اخبار خارجی

🔴جهش قیمت بیت کوین به ۹۰۰۰ دلار؛ پیش بینی افزایش قیمت بیشتر قبل از هاوینگ

روند صعودی ۱۴.۵ درصدی قیمت بیت کوین توانست رکورد مهمی را ثبت کند و این ارز دیجیتال را به کانال ۹۰۰۰ دلار وارد کند.

در روز چهارشنبه، قیمت بیت کوین از چندین سطح مقاومتی مهم عبور کرد و معامله کنندگان نیز قیمت ۹۰۰۰ دلار را هدف قرار دادند. قیمت بیت کوین تقریبا ۱۴.۵ درصد و معادل با ۱۱۲۳ دلار افزایش یافت.

با نزدیک شدن به هاوینگ، سرمایه گذاران خوش بین امیدوارند که عبور از قیمت ۹۰۰۰ دلار منجر به رسیدن قیمت به ۱۰۰۰۰ دلار قبل از هاوینگ خواهد شد. در ادامه به بررسی نمودارهای قیمت بیت کوین می‌پردازیم.

افزایش قیمت ۱۱۲۳ دلاری امروز باعث شد که بیت کوین از سطوح مهمی عبور کند. این سطوح عبارتند از سطح مقاومتی ۸۰۰۰ دلار، سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصدی، میانگین متحرک ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه و سطح مقاومتی ۸۵۰۰

عبور از قیمت ۸۰۰۰ دلار بسیار اتفاق مهمی بود زیرا نقطه محوری سالانه در قیمت ۸۱۰۰ دلار بود و افزایش قیمت به بالاتر از ۸۵۰۰ دلار باعث شده است که بعضی از معامله کنندگان قانع شوند که ساختار بازار بیت کوین تغییر کرده است و روند کنونی به صورت صعودی درآمده است.

پس از چنین روند صعودی، بسیاری از معامله کنندگان به دنبال کاهش قیمت و بازگشت آن به سطح حمایتی قبلی یا حتی سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصد خواهند بود. در حال حاضر، شاخص قدرت نسبی در حال نزدیک شدن به محدوده خرید بیش از حد در بازه زمانی روزانه است، در حالی که اندیکاتور استوکاستیک RSI در محدوده خرید بیش از حد قرار دارد.

اوایل امروز، تحلیلگر FilbFilb گفت که به نظر می‌رسد روند صعودی کنونی در قیمت ۸۷۰۰ بیش از حد ادامه داشته است و نمودار زیر نشان می‌دهد که بیت کوین باید به سطح حمایتی قبلی برگردد.

بعضی از تحلیلگران اذعان داشته اند هنگامی که قیمت بیت کوین بیش از ۱۰۰۰ دلار افزایش یافته است نمی‌توان کاملا به این اندیکاتورها متکی بود زیرا این ارز دیجیتال به افزایش قیمت خود هم چنان ادامه می‌دهد، در حالی که اندیکاتورهای RSI و MACD در محدوده خرید بیش از حد قرار دارند. در نتیجه بررسی دقیق تر بازه های زمانی کوتاه تر نظیر نمودار یک ساعته عاقلانه تر است زیرا شناسایی افزایش حجم فروش و الگوهای برگشتی در آن آسانتر است.

بیت کوین بهترین دارایی

این افزایش چشمگیر بار دیگر بیت کوین را به بهترین دارایی سال در میان دیگر دارایی های سنتی تبدیل کرده است. در نمودار زیر بیت کوین (نمودار نارنجی)، طلا (نمودار زرد)، خزانه داری ۱۰ ساله آمریکا (نمودار سیاه) و شاخص S&P500 (نمودار آبی) می باشند.

تاثیر هاوینگ بیت کوین

پس از کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین تا ۳۸۵۰ دلار در تاریخ ۱۲ و ۱۳ مارس، این ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار توانسته است قیمت خود را بازیابی کند. اما مهم ترین عاملی که توانسته است باعث رشد چشمگیر قیمت بیت کوین شود هاوینگ تاریخی و پیش روی بیت کوین است.

این عامل فاندامنتال که موجب رسیدن قیمت بیت کوین به کانال ۹۰۰۰ دلار شده است، هر ۴ سال یکبار رخ می دهد و موجب نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ کوین در هر بلاک می شود.

هاوینگ بیت کوین تقریبا تا ۱۲ روز دیگر اجرا می شود و هنوز مشخص نیست که بعد از هاوینگ چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین خواهد افتاد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند این هاوینگ موجب افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین نمی شود.

چشم انداز صعودی

قیمت بیت کوین هم اکنون رکورد بالاتری نسبت به تاریخ ۸ مارس با قیمت ۸۹۱۵ دلار ثبت کرده است و قیمت کنونی بر روی گره VPVR در ۸۸۰۰ دلار قرار دارد. اگرچه بازگشت به کمتر از سطح مقاومتی قبلی انتظار می‌رود اما شرایط صعودی می‌تواند بیانگر دستیابی به سطح حمایتی ۸۸۰۰ دلار باشد.

برای آنکه چنین شرایطی رخ دهد، حجم خرید باید ادامه یابد و این موضوع احتمال رسیدن به سطح اصلاحی فیبوناچی ۷۱.۸ درصد بر روی قیمت ۹۰۶۰ دلار را افزایش می‌دهد. در این صورت، فرصت هایی برای معامله کنندگان پیش می‌آید تا از گپ کوچک حجم معاملات در VPVR استفاده کنند و قیمت را به سطح مقاومتی ۹۲۰۰ دلار افزایش دهند.

در این سطح قیمت، انتظار می‌رود که بیت کوین در محدوده ۹۲۰۰ الی ۹۴۰۰ دلار با مشکل مواجه شود.

چشم انداز صعودی با شدت کمتر

انتظار نمی‌رود که شرایط نزولی کوتاه مدت برای قیمت بیت کوین را شاهد باشیم. مشخصا هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و سقوط ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۳ مارس مثال خوبی برای این موضوع است که بازار می‌تواند روندی علیه سرمایه گذاران در پیش بگیرد.

افزایش قیمت ۱۵ درصدی اصلا نکته بی اهمیتی نیست و روندهای عمودی و صعودی این چنینی باعث عبور سریع از سطوح مقاومتی می‌شوند، اما هم چنین سطوح حمایتی منسجمی نیز ایجاد نمی‌کنند.

تجربه نشان داده است که سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصد یکی از مهم ترین نکات برای روند قیمت بیت کوین بوده است به طوری که اغلب بر اساس ساختار بازار بیت کوین به عنوان سطح مقاومتی و یا حمایتی مهم عمل می‌کند.

همانطور که اشاره شد، بازگشت به سطح مقاومتی قبلی یک رفتار عادی است که توسط دارایی های تمام بازارها پس از روند صعودی رخ می‌دهد و نمودار روزانه بیت کوین نیز نشان می‌دهد که گپ VPVR بین ۸۵۶۰ الی ۷۷۰۰ دلار وجود دارد.

اگر قیمت به روند صعودی ادامه دهد و معامله کنندگان شروع به کسب سود کنند، روند کنونی کند خواهد شد، معامله کنندگان باهوش به باز کردن وضعیت های فروش استقراضی خواهند پرداخت و هنگامی که حجم فروش از حجم خرید پیشی بگیرد، کاهش قیمت از کانال ۹۰۰۰ دلار و سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصد امکان پذیر می‌شود.

در صورتی که قیمت بیت کوین نتواند سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصد را پشت سر بگذارد، قیمت های ۷۷۰۰ و ۷۴۵۰ دلار به سطوح حمایتی مورد انتظار تبدیل خواهند شد. اگر قیمت نتواند سطح حمایتی ۷۴۵۰ دلار را حفظ کند، “تغییر روند” از جانب معامله کنندگان اعلام خواهد شد.

بهبود احساس سرمایه گذاران با نزدیک شدن به هاوینگ

با تمام این تفاسیر، امروز برای معامله کنندگان خوش بین روز شگفت انگیزی بود و با نزدیک شدن به هاوینگ شاید شاهد تکرار این عملکرد نیز باشیم. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال بهبود قابل توجهی را نشان می‌دهد و معیار احساسات بر روی ۲۶ قرار دارد.

یک اصطلاح قدیمی در وال استریت وجود دارد که بیان می کند بازارهای مالی با دو احساس ترس و طمع کنترل می شود و تغییر می کنند. در بازار کریپتو عامل تغییر دهنده قیمت ترش از دست دادن سود سرمایه گذاری یا همان فومو است.

این فومو باعث افزایش ۱۵ درصدی قیمت شده است و یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت محسوب می شود.

اگرچه این شاخص هم چنان نشان می‌دهد که سرمایه گذاران از آینده بیت کوین می‌ترسند، اما بهبود چشمگیری نسبت به “ترس شدید” هفته گذشته را شاهد هستیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا