اخبار بیت کوین

هشدار جدی: کنترل شبکه بیت کوین در اختیار 5 استخر بزرگ است!

زیرساخت بیت کوین متمرکزتر از گذشته شده است و درباره امنیت و ماندگاری بیت کوین به عنوان شبکه غیرمتمرکز هشدار می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

طبق تحلیل جدید TokenAnalyst، تراکنش ها در شبکه بیت کوین توسط ماینرها پردازش می‌شود که عمدتا شرکت هایی با طیف عظیمی از رایانه ها می‌باشند. با افزایش رقابت، سودآوری بسیاری از شرکت کنندگان کوچک تر در این شبکه از بین می‌رود و از شبکه کنار می‌روند، در حالی که ۵ نهاد ماینینگ که تمام آنها در کشور چین واقع هستند، ۴۹.۹ درصد تمام توان محاسباتی شبکه را کنترل می‌کنند.

تمام این ۵ استخر ماینینگ که عبارتند از AntPool، BTC.com، BTC.top، F2Pool و ViaBTC از طریق BitDeer در دسترس هستند که به مشتریان امکان اجاره توان ماینینگ بدون خرید سخت افزار ماینینگ ارز دیجیتال را امکان پذیر می‌سازد. BitDeer به عنوان پل ارتباطی بین این پنج استخر ماینینگ عمل می‌کند و هرکدام از این استخرها به ماینرها امکان می‌دهد تا از منابع استخر استفاده کنند و بیت کوین های تازه استخراج شده که به عنوان پاداش عمل می‌کنند را به اشتراک بگذارند.

مشکل موجود این است که اگر ماینری بیش از ۵۰ درصد توان هشینگ را در اختیار داشته باشد می‌تواند شبکه را با تداخل ایجاد کند و احتمال دوبار خرج کردن کوین ها، متوقف کردن پرداخت ها و تراکنش های بی ارزش را افزایش دهد.

در گزارش اخیر TokenAnalyst آمده است که: پس از آنکه مشتری یکی از طرح های BitDeer را خریداری کند، می‌تواند از توان هشینگ هرکدام از استخرهای ماینینگ موجود استفاده کند. آیا این موضوع تفاوتی ایجاد می‌کند؟ تنها چیزی که از ترکیب این نهادها جلوگیری می‌کند، داشتن آدرس های جداگانه دریافت پاداش است.

نقطه قوت و جذابیت اصلی بیت کوین همواره غیرمتمرکزسازی و عدم وابستگی آن به دولت یا بانک خاص بوده است. اما در سال های اخیر، بخش عمده ای از معاملات توسط چند صرافی معدود کنترل می‌شود. اکنون به نظر می‌رسد که فعالیت شبکه نیز به شدت متمرکز شده است.

منبع
bloomberg

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا