اخبار خارجی

احراز هویت در صرافی بیت مکس الزامی شد؛ آیا صرافی جایگزینی برای کاربران ایرانی وجود دارد؟

صرافی ارز دیجیتال BitMEX یک پلتفرم معاملاتی بوده که امکان انجام معاملات مشتقه در بازار ارزهای دیجیتال را فراهم آورده است. با استفاده از صرافی بیت مکس انجام معاملات مارجین ، قرادادهای آتی یا فیوچر بیت کوین امکان‌پذیر است. خرید و فروش قراردادهای آتی بیت کوین، اتریوم و ریپل در این پلتفرم معاملاتی انجام می‌شود. این صرافی در روز گذشته اعلام کرد که تمامی کاربران ملزم به احراز هویت اطلاعات خود بوده و برای این کار مهلت شش ماهه تعیین کرده است. کاربران ایرانی در لیست تحریم این صرافی قرار دارد.

احزار هویت در صرافی بیت مکس

بیت مکس اعلام کرد که از ۷ شهریور (۲۸ آگوست) برنامه بررسی هویت کاربران خود را اجرایی خواهد کرد. مطابق این برنامه از تاریخ اعلام شده تا شش ماه، تمامی کاربران باید اطلاعات هویتی خود را در اختیار این صرافی قرارداده و مراحل احزار هویت خود را تکمیل کنند. بارگذاری عکس پاسپورت، آدرس تایید شده، گرفتن سلفی و پاسخ به سوالات کوتاه این صرافی از مراحل احراز هویت در بیت مکس است. با توجه به اینکه کاربران ایرانی در لیست تحریم این صرافی قرار دارند، امکان احراز هویت برای ایرانیان وجود ندارد.

مهلت نهایی انجام احراز هویت در صرافی بیت مکس، ۲۴ بهمن ماه بوده که پس از این تاریخ امکان انجام معاملات برای کاربرانی که احزار هویت نکرده‌اند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

آیا کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی بیت مکس استفاده کنند؟

این صرافی از نظر حجم معاملات انجام شده پس از صرافی بایننس، دومین صرافی بزرگ در جهان است. صرافی بیت مکس به دلیل راحتی در ثبت نام، ارائه لوریج بالا در معاملات مارجین و آتی بیت کوین و کارمزد پایین محل مناسبی برای انجام معاملات مشتقه برای تمامی معامله‌گران است. از این جهت معامله‌گران ایرانی که به معاملات مارجین و آتی Bitcoin علاقه دارند، از این صرافی برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند. در تصویر زیر شرایط ثبت نام و احراز هویت در  این صرافی را ملاحظه می‌کنید. کاربران ایرانی به طور مشخص در لیست تحریم این صرافی قرار گرفته‌اند:

احراز هویت کاربران ایرانی در صرافی بیت مکس

تصویر بالا بخشی از متن قوانین و شرایط استفاده از خدمات صرافی بیت مکس است.

صرافی BitMEX چند کشور را از انجام معاملات در این صرافی منع کرده ‌است. طبیعتا کاربرانی که ساکن این کشورها هستند، در لیست تحریم بیت مکس قرار گرفته و اجازه انجام معاملات را ندارند. نام ایران به طور مشخص جزو این کشورهاست. از طرفی صرافی بیت مکس کشورهایی که توسط ایالات متحده تحریم هستند را نیز جزو کشورهای غیرمجاز اعلام کرده است. در نتیجه کاربران ایرانی اجازه انجام معاملات در این صرافی را ندارند. در حال حاضر تریدرهای ایرانی در این صرافی مشغول انجام معاملات هستند. به دلیل آنکه در گذشته احزار هویت در این صرافی الزامی نبود، تریدرهای ایرانی با ترفند تغییر آی‌پی از خدمات این صرافی استفاده می‌کردند و معاملات خود را انجام می‌دادند.

اما با توجه به شرایط جدید و الزامی بودن احراز هویت تمامی کاربران، دیگر امکان استفاده از این صرافی برای کاربران ایرانی وجود ندارد.

کدام صرافی با کاربران ایرانی مشکلی ندارد؟

اکثر صرافی های متمرکز معتبر ملزم به رعایت قوانین آن کشور می باشند و از آنجایی که ایران در لیست تحریم قرار دارد این صرافی ها مجاز به ارائه خدمات به کاربران ایرانی نمی باشند. در حال حاضر صرافی بایننس به عنوان بزرگترین صرافی در بازار ارزهای دیجیتال، بهترین انتخاب ممکن برای کاربران ایرانی است. هر چند ایران در لیست “کشورهای ممنوع” این صرافی قرار دارد، اما استفاده از این صرافی با واریز و برداشت تنها ۲ بیت کوین نیاز به احزار هویت نداشته و کاربران ایرانی با تغییر آی‌پی می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند. حجم بالای معاملات، ارائه معاملات مشتقه ارزهای دیجیتال مانند معاملات آتی، آپشن و مارجین از ویژگی‌های مثبت این صرافی ارز دیجیتال است. تقریبا تمامی ابزارهای معاملاتی مورد نیاز تریدرها در این صرافی ارائه شده و از این جهت کمبودی برای کاربران وجود ندارد.

صرافی ارز دیجیتال پولونیکس (Poloniex) نیز به کاربران اجازه می دهد بدون احراز هویت تا سقف ۱۰,۰۰۰ دلار در روز برداشت کنند. کاربران می توانند میزان نامحدود واریز ی داشته باشند.

سایت kycnot.me صرافی و یا بروکرهایی را معرفی می کند که بدون احراز هویت خرید و فروش بیت کوین را انجام می دهند و در از طریق این وبسایت می توانید با این صرافی ها آشنا شوید.

صرافی‌های دیگری به جز بایننس وجود دارند که ممکن است نیازی به احزار هویت نداشته باشند و از این جهت گزینه مناسبی برای کاربران ایرانی باشند. اما مشکل اساسی آنها حجم پایین معاملات است. قدرت نقدشوندگی در این صرافی‌ها بسیار پایین بوده که این مورد عملا انجام معاملات را دشوار می‌کند. یکی از بهترین ویژگی‌های صرافی بایننس و بیت مکس – BitMEX – حجم بالای معاملاتی و قدرت بالای نقدشوندگی ارزهای دیجیتال است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا