اخبار خارجی

ریزش قیمت بیت کوین همزمان با اعلام شاخص CPI؛ علت چه بود؟

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا امروز فراتر از انتظارها و برابر ۸.۳٪ اعلام شد. این در حالی بود که انتظار می‌رفت این شاخص برابر ۸.۱٪ اعلام شود. قیمت بیت کوین در حالی به این اتفاق واکنش نشان داد و دچار ۵٪ ریزش شد که در عبور از سطح مقاومت کلیدی ۲۲,۵۰۰ دلار ناکام مانده بود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، با اعلام آمار تورم آمریکا، قیمت بیت کوین پس از ناکامی در عبور از سطح مقاومتی ۲۲,۵۰۰ دلار، تا محدوده ۲۱,۲۰۰ دلار ریزش پیدا کرد.

ریزش قیمت بیت کوین همزمان با اعلام شاخص CPI

امروز ساعت ۱۷ به وقت تهران شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه آگوست اعلام شد. انتظار می‌رفت این شاخص در ادامه روند نزولی به مقدار ۸.۱٪ برسد. اما CPI ماه به ماه آگوست با ۰.۱٪ افزایش نسبت به ماه جولای مواجه شد و در نهایت CPI سالانه را برابر ۸.۳٪ رقم زد. شاخص CPI از مهم ترین معیارهای تصمیم‌گیری فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره است. این اتفاق موجب شد تا تنها در عرض چند دقیقه بازار رمز ارزها با ریزش سنگین مواجه شود.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۲ ساعته منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم ۲ ساعته منبع: تریدینگ ویو

مایکل فن ده‌پپه مدیرعامل و موسس شرکت معاملاتی Eight، دیروز در مورد این شاخص گفته بود:

امروز روز مهمی برای CPI است. انتظار می‌رود نسبت به ماه گذشته شاهد کاهش ۰.۱٪ و نسبت به سال گذشته شاهد افزایش ۸.۱٪ این معیار باشیم. اگر CPI بیشتر از این مقادیر باشد، احتمالا شاهد واکنش شدیدا منفی دارایی‌های پرریسک باشیم. در غیر این صورت شاهد واکنش مثبتی از این دارایی‌ها خواهیم بود.

نمودار شاخص CPI منبع: د بلاک
نمودار شاخص CPI منبع: دبلاک

شاخص CPI سال به سال در حالی ۰.۲٪ بالاتر از حد انتظار اعلام شد اما هنوز ۰.۲٪ پایین‌تر از تورم سال به سال اعلامی ماه جولای است. نشست بعدی فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره تاریخ ۲۲ سپتامبر (۳۰ شهریور) است. ابزارهای تخمین پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالا شاهد افزایش ۰.۷۵٪ این نرخ خواهیم بود در حالی که با احتمال کمتر هنوز امکان افزایش ۱٪ این نرخ وجود دارد.

پیش‌بینی میزان افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو منبع: CME
پیش‌بینی میزان افزایش نرخ بهره از سمت فدرال رزرو منبع: CME

مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe)، موسس و مدیر عامل شرکت تجاری Eight، معتقد است مقدار تورم اعلام شده نوسان‌ و تحرکات قیمتی‌ موقت زیادی را رقم می‌زند:

این را به خود یادآوری کنید و از معامله کردن بیش از حد خودداری کنید. در حال حاضر، پایین آمدن قیمت‌ها کاهش یافته است و به نظر می‌رسد مقداری تثبیت در حال وقوع است.

قدرت شاخص دلار آمریکا (DXY) که به طور سنتی همبستگی منفی با بازار کریپتو از خود نشان می‌دهد، با اعلام نرخ تورم، افزایش ناگهانی را تجربه کرد و برای اولین بار از ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) از ۱۰۹ گذشت.

نمودار شاخص دلار در تایم فریم یک ساعته
نمودار شاخص دلار در تایم فریم یک ساعته منبع: تریدینگ‌ویو

وضعیت اتریوم در آستانه آپدیت مرج متزلزل است

قبل از اعلام نرخ تورم ایالات متحده و علی‌رغم وضعیت سبز بیت کوین و اکثر آلتکوین‌ها، وضعیت اتریوم چندان چنگی به دل نمی‌زد و در گزارش پیشین میهن بلاکچین خواندیم دلیل این وضعیت احتیاط سرمایه‌گذاران در آستانه آپدیت مرج اتریوم است. اما پس از اعلام شاخص CPI و ریزش بیت کوین، جایگاه اتریوم متزلزل‌تر شد.

داده‌های قیمت میهن بلاکچین نشان می‌دهد در لحظه نوشتن این مطلب قیمت اتریوم با کاهش نزدیک ۸٪ در قیمت ۱٬۶۱۲ دلار معامله می‌شود.

علی‌رغم نزدیک شدن به رویداد مرج، جفت‌ارزهای ETH/USD و ETH/BTC به کاهش ادامه دادند و تبلیغات و هیاهوی پیرامون مرج نتوانست برای اتر کاری از پیش ببرد.

Altcoin Sherpa نام یکی دیگر از معامله‌گران کریپتو محبوب در توییتر است که به ریزش قیمت‌ها در بازار کریپتو اینگونه واکنش نشان داد:

حتی بدون انتشار داده‌های CPI، این منطقه (۲۲٬۷۰۰ دلار) همیشه یک منطقه مقاومت برای بیت کوین بود. تجربه سال گذشته نشان می‌دهد همیشه در مورد این سطح باید احتیاط کرد.

نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم  یک ساعته
نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم یک ساعته منبع: تریدینگ‌ویو

مقاومت سنگین سد راه بیت کوین

اطلاعات کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین در صدد عبور از سطح ۲۲,۵۰۰ دلار بوده است اما با مقاومت سنگینی از سمت خرس‌ها رو به رو شده است.

گاوها تلاش کرده‌اند تا علاقه فروشندگان در محدوده قیمت بالاتر از ۲۲,۰۰۰ دلار را از بین ببرند. این موضوع، پافشاری گاوها را نشان می‌دهد که منجر به عدم نوسان قیمت در روز گذشته شده است.

پلتفرم Material Indicators در اسکرین شاتی که از دفتر سفارشات بیت کوین صرافی بایننس در روز گذشته به اشتراک گذاشته است، تلاش گاوها را در محدوده ۲۲,۰۰۰ دلار تا ۲۲,۵۰۰ دلار را نشان داده است. حجم سفارشات این بازه در بایننس چیزی در حدود ۱۳ میلیون دلار بوده است.

تلاش گاوها در برابر سطح‌های مقاومتی
تلاش گاوها در برابر سطح‌های مقاومتی. منبع: Twitter

در این بین، پلتفرم تحلیلی Whalemap هم گفته است جای تعجبی ندارد که گاوها در صدد حفظ محدوده قیمت کنونی باشند.

پلتفرم تحلیلی Whalemap در توییتر نوشته است:

سطح مقاومتی جدیدی که باید مدنظر قرار داد، ۲۲,۷۸۰ الی ۲۳,۴۰۰ دلار است. این سطح قیمت مهمی به شمار می‌آید و آخرین سطح قیمت مهم در محدوده قیمت ۱۹,۰۰۰ الی ۲۵,۰۰۰ دلار است.

جریان ورودی کیف پول بیت کوین (Large Wallet)
جریان ورودی کیف پول‌های با موجودی زیاد بیت کوین (Large Wallet). منبع: Whalemap/ Twitter

نمودار فوق نشان می‌دهد که کیف پول‌هایی با موجودی بسیار زیاد در سطوح قیمت مختلف به انباشت بیت کوین پرداخته‌اند و این قضیه با دایره‌های سبز رنگ نشان داده شده است. معمولا سطوح قیمتی مرتبط با این دایره‌ها به حمایت‌ها و مقاومت‌های سنگین بیت کوین تبدیل می‌شوند. از این رو محدوده ۲۲,۷۸۰ الی ۲۳,۴۰۰ دلار آخرین مقاومت پیش‌روی بیت کوین قبل از ۲۵,۰۰۰ دلار است.

یکی از تحلیلگران معروف کریپتو به اسم Crypto Ed با تحلیل شرایط کنونی هم‌چنان مطمئن است که اصلاح قیمت انجام می‌شود، اما در ادامه خاطرنشان کرده است که علاقه خریداران هم‌چنان حفظ شده است. وی کاهش قیمت به ۲۰,۸۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده است.

پیش‌بینی Crypto ED
پیش‌بینی Crypto ED منبع: Twitter
  • مقاومت‌های پیش روی قیمت بیت کوین در کجا قرار دارند؟

سطوح ۲۲,۰۰۰ دلار، ۲۲,۵۰۰ دلار، ۲۳,۴۰۰ دلار و ۲۵,۰۰۰ دلار مقاومت‌های پیش روی BTC هستند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا