کاهش ۴۰ درصدی هش ریت بیت کوین در یک ماه گذشته؛ ماینرها چه تصمیمی گرفته اند؟

هش ریت بیت کوین در بحبوحه شیوع جهانی ویروس کرونا به طوری چشمگیری کاهش یافته است. به نظر می‌رسد بعضی از استخرهای ماینینگ با قیمت کنونی بیت کوین دست از ماینینگ کشیده اند.

معمولا هش ریت بیت کوین به عنوان روشی برای ارزیابی سلامت شبکه در نظر گرفته می‌شود. اگرچه هش ریت یک اندیکاتور بی نقص و کامل نیست، اما به ما نکات زیادی در خصوص ایمن بودن شبکه می‌گوید. این معیار در چند روز گذشته کاهش شدیدی داشته است.

کاهش کم سابقه هش ریت بیت کوین

هش ریت بیت کوین معمولا در طول تاریخ این ارز دیجیتال روندی صعودی داشته است. هرچند بحران جهانی اخیر منجر به کاهش شدید قیمت بیت کوین شده است و به نظر می‌رسد این موضوع، خبر بدی برای سلامت شبکه بیت کوین است.

پلتفرم تحلیلی Skew گزارش داده است که هش ریت بیت کوین در ماه جاری تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. معمولا ماه های منتهی به هاوینگ باید شرایط مخالف با شرایط فعلی داشته باشد. اما با توجه به عوامل اقتصاد کلان استثنایی اخیر، این اتفاق رخ نداده است.

هش ریت بیت کوین

برای اولین بار پس از ماه ژانویه ۲۰۲۰، هش ریت بیت کوین به کمتر از ۱۰۰ تریلیون هش در ثانیه رسیده است. اگرچه کاهش ۴۰ درصدی بسیار چشمگیر است، اما به میزان هش ریت چند ماه گذشته رسیده ایم. بنابراین دلیلی برای ترسیدن یا فکر کردن درباره اینکه شبکه بیت کوین در حال سقوط است وجود ندارد.
هرچند هش ریت تنها روش سنجش سلامت شبکه نیست. کشور چین هم چنان بخش عمده ای از توان ماینینگ بیت کوین را در اختیار دارد. سایر ماینرها نیز برای رقابت وارد این عرصه شده اند اما شرایط تغییر چندانی نکرده است.

کاهش سودآوری ماینینگ

معیار دیگری که با توجه به سقوط اخیر قیمت بیت کوین تحت تاثیر قرار گرفته است، سودآوری ماینینگ می‌باشد. طبق گزارش BitInfoCharts میزان درآمد و سود روزانه ماینرها از ابتدای ماه جاری کاهش زیادی داشته است. این کاهش شدید را می‌توان در نمودار زیر مشاهده کرد.

سودآوری ماینینگ بیت کوین در سطحی است که در سال های اخیر بی سابقه بوده است. اگر قیمت بیت کوین به روند نزولی خود ادامه دهد، احتمالا بسیاری از ماینرها دست از ماینینگ می‌کشند و در نتیجه، بیت کوین وارد شرایط نامشخصی خواهد شد. با وجود هاوینگ پیش رو، ماینرها شاهد این هستند که پاداش آنها کاهش بیشتری خواهد داشت و نصف خواهد شد. این موضوع می‌تواند بدان معنا باشد که بسیاری از ماینرها، پاداش ماینینگ خود را به دلیل ترس از اتفاقات آتی می‌فروشند.

در حال حاضر، شرایط آینده کوتاه مدت مشخص نیست. هرچند، سلامت شبکه بیت کوین هم چنان قوی باقی مانده است.


منبع beincrypto
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر