهایی رسیدن به اجماع است، طوری که هر فردی بتواند با شرکای معاملاتی خود به ارتباط و مبادله بپردازد. در اینجا چیز ثابتی برای سنجیدن ارزش و انجام مبادله باید موجود باشد. این چیز ثابت باید دارای ویژگی‌هایی مانند کمیابی، قابلیت انتقال و غیره باشد و در کل باید ویژگی‌های پول را داشته باشد. ناگفته نماند که تعدادی از کالا‌ها می‌توانند چنین نقشی را ایفا کنند.

در عمل باید گفت که همه بر یک پول خاص توافق می‌کنند و ارزش را از طریق آن ابراز می‌دارند. اگر این پول دارای ویژگی‌های ذاتی و اساسی پول باشد، توسط همه مشارکان بازار می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. هرچه افراد بیشتری بر روی این ابزار پولی توافق داشته باشند، این ابزار اطلاعات بیشتری را جمع‌آوری می‌کند و کاربرد بیشتری خواهد داشت.

هر فرد را به عنوان یک شریک معاملاتی احتمالی در نظر بگیرید. زمانی که افراد یک ابزار را به عنوان استاندارد ارزش بپذیرند، همه مشارکت‌کنندگان موجود درشبکه پولی، شرکای معاملاتی جدیدی بدست خواهند آورد و این افراد تبدیل به بخشی از این شبکه خواهند شد. این سودی دوطرفه و به نفع همگان است و در نهایت دامنه انتخاب‌ها گسترش می‌یابد.

همچنان که پذیرش یک شبکه پولی افزایش پیدا می‌کند، ارتباط‌های شبکه‌ای احتمالی نیز به میزان دو برابر آن افزایش پیدا می‌کند. یک شبکه پولی به افراد ناشناخته زیاد اجازه می‌دهد که به مشارکت ارزش در شبکه بپردازند و ارتباطات مستقیم نسبتا کمی نیز برای این کار مورد نیاز است.

شبکه‌های پولی در نهایت ارزش همه شبکه‌های دیگر را تجمیع می‌کنند و شبکه‌های دیگر بدون وجود شبکه پولی موجود نخواهند بود. شبکه‌های پیچیده را نمی‌توان بدون یک ارز رایج ایجاد کرد. وجود یک ارز رایج، پایه و اساس یک شبکه پولی است که باعث شکل دادن شبکه‌های ارزشی دیگر می‌شود.

امروزه ارز‌های مختلفی مانند دلار، یورو و غیره وجود دارد که همگی با همدیگر موجود هستند. این عملکرد طبیعی یک اقتصاد جهانی باز نیست. ارز‌های فیات به دنبال شکست طلا به عنوان وسیله مبادله ارزش جهانی در سال ۱۹۷۱ شکل گرفتند و راه حل‌هایی موقت بودند. امروزه بیت کوین می‌تواند نقشی را که طلا قرار بود ایفا کند، انجام دهد و بنابراین باید در زمینه آن اطلاع رسانی شود تا همگان با ماهیت بیت کوین و ویژگی‌های آن آشنا شوند.

همه راه‌ها به بیت کوین ختم می‌شود 

بیت کوین

ارزش بیت کوین به مرور افزایش می‌یابد زیرا سیاست پولی آن از هر نوع پول دیگری بهتر است. بیت کوین دارای نوعی کمیابی دیجیتال است و کاملا غیر متمرکز است. تعداد کل کوین‌های (coin) بیت کوین از قبل تعیین شده است و به مرور زمان که افراد بیشتری با بیت کوین آشنا می‌شوند، تقاضا بالا‌تر می‌رود اما عرضه همچنان ثابت باقی می‌ماند. بیت کوین نیاز به اعتماد به یکدیگر را از میان برداشته است و سیستمی ایجاد کرده است که همه در آن طبق قوانین عمل می‌کنند.

همان طور که گفته شد، بیت کوین عرضه ثابتی دارد. بیت کوین با استفاده از فناوری بلاک چین (blockchain) عمل می‌کند و ساختاری غیر متمرکز دارد. ثابت ماندن عرضه بیت کوین باعث توزیع بیشتر آن در طول زمان می‌شود و این توزیع بیشتر باعث ایجاد امنیت بیشتر خواهد شد. پذیرش بیشتر بیت کوین باعث افزایش استفاده از آن خواهد شد و این شبکه بیت کوین را بسیار امن خواهد کرد.

کمیابی دیجیتال باعث متمایز شدن بیت کوین از دیگر انواع پول می‌شود. علاوه بر این، بیت کوین نیاز به اعتماد را از میان برمی‌دارد و این نکته مهمی است. بسیاری از پول‌ها به دلیل نیاز به اعتماد و وجود تمرکز نمی‌توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند. بیت کوین به احتمال زیاد در آینده همه پول‌های دیگر را شکست خواهد داد و تبدیل به ارز رایج خواهد شد.

همه پول‌ها با همدیگر رقابت می‌کنند و همه آنها با بیت کوین رقابت دارند. وقتی افراد یک سیستم پولی را انتخاب می‌کنند، ناگزیر باید از سیستم‌های دیگر بیرون بیایند. به مرور زمان که مردم با بیت کوین آشنا می‌شوند و کمیابی آن را درک می‌کنند، کم کم ارز‌های دیگر را رها می‌کنند. این کمیابی بیت کوین هم از منظر عرضه و هم از منظر تقاضا تقویت می‌شود. این در حالی است که پول‌های دیگر با توجه به رقابتی که دارند، قادر به حفظ کمیابی خود نخواهند بود.

توجه داشته باشید که برای یک پول کمیابی هدف نیست. پول باید بتواند معاملات و انجام مبادلات را تسهیل کند. کمیابی بیت کوین باعث حفظ ارزش زمان حال برای مصرف آینده می‌شود و بیت کوین به خوبی این قضیه را محقق می‌کند. نهایتا با رسیدن بیت کوین به پذیرش عام، قیمت آن نیز کم کم تثبیت می‌شود و از نوسانات آن کاسته می‌شود.

عالی‌ترین ابزار اندازه‌گیری

برای یک پول، تنها کمیابی کافی نیست. چیز‌های دیگری نیز داریم که کمیاب هستند اما هرگز برای استفاده به عنوان پول مناسب نیستند. بیت کوین ویژگی‌های دیگری مانند قابلیت تقسیم شدن دارد و تا هشت رقم اعشار می‌توان هر بیت کوین را تقسیم کرد. بیت کوین دارای قابلیت انتقال است و تعویض پذیر است. همه این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده‌اند که بیت کوین تبدیل به پولی متمایز شود.

همان طور که گفته شد، بیت کوین قابل تقسیم به واحد‌های کوچکتری است و این باعث می‌شود که همگان بتوانند هر مقدار ارزشی را که می‌خواهند، با استفاده از بیت کوین ذخیره کنند. فرقی نمی‌کند که پس‌انداز شما ۵ دلار باشد یا ۵۰۰۰ دلار، شما می‌توانید آن را به بیت کوین تبدیل کنید. توانایی تقسیم شدن و انتقال هر میزانی از این ارز دیجیتال، آن را در دسترس همگان قرار خواهد داد.

ممکن است ارز‌های دیجیتال دیگری باشند که به نسبت بیت کوین بسیار ارزان باشند اما فراموش نکنید که بیت کوین را می‌توان تقسیم کرد و شما می‌توانید هر مقدار ارزشی را که بخواهیدبه صورت بیت کوین ذخیره نمایید. به مرور که افراد بیشتری این ارز دیجیتال را می‌پذیرند، ارزش شبکه آن بالا‌تر می‌رود. توانایی تقسیم شدن این ارز نیز باعث می‌شود که افراد بتوانند به تبدیل و انتقال ارزش بپردازند. پس زمانی که پذیرشی در سطح وسیع روی دهد، این ارز دیجیتال دیگر سیستم‌های پولی را منسوخ خواهد کرد.

به مرور زمان که بیت کوین پذیرش بیشتری می‌یابد، به واحد‌های کوچکتر و کوچکتری قابل تقسیم خواهد بود. این نتیجه افزایش تقاضا و عرضه ثابت خواهد بود؛ اما فراموش نکنیم که افزایش ارزش بیت کوین مرتبط با پذیرش آن از جانب عموم است و در صورتی که این پذیرش محقق نشود، این بالا رفتن ارزش نیز منتفی خواهد بود.

همچنان که گفته شد، با پذیرش عام سلطان ارز‌های دیجیتال، واحد‌های کوچکتری نیز برای آن تعیین خواهد شد. پس این ارز دقت بسیار زیادی را به ارمغان می‌آورد و می‌توان آن را به کسری از پنی تقسیم کرد. این باعث می‌شود که افراد بیشتری بتوانند با استفاده از این ارز به انتقال ارزش بپردازند و در نتیجه ارزش این ارز دیجیتال بالا‌تر رود.

عالی‌ترین ابزار مبادله

بیت کوین را می‌توان بر روی یک کانال ارتباطی انتقال داد و برای این کار نیازی به واسطه و شخص ثالث نیست. این اساسا مخالف پرداخت‌های فیات است که وابسته به شخص ثالث هستند. بیت کوین قابل تقسیم است و آن را می‌توان بر روی اینترنت انتقال داد. افراد می‌توانند از هر جایی به این شبکه دسترسی داشته باشند و خودشان یک نود (node) بیت کوین راه‌اندازی کنند. این کار بدون اتکا بر هیچ شخص ثالثی و بدون نیاز به اعتماد صورت می‌گیرد. درک چنین ویژگی‌های بی‌نظیری واقعا سخت است.

اغلب از بیت کوین با نام طلای دیجیتال نام می‌برند. این عادلانه نیست زیرا بیت کوین هم ویژگی‌های مثبت طلا را دارد و هم ویژگی‌های مثبت دلار دیجیتال را دارا است. طلا کمیاب است اما انتقال و تقسیم آن چندان آسان نیست. دلار دیجیتال کمیاب نیست اما انتقال آن آسان است. بیت کوین همه این ویژگی‌های خوب را در خود جمع کرده است و به همین دلیل است که مورد توجه همگان قرار گرفته است.

بیت کوین همه پول‌های دیگر را منسوخ خواهد کرد

همچنان که اشاره شد، پول یک ضرورت است و یک توهم جمعی نیست. سیستم‌های اقتصادی نیز بر روی یک ابزار خاص تلاقی دارند. با دانستن این ویژگی‌ها می‌توان بهترین شکل پول را تشخیص داد. پول باید ارزش حال را برای آینده حفظ کند و آزادی را به ارمغان بیاورد. پول باعث انتقال ارزش در میان گروه زیادی از افراد می‌شود.

برای ورود به بزرگترین اقتصادی که تا کنون وجود داشته است، باید بیت کوین داشت. بیت کوین جهانی و غیر متمرکز است. از آنجا که بیت کوین تبدیل به زبان رایج ارزش برای همه مشارکت‌کنندگان می‌شود، هر فردی در این شبکه قادر به برقراری ارتباط و انجام معامله با مشارکت‌کنندگان دیگر خواهد بود. در این میان موانعی قانونی نیز وجود دارد که به مرور زمان و با پذیرش این ارز از جانب همگان، حل خواهند شد.

بیت کوین هر چقدر که پیچیده باشد، باز بهترین شکل پول است و عملکرد مبادله را به بهترین نحو ممکن می‎‌سازد. کمیابی بیت کوین نوعی جاذبه برای پذیرش آن ایجاد خواهد کرد. هم اکنون بسیاری از ثروتمندان بیت کوین را نمی‌شناسند، اما آنهایی که بیت کوین را می‌شناسند کاملا بر آن متکی هستند. بیت کوین مشکلاتی مانند مقیاس‌پذیری، مصرف انرژی و غیره دارد که به مرور زمان و با افزایش پذیرش حل خواهند شد. بیت کوین در نهایت همه پول‌های دیگر را منسوخ می‌کند زیرا دارای قابلیت‌هایی است که آن را تبدیل به بهترین سیستم پولی می‌کند. بیت کوین غیر قابل توقف است.

نظرات ابراز شده در این مقاله مربوط به نویسنده (پارکر لویس) است و نباید آنها را به میهن بلاک چین نسبت داد. نظر شما چیست؟ تا چه حد با اظهارات این مقاله موافق هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این لینک مراجعه نمایید.

منبع
unchained-capital

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا