اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ آیا باید در انتظار روند صعودی بود؟

بیت کوین هفته گذشته را با کاهش ۱۸.۷۲ درصدی یا ۱۴۰۰ دلاری قیمت به اتمام رساند و قیمت آن به ۶۹۰۰ دلار رسید. روز دوشنبه، شروع فاجعه باری برای گاوها داشت، به طوری که فروش عمده در حوزه بازار آسیا با کاهش ۵.۵ درصدی دیگری همراه بود و قیمت بیت کوین را به ۶۵۰۰ دلار رساند، سپس گاوها توانستند با افزایش ۱۳ درصدی قیمت و رساندن آن به ۷۳۰۰ دلار واکنش نشان دهند. در حال حاضر قیمت بیت کوین با کمی کاهش حدود ۷,۲۷۵ دلار معامله می شود.

همانطور که اخیرا شاهد آن بوده ایم، بیت کوین به تسلط ارزش خود بر سراسر بازار ارزهای دیجیتال ادامه می‌‌دهد. نکته قابل ذکر این است که مدت زمان کوتاهی قیمت اتر به ۱۳۰ دلار رسید اما بازیابی شد و اکنون مجددا در صدد افزایش ۱۳ درصدی و رسیدن به ۱۵۰ دلار می‌باشد.

بیت کوین نیز به دنبال پس گیری مجدد تسلط ۷۰ درصدی خود است و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک به این امر دست یابد.

با بازگشت نوسان به بازار بیت کوین، به این موضوع می‌پردازیم که آیا این یک روند موقت است یا نشانه هایی وجود دارد که شرایط کنونی، برهه حساسی برای ارز دیجیتال شماره یک بازار می‌باشد.

نمودار هفتگی

نمودار هفتگی بیت کوین

بیت کوین نتوانست هفته را بالاتر از میانگین متحرک ۱۰۰ هفته ای در قیمت ۷۴۰۰ دلار به پایان برساند که معمولا یک مشکل برای قیمت بیت کوین به حساب می‌آید. انتظار می‌رود هفته آینده، میانگین متحرک های ۱۰۰ و ۵۶۰ هفته ای به تقاطع صعودی برسد و قیمت به تقاطع های میانگین متحرک برگردد.

قیمت سرانجام به سطح حمایتی در حجم معاملات زیاد قبلی در اندیکاتور VPVR و کمی کمتر از ۶۵ درصد اصلاح رکورد قیمت سال ۲۰۱۹ دست یافت.

این نوسان هم چنین تقریبا نزدیک همان قیمتی است که شاهد واکنش بسیار قوی در ماه می ۲۰۱۹ بودیم.

اندیکاتور واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) هم چنان بیانگر آن است که روند نزولی وجود دارد. حجم فروش هفته گذشته بیشتر از میانگین و قیمت، کمتر از میانگین متحرک ۱۰۰ هفته ای بوده است. بنابراین با بررسی دوره های زمانی بیشتر، می‌توان گفت که این روند، نزولی باقی نمی‌ماند.

نمودار روزانه

نمودار روزانه بیت کوین

نمودار روزانه برای تعیین روند قیمت بیت کوین، مفیدتر می‌باشد. کاملا مشخص است که بیت کوین به کانال قیمت ۶۵۰۰ دلار ماه می برگشته است. اما علاوه بر این موضوع، ظاهراً بیت کوین به سطح حمایتی در کانال اریب (دیاگونال) دست یافته است که تقریبا ۵ ماه در این شرایط قرار داشت.

به نظر می‌رسد این سطح حمایتی با واگرایی صعودی در نمودار روزانه پشتیبانی می‌شود. این موضوع توسط اندیکاتور حجم معاملات متوازن (OBV) تعیین شده است. این موضوع بیان می‌کند که فروش عمده قوت گرفته است و جمع آوری پنهانی بیت کوین در حال وقوع می‌باشد.

دستیابی سطح حمایتی بر روی قیمت ۶۵۰۰ دلار برای گاوها دلگرم کننده بود. اما هم چنان شرایط نزولی وجود دارد که هدف تکنیکال مثلث نزولی هنوز کامل نشده است. بنابراین احتمال این موضوع وجود دارد که بیت کوین برای مدت بیشتری در کانال ۶۰۰۰ دلار باقی بماند.

در حال حاضر نزولی ترین نگرش می‌تواند رسیدن سطح حمایتی به ۶۰۰۰ دلار و رسیدن قیمت به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته ای باشد که ۵۴۰۰ دلار است.

نمودار ۴ ساعته

با بررسی نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین به عنوان یک راهنمای کلی برای عملکرد هفته جاری این ارز دیجیتال، مشخص می‌شود که بیت کوین وارد سطح مقاومتی ۷۴۰۰ دلار و در مجاورت میانگین متحرک ۱۰۰ هفته ای شده است.

شروع و پایان این هفته بالاتر از این سطح، هدف اصلی گاوها در هفته جاری است.

هم چنین OBV، واگرایی نمودار ۴ ساعته را تایید می‌کند که می‌تواند یک نشانه قوی از تلاش گاوها برای افزایش قیمت باشد. این موضوع توسط واگرایی صعودی و تقاطع MACD چهار ساعته نیز تایید می‌شود.

احساسات بازار

بررسی احساسات موجود در بازار نشان می‌دهد که ورود سرمایه به بیت کوین در بازارهای تبادل دائمی، منفی است. دوره های ثابت جذب سرمایه منفی، رابطه معکوس با روند قیمت داشته است. این نکته نیز بیانگر شرایط صعودی می‌باشد.

این احساس به بازار قراردادهای آتی نیز رسیده است. در این بازار کاملا مشخص است که تمایل به قراردادهای آتی برتر بیت کوین در اصلاحیه اخیر قیمت، کاهش یافته است.

به علاوه، شاخص ترس و طمع به رکورد جدیدی کاهش یافته است. بازاری که در حال حاضر در ترس شدیدی قرار دارد بیانگر این است که بعضی از شرکت کنندگان ضعیف در این بازار، امید خود را از دست داده اند.

نتیجه گیری

به طور کل، قیمت بیت کوین بار دیگر به فروش عمده، واکنش مثبتی نشان داده است. نشانه هایی از بازگشت صعودی در سال جاری وجود دارد. اما برای شرایط صعودی، بیت کوین باید در آینده نزدیک مجددا به میانگین متحرک ۱۰۰ هفته ای بر روی قیمت ۷۴۰۰ دلار دست یابد.

در غیر این صورت، بیت کوین باید برای مدت بیشتری در کانال ۶۰۰۰ دلار باقی بماند. عدم واکنش به این شرایط منجر به کاهش قیمت بسیار بیشتر و رسیدن به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته ای خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا