متوسط کریپتو پدیا

تعویض پذیری چیست و چه اهمیتی در فضای ارزهای دیجیتال دارد؟

اگر در مورد ارز های دیجیتال تحقیق کنید، اصطلاحات رمزنگاری و اقتصادی زیادی در این فضا وجود دارد که در طول مسیر ممکن است با آنها مواجه شوید. شما احتمالا می دانید که آنها تا حدودی وابسته به مفهوم پول می باشند، اما ممکن است دقیقا در مورد معنی آنها مطمئن نباشید.

اصطلاح تعویض پذیری چنین اصطلاحی است و برای بسیاری از افراد تازه وارد به حیطه ارز دیجیتال زیاد روشن نیست. در این نوشتار به طور دقیق تری به مفهوم تعویض پذیری و اینکه چگونه این مفهوم به ارز های دیجیتال مرتبط است، پرداخته می شود.

تعویض پذیری به چه معناست؟

تعویض پذیری یکی از ویژگی های یک کالا یا ماده است و اگر کالایی دارای این ویژگی باشد بدین معنی است که واحد های آن کالای خاص دارای قابلیت تعویض می باشند. به عنوان مثال یک اسکناس دلار را در نظر بگیرید. تعداد بسیار زیادی اسکناس دلار در گردش هستند، با این وجود همه آنها ارزش مشابهی دارند و همه یک دلاری ها مانند هم هستند. هر اسکناس دلار را می توان با اسکناس دیگر تعویض کرد و با همه آنها می توان مقدار مشابهی کالا را خرید. این قضیه برای اسکناس های ۵ دلاری، ۱۰ دلاری، ۲۰ دلاری و غیره نیز درست می باشد.

اما این تنها پول ها نیستند که تعویض پذیر هستند بلکه همچنین چیز هایی مانند فلزات گران بها، اوراق قرضه، سهام شرکت و دیگر کالا ها نیز تعویض پذیر می باشند. اما تنها به این دلیل که چیزی شدیدا مطلوب باشد و گاهی اوقات به عنوان وسیله مبادله به کار رود به این معنی نیست که آن چیز ضرورتا تعویض پذیر است. الماس نمونه خوبی در این مورد می باشد. دلیل اینکه الماس ها تعویض پذیر نیستند یا حداقل مانند فلزات گران بهای دیگر تعویض پذیر نیستند این است که الماس های هم اندازه را نمی توان با هم مبادله کرد. دلیل این امر این است که چیز هایی مانند برش و شفافیت می توانند به طور برجسته ای فردیت یک الماس را تغییر دهند. این یعنی الماس ها خیلی تعویض پذیر نیستند.

چرا تعویض پذیری برای پول و ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

دلیل اینکه چرا تعویض پذیری برای پول و ارز دیجیتال اهمیت دارد این است که بدون آن اساسا یک ارز قابل اعتماد نمی باشد. یک واحد پول چه دیجیتال باشد و چه فیزیکی (پول کاغذی)، برای اینکه مردم به آن اعتماد کنند و تراکنش های روزانه را با آن انجام دهند باید تعویض پذیر باشد. اگر ارز مذکور تعویض پذیر نباشد، مشکلات برجسته ای می تواند روی می دهد. به عنوان مثال تصور کنید که تنها تعدادی از اسکناس های ۲۰ دلاری قابل تعویض با یکدیگر باشند و بسیاری از آنها چنین قابلیتی را نداشته باشند.

در این حالت اگر مردم سعی کنند پول چیز هایی را با اسکناس های ۲۰ دلاری بدهند که با یکدیگر قابل تعویض نیستند، آن دیوانگی محض خواهد بود. تعویض پذیری به یک ارز کمک می کند که به صورت قابل اعتمادی مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت، هر واحد از آن ارز دارای ارزشی مشابه خواهد بود و مهم نیست که کدام واحد در حال خرج شدن است. تعویض پذیری برای هر وسیله مبادله ای که قصد دارد در مقیاس وسیع برای تراکنش های روزانه مورد استفاده قرار گیرد یک ضرورت می باشد.

چگونه تعویض پذیری در مورد بیت کوین و ارز های دیجیتال اعمال می شود؟

تعویض پذیری برای بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال بسیار مناسب می باشد زیرا در نهایت آنها نیز ارز می باشند. این یعنی که آنها به منظور عملکرد درست به تعویض پذیری نیاز دارند. بدون تعویض پذیری، بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال مانند اتریوم و لایت کوین با چالش های شدیدی برای استفاده بیشتر و بیشتر در تراکنش های روزمره مواجه خواهند شد.

با در نظر گرفتن این حقیقت که ارز های دیجیتال در مسیر پذیرفته شدن با سختی های دیگری مانند مقیاس پذیری و مقاومت سیاسی مواجه بوده اند، باید گفت که فقدان تعویض پذیری چیزی نیست که اکثر حامیان ارز دیجیتال بخواهند شاهدش باشند.

خوشبختانه ارز های دیجیتال بسیار تعویض پذیر می باشند. یک بیت کوین در هر جای جهان که باشد همان بیت کوین است. تنها ۲۱ میلیون بیت کوین برای عموم موجود خواهد بود و هر کدام از این بیت کوین ها معادل دیگری می باشد. بیت کوین ها دقیقا مشابه می باشند.

تقسیم پذیری ارز های دیجیتال

بیت کوین و بسیاری از واحد های ارز دیجیتال دیگر همچنین بسیار تقسیم پذیر می باشند. این یعنی که شما می توانید به خرید و فروش کسر هایی از آنها بپردازید، مثلا ۱۰ درصد از یک بیت کوین یا ۲۰ درصد از یک بیت کوین و غیره. تقسیم پذیری یک ویژگی اساسی دیگر ارز ها می باشد زیرا همه کالا ها و خدمات به گونه ای قیمت گذاری نمی شوند که معادل تعداد صحیحی از فرضا بیت کوین ها باشند.

مخصوصا با در نظر گرفتن این حقیقت که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می کند، اهمیت این قضیه بسیار نمایان می شود. بنابراین اکثریت عظیمی از تراکنش های روزمره کمتر از یک بیت کوین هزینه خواهند داشت. چیز هایی مانند خوار و بار، بنزین، پوشاک و غیره معمولا زیر قیمت فعلی بیت کوین (حدودا ۱۰۵۰۰ دلار) می باشند.

نگاهی عمیق تر به تعویض پذیری

بعضی از افراد زمانی که سعی می کنند عملکرد تعویض پذیری را یاد بگیرند، گیج می شوند زیرا قیمت ها می تواند در گوشه و کنار جهان متفاوت باشد، حتی وقتی که یک کالا یا ارز تعویض پذیر است. به عنوان مثال ممکن است نوسانات شدید قیمت برای کالایی که با ارز خاصی خریده می شود، موجود باشد هر چند که آن ارز تعویض پذیر هم باشد.

به دلیل این تفاوت های قیمتی است که کارگران در چین ممکن است برای کاری ساعتی ۱ تا ۲ دلار دریافت کنند، در حالی که کارگران در آمریکا برای همان کار ساعتی ۱۵ تا ۲۰ دلار مطالبه کنند. نوسان قیمت ها در گوشه و کنار جهان چیزی طبیعی است. اما حتی اگر قیمت ها هم نوسان داشته باشند، به این معنی نیست که یک ارز تعویض پذیر نیست.

گاهی اوقات قیمت خود ارز ها هم می تواند شدیدا نوسان داشته باشد. بیت کوین مثال برجسته ای در این مورد است. قیمت بیت کوین گاهی اوقات نوسانات ۳۰ تا ۴۰ درصدی را در روز تجربه کرده است. علاوه بر این به دلیل قوانین عرضه و تقاضا، بیت کوین می تواند در یک قیمت طلایی در نواحی خاصی از جهان مانند زیمباوه فروخته شود. در واقع برای بیت کوین عادی است که در زیمباوه با حق العمل ۱۰۰ درصدی فروخته شود.

اما علی الرغم نوسانات قیمت بیت کوین در سراسر جهان، یک بیت کوین هنوز هم یک بیت کوین است و این یعنی که بیت کوین تعویض پذیر می باشد. هر واحد بیت کوین دقیقا مشابه می باشد و این برای اکثریت ارز های دیجیتال دیگر نیز صادق می باشد. در واقع به دلیل دقت نرم افزار و محاسبات ریاضی، بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال یکی از تعویض پذیرترین دارایی ها در تمام جهان می باشند.

آیا تعویض پذیری به ارز های دیجیتال کمک خواهد کرد که جایگزین ارز های فیات شوند؟

ارز دیجیتال و فیات

تعویض پذیری بسیار قوی در ارز های دیجیتال باعث می شود که مردم اعتقاد بیشتری به بیت کوین، اتریوم و دیگران به عنوان واحد های مبادله داشته باشند. بنابراین تعویض پذیری باعث اعتقاد و اعتماد به ارز های دیجیتال می شود. این اعتقاد و اعتماد می تواند به ارز های دیجیتال کمک کند که به عنوان واحد مبادله مورد پذیرش عام قرار گیرند.

اما ارز های دیجیتال برای آنکه بتوانند جایگزین ارز های فیات شوند مسیری طولانی در پیش دارند زیرا که ارز های فیات محبوب ترین وسیله مبادله می باشند. چند دلیل برای این قضیه وجود دارد. اول اینکه حکومت ها ارز های فیات کاغذی و استاندارد مانند دلار و یورو را کنترل می کنند. به همین دلیل آنها قادر به چاپ کردن پول در هر جایی که بخواهند هستند. این به حکومت ها درجه عظیمی از قدرت بر ارز ها را می دهد.

اما در مورد ارز دیجیتال حکومت ها این قدرت را ندارند زیرا مقدار محدودی از هر ارز دیجیتال موجود می باشد. پس اگر ارز های دیجیتال بخواهند جایگزین ارز های کلاسیک صادر شده توسط حکومت ها شوند که به عنوان واحد های اولیه مبادله هم پذیرفته شده اند، این یعنی که حکومت ها مجبور به دست کشیدن از مقدار زیادی از قدرت مالی خود می باشند.

طبیعی است که این برای بسیاری از حکومت ها خوشایند نمی باشد. وقتی ملت ها دچار دردسر می شوند و یا اگر حکومت ها بخواهند پول بیشتری خرج کنند، آنها اغلب پول بیشتری برای پرداخت هزینه ها چاپ خواهند کرد. این فرآیند چاپ و تزریق پول به بازار (Quantitative Easing) که به دنبال بحران مسکن در ۲۰۰۸ انجام شد، مثالی برجسته در این زمینه می باشد. تخمین زده می شود که تقریبا ۱۲ ترلیون دلار توسط Federal Reserve از بحران ۲۰۰۸ تا کنون ایجاد شده باشد.

اگر ارز های دیجیتال جایگزین ارز های فیات شوند، حکومت ها قادر به چاپ پول برای تاثیر گذاری بر بازار و سیاست های مالی نخواهند بود. این یعنی که ارز های دیجیتال احتمالا اگر به افزایش محبوبیت خود به دلیل ویژگی هایی مانند تعویض پذیری سطح بالا ادامه دهند، با مقاومت حکومت ها مواجه خواهند شد.

اما این تنها حکومت ها نخواهند بود که با پذیرفته شدن آنها به عنوان ارز های اولیه مخالفت می کنند. بسیاری از مردم در اطراف جهان به استفاده از ارز های ملی برای تراکنش های روزانه خود عادت کرده اند. تغییر چیزی است که برای بسیاری از مردم مطلوب نیست. بنابراین ممکن است مقاومت شدیدی را توسط مردم سراسر جهان نیز شاهد باشیم که بخواهند ارز های ملی آشنای خود را حفظ کنند.

اما علی الرغم مقاومتی که هم اکنون در برابر ارز های دیجیتال وجود دارد (در آینده هم چنین پتانسیلی وجود دارد)، بیت کوین و بسیاری از ارز های دیجیتال دیگر به افزایش بهای خود ادامه می دهند. بنابراین کاملا ممکن است که روند افزایش محبوبیت ارز دیجیتال بتواند برای سال ها در آینده ادامه پیدا کند. ارز های دیجیتال تعویض پذیر، تقسیم پذیر، کمیاب، قابل حمل و با دوام هستند. این ها ویژگی هایی هستند که برای یک واحد پول ضروری می باشند.

کلام پایانی در مورد تعویض پذیری

بعد از خواندن این مقاله باید درک بهتری از مفهوم تعویض پذیری پیدا کرده باشید. تعویض پذیری تضمین می کند که ارز ها و کالا هایی خاص به صورت واحد هایی مساوی قابل معاوضه باشند. ارز های دیجیتال، ارز های عادی و دارایی های دیگری مانند طلا همگی تعویض پذیر می باشند. این حقیقت که همه آنها تعویض پذیر هستند در مشارکت آنها به عنوان وسیله مبادله کمک می کند.

اگرچه ارز های دیجیتال تعویض پذیر هستند اما فاقد یک ویژگی اصلی ارز های فیات و طلا می باشند که این می تواند پیشرفت ارز های دیجیتال را به طور موقت محدود کند، این ویژگی قابلیت دسترسی می باشد. بسیاری از تجار در سراسر جهان هنوز از پذیرش ارز های دیجیتال امتناع می کنند. اما این به سرعت در حال تغییر است. در حقیقت، شرکت های اصلی مانند Overstock.com، Microsoft و Tesla حالا ارز های دیجیتال را پذیرفته اند و از آنها استفاده می کنند.

از آنجا که بسیاری از شرکت های بزرگ شروع به پذیرش ارز دیجیتال کرده اند، فرصت بسیار خوبی برای سایرین وجود دارد که بتوانند به زودی به این سلسله ملحق شوند. زمانی که قابلیت دسترسی در مقیاس وسیع حاصل شود، احتمالا ارز های دیجیتال شروع به فراهم کردن رقابتی بسیار قوی تر با ارز های فیات استاندارد خواهند کرد و احتمالا این رقابت را با فلزات گران بها نیز خواهند کرد.

اگر بنا به دلایلی در تعویض پذیری ارز های دیجیتال اختلال ایجاد شود، این می تواند ضربه شدیدی بر عملکرد آنها به عنوان واحد پول وارد آورد. به عنوان مثال اگر بیت کوین به طریقی هک شود و واحد های آن تغییر پیدا کنند و دیگر معادل هم نباشند، احتمالا تعویض پذیری بیت کوین نابود خواهد شد. اما چنین چیزی در تمامی تاریخ بیت کوین روی نداده است. در حقیقت اثبات شده که فناوری زیربنای اکثر ارز های دیجیتال بسیار مستحکم می باشد.

یکی از دلایل استحکام فناوری ارز دیجیتال این است که بسیاری از ارز های دیجیتال از بلاک چین متن باز استفاده می کنند. یک بلاک چین متن باز به هر توسعه دهنده و ماینری که بلاک چین را مشاهده می کند، اجازه می دهد تغییرات برجسته را در صورت وقوع ببینند. بنابراین اساسا این سیستم که در آن هزاران نفر و برنامه های محاسباتی پیشرفته در سراسر جهان پیوسته صحت پروتکل های ارز دیجیتال را نظارت می کنند، تا به حال قابل اعتماد بودن خود را ثابت کرده است.  این قابلیت اعتماد به حفظ تعویض پذیری بسیاری از ارز های دیجیتال کمک می کند.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا