متوسط مقالات عمومی

سود باز در قرارداد‌های آتی بیت کوین ؛ تریدر‌ها چگونه از آن استفاده می‌کنند؟

با استفاده از قرارداد‌های آتی بیت کوین (bitcoin) می‌توان بر نرخ بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد، بدون این که ضرورتا این ارز دیجیتال را داشته باشیم. این معاملات در سال‌های اخیر محبوبیت فراوانی یافته‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

تریدر‌ها همواره در جستجوی اطلاعاتی هستند که به آنها در بازار برتری دهد. با ارزش‌ترین اطلاعات برای آنها این است که بدانند تریدر‌های دیگر چه کار می‌کنند. سود باز می‌تواند تا حدود زیادی چنین اطلاعاتی را در اختیار تریدر‌ها قرار دهد.

سود باز و حجم معاملات

بیت کوین سود باز نرخ بیت کوین قراردادهای آتی حجم معاملات احساسات بازار

حجم کل معاملات و سود باز تا حدود زیادی به هم مرتبط هستند. هر چند که حجم کل به تمامی معاملات اشاره دارد، و سود باز تنها شامل پوزیشن‌های باز است.

سود باز با جمع کردن همه پوزیشن‌های باز (پوزیشن‌های خرید و فروش) و کسر کردن آن از پوزیشن‌های بسته شده محاسبه می‌شود. سود باز با توجه به تعداد قرارداد‌های باز تغییر می‌کند.

چرا سود باز در ترید بیت کوین اهمیت دارد؟

بیت کوین سود باز نرخ بیت کوین قراردادهای آتی حجم معاملات احساسات بازار

سود باز (Open Interest) در بازار‌های سنتی به طور دقیق مورد مشاهده قرار می‌گیرد. تحلیلگران معمولا از آن به عنوان شاخصی برای تشخیص قدرت روند قیمت و تجزیه و تحلیل احساسات بازار استفاده می‌کنند.

سود باز نشان دهنده مقدار سرمایه‌ای است که به بازار وارد می‌شود و از بازار خارج می‌شود. اگر سرمایه بیشتری به بازار آتی بیت کوین وارد شود، سود باز افزایش پیدا می‌کند و اگر سرمایه بیشتری از این بازار خارج شود، سود باز کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت که افزایش سود باز نشان از بازار گاوی و کاهش آن نشان از بازار خرسی دارد. معمولا تحلیلگران به بررسی ارتباط بین قیمت یک دارایی، حجم و سود باز برای تحلیل احساسات حال حاضر بازار می‌پردازند. جدول بالا نشان دهنده تعبیر رفتار بازار بر اساس تغییر این عوامل است. این تحلیل‌ها را می‌توان در فضای بیت کوین هم مورد استفاده قرار داد و با توجه به آنها به پیش‌بینی نرخ بیت کوین پرداخت.

سود باز و ارتباط آن با نرخ بیت کوین

بیت کوین سود باز نرخ بیت کوین قراردادهای آتی حجم معاملات احساسات بازار

بررسی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که سود باز و نرخ بیت کوین دارای ارتباط مثبت هستند. در ۱۲ تا ۱۳ مارس امسال که بیت کوین حدود ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد، باز این ارتباط محسوس بود و سود باز کاهش یافته بود.

این افت قیمت باعث نقد شدن بسیاری از پوزیشن‌های خرید شد و همین امر سود باز را نیز کاهش داد. همچنان که بیان شد، سود باز را می‌توان در ترکیب با قیمت و حجم بازار برای تعیین احساسات حال حاضر بازار به کار برد. همواره به یاد داشته باشید که تکیه کردن بر تنها یک شاخص برای تصمیم‌گیری کار درستی نیست.

نتیجه گیری

بسیاری از تریدر‌ها و تحلیلگران بر این باورند که تعبیر درست تغییرات در سود باز می‌تواند اطلاعات مرتبطی را در مورد احساسات بازار بدهد. به عنوان مثال، اگر سود باز همراه با قیمت و حجم بیت کوین افزایش پیدا کند، می‌توان نتیجه گرفت که روند صعودی در حال شکل گرفتن است و نرخ بیت کوین بالا خواهد رفت.

بنابراین سود باز به تریدر‌ها کمک می‌کند که متوجه قدرت و یا ضعف بازار شوند. این می‌تواند به آنها در شناسایی موقعیت‌های صعودی و نزولی و تصمیم‌گیری‌های بهتر کمک شایان توجهی کند. اگر سود باز در فضای معاملات قراردادهای آتی بیت کوین افزایش پیدا کند، این می‌تواند به معنی ورود سرمایه به بازار باشد و در نتیجه تریدر‌ها هم می‌توانند از این نقدینگی سود ببرند.

نظر شما چیست؟ چه شاخص‌های دیگری برای تشخیص روند بازار خوب جواب می‌دهند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا