اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین در کره جنوبی به ۷۲٬۰۰۰ دلار رسید؛ بازگشت پریمیوم کیمچی

همزمان با افزایش «پریمیوم کیمچی» در صرافی‌های کره جنوبی که نشان‌دهنده علاقه شدید خرده فروشی است، قیمت بیت کوین در این کشور از ۷۲٬۰۰۰ دلار فراتر رفت. این افزایش علاقه به این دلیل وجود آمده که دولت کره به دنبال تایید ETF اسپات بیت کوین است.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین در روز ۵ مارس (۱۵ اسفند)، ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران، در صرافی آپ بیت (Upbit)، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در کره جنوبی، برای مدت کوتاهی به بالاترین حد خود یعنی ۹۶٬۷۳۴٬۰۰۰ وون کره جنوبی یا ۷۲٬۵۰۴ دلار رسید.

نمودار قیمت BTC/KRW در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت BTC/KRW در تایم فریم روزانه؛ منبع: صرافی Upbit

پریمیوم کیمچی بازگشته است

این تفاوت قیمت به عنوان پریمیوم کیمچی (Kimchi Premium) یا Korea Premium Index شناخته می‌شود و از اوایل فوریه به همراه قیمت بیت کوین در یک روند صعودی بوده است. این شاخص، اختلاف قیمت بیت کوین در صرافی‌های کره جنوبی نسبت به بازارهای آمریکا یا اروپا را نشان می‌دهد.

بر اساس منبع داده‌های آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، پریمیوم کیمچی از ۵.۱۹ در ۲۸ فوریه (۹ اسفند) به ۶.۸۴ در ۵ مارس (۱۵ اسفند) افزایش یافته است.

پریمیوم کیمچی در تایم فریم ۱ ماهه
پریمیوم کیمچی در تایم فریم ۱ ماهه؛ منبع: کریپتوکوانت

این افزایش با رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین رکورد جدید تاریخی یعنی ۶۹٬۲۰۰ دلار در ۵ مارس مصادف بود. هو چان چونگ (Ho Chan Chung)، تحلیلگر کریپتوکوانت در این باره گفت:

افزایش قیمت بیت کوین عمدتا ناشی از تقاضای سازمانی در ایالات متحده است.

اما در کره جنوبی اینطور نیست. از آنجایی که این کشور هیچ ETF بیت کوینی ندارد، عمدتا خرید خرده فروشی در بازار اسپات باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود.

پریمیوم کیمچی برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ مشاهده شد و در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۹ از دانشگاه کلگری (Calgary) مورد توجه قرار گرفت. به گفته محققان، بین ژانویه ۲۰۱۶ تا فوریه ۲۰۱۸، صرافی‌های کره جنوبی به طور متوسط ۴.۷۳٪ قیمت بالاتری را برای بیت کوین نسبت به صرافی‌های ایالات متحده داشته‌اند.

در طول رالی بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷، صرافی‌های کره جنوبی بیت کوین را تقریبا با قیمت ۵۰٪ بالاتر از اکثر صرافی‌های جهان معامله می‌کردند که باعث شد کوین مارکت کپ برخی از صرافی‌های کره‌ای را به دلیل «واگرایی شدید قیمت‌ها از سایر نقاط جهان» حذف کند.

در طول رالی صعودی ۲۰۲۱ نیز پریمیوم کیمچی در ۱۹ مه زمانی که بیت کوین بالاتر از سطح ۳۶٬۰۰۰ دلار معامله می‌شد، قبل از رسیدن به بالاترین رکورد قبلی خود در نوامبر ۲۰۲۱، به ۲۱.۵۶٪ رسید.

برخی از معامله‌گران سعی می‌کنند از این تفاوت قیمت بین صرافی‌های مختلف سود ببرند که به آن آربیتراژ نیز می‌گویند. با این حال، این پریمیوم عمدتا به دلیل ناکارآمدی بازار، به ویژه در طول روندهای صعودی قوی، باقی مانده است.

کره جنوبی به دنبال ETFهای اسپات بیت کوین است

در همین حال، در بحبوحه علاقه فزاینده به بیت کوین، ناظر مالی کره جنوبی در حال بررسی اجازه دادن به ETFهای بیت کوین در این کشور است که در صورت تایید می‌تواند در نهایت به این تفاوت قیمت پایان دهد.

بر اساس گزارش رویترز در ۵ مارس، لی بوک هیون (Lee Bok-hyun)، رییس بخش سرویس نظارت مالی اظهار داشته است:

در بین مقامات، من یکی از کسانی هستم که نسبت به دارایی‌های مجازی نظر مثبتی دارم، در حالی که برخی دیگر محتاط هستند و ما باید نظرات آنها را هم بشنویم. وی افزود ما در حال بحث داخلی در مورد این موضوع هستیم.

در ماه ژانویه، مقامات مالی کره جنوبی گفتند که قصد ندارند فروش ETFهای آتی بیت کوین را قانون‌گذاری کنند. با این حال، اضافه کردند که فروش ETFهای اسپات بیت کوین از طریق کارگزاری ممکن است ناقض قانون بازار سرمایه باشد.

شایان ذکر است، پرمیوم کیمچی با معامله بیت کوین در حدود ۹۳٬۸۰۰٬۰۰۰ KRW (۷۰٬۰۰۰ دلار) در صرافی آپ بیت در زمان نگارش این مقاله دست نخورده باقی مانده، در حالی که قیمت BTC در جاهای دیگر حدود ۶۷٬۰۰۰ دلار است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا