تحلیل فاندامنتال

تحلیلگر معروف: تا ۶ ماه آینده بیت کوین درگیر «بحران عرضه» خواهد شد

علیرغم مدت زمان کم فعالیت ETFهای اسپات بیت کوین، این صندوق‌ها بخش قابل توجهی از عرضه قابل معامله این ارز دیجیتال را در اختیار خود درآورده‌اند. به دنبال این اتفاق، یکی از تحلیلگران مطرح بازار کریپتو معتقد است در صورت تداوم جریان‌ سرمایه‌گذاری سازمانی، بیت کوین تا ماه سپتامبر (شهریور ۱۴۰۳) با بحران نقدینگی در سمت فروش مواجه خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین، کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت کریپتوکوانت پیش‌بینی کرد در ۶ ماه آتی، کاهش قابل توجهی در عرضه قابل معامله بیت کوین رخ دهد.

جریان ETFها همچنین ادامه خواهد داشت

کارشناسان بازار معتقدند این تازه ابتدای مسیر فعالیت ETFهای بیت کوین است و همچنان سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتری جذب این صندوق‌ها خواهند شد. در حال حاضر این ETFها با نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار دارایی، بهترین عملکرد اولیه را در تاریخ سایر صندوق‌های قابل معامله بورسی به ثبت رسانده‌اند که نقطه عطف مهمی محسوب می‌شود.

اما اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، بیت کوین ممکن است با پدیده جدیدی به نام «بحران نقدینگی در سمت فروش» همراه شود. در این بحران، بیت کوین کافی برای پاسخگویی به حجم بالای تقاضا وجود نخواهد داشت.

یانگ جو در این باره می‌گوید:

فروشندگان تا زمانی که جریان ورود سرمایه به ETFها متوقف نشده بر بازار مسلط نخواهند شد.

به گفته وی، صندوق‌های ETF بیت کوین تنها در هفته گذشته بیش از ۳۰٬۰۰۰ واحد از این ارز دیجیتال را خریداری کردند و با توجه به اینکه تنها ۳ میلیون واحد BTC در کیف پول صرافی‌ها و ماینرها باقی مانده است، احتمال افزایش بیشتر قیمت به دلیل بحران عرضه وجود خواهد داشت.

مدیرعامل کریپتوکوانت در این باره می‌گوید:

هفته گذشته ETFهای اسپات بیت کوین بیش از ۳۰٬۰۰۰ واحد BTC خریداری کردند. شرکت‌های شناخته شده از جمله صرافی‌ها و ماینرها حدود ۳ میلیون بیت کوین در اختیار دارند که ۱.۵ میلیون واحد آن توسط شرکت‌های آمریکایی نگهداری می‌شود. با این روند، ظرف ۶ ماه آتی شاهد بحران نقدینگی در سمت فروش خواهیم بود.

تفکیک عرضه بیت کوین - منبع: Apollo
تفکیک عرضه بیت کوین – منبع: Apollo

علیرغم عملکرد چشمگیر ETFهای اسپات بیت کوین در ماه‌های اخیر، صندوق GBTC شرکت گری اسکیل همچنان با فشار فروش مواجه است و به طور معمول روزانه ۵۰۰ میلیون دلار از آن خارج می‌شود. البته در حال حاضر علیرغم کاهش تعداد بیت کوین‌های در اختیار صندوق GBTC، ارزش دلاری کوین‌های باقی‌مانده به لطف روند صعودی اخیر تغییر چندانی نکرده است.

سرنوشت قیمت بیت کوین چه می‌شود؟

یانگ جو پیش‌بینی می‌کند با اوج‌گیری تقاضای خرید از جانب ETFهای اسپات بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است فراتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یابد.

وی در این رابطه می‌گوید:

زمانی که بحران نقدینگی در سمت فروش رخ می‌دهد، به دلیل نقدینگی محدود و ثبت سفارشات پایین، اوج چرخه ممکن است بالاتر از انتظارات ما رخ دهد.

مدیرعامل کریپتوکوانت با اشاره به روند رو به رشد عرضه بیت کوین انباشت شده توسط آدرس‌هایی که صرفا خرید می‌کنند، پیش‌بینی می‌کند این میزان تا زمان وقوع بحران عرضه دو برابر شود.

نمودار عرضه در اختیار آدرس‌‌های انباشت‌کننده بیت کوین - منبع: Ki Young Ju/X
نمودار عرضه در اختیار آدرس‌‌های انباشت‌کننده بیت کوین – منبع: Ki Young Ju/X

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا