اخبار بیت کوین

با کاهش درآمد ماینرهای بیت کوین، فشار فروش آن‌ها افزایش یافته است

بر اساس داده‌های آنچین، ماینرهای بیت کوین با کاهش درآمدشان در حال فروش دارایی‌های خود هستند. کاهش درآمد ناشی از فروکش کردن تراکنش‌های مربوط به پروتکل اوردینالز و رکوردشکنی سختی استخراج و هش ریت شبکه بیت کوین، از جمله دلایلی است که باعث شده آن‌ها به فروش بیت کوین روی بیاورند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف و به نقل از شرکت تحلیلی گلسنود، ماینرها مقدار قابل‌توجهی از بیت کوین‌های خود را به صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل کرده‌اند. گفتنی است که عرضه این گروه از سرمایه‌گذاران در تاریخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) به بالاترین سطح خود در ۳ سال اخیر رسیده؛ سطحی که آخرین بار در بازار صعودی اوایل سال ۲۰۲۱ مشاهده شده بود.

علاوه بر این، اندیکاتور «One-hop supply of Bitcoin miners» که میزان بیت کوین ذخیره‌شده در آدرس‌های دریافت‌کننده درآمد استخرهای استخراج را دنبال می‌کند، کاهش یافته است. این اندیکاتور از ماه مه سال جاری (اردیبهشت) روند صعودی جدیدی را آغاز کرده بود؛ اما از هفته دوم ماه ژوئن (خرداد) این روند نزولی شده است.

شاخص One-hop supply of Bitcoin miners - منبع: Coin Metrics
شاخص One-hop supply of Bitcoin miners – منبع: Coin Metrics

افزایش سختی استخراج و کاهش درآمد ماینرها

سختی استخراج شبکه بیت کوین، شاخصی است که میزان دشوار بودن اضافه کردن بلاک‌های جدید به شبکه را نشان می‌دهد و در ابتدای ماه ژوئن (خرداد) به اوج جدیدی رسیده است.

سختی شبکه بیت کوین به صورت دوره‌ای و هر ۲,۰۱۶ بلاک (تقریبا هر دو هفته یک بار) با توجه به هش ریت یا قدرت محاسباتی شبکه آن تنظیم می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بلاک‌های جدید به طور متوسط هر ده دقیقه یک بار تولید می‌شوند. هرچه تعداد ماینرهای شبکه بیشتر شود، سختی استخراج آن افزایش می‌یابد. آخرین تغییرات سختی استخراج بیت کوین در تاریخ ۳۱ مه (۱۰ خرداد) رخ داد و طی آن، این شاخص ۳.۳۹٪ افزایش یافت.

نمودار تغییرات سختی استخراج شبکه بیت کوین - منبع: Blockchain.com
نمودار تغییرات سختی استخراج شبکه بیت کوین – منبع: Blockchain.com

افزایش سختی شبکه بیت کوین باعث کاهش درآمد، کاهش سود و احتمالا افزایش ضرر ماینرها خواهد شد.

علاوه بر این، رقابت بین ماینرهای بیت کوین از زمان آخرین دوره تنظیم سختی شبکه افزایش یافته است. رقابت در شبکه بیت کوین را می‌توان از میزان هش ریت اختصاص‌یافته به آن فهمید. این شاخص در تاریخ ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) با افزایش تا ۳۸۱ اگزاهش در ثانیه، به رکورد جدیدی رسید. دوره بعدی تنظیم سختی شبکه بیت کوین احتمالا در هفته جاری انجام شود و فشار فروش ماینرها را افزایش می‌دهد.

علاوه بر پارامترهای مربوط به شبکه، تراکنش‌های مربوط به پروتکل اوردینالز که بخش زیادی از درآمد ماینرها را در ماه مه (اردیبهشت) را تشکیل می‌داد، کاهش یافته و مجموع کارمزد پرداخت‌شده برای توکن‌های اوردینالز به پایین‌ترین سطح خود در ۲ ماه گذشته رسیده است. حجم معاملاتی این توکن‌ها در بازارهای معاملاتی NFT نیز به همین صورت کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های گلسنود، میانگین درآمد هفتگی ماینرها از اوج ۳۳.۹ میلیون دلاریِ ماه مه (اردیبهشت) به ۲۵.۸ میلیون دلار در ابتدای ماه جاری کاهش یافته است.

میانگین درآمد هفت روزه ماینرهای بیت کوین و هش پرایس - منبع: Glassnode
میانگین درآمد هفتگی ماینرهای بیت کوین و قیمت این ارز دیجیتال – منبع: Glassnode

علاوه بر این، با توجه به آغاز تابستان و افزایش دما در نیمکره شمالی، هزینه برق ماینرهای این ناحیه افزایش یافته است که فشار قابل‌توجهی را بر آن‌ها وارد می‌کند.

در سال ۲۰۲۲، گرمای شدید تابستان باعث تعطیلی موقت مراکز استخراج بیت کوین در تگزاس آمریکا شد. بنابر گزارش‌های موجود، تگزاس نزدیک به ۱۵٪ از ظرفیت استخراج آمریکا را تشکیل می‌دهد. گرمای تابستان در سال ۲۰۲۳ هم ممکن است بدتر شود. در صورت بروز چنین اتفاقی، با تعطیلی احتمالی مراکز استخراج احتمالا شاهد کاهش هش ریت خواهیم بود.

بررسی سطوح استرس ماینرها

در حال حاضر، با توجه به سخت‌افزارهای فعلی، هزینه استخراج هر واحد بیت کوین بین ۲۱,۲۴۴ تا ۳۵,۵۳۲ دلار است. در صورتی که موقعیت بیت کوین در بالای محدوده ۲۵,۰۰۰ دلار حفظ شود، روندصعودی هش ریت آن ادامه خواهد یافت..

نمودار قیمت بیت کوین و هزینه استخراج هر واحد - منبع: TradingView
نمودار قیمت بیت کوین و هزینه استخراج هر واحد – منبع: TradingView

با این حال، در صورتی که وضعیت آن‌ها در تابستان بدتر شود و هزینه استخراج بیت کوین بدون افزایش قیمت آن، رشد کند؛ احتمالا دوره تسلیم ماینرها دوباره آغاز می‌شود و علاوه بر افزایش فشار فروش آن‌ها، هش ریت شبکه این ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، هرچند که هش ریت بیت کوین در ماه‌های اخیر افزایش یافته، «درآمد ماینرها به‌ازای هر تراهش» به میزان قابل‌توجهی در ماه مه (اردیبهشت) کاهش یافته است. این شاخص ارزش بازاری تخصیص‌یافته به‌ازای هر واحد هش ریت را اندازه‌گیری می‌کند و کاهش آن نشان می‌دهد که تقاضای سخت‌افزارهای استخراج بیت کوین هم کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های «Hashrate Index»، شاخص مذکور برای اولین بار از اواسط ماه مارس (اسفند) به کم‌تر از ۷۰.۰۰ دلار در هر ساعت رسیده است. این شاخص در ماه مه (اردیبهشت) در محدوده ۸۲.۲۳ دلار قرار داشته و هم‌اکنون ۱۴.۸٪ کاهش یافته است.

حالا باید دید فروش ماینرها تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد. آیا دوباره افزایش فعالیت اوردینالز ناجی ماینرهای بیت کوین خواهد شد؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا