اخبار خارجی

بیت کوین در اولین هفته سال ۲۰۲۲ در چه وضعیتی قرار دارد؟

پس از کاهش قیمت بیت کوین به ۴۲,۰۰۰ دلار در تاریخ ۴ دسامبر به دلیل ترس ناشی از شیوع سویه جدید کرونا به اسم اومیکرون، قیمت بیت کوین طی یک ماه گذشته نتوانسته است به بیش از ۵۲,۰۰۰ دلار برسد. با این حال برخی تحلیل‌گران معتقدند علی‌رغم اصلاح قیمت ایجاد شده، خبرهای خوبی نیز برای بیت کوین وجود دارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، قيمت بيت کو‌ين اکنون بر روی ۴۷,۲۸۰ دلار قرار دارد. نوسان ضمنی کوتاه‌مدت (Short-dated ATM-implied volatility) در اوایل دسامبر به اوج ۹۴ رسید و اکنون بر روی عدد ۶۶ قرار دارد. نوسانات ضمنی اندیکاتوری آینده‌نگر است. این اندیکاتور نشان‌دهنده درک میزان ریسک بازار است. نوسانات ضمنی تعیین کننده جهت حرکت نیستند بلکه میزان آن می‌تواند نشان‌دهنده نوسان قیمت در هر جهتی باشد. اگر این مقدار بالا باشد می‌توان انتظار داشت که حرکت قیمتی شدیدی در پیش رو است اما جهت آن مشخص نیست. از این شاخص در تخمین ارزش قراردادهای آپشن نیز استفاده می‌شود.

نوسان در سود کوتاه‌مدت بیت کوین

قراردادهای اختیار خرید (Call) بیت کوین با قیمت ۵۰,۰۰۰ دلار بیشترین سود باز را در تاریخ‌های ۲ و ۳ و ۷ ژانویه به خود اختصاص داده‌اند. بسیاری از آپشن‌های کال طی چند روز گذشته برای این تاریخ‌ها فروخته شده‌اند. به نظر می‌رسد که تقاضای کم در بازار آنی (Spot) باعث شده است که معامله‌گران آپشن‌ها درباره افزایش قیمت به بالاتر از ۵۴,۰۰۰ دلار قبل از تاریخ انقضای این قراردادها در هفته اول ژانویه خوش‌بین نباشند.

آپشن‌های کال و پوت قراردادهای باز
سود باز در قراردادهای اختیار خرید و فروش

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در تایم فریم روزانه نمودار BTC/USD، قیمت بیت کوین و همچنین RSI در حال بازگشت به خط روند نزولی (خط زرد رنگ) است. اما نمی‌توان گفت که اصلاح قیمت پایان یافته است. قيمت بيت کو‌ين باید سقف‌های بالاتری تشکیل دهد و از خط روند آبی رنگ هم در نمودار قیمت و هم در RSI عبور کند. این سطح مقاومتی در RSI، تقاطع SM100 و خط مبنای ۵۰ است و عبور از آن بدان معنا است که خرس‌ها در حال خروج از بازار هستند.

تقاطع SM100 - قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین، تایم فریم روزانه

طبق اطلاعات TradingView در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت بیت کوین در مستطیل زرد رنگ در نوسان است. در کوتاه‌مدت، نقطه امن می‌تواند عبور از خط روند نزولی RSI و میانگین متحرک ۲۱ دوره‌ای باشد. این موضوع در تاریخ ۲۱ دسامبر رخ داده و به افزایش ۱۱ درصدی قیمت نیز منجر شده است.

خط روند نزولی MA21 - قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم فریم ۴ ساعت

تحلیل آنچین

علی‌رغم احساس خنثی و رو به منفی در بازار‌ آتی، اندیکاتورهای میان‌مدت و بلندمدت در داده‌های درون زنجیره‌ای مثبت هستند. علاوه بر ادامه یافتن بازیابی هش‌ریت، تعداد میانگین هفتگی کاربران فعال در حال رشد است. این روند تایید می‌کند که هم‌چنان تقاضا در بازار وجود دارد و هر محرکی احتمالا می‌تواند روند صعودی جدیدی را آغاز کند.

تعداد آدرس های فعال بیت کوین
تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین

بررسی‌های فوق توسط تحلیلگران ایرانی N__E__D__A، greatest_trader و CryptoVizart صورت گرفته و در کریپتو پوتیتو منتشر شده است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا