اخبار خارجی

واکنش قیمت بیت کوین به انتشار آمار نرخ بیکاری؛ وضعیت بازار رمزارز چگونه است؟

قیمت بیت کوین در روز جمعه، در واکنش ابتدایی به انتشار آمار وضعیت بازار کار در ایالات متحده، در روندی مشابه با سایر بازارها نزولی شد، اما در ادامه شاهد بازیابی قیمت بود و توانست روز گذشته را در سطح قیمت ۲۳٬۳۲۶ دلار و با ۳.۰۸٪ رشد به پایان برساند. قیمت بیت کوین برای بسته شدن کندل هفتگی در محدوده سبز باید در انتهای یکشنبه بالاتر از ۲۳٬۲۸۷ دلار باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، انتشار داده‌های بازار کار ایالات متحده در روز جمعه که وضعیتی بسیار قوی‌‌تر از توقعات تحلیل‌گران نشان می‌داد باعث شد اکثر بازارها از جمله بازار رمزارزها و قیمت بیت‌کوین نزولی شوند.

بر اساس داده‌های اداره آمار کار (BoL)، اقتصاد ایالات متحده در ماه جولای ۵۲۸٬۰۰۰ شغل ایجاد کرد که بیش از دو برابر انتظار تحلیلگران بود. نرخ بیکاری نیز در ماه گذشته از ۳.۶٪ به ۳.۵٪ کاهش یافت. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود این نرخ بیکاری با نرخ بیکاری قبل از شروع کرونا تطابق دارد و پایین‌ترین نرخ بیکاری در ایالات متحده از سال ۱۹۶۹ است.

نرخ بیکاری ایالات متحده
نرخ بیکاری ایالات متحده؛ منبع: تریدینگ‌ویو

فدرال رزرو و برخی از تحلیل‌گران با تاکید بر داده‌‌های نرخ بیکاری تاکید دارند که علی‌رغم دو فصل متوالی GDP منفی، اقتصاد ایالات متحده وارد دوره نزول (Recession) نشده است. در حالی‌که برخی منتقدان دولت بایدن معتقدند مقامات دولتی به دلایل سیاسی از پذیرفتن تعریف فنی Recession طفره می‌روند.

با این حال واکنش منفی بازارها به اخبار نرخ بیکاری حاوی نکته جالبی است. علی‌رغم اینکه بیکاری پایین نشانه مثبتی برای کلیت اقتصاد است، تفسیر فعالان این بود که فدرال رزرو با توجه به نرخ بیکاری پایین توان بیشتری برای ادامه سیاست‌های انقباضی خود دارد و می‌تواند نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تر و با شدت بیشتری افزایش دهد؛ و به این ترتیب به نظر می‌رسد برای چرخش فدرال رزرو از سیاست‌های پولی انقباضی به انبساطی یا «Fed Pivot» باید انتظار بیشتری کشید.

شایان ذکر است پس انتشار آمار بازار کار احتمال افزایش ۰.۷۵٪ نرخ بهره در ماه سپتامبر از ۳۴٪ به ۶۵٪ افزایش یافت. همچنین داده‌های CPI ماه جولای در تاریخ ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) منتشر می‌شود.

مدت کوتاهی پس از انتشار گزارش اشتغال در ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت نیویورک (۱۷ به وقت تهران)، قیمت بیت کوین با حجم بالاتر از حد متوسط ​​نزدیک به ۲٪ کاهش یافت و برای لحظاتی به پایین‌تر از ۲۳٬۰۰۰ دلار رسید (نمودار پایین). اما در ادامه روز قیمت‌ها بهبود یافت و قیمت BTC به بالای ۲۳٬۰۰۰ دلار بازگشت.


قیمت بیت کوین انشار آمار بازار کار
نمودار قیمت بیت کوین – تایم فریم نیم‌ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

بازار سهام ایالات متحده در روز جمعه نوسان چندانی نداشت، S&P 500 حدود ۰.۵٪ کاهش داشت و Nasdaq در طول روز جمعه حدود ۱٪ کاهش را تجربه کرد. با این حال بیت کوین و اتر توانستند روز جمعه را با به ترتیب ۳.۰۸٪ و ۸.۱۷٪ افزایش قیمت به پایان برسانند.

داده‌های بازار کار روز جمعه، پس از آن منتشر شد که، بلک راک، بزر‌گترین شرکت مدیریت سرمایه در جهان، اعلام کرد که معامله ارزهای دیجیتال را برای سرمایه‌گذاران نهادی از طریق سرویس کارگزاری کوین بیس پرایم تسهیل می‌کند. قیمت سهام صرافی کوین‌بیس (COIN) روز پنجشنبه با انتشار این خبر حدود ۳۰٪ افزایش یافت و به حدود ۶۹۳ دلار رسید.

نگاهی به وضعیت قیمت بیت کوین در ۷ روز گذشته نشان می‌دهد، هفته‌ای نسبتا آرام را پشت سر گذاشتیم. چنین وضعیت نسبتا آرامی، بر خلاف هفته صعودی قبل‌تر، در سایر بازارها نیز حاکم بود (جدول پایین). با این حال برای اینکه شمع هفتگی قیمت بیت کوین در انتهای یکشنبه در محدوده سبز بسته شود قیمت BTC باید سطح ۲۳٬۲۸۷ دلار را حفظ کند. قیمت لحظه‌ای بیت کوین در زمان نگارش خبر ۲۳٬۱۸۰ دلار است.

 هفته آرام قیمت بیت کوین
وضعیت بازارهای مختلف در ۷ روز گذشته؛ منبع: کوین‌دسک

وضعیت ۱۰ رمزارز برتر بازار با توجه به داده‌های میهن بلاکچین در تصویر زیر مشاهده می‌شود.

۱۰ رمزارز برتر میهن بلاکچین
وضعیت ۱۰ رمزارز برتر بازار؛ منبع: میهن بلاکچین
منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا