اخبار خارجی

قیمت بیت کوین بدون نوسان ادامه می‌دهد؛ بررسی ۵ عامل مهم در این هفته!

هودلرها در بحبوحه هشدارهایی مبنی بر اینکه بازگشت قیمت بیت کوین به روند صعودی ممکن است مدتی طول بکشد هم‌چنان صبوری خود را حفظ کرده‌اند و دلیل آن نیز پیام‌های مختلفی است که از اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای برداشت می‌شود.

با توجه به شرایط بازارهای کلان و از دست رفتن ۱۵ درصد از ارز ترکیه طی یک شب، بیت کوین هفته جاری را با احتیاط آغاز کرده است.

بیت کوین پس از گذراندن آخر هفته ناامیدکننده و عدم عبور از سطح قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار، هنوز معامله‌گران را شگفت‌زده نکرده است و این افراد روند بدون نوسان قیمت طی روزهای آتی را پیش‌بینی می‌کنند.

در ادامه به ۵ عامل می‌پردازیم که می‌توانند بر نوسان قیمت بیت کوین طی هفته جاری تاثیرگذار باشند.

اوضاع آرام بازارهای بورس

با ادامه یافتن نگرانی‌ها درباره سود اوراق قرضه و پابرجا ماندن ویروس کرونا، شرایط بازارهای بورس در روز دوشنبه محتاطانه و آرام بوده است.

بازارهای آسیایی نیز همانند سایر بازارها با روند آرامی هفته جاری را آغاز کرد. افزایش فعالیت اقتصادی احتمالا می‌تواند نگرانی‌ها درباره اوراق قرضه را افزایش دهد، به طوری که سود ۱۰ ساله خزانه‌داری پس از رشد سریع طی هفته‌های اخیر به ۱.۷ درصد رسیده است.

از طرف دیگر، کشور چین اعلام کرده است که پول بیشتری دارد تا در تسهیل مالی هزینه کند. مسئولان مدعی هستند که این موضوع منجر به کاهش ریسک موجود خواهد شد.

یی گانگ (Yi Gang) رییس بانک خلق چین در آخر هفته گذشته گفت:

این اقدام نه تنها مشوق مثبتی به بازیگران عرصه اقتصاد ارائه می‌دهد، بلکه به ایجاد محیطی با ریسک مالی کمتر نیز کمک می‌کند.

همزمان، چندین کشور به ادامه یا بازگشت به شرایط قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا وارد شده‌اند. این قرنطینه ناشی از عدم پیشرفت چشمگیر در حذف محدودیت‌ها علیرغم اجرای واکسیناسیون صورت گرفته است.

در ترکیه نیز شاهد کاهش ۱۵ درصدی ارزش لیر، ارز ملی این کشور، به محض آغاز روز معاملاتی بودیم. پس از اخراج رییس بانک مرکزی ترکیه توسط رییس جمهور رجب طیب اردوغان، در اقتصاد این کشور تغییری ایجاد نشده است.

هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz) تحلیلگر بازار در این خصوص گفته است:

ترکیه بدترین زمان را برای اخراج رییس بانک مرکزی انتخاب کرده است. اردوغان، ناجی اقبال را برکنار کرد و با پروفسوری جایگزین کرده است که می‌گوید نرخ سود زیاد باعث تورم می‌شود.

عدم افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین

روند صعودی قیمت بیت کوین طی هفته گذشته نتوانست در این هفته ادامه یابد. اگرچه تحلیلگران افزایش قیمت بیت کوین در روزهای شنبه و یک‌شنبه را پیش‌بینی کرده بودند، اما چنین موضوعی محقق نشد و قیمت این ارز دیجیتال نتوانست از سطح ۶۰,۰۰۰ دلار عبور کند.

نتیجه این بود که قیمت بیت کوین به کمتر از ۵۶,۰۰۰ دلار برسد و در حال حاضر در صرافی بیت‌استمپ به ۵۷,۷۰۰ دلار بازیابی شده است.

از طرف دیگر، مایکل ون دوپوپ نگران این موضوع نبوده است و معتقد است که بیت کوین در کانال قیمتی رایج خود قرار دارد. وی در این خصوص گفت:

بیت کوین شرایط خوبی دارد. سطح قیمت ۵۵,۰۰۰ دلار، نقطه جذابی پس از کاهش از سطح ۶۰,۰۰۰ دلار است. انتظار می‌رود قیمت بیت کوین برای مدتی بدون نوسان بماند.

نمودار کندل یک ساعته قیمت بیت کوین
نمودار کندل یک ساعته قیمت بیت کوین

اسکات ملکر نیز به پیش‌بینی مشابهی پرداخته و گفته است که نوسان چشمگیر قیمت رخ نمی‌دهد.

دفتر سفارشات بایننس نیز ادامه روند بدون نوسان قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد و سطوح حمایتی و مقاومتی روز دوشنبه را به ترتیب بر روی ۵۶,۰۰۰ و ۵۹,۰۰۰ دلار قرار داده است.

ادامه روند سختی شبکه به سطح نامعلوم

سرمایه‌گذاران تشنه افزایش قیمت به رکورد جدیدی هستند، اما دو اندیکاتور فاندامنتال در محدوده جدیدی قرار گرفته‌اند.

در حال حاضر، هش ریت و سختی شبکه در روند صعودی قرار دارند، به طوری که هش ریت ۴ درصد با رکورد خود فاصله دارد و سختی شبکه از رکورد خود عبور کرده است.

نمودار میانگین هش ریت هفتگی بیت کوین
نمودار میانگین هش ریت هفتگی بیت کوین

هش ریت و سختی ماینینگ دو اندیکاتور گویای افزایش قیمت هستند که به قدرت و ادامه یافتن روند صعودی کنونی تاکید می‌کنند.

انتظار می‌رود تنظیم سختی بعدی که در تاریخ ۱۹ مارس انجام می‌شود منجر به افزایش ۱.۹۵ درصدی این اندیکاتور و ورود آن به سطح بی‌سابقه‌ای شود.

طبق گزارش کوین تلگراف، این تنظیمات سختی اگر نگوییم مهم‌ترین ویژگی شبکه بیت کوین است باید گفت که بسیار مهم و ضروری است و شبکه را با فعالیت ماینرها و حفظ امنیت مطابق می‌کند.

کوین‌های جدید گویای ادامه روند صعودی هستند

سایر اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای، تصویری متفاوت از بیت کوین در روند صعودی خود ارائه می‌دهند.

احساسات سرمایه‌گذاران نیز متفاوت است، به طوری که هودلرهای بلندمدت هنوز تصمیم به فروش دارایی خود با قیمت ۶۰,۰۰۰ دلار اتخاذ نکرده‌اند.

گلس‌نود نیز خاطرنشان کرده است که سهم کوین‌هایی که متعلق به سرمایه‌گذاران قدیمی است هنوز کاهش نیافته است. این موضوع بیانگر آن است که می‌توان در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایش قیمت بیشتر باشیم.

نمودار سن موجودی در گردش بیت کوین
نمودار سن موجودی در گردش بیت کوین

بیت کوین با قیمت ۵۳,۰۰۰ دلار به ارزش بازار یک تریلیون دلار دست یافته بود، اما این موضوع باعث نشده است که سرمایه‌گذاران قدیمی به فروش دارایی خود تشویق شوند.

ویلی وو در این خصوص گفته است:

ارزش بازار یک تریلیون دلار به خوبی توسط سرمایه‌گذاران حمایت شده است. به نظرم بعید است که دیگر شاهد ارزش بازار کمتر از یک تریلیون دلار باشیم.

هفته گذشته، کوین تلگراف روند صعودی بیشتری را گزارش داده بود. این گزارش بر اساس مدل انباشت به قیمت PlanB پیش‌بینی‌ و گفته شده است که قیمت بیت کوین از ۱۰۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد و به ۲۸۸,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

ذخیره صرافی‌ها به کمترین مقدار خود نزدیک شده است

طبق اطلاعات صرافی‌ها، هودلرها تصمیم دارند برای مدت بیشتری دارایی خود را حفظ کنند و برنامه‌ای برای فروش آن ندارند.

ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های مهم به شدت به سمت برداشت‌ بیت کوین متمایل است. این موضوع گویای عدم اشتیاق فروش از جانب سرمایه‌گذاران است. در واقع، در آخر هفته شاهد بزرگترین خروج بیت کوین از صرافی‌ها از ماه مارس تاکنون بوده‌ایم.

نمودار مقایسه NetFlow صرافی (سبز) ذخایر صرافی (آبی) و قیمت بیت کوین
نمودار مقایسه NetFlow صرافی (سبز) ذخایر صرافی (آبی) و قیمت بیت کوین (قرمز)
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا