اخبار خارجی

کنترل میزان زیادی بیت کوین توسط نهنگ ها به ضرر بازار کریپتو است!

میزان بیت کوین تحت کنترل کیف پول های برتر و نهنگ ها از سال ۲۰۱۷ تاکنون افزایش چشمگیری داشته است. این موضوع می‌تواند پیامدهای مهمی برای ادامه فعالیت بازار داشته باشد.

این انتقاد رایجی از صنعت ارز دیجیتال است که بازار آن توسط نهنگ ها کنترل می‌شود. با هر معیاری حساب کنیم به نظر می‌رسد این مشکل به تدریج شدیدتر می‌شود.

بلومبرگ گزارش داده است که سرمایه گذاران دارای ۱۰۰۰ الی یک میلیون بیت کوین، ۴۲.۱ درصد موجودی کل این ارز دیجیتال را در اختیار دارند. این رقم در سال ۲۰۱۷ و اوج حباب ارزهای دیجیتال، ۳۷.۹ درصد بود.

این موضوع بدان معنا است که نوسانات بازار محتمل تر می‌شود. وبسایت تحلیلی Flipside Crypto دریافته است که فقط ۳.۵ درصد تمام آدرس ها به طور فعال و هفتگی به انجام معاملات می‌پردازند. طبق گفته های جان گریفین (John Griffin) استاد اقتصاد دانشگاه تگزاس، این موضوع پیامدهای بسیار شدیدی برای این بازار خواهد داشت.

پیش بینی می‌شود که بعضی از این حساب های برتر صرفا پلتفرم های تصدی و صرافی ها هستند. طبق گزارش BelnCrypto، صرافی کوین بیس تقریبا ۹۶۶,۲۳۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۷ میلیارد دلار در کیف پول های آفلاین خود ذخیره کرده است. در عین حال باید این نکته را متذکر شد که کنترل موجودی در حال افزایش بیت کوین موضوع خوشایندی نیست. این موضوع هم چنین بر متمرکزسازی ارزهای دیجیتال در بین چند صرافی، نهنگ ها و سایر نهادها تاکید می‌کند.

پیامد ذخیره سازی بیت کوین ها در چند کیف پول هم اکنون نیز تأثیرات خود را برجای گذاشته است. برای مثال باعث چند مورد نوسان قابل توجه در سال ۲۰۱۹ شده است.

در ماه اکتبر، بیت کوین طی تنها چند روز شاهد افزایش چشمگیر از ۷۵۰۰ به ۱۰,۰۰۰ دلار بود. این افزایش قیمت ناگهانی در ماه نوامبر کاملا از بین رفت. قیمت بیت کوین در حال حاضر ۷۰۶۸ دلار است.

این نوسانات می‌تواند به دستکاری قیمت توسط نهادهایی اشاره کند که به طور مستمر در حال ذخیره سازی بیت کوین بیشتری هستند. با ادامه کنترل بازار توسط نهنگ ها، اندیکاتورها نیز به افزایش نوسان اشاره دارند.

بحث اصلی پیرامون بیت کوین از سال ۲۰۱۷، ذخیره ارزش بودن آن است. هرچند با توجه به اینکه بخش عمده ای از بیت کوین ها در چند کیف پول معدود ذخیره شده است، نمی‌توان آن را به عنوان استاندارد جهانی در نظر گرفت.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا