اخبار اتریوم

بلک راک به دنبال راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم؛ قیمت اتر از ۲۰۰۰ دلار فراتر رفت

بلک راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان بر اساس پرونده 19b-4 ارسال شده توسط بورس نزدک به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، به دنبال راه‌اندازی یک صندوق قابل معامله بورسی (ETF) اسپات اتریوم است.

به نقل از د بلاک و کوین دسک، روز پنجشنبه بورس نزدک به نمایندگی از شرکت مدیریت دارایی بلک راک درخواست این شرکت برای راه‌اندازی یک ETF اسپات اتریوم با نام «آی‌شیرز اتریوم تراست» (iShares Ethereum Trust) را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال کرد. پیش از ارسال این درخواست نیز بلک راک در همان روز شرکتی با نام آی‌شیرز اتریوم تراست در ایالت دلاور ثبت کرد. iShares نام بخش ETF بلک راک است.

تصویری از متن درخواست بورس نزدک به نمایندگی از شرکت بلک راک - منبع: Nasdaq
تصویری از متن درخواست بورس نزدک به نمایندگی از شرکت بلک راک – منبع: Nasdaq

این حرکت یادآور iShares Bitcoin Trust است که هفت روز قبل از ثبت درخواست ETF در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) به روشی مشابه ثبت شد.

بلک راک در ماه‌های اخیر علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال نشان داده و در حال حاضر نیز منتظر تصمیم کمیسیون بورس برای راه‌اندازی صندوق ETF اسپات بیت کوین خود است.

بر اساس پرونده ارسال شده به کمیسیون بورس آمریکا، ETF اسپات اتریوم شرکت بلک راک از شرکت کوین بیس کاستدی تراست (Coinbase Custody Trust) به عنوان متولی استفاده خواهد کرد و برای قیمت‌گذاری مبتنی بر نرخ مرجع CME CF اتر-دلار واریانت نیویورک خواهد بود. همچنین، نهاد ثالثی که نامش فاش نشده است، از پول نقد این صندوق نگهداری خواهد کرد.

علاوه بر این، بلک راک یک توافقنامه نظارت اشتراکی با صرافی کوین بیس منعقد خواهد کرد. به نظر می‌رسد این توافقنامه‌ها معیار کلیدی در تصمیم‌گیری نهایی توسط کمیسیون بورس باشند. آنطور که از شواهد پیداست، این پرونده سعی می‌کند از اعتراضات احتمالی SEC به جنبه نظارت اشتراکی جلوگیری کند، ضمن اینکه بلک راک معتقد است قیمت‌های آتی در بازار اتر گروه CME (که در حال حاضر ETFهایی در آن وجود دارند) با قیمت‌های اسپات بازار ETH مطابقت دارد.

بورس نزدک در این درخواست در رابطه با هدف ETF اسپات اتریوم بلک راک می‌گوید:

هدف این صندوق منعکس کردن عملکرد کلی قیمت اتریوم است.

به دنبال انتشار خبر ثبت شرکت آی‌شیرز اتریوم تراست در دلاور، قیمت اتریوم گارد صعودی به خود گرفت و با ۹.۹٪ افزایش، از ۲۰۰۰ دلار فراتر رفت و به ۲۱۳۲ دلار رسید. اتریوم هم‌اکنون با قیمت ۲۰۵۷.۶۷ دلار معامله می‌شود.

در حال حاضر، شرکت‌های مدیریت دارایی دیگری از جمله گری اسکیل، آرک اینوست، پرو شیرز و والکری نیز درخواست‌های خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال کرده‌اند. با این حال، تصمیم‌گیری در رابطه با این درخواست‌ها ممکن است ماه‌ها زمان ببرد و به زمانی بعد از مشخص شدن نتیجه درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین موکول شود.

توییت سیفرت
منبع: X

در درخواست بورس نزدک به پیروزی اخیر شرکت گری اسکیل در دادگاه و تصمیم قضات برای بازبینی دوباره درخواست ETF بیت کوین این شرکت اشاره شده است. نزدک معتقد است از آنجایی که کمیسیون بورس پیش از این با راه‌اندازی ETF فیوچرز اتریوم موافقت کرده، می‌تواند در آینده درخواست‌های ETF اسپات را نیز تایید کند.

در این درخواست آمده است:

یا نظارت CME می‌تواند هرگونه تقلب و دستکاری در بازار اسپات که بر هر دو نوع ETF اسپات و فیوچرز اتریوم تاثیر می‌گذارد را شناسایی کند یا نمی‌تواند این کار را برای هر دو نوع صندوق انجام دهد. با توجه به تایید ETFهای فیوچرز، کمیسیون بورس تا حدودی مشخص کرده که نظارت CME می‌تواند تقلب در بازار اسپات را شناسایی کند. بنابراین، ما معتقدیم باید ETFهایی که مبتنی بر بازار اسپات هستند نیز مثل این درخواست تایید شوند.

در شرایطی که صنعت کریپتو با پیش‌بینی تایید ETF بیت‌کوین پر از هیجان شده است، این اقدام شرکت بلک‌راک به طور بالقوه برای اتریوم سرنوشت‌ساز است و وضعیت آن را به‌عنوان یک کلاس دارایی در پرتفوی‌ سرمایه‌گذاران سازمانی روشن می‌کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا