اخبار بیت کوین

رشد قیمت بیت کوین بعد از انتشار داده‌های بازار کار آمریکا؛ علت چه بود؟

قیمت بیت کوین در روز گذشته و بعد از اینکه داده‌های مربوط به بازار کار آمریکا منتشر شد، افزایش یافت. گزارش قوی اشتغال، تحلیلگران را بر آن داشته است که انتظار زمان بیشتری برای کاهش نرخ بهره داشته باشند. اما این عدم قطعیت در بازار به طور بالقوه بازار ارزهای دیجیتال را تقویت کرده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک و کوین دسک، داده‌های منتشرشده در روز گذشته بیش از برآوردهای مربوط به ماه نوامبر (آبان) بود و نشان داد که کارفرماهای آمریکایی در ماه قبل ۱۹۹٬۰۰۰ شغل ایجاد کردند. این مقدار بیشتر از تعداد شغل‌های ایجادشده در ماه اکتبر (۱۵۰٬۰۰۰ شغل) و حتی پیش‌بینی اقتصاددان‌ها (۱۸۰٬۰۰۰ شغل) بود و تایید کرد که رشد شغلی آمریکا بهبود یافته است. حقوق و دستمزد غیرکشاورزی هم بالاتر از حد انتظار بود. بیکاری کمتر از پیش بینی (۳.۹٪) یعنی ۳.۷٪ گزارش شد. این داده‌ها نشان دادند تاثیر کامل انقباض پولی فدرال رزرو هنوز خود را نشان نداده است و در حالی که سایر داده‌های قبلی تورم کاهشی را نشان می‌دادند، واکنش بازارها به ارقام نیروی کار، با نوساناتی همراه بود.

با این وجود، داده‌های FedWatch Tool گروه CME، هر احتمالی غیر از توقف نرخ بهره را که در جلسه هفته آینده فدرال رزرو مشخص خواهد شد، تقریبا صفر می‌داند.

احتمال تغییر نرخ بهره در جلسه ماه دسامبر
احتمال تغییر نرخ بهره در جلسه ماه دسامبر؛ منبع: CME Group

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) نیز نوسانات شدیدی را تجربه کرد و برای مدت کوتاهی به بالاترین سطح خود از ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) رسید و سپس کاهش یافت و اکنون در ۱۰۳.۹۸ معامله می‌شود.

شاخص قدرت دلار آمریکا در تایم فریم ۱ ساعته
شاخص قدرت دلار آمریکا در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در حالی که طلا ۰.۸٪ کاهش داشت، بیت کوین توانست با وجود کاهش انتظارات در مورد کاهش سریع‌تر نرخ بهره، از سقوط مستقیم جلوگیری کند؛ چرا که معامله‌گران به دنبال ادامه روند صعودی آن هستند.

همچنین، در حال حاضر حجم عظیمی از عدم قطعیت ژئوپلیتیکی و مسئله بدهی‌های کلان ایالات متحده وجود دارد. در نتیجه این مسائل، بیت کوین به طور فزاینده‌ای به عنوان یک دارایی جایگزین در نظر گرفته می‌شود که پوشش ریسک را ارائه می دهد.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲٪ رشد کرده و به ۴۴٬۳۰۰ دلار رسیده است. به نظر می‌رسد حرکت BTC تا حدودی با بازار سهام همبستگی داشته است، چون شاخص داو جونز (Dow Jones)، نزدک (Nasdaq) و «S&P 500» هم به ترتیب ۰.۳۶٪ و ۰.۴۵٪ و ۰.۴٪ رشد کرده‌اند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

رشد ۶۰٪ بیت کوین از ابتدای اکتبر (مهر) تا حدودی به کمک احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا به وجود آمد. داده‌های بازار کار به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا بتوانند سیاست‌های فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کنند. نکته قابل‌توجه این است که طبق داده‌های موجود، میانگین درآمد ساعتی آمریکا هم رشد خاصی نداشته است. رشد دستمزدها معمولا نوعی ریسک تورمی محسوب می‌شود، چون باعث می‌شود شرکت‌ها به رشد قیمت‌ها کمک کنند.

رشد دستمزدهای آمریکا در ماه نوامبر (آبان) به نرخ سالانه ۴٪ رسید و نشان داد که سرعت افزایش دستمزدها کاهش یافته اما همچنان بیش از سطح ۳٪ است که سیاستگذاران این کشور برای رسیدن به تورم ۲٪ به آن نیاز دارند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا