متوسط مقالات

آیا صندوق‌های زود بازده باعث از بین رفتن نواسانات قیمت بیت کوین شده‌اند؟

ماه جولای برای افرادی که انتظار داشتند قیمت بیت کوین تصاعدی افزایش پیدا کند، ناامید کننده بود. نمودار قیمت بیت کوین از اول جولای تاکنون تغییر زیادی را نشان نمی‌دهد و قیمت این ارز دیجیتال در کانال قیمتی باریکی در حال حرکت است. شاید علت اینکه بازار نوسان کمی دارد، همین است؛ با این حال مسائل دیگری هم وجود دارند.

نواسانات بازار بیت کوین یکی از مهمترین عوامل جذب افراد به این بازار است و در صورت از بین رفتن آن شاهد ریزش بسیاری زیادی از کاربران فعال در آن خواهد شد.

نمودار مقایسه انواع نوسانات قیمت بیت کوین

نواسانات قیمت بیت کوین

نمودار بالا از وبسایت Skew، مقدار نوسان ضمنی و نوسان واقعی بیت کوین را نشان می‌دهد و مشاهده می‌شود که نوسان واقعی به شدت کاهش داشته است. (از مارس ۲۰۲۰ این اتفاق تکرار نشده بود.)

زمانی که در ۱۰ جولای مقدار نوسان واقعی (یا همان RV) به ۳.۲ درصد رسید، مقدار نوسان ضمنی (یا همان IV) همچنان روی ۳.۵ درصد مانده بود. با مشاهده نمودار بالا می‌توان دید که حرکت IV در چند هفنه گذشته بصورت sideways (نه صعودی نه نزولی) بوده است و معامله‌گران انتظار یک روند سریع معکوس را در بازار نداشته‌اند.

به گفته‌ Matt David Kaye از مدیران Blockhead Capital، شاید علت این نوسانات محدود، هجوم صندوق‌های زود بازده با گزینه‌های نوسان محدود در بازار باشد. این صندوق‌ها تبلیغات زیادی با عنوان ابزارهای سودساز با ریسک کم، در بین سرمایه‌گذاران این بازار انجام داده بودند.

زمانی که قیمت بیت کوین تقریبا ثابت است، معامله‌گران برای کسب سود سعی می‌کنند با خرید و فروش در قیمت‌های خاصی ریسک خود را کمتر کنند. این باعث می‌شود نوسان قیمت کمتر شود و در ادامه باعث شد قیمت در ماه ژوئن قابل پیش‌بینی باشد چون آن‌ها BTC را در قیمت پایین می‌خریدند و وقتی قیمت اندکی بالا می‌رفت، می‌فروختند. پس این صندوق‌ها سود کمی گیرشان می‌آمد ولی به اعتقاد Kaye ریسک این کار در بازار آپشن‌های بیت کوین به درستی محاسبه نشده بود.

بازار ارزهای دیجیتال در طول سال جاری به جز یک بازه کوتاه مدت در ماه مارس، وضعیت کم‌نوسانی داشته است. داده‌های ThinkingUSD نشان می‌دهد که از ابتدای سال تا ماه ژوئن،‌ نواسانات سالانه شاخص BXBT در TWAP (یا همان میانگین وزنی متوسط در تایم فریم ۳۰ دقیقه) تا ۶۶ درصد کاهش داشته است. یعنی با وجود اینکه بازار منتظر یک حرکت صعودی است، فعلا بعید به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین مثل اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ جهش بزرگی داشته باشد.

با این حال، این وضعیت یک فرصت مناسب برای بررسی تجمع نوسانات است (به تصویر زیر دقت کنید) و زمانی که بازار جهش کند، می‌تواند موجب کسب سود خوبی شود. در حال حاضر تنها راه افزایش قیمت بیت کوین این است که با زیاد شدن قیمت، حجم معاملات هم افزایش قابل قبولی داشته باشد.

تجمع نوسانات قیمت بیت کوین

در زمان نگارش این مطلب قیمت لحظه‌ای بیت کوین حدود ۹۵۷۱ دلار است حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته ۳۵.۸ میلیارد دلار است.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا