مبتدی مقالات عمومی

بیت کوین و دیگر دارایی‌ها، چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟

همانطور که می‌دانیم از زمان پیدایش بیت کوین تا امروز، هر زمان که حرفی از دارایی دیجیتال و دنیای رمزنگاری زده می‌شود، ناخودآگاه به آن فکر می‌کنیم. دنیای بیت کوین برای سرمایه گذاران فرصت بسیار جذابی است و آن‌ها همیشه در تلاشند تا سرمایه خود را از راه ورود به صنعت کریپتو و سایر زمینه‌های مرتبط بیشتر کنند. این ارز دیجیتال بر بستر خاصی از شبکه با نام بلاک چین راه‌اندازی شده و این سیستم در عین منحصر به فرد بودن، تشابهات زیادی با سیستم‌های پیشین دارد. در این مقاله به بررسی چند ویژگی جذاب بیت کوین و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با برخی سیستم‌ها و صنایع قبل از خود می‌پردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بیت کوین شبیه پول نقد است

شباهت بیت کوین و پول نقد

یعنی برگشت پذیر نیست و دارنده آن مسئول مدیریت آن است. مانند کیف پول فیزیکی، اگر والت بیت کوین خود را گم کنید، دیگر خبری از موجودی شما نیست. شما می‌توانید بیت کوین خود را به شخص دیگری بدهید تا برایتان نگهداری کند که در اینصورت مجبورید مثل یک بانک به آن شخص اطمینان داشته باشید که مبادا با پول شما فرار نکند.

بیت کوین با پول نقد متفاوت است

 شما هر مقداری که بخواهید می‌توانید بیت کوین نگهداری کنید و مثل پول نقد نیست و هیچ فضایی را اشغال نمی‌کند. می‌توانید آن را از طریق اینترنت برای هر کسی بفرستید. امکان تقلبی بودن در آن وجود ندارد. مثل پول نقد نمی‌شود آن را در یک ثانیه به طرف مقابل داد بلکه برای انتقال آن، لازم است برای تضمین امنیت تراکنش، مجموعه‌ای از عملیات رمزنگاری انجام شود که می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. البته بعضی وقت‌ها برای تراکنش‌های خیلی کوچک، لازم نیست منتظر چندین تاییدیه از شبکه بمانید چون ریسک خاصی را متحمل نمی‌شوید.

بیت کوین شبیه طلاست

شباهت بیت کوین و طلا

 مثل طلا به راحتی تولید نمی‌شود. مقدار محدودی از آن موجود است و در فضای خاصی توزیع شده است. برای اینکه بیت کوین بدست بیاورید، یا باید کسی آن را به شما بدهد و یا باید آن را استخراج کنید. بیت کوین مثل طلا محبوب است بخاطر اینکه مهندسی ساخت زیبایی دارد، زبان برنامه‌نویسی ویژه خود را دارد، از سیستم تشویق هوشمندانه‌ای استفاده می‌کند و هدفش رهایی از تمرکزگرایی و زورگویی است.

بیت کوین شبیه طلا نیست

 تولید بیت کوین دقیقا مطابق یک برنامه زمانی مشخص صورت می‌گیرد و در هر ساعت تعداد معینی تولید می‌شود. مثل طلا این امکان وجود ندارد که به طور ناگهانی معدن بزرگی از بیت کوین کشف شود و یا از جایی مقادیر زیادی پیدا شود. سرعت استخراج بیت کوین به وسیله معیاری به نام سختی شبکه کنترل می‌شود و همین باعث وجود برنامه زمان‌بندی در تولید بیت کوین است بطوریکه حتی اگر قوی‌ترین کامپیوترهای دنیا در اختیارتان باشد هم نمی‌توانید در یک روز همه بیت کوین‌های موجود را استخراج کنید. با افزایش قدرت پردازشی فقط می‌تواند زمان‌بندی استخراج بلاک‌ها را از ۶ بلاک در هر ساعت به حدود ۷ الی ۸ بلاک در ساعت افزایش دهد.

بیت کوین مثل بانک است

شباهت بانک و بیت کوین

 هر دو با سیستم‌های کامپیوتری کار می‌کنند و پایگاه داده دارند و تراکنش انجام می‌دهند. پایگاه داده تاریخچه تمام تراکنش‌ها (شامل فرستنده، گیرنده و مقدار پول) را در خود نگهداری می‌کند. همه چیز بصورت دیجیتال انجام گرفته و گاو صندوقی از طلا و یا صندوق اماناتی در کار نیست و تمام اطلاعات در یک دفتر کل ذخیره شده است؛ به این معنی که تمام روندهای مالی در یک سیستم جامع صورت می‌گیرد.

بیت کوین شبیه بانک نیست

برخلاف بانک، همه کاربران شبکه بیت کوین می‌توانند صحت دفتر کل را تایید کنند. هیچ مدیری برای به روز رسانی دفتر کل و یا دستکاری در آن وجود ندارد. هر کسی می‌تواند به هر تعدادی که می‌خواهد در شبکه بیت کوین حساب داشته باشد و تا وقتی خودش هویتش را فاش نکند، تمام حساب‌ها بصورت ناشناس هستند. دفتر کل بیت کوین فقط شماره حساب‌ها و موجودی‌ها را نگهداری می‌کند و هیچ اسمی در آن ذخیره نمی‌شود. بر خلاف بانک‌ها که ممکن است بیشتر از دارایی‌شان وام دهند، در شبکه بیت کوین هیچ وقت کسری بودجه اتفاق نمی‌افتد یعنی هیچ کس به دفتر کل بیت کوین بدهکار نمی‌شود. به این صورت که یا شما مقداری بیت کوین در حساب خود دارید و مالک واقعی آن هستید و یا اینکه شما بیت کوینی در حسابتان نیست و نمی‌توانید چیزی خرج کنید. همچنین این امکان در شبکه بیت کوین وجود دارد که قراردادهایی مشخص کنید که با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری خاص، تراکنش‌های مد نظرتان را در شرایط تعیین شده انجام دهد.

بیت کوین شبیه پول انحصاری است

ماهیت بیت کوین یا پول به تنهایی ارزشی ندارند و این کاربران و استفاده‌کنندگان هستند که به آن‌ها ارزش بخشیده‌اند. این مطلب راجع به طلا یا نقره یا هر چیز دیگر هم صدق می‌کند. تفاوتی ندارد که منظورمان یک جسم فیزیکی باشد یا مجموعه از خدمات مجازی. بطور کلی هر چیزی که خواهان بیشتری داشته باشد، ارزش پیدا می‌کند و به مرور زمان وارد دنیای سرمایه‌گذاری می‌شود. ولی از آنجایی که تولید هر دوی آنجا کار ساده‌ای نیست و در مقدار نهایی محدودیت وجود دارد، می‌توان این دو را شبیه هم دانست.

بیت کوین با پول انحصاری تفاوت دارد

 در مجموع تعداد مشخص و محدودی از بیت کوین وجود دارد و این تعداد قابل دستکاری و جعل نیست. این ویژگی باعث می‌شود مانند طلا و نقره مردم علاقه‌مند به جمع آوری و ذخیره آن شوند. چون وقتی دیگر بیت کوینی استخراج نشود، دارندگانِ این ارز دیجیتال هستند که می‌توانند قیمت آن را در برابر تقاضایی که وجود دارد مشخص کنند ولی هیچ وقت نمی‌توان این حرف را در مورد پول احصاری زد. همیشه بانک‌های مرکزی کشورها هستند که برای مدیریت اوضاع تورم و نقدینگی میزان چاپ پول را کنترل می‌کنند

بیت کوین شبیه سیستم Git است

شباهت بلاک چین و گیت

در یک سیستم Git (یک نمونه توزیع شده از یک سیستم کنترلی) تمام تغییرات در یک زنجیره رمزنگاری شده توسط هش، ذخیره می‌شود. اگر آخرین هش قابل اعتماد باشد، (یعنی دستکاری نشده باشد) تمام اطلاعات قبلی موجود در زنجیره نیز مورد تایید هستند. همینطور در بیت کوین هم اطلاعات تمام تراکنش‌ها در زنجیره‌ای از بلوک‌ها یا همان بلاک چین ذخیره می‌شوند و وقتی یک بلوک تایید شود، تمام اطلاعاتِ داخل آن و تمام اطلاعات قبلی از طریق زنجیره هش‌ها در دسترس و مورد تایید هستند. این ویژگی باعث ذخیره توزیع شده اطلاعات و بررسی آسان یکپارچگی آن‌ها می‌شود.

بیت کوین با سیستم Git متفاوت است

در زمان‌هایی که هر عضو شبکه یک شاخه مجزا در زنجیره ایجاد کند، در سیستم گیت اعضا می‌توانند این شاخه‌های فرعی ایجاد شده و فورک‌ها را با هم یکی کنند؛ اما در شبکه بیتکوین یک عضو قادر به انجام چنین کارهایی نیست. در حقیقت بلاک چین بیت کوین همواره از یک زنجیره بزرگ اصلی از تاریخچه تراکنش‌ها تشکیل شده که معتبر است و اگر هم گاهی شاخه‌های فرعی ایجاد شوند، غیر معتبر هستند و عمر آن‌ها بیشتر از یکی دو بلاک نخواهد بود. در واقع در یک سیستم گیت متحوا ارزش دارد و شاخه اصلی و فرعی مهم نیست؛ درصورتیکه در بیتکوین این اجماع است که ارزش بیشتری از محتوا دارد.

بیت کوین شبیه بیت تورنت است

شباهت بیت کوین و بیت تورنت

هر دو بطور کامل غیرمتمرکز هستند و هیچ بانک یا سازمانی در پشت پرده وجود ندارد. تمام بلاک چین مانند یک فایل مجزا در شبکه بیت تورنت است و بصورت رمزنگاری شده در اختیار کل شبکه قرار دارد و مورد تایید همه است. تمام اعضای شبکه از جمله ماینرها با هم برابرند. اگر برای بخشی از شبکه مشکلی پیش بیاید، پردازش تراکنش‌ها به سایر بخش ‌های شبکه ارسال می‌شود. حتی اگر روزی تمام شبکه هم از کار بیوفتد، همچنان اطلاعات تراکنش‌ها بر روی چندین هزار کامپیوتر مجزا ذخیره است و پول کسی از بین نمی‌رود. زمانی که شبکه مجدد شروع بکار کند، کامپیوترها با هم ارتباط برقرار می‌کنند و همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد. بیت کوین و بیت تورنت می‌توانند از جنگ هسته‌ای هم جان سالم بدر ببرند چون اطلاعات در برابر مواد رادیواکتیو آسیبی نمی‌بینند و به راحتی قابلیت تکثیر مجدد دارند.

بیت کوین با بیت تورنت متفاوت است

 در شبکه بیت تورنت فایل‌های مجزای زیادی وجود دارد اما در بیت کوین تنها یک فایل موجود است که همان بلاک چین بوده و همواره در حال بزرگتر شدن است. همچنین در شبکه Bitcoin، ماینرها وجود دارند که به آن‌ها بخاطر کاری که انجام می‌دهند پاداش پرداخت می‌شود. پروتکل‌های امنیتی بیشتری در شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال نسبت به بیت تورنت وجود دارد؛ چرا که بیت تورنت صرفا یک پروتکل در بستر اینترنت است که اجازه به اشتراک گذاری فایل‌ها را می‌دهد

بیت کوین مثل آزادی بیان است

 هر تراکنش مثل پیامی است که به طریقی توسط کسی بیان شده و اگر این پیام به ماینرهای شبکه برسد و تایید شود، برای همیشه در یک بلاک قرار خواهد گرفت و همه به آن دسترسی خواهند داشت و هیچکس قادر نیست آن را پاک کند. در حقیقت وقتی اجازه داشته باشید هر پیامی که دلتان می‌خواهد را بدون هیچ محدودیتی ارسال کنید و کسی توانایی سانسور اطلاعات را نداشته باشد، می‌تواند تداعی خوبی از آزادی بیان باشد.

بیت کوین با آزادی بیان متفاوت است

 در دنیای واقعیت بیان هر مساله‌ای نتایجی (عواقبی) به همراه دارد. هر احمقی می‌تواند با فریاد حرفی را بزند، ولی در شبکه بیتکوین فقط کسانی که شایستگی استخراج را دارند می‌توانند در کارها دخیل باشند. همچنین ماینرها تراکنش‌های غیر معتبر و فاقد موجودی و یا بدون کارمزد را تایید نمی‌کنند. پس هیچ کسی به رایگان به دیگری خدمتی ارائه نمی‌کند ولی همه در تلاشند بطور داوطلبانه با یکدیگر همکاری کنند.

بیت کوین شبیه یک پول جادویی اینترنتی است

بله همینطور است. بیتکوین توانست با عملکرد جذاب خود دنیای نقل و انتقلات پولی را متحول کند و راهی را برای سایر ابزارهای دنیای کریپتو باز کرد. در صنعت همیشه چیزی برنده است که خوبی‌های دیگران را در خود داشته باشد و علاوه بر آن منحصر بفرد هم باشد و هدفش رفع یک نیاز مهم باشد. این ارز دیجیتال توانسته با عبور از یک مسیر سخت و چندین ساله، همچنان به عنوان پرارزش‌ترین ارز رمزنگاری شده با بالاترین سهم حجم معاملات، به راه خود ادامه دهد.

منبع
oleganza

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا