مبتدی مقالات

۵ روش مبتنی بر بلاک چین برای مبارزه با کرونا؛ کشور چین پیش‌قدم شد!

همگی شیوع ویروس کشنده ابولا (Ebola) را به یاد داریم که از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ آفریقا را تحت تاثیر خود قرار داد. ویروس کرونا (Corona) نیز بخش‌های عظیمی از چین و دیگر جا‌های جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. آیا نوآوری‌های موجود در حیطه فناوری به ما در جنگ علیه کرونا کمک خواهند کرد؟ گزارش‌ها حاکی از آن هستند که از شروع سال جدید چینی تا به حال، ۸۷ کسب و کار واقع در چین بیش از ۲۰۰ میلیون دلار وام از طریق یک پلتفرم مالی بین مرزی مبتنی بر بلاک چین دریافت کرده‌اند. بلاک چین فناوری زیربنای بیت کوین و بسیاری از ارز‌های دیجیتال است.

قبل از بررسی اینکه چین با چه روش‌های دیگری می‌تواند از بلاک چین برای مبارزه با کرونا استفاده کند، اجازه دهید نگاهی به تاریخچه شیوع ویروس‌ها قبل از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹ بیاندازیم.

بلاک چین

متخصصان سلامتی بر این باورند که ریشه ویروس کرونا به یک بازار غذای دریایی در چین برمی‌گردد و این ویروس از یک حیوان به انسان انتقال یافته است. البته این امر هنوز به طور قطعی مشخص نشده است.

البته چین این بازار را در اول ژانویه بست و به نظر نمی‌رسد که تنها این بازار عامل ایجاد این بیماری باشد؛ زیرا افراد دیگری نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند که با آن بازار رفت و آمد نداشته‌اند. کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند که منبع اصلی این بیماری را شناسایی کنند. چین تایید کرده است که دلیل انتشار این بیماری انتقال نفر به نفر بوده است.

ویروس کرونا در مقایسه با دو بیماری سندروم تنفسی حاد شدید و سندروم تنفسی خاور میانه بسیار ترس و وحشت بیشتری را موجب شد. بیماری سارس (SARS) حدود ۷۷۴ نفر را بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ کشت. شدت بیماری جدید کرونا در مقایسه با سارس هنوز ناشناخته است.

اولین مرگ در اثر بیماری کرونا در ۲۷ ژانویه در چین ثبت شد و تا تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۲۰، ۷۳۴۳۹ مورد از این بیماری ثبت شده است که ۱۸۷۵ نفر آنها فوت کرده‌اند و ۱۳۱۷۰ نفر بهبود پیدا کرده‌اند. این آمار در سطح جهان است و تنها شامل کشور چین نیست.

این ویروس کشنده بر اقتصاد چین تاثیرات ناگواری داشته است و در کل بر زنجیره عرضه در سراسر جهان تاثیر گذاشته است و اثرات اقتصادی این ویروس کشنده دامن کشور‌های دیگر را نیز گرفته است. بلاک چین به عنوان عامل رهایی کشور چین در برابر کرونا خود را مطرح کرده است و به این کشور آسیایی کمک کرده است.

از زمان شیوع این ویروس تا کنون، کاربرد‌های بلاک چینی زیادی برای مبارزه با این ویروس توسعه یافته است. بسیاری از برنامه‌های غیر‌متمرکز برای این منظور توسعه یافته‌اند که حریم خصوصی، هویت و سوابق پزشکی افراد را بر روی بلاک چین تضمین می‌کنند.

تعدادی از روش‌های مبتنی بر بلاک چین و فناوری‌های دیگر جهت مبارزه با کرونا

بلاک چین

  • یک استارتاپ بلاکچینی چینی با نام Hyperchain، یک پلتفرم پیگیری بخشش با نام Shanzong را راه‌اندازی کرده است. با استفاده از این پلتفرم، افراد می‌توانند بخشش‌های خود را در هر مرحله پیگیری کنند و ببینند که آیا بخشش انها به مقصد رسیده است یا خیر.
  • یک سازمان بیمه چینی با نام Xiang Hu Bao با استفاده از فناوری بلاک چین به پردازش مطالبات مربوط به ویروس کرونا پرداخته است که این به کاهش کاغذبازی و کم کردن مراجعه حضوری کمک شایانی کرده است.
  • Alipay در همکاری با چند سازمان دیگر یک پلتفرم بلاک چینی را ایجاد کرده است که در آن به بررسی، ثبت و پیگیری تقاضا، عرضه و تداراکات مواد پیشگیری از بیماری کرونا پرداخته می‌شود.
  • Insilico یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی است که تنها در عرض چهار روز توانست هزاران مولکول جدید را شناسایی کند که پتانسیل استفاده درمانی و پزشکی در برابر کرونا را دارند.
  • شرکت Acoer نیز از فناوری بلاک چین برای مراقبت‌های سلامتی استفاده کرده است و موسسات را قادر ساخته که به آسانی به پیگیری شیوع کرونا در سراسر جهان بپردازند.

بلاک چین باعث ارائه اطلاعات به شیوه‌ای قابل ردیابی و مقاوم در برابر سانسور می‌پردازد. این فناوری به جمع‌آوری دقیق داده‌ها و از میان برداشتن شایعات کمک می‌کند. این باعث می‌شود که شهروندان در مقابله با چنین بحران‌هایی منطقی و مثبت عمل کنند. چنین مزیت‌هایی قبلا در اختیار انسان‌ها نبود.

نظر شما چیست؟ چه راهکار‌های دیگری برای استفاده از فناوری در مبارزه با کرونا به ذهن شما می‌رسد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا