مقالات

بلاک چین و 5G : بزرگترین وعده برای تحول جهان در حال توسعه!

5G بزرگترین موضوع در صنعت موبایل طی چند سال گذشته بوده است. در صنعتی که برای ابتکارات در فاصله بین عرضه آیفون و ادغام تمام عیار نسل بعدی فناوری مانند واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و بلاک چین عطش دارد، معرفی شبکه 5G برای حرفه ها به نوعی معما بدل شده است و تولید کنندگان گوشی به وعده آینده نوآوری ای تکیه می کنند که چندان دور نیست: ویژگی ای که ارزش پرداخت حق بیمه برای آن و ارتقاء گوشی هوشمندی که یکی دو سال پیش خریده اید را دارد.

کریستیانو آمون (Cristiano Amon) رئیس Qualcomm اخیرا اعلام کرد که ۲۰۲۰ سالی است که 5G وارد جریان اصلی می شود و پیش بینی کرد که تقریبا ۲۰۰ میلیون گوشی هوشمند 5G سال آینده فرستاده خواهند شد. آمون همچنین اظهار داشت که:

5G در سال ۲۰۲۰ به طور گسترده ای در کلان شهرها در دسترس خواهد بود و سپس در سال ۲۰۲۱ کاملا در سراسر کشورهای در حال توسعه گسترش می یابد.

در حالی که امسال برای حرفه ها و تولید کنندگان برای فروش آخرین مدل آیفون یا سامسونگ گلکسی سال مهمی است، حیاتی تر برای 5G احتمالا سال ۲۰۲۱ خواهد بود زیرا آن شبکه ها قصد دارند محصولات خود را به کشورهای در حال توسعه منتقل کنند.

آمون همچنین گفت که انتظار دارد باند میانی 5G به پرو، نیجریه، بازار های کوچک اروپایی و کشورهای در حال توسعه آسیا از کامبوج تا سریلانکا گسترش یابد. از نظر کاربردی بودن 5G در دنیای واقعی، می تواند زمان آن باشد که چرخ آن در جاده تکنولوژی قرار بگیرد.

تست آلفای پرداخت های موبایل: M-Pesa

علی رغم همه وعده های واقعیت علمی ـ تخیلی از اتومبیل های بدون سرنشین گرفته تا بینش های بهتر از هوش مصنوعی، ضروری ترین وعده 5G این است که 5G چگونه می تواند از فناوری هایی که در حال حاضر داریم، پشتیبانی کند: گوشی های موبایل ما.

جدا از تخیلات اتوماسیون و هوش مصنوعی، یا موارد استفاده کاربردی مانند گرافیک های کامپیوتری بهتر و پردازنده های ویدئویی، بزرگترین مزیت 5G پیشرفت های تصاعدی ای است که در مینی کامپیوترهایی که در جیب خود داریم و نحوه رابطه آنها در این شبکه ها، ایجاد می کند. 5G می تواند به ویژه در جهان در حال توسعه، زمینه ساز تغییر باشد.

پیشرفت گوشی های هوشمند تاکنون اکثر کشورهای جهان در حال توسعه را از دست داده است، هرچند همچنان بخش مهمی از بازار جهانی موبایل است.

در حالی که استفاده از گوشی هوشمند در جهان در حال توسعه از حدود ۲۴ درصد در هند تا حدود ۵۰ درصد در برزیل متفاوت است، میلیون ها نفر در جهان در حال توسعه هنوز به گوشی های همراه ساده متکی هستند: بیشتر مردم به موبایل دسترسی دارند تا به برق.

هنگامی که 5G سرانجام وارد جهان در حال توسعه شود، برای سرویس دهی به یک زیرساخت محدود بسیار مفید خواهد بود. شاید مهم ترین چیز؟ آینده پرداخت ها.

تنها به تاثیر چیزی مانند M-Pesa در کنیا نگاه کنید. M-Pesa که در سال ۲۰۰۷ راه اندازی شد، یک سرویس انتقال وجه موبایل قدرتمند و متنوع است که به کاربران امکان می دهد تا انواع خدمات را از طریق فناوری سازگار با گوشی های همراه ساده پرداخت کنند. M-Pesa آنقدر همه گیر است که ۹۶ درصد از خانوارهای کنیا حداقل یک کاربر M-Pesa دارند. این فناوری همچنین به بسیاری از كنیایی ها كه در فقر شدید زندگی می كنند كمك كرده است که بالای خط فقر حرکت كنند زیرا خانوارهای روستایی درآمد خود را تا ۳۰ درصد افزایش می دهند.

M-Pesa به دلیل عوامل مختلفی از جمله بازاریابی قوی، قانونگذاری راحت و عدم وجود گزینه های مناسب دیگر توانست در کنیا بسیار موفق و گسترده شود. شاید قویترین آنها فرمان حشو “ویروسی” باشد(یعنی از طریق اینترنت یا موبایل به دست سایر مردم برسد) ـ هر چه M-Pesa محبوب تر شد، او نیز محبوب تر شد.

هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم این روند در دهه ۲۰۲۰ خود را در سراسر جهان تکرار نمی کند اما برای پشتیبانی از این شبکه ها به 5G نیاز است تا این شبکه های محلی، قدرتمند، به همراه رابط های نرم افزار نهایی پیشرفته در انواع مختلف تجربه های موبایل اجرا شوند.

5G و بلاک چین: بانکداری موبایل ایمن؟

5G

در نرم افزار نهایی (front end)، گفتگو با SMS و TEXT به عنوان واسط در جهان در حال توسعه دشوار است زیرا برنامه های پیام رسانی مانند واتس اپ محبوبیت بیشتری کسب می کنند. SMS ده ها سال است که برای میلیاردها کاربر مورد استفاده قرار گرفته است و از زمان اولین تلفن های همراه وجود دارد، اما هنوز هم به قدر کافی سریع هست تا در شبکه های مدرن و بدون بار زیاد داده کارآمد باشد. همچنین می تواند به راحتی، ایمن، سریع و مطمئن به بازرگانان پرداخت داشته باشد، کالا یا خدمات بخرد و واریز یا حواله ارسال کند.

SMS به ویژه برای نزدیک به دو میلیارد بدون بانک در جهان، خدمات بانکداری دیجیتال ارائه می دهد: هویت و شماره همراه می توانند هم بانک و هم دفتر پایاپای باشند.

در بخشی که مستقیما با کاربر سر و کار ندارد، 5G و بلاک چین نوید ترکیبی قدرتمند را می دهند. بلاک چین می تواند شبکه های بانکداری موبایلی را تضمین کند که باید معاملات در سطح دانه دانه را ضمانت کنند، در حالی که خود 5G اطمینان خواهد داد که این شبکه های پیچیده تحت فشار بلاک چین ها خسته نشوند.

اگر شبکه های کریپتو بتوانند راهکارهای پرداخت برای این جمعیت را ارائه دهند، یک گام بزرگ برای هم بدون بانک ها و تحت نظر بانک ها خواهد بود. این تحول در بانکداری اولین گام برای تغییرات اضافی مورد نیاز برای جهان در حال توسعه خواهد بود: از جمله ارائه دسترسی بهتر و مطمئن تر به برق و اینترنت پر سرعت، کاهش کارمزدهای بالای تراکنش ها و پرداخت های حواله و محدود کردن فساد دولت و نوسان اقتصادی.

اگر 5G تمام این کارها را انجام دهد، جهشی بزرگتر از آن است که همه افراد در صنعت موبایل پیش بینی کرده و وعده داده اند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا