متوسط مقالات عمومی

مروری بر اخبار بلاک چین و ۱۰ داستان جالب رمز ارز در سال ۲۰۲۰

شرکت‌ها و سرمایه‌گذران سازمانی که به دنبال روش جایگزینی برای ذخیره ارزش در بحران پندمیک هستند، رمزارز را در سال ۲۰۲۰ به قله‌های جدید رساندند. در همین راستا شاهد به وقوع پیوستن اتفاقات جالبی در سرتیترهای مربوط به اخبار بلاک چین بودیم.

پندمیک بیماری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ سرتیتر اخبار بود و بخش‌های بی‌شماری را تحت‌تاثیر قرار داد، بهداشت، اقتصاد، عدالت اجتماعی، سیاست، تجارت و همچنین صنعت ارزهای دیجیتال و اخبار بلاک چین. در حالی که کشورها یکی پس از دیگری برای جلوگیری از شیوع ویروس قرنطینه شدند، دولت‌ها برای حفظ زندگی اقتصادی کمک هزینه‌هایی پرداخت کردند.

در حالی که به ضرورت، این پرداخت‌ها ترس از تورم جهانی را افزایش داد. این موضوع بسیاری از سرمایه‌گذاران و موسسات سنتی را واداشت تا نگاهی جدید به ارزهای دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش جایگزین، به ویژه بیت کوین (BTC)، رمزارز برتر، بیاندازند. پس از افت ۱۱مارس (اسفندماه ۱۳۹۸)، بیت کوین دچار جهش بسیار زیادی شد و تا پایان سال به رکورد رسید. با این پیش‌زمینه، در اینجا داستان ۱۰ مورد از برترین‌های دنیای رمزارز و اخبار بلاک چین در سال ۲۰۲۰ آورده شده است.

جذاب‌ترین اخبار بلاک چین ، اوج گرفتن بیت کوین برای شکستن رکوردها

اخبار بلاک چین

قدیمی‌ترین و رایج‌ترین ارز دیجیتال دنیا رکورد قیمت را در سال ۲۰۲۰ شکست، آن هم بیش از یک بار. اکنون، در پایان سال، سقف بازار بیت کوین در حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است. اکنون ارزش آن از ویزا (Visa) و برکشایر هت‌اوِی (Berkshire Hathaway) نیز بالاتر رفته است – و قیمت آن در بازارهای محلی همچنان به سمت نزدیک شدن به ۳۰ هزار دلار می‌رود.

بر طبق اخبار بلاک چین رکورد قبلی آن ۱۹۸۵۰ دلار در دسامبر سال ۲۰۱۷ بود که توسط بازرگانان خرده فروش در آسیا که قیمت را هدایت می‌کردند ( بسیاری از آنها تازه ارزهای دیجتال را کشف کرده بودند) تعیین شد. اما امسال، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای به طور مدام بیت کوین می‌خرند و به گفته نیویورک تایمز، اغلب آن را برای یک سرمایه‌گذاری بلند مدت نگه می‌دارند.

براندون مینتز (Brandon Mintz) مدیرعامل شرکت Bitcoin Depot در اواسط ماه دسامبر به کوین تلگراف گفت: «ما در این مرحله تقریبا هر روز داستان‌های تازه‌ای در مورد پذیرش رمزارز توسط سازمان‌ها می‌بینیم.» MicroStrategy، Square، Paul Tudor Jones، سرمایه‌گذارهای Guggenheim و حتی شرکت بیمه معتبر MassMutual از جمله خریداران بیت کوین در سال ۲۰۲۰ بودند. مینارد (Minerd) گفت:

ما اکنون توسط شرکت‌ها و میلیاردرها هدایت می‌شویم، نه فقط خرده‌فروشان.

فوران امور مالی غیرمتمرکز

Da hongfe یکی از بنیان‌گذاران نت ورک اقتصاد هوشمند در سرمقاله کوین تلگراف اعلام کرد:

سال ۲۰۲۰ به صراحت سال امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized finance) بود. به راستی، مبلغی که در امور مالی غیرمتمرکز لاک شده است در ۳۰ دسامبر تقریبا به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که طبق گزارش دیفای پلاس (DeFi Pulse) این مبلغ در ابتدای سال فقط ۶۵۸ میلیون دلار بوده است.

در واقع اصلاح جدید یلد فارمینگ (yield farming) وارد لغت‌نامه رمزارز شد. این از مهمترین اخبار بلاک چین بود. در ازای در نظر گرفتن وثیقه بیت کوین یا اتر در یک شرکت دیفای، یک کاربر یک توکن حکومتی دریافت کند که دارنده را قادر می‌سازد در مورد تمام تغییرات پروتکل (پلتفرم‌ها) بحث و گفتگو کند، پیشنهاد و یا رای دهد.

مالکیت این توکن حکومتی در سال ۲۰۲۰ بسیار سودآور بود. توکن COMP که توسط شرکت Compound برای اولین بار در ژوئن صادر شد، از ۶۱ دلار در ۱۸ ژوئن، پس از انتشارش در صرافی آمریکایی کوین بیس (Coinbase) در ۲۱ ژوئن به ۳۸۲ دلار رسید.  در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به مبلغ ۱۴۸ دلار رسیده است.

جوزپه آتنی (Giuseppe Ateniese) استاد موسسه تکنولوژی استیونس (Stevens) قبل‌تر به کوین تلگراف گفت: «امور مالی غیرمتمرکز یک بازی را متحول می‌کند». وی همچنین افزود: «با امور مالی غیرمتمرکز هیچ انسانی در ماجرا نیست، هیچ سروری و هیچ سازمانی. هیچ موضع‌گیری‌ای وجود ندارد». او توضیح داد که دیفای مانند وام اتومبیل سنتی نیست که در صورت عدم پرداخت وام گیرنده، بانک به دنبال بازپس‌گیری اتومبیل باشد. با امور مالی غیرمتمرکز دارایی‌ها دیجیتال هستند و از طریق قراردادهای هوشمند قفل/سپرده می‌شوند. اگر وام را پس ندهم، دارایی دیجیتالی که از آن به عنوان وثیقه استفاده کردم گرفته می‌شود و دیگر هیچ‌ کاری نمی‌توانم انجام دهم.

معاملات پی پال در رمزارز

برای بیت کوین ۱۲ سال طول کشید که ۱۰۰ میلیون کاربر به دست بیاورد. سپس در یک ماه، شبکه علاوه بر این بیش از۳۰۰ میلیون کاربر بالقوه به دست آورد زیرا بر طبق اخبار بلاک چین غول پرداخت پی پال (Paypal)، اعلام کرد که به کاربران امکان خرید، فروش و نگهداری بیت کوین، اتر (Ether)، بیت کوین کش (BCH) و لایت کوین (LTC) را می‌دهد.

پانترا کاپیتال (Pantera Capital) در نوامبر اعلام کرد: «اعلام این موضوع تا همین زمان هم تاثیر بسزایی داشته است. در چهار هفته اول، پی پال تقریبا ۷۰٪ از عرضه بیت کوین را خریداری کرده است». ماه بعد، پانترا این موضوع را بروز کرد: «در طی دو ماه از فعال شدن، پی پال در حال حاضر بیش از ۱۰۰٪ از عرضه بیت کوین را خریداری کرده است».

بیت کوین هاوینگ چهارسال یکبار خود را پشت سر گذاشت

عوامل تاثیرگذار در هاوینگ بیت کوین

رویداد هاوینگ بیت کوین که به منظور محدود کردن میزان صدور بیت کوین طراحی شده است، حداکثر ۲۱ میلیون واحد است – تقریبا هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و به طور معمول با استرس زیادی همراه است. این موضوع مشابه شرکتی است که به کارگران خود می‌گوید انتظار کاهش ۵۰ درصدی حقوق را داشته باشند. در اینجا این پاداش بلاک برای اعتبارسنج‌های شبکه بیت کوین – که به ماینر معروف هستند – نصف شده است.

در هاوینگ ماه می سال ۲۰۲۰ پاداش بلاک ماینرها از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت و بر طبق اخبار بلاک چین با فاجعه‌ای هم همراه نشد – آنطوری که برخی از آن ترسیده بودند، خروج ماینرها یا سقوط در قدرت محاسباتی شبکه یا نرخ هش (‌hash rate) وجود نداشت. هفت ماه بعد، بیت کوین سه برابر قیمت قبل از هاوینگ خود (۸.۵۶۶ دلار در یازدهم می) فروش می‌رود.

چین آزمایش کرد اما باهاماس اولین CBDC جهان را تاسیس کرد

مسابقه صدور اولین ارز دیجیتال بانک مرکزی، یا CBDC، در سال ۲۰۲۰ به اتمام خود نزدیک شد. با اعلام چین در ماه آگوست در مورد راه‌اندازی آزمایشی یوان دیجیتال خود در چهار شهر مرکزی – شانگهای، پکن، گوانژو و هنگ کنگ – منطقه آزمایشی با ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت (حدود ۲۹٪ از جمعیت کل کشور) به نظر می‌رسید که چین برنده این مسابقه باشد.

بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که پروژه پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین (DCEP)  به زودی به عرضه کامل دست یابد، اما اختلاف نظرها درباره اهمیت آن به بالا گرفت. آیا یوان دیجیتال دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخیره جهان به چالش می‌کشد، همان طور که روزنامه فایننشال تایمز (Financial Times) از آن ترس دارد؟ این نشریه در ماه آگوست نوشت: «توسعه سریع ارز دیجیتال بانک مرکزی در چین می‌تواند نظم پولی جهانی را برهم بزند.»

یا آیا CBDCها همچنان درگیر مشکلات حل نشده‌ای مانند پیشگیری از کلاهبرداری و حملات سایبری هستند؟ همان‌طور که جروم پاول، رییس فدرال رزرو ایالات متحده در ماه اکتبر اعلام کرد.

در هر صورت، چین اولین CBDC جهان را نخواهد داشت. این عنوان متعلق به باهاماس – کشوری که جزیره‌ای در هند غربی است – خواهد بود که در ۲۰ اکتبر تاریخ‌ساز شد، در صدر اخبار بلاک چین قرار گرفت و اولین CBDC دنیا را با نام دلار سند (Sand Dollar) بر بستر بلاک چین منتشر کرد.

میکرواستراتژی در بیت کوین «آل این» می‌کند

سال ۲۰۲۰ سالی بود که شرکت‌های سهامی عام و سرمایه‌گذاران سازمانی موضع‌شان را نسبت به رمزارز تغییر دادند. البته هیچ شرکتی این کار را مثل میکرواستراتژی (MicroStrategy) – شرکت امور مالی که در فهرست نسدق (Nasdaq) آمده – غیورانه انجام نداد. نه تنها تا ماه آگوست ذخیره بیت کوین این شرکت به ۲۵۰ میلیون دلار رسید، بلکه این شرکت بیت کوین را به عنوان خزانه اصلی دارایی‌های شرکت برگزیده است.

همانطور که مدیرعامل شرکت مایکل سیلور (Michael Saylor) توضیح داد که پیش‌بینی می‌شود کمک‌های مالی بی‌سابقه دولت‌ها که به عنوان مبارزه با کووید-۱۹ انجام شده است، تاثیرات مستهلک‌کننده‌ای دراز مدتی بر ارزش واقعی ارز سنتی و بسیاری دیگر از کلاس‌های دارایی سنتی داشته باشد. از جمله آن‌هایی که به عنوان خزانه شرکت‌ها نگهداری می‌شود. در این دنیای جدید، بیت کوین یک روش قابل اطمینان برای ذخیره ارزش است که پتانسیل ارزشمند ماندن دراز مدت آن از پول نقد بیشتر است.

میکرواستراتژی در طول سال به خرید بیت کوین ادامه داد، تا جایی که در اواخر سال ۶۵۰ میلیون دلار از فروش دارایی‌های قبلی خود برای خرید بیت کوین جدید کسب کرده بود. تا ۲۱ دسامبر، دارایی بیت کوین این شرکت ۷۰.۴۷۰ واحد است که آن را در قیمت متوسط ۱۵.۹۶۴ دلار خریداری کرده است. وال استریت ژورنال مبهوت از این تصمیم شرکت پرسید: «آیا این یک شرکت سهامی عام است یا یک هج فاند؟»

کوین بیس (Coinbase) سهامی عام می‌شود

در ماه دسامبر، صرافی کوین بیس اعلام کرد که به عنوان اولین شرکت رمزارز در فهرست سهام یک صرافی بزرگ آمریکایی قرار خواهد گرفت. این شرکت که ۳۵ میلیون کاربر دارد، بر اساس تحقیقات شرکت مساری (Messari) ارزشی بالغ بر ۲۸ میلیارد دلار دارد و به عنوان یک سهام قابل خرید در بورس قرار گرفته است.

ولادیمیر ویشونفسکی (Vladimir Vishnevskiy) هم‌بنیانگذار و مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه سویسی به نام مدیریت منابع مالی سن گوتارد (St.Gotthard Fund Management) به کوین تلگراف گفت: «این یک اتفاق بزرگ است و نه فقط در آمریکا،‌ بلکه در اروپا. چون این سهام به عنوان نمونه‌ای قرار خواهد گرفت که شرکت‌های این چنینی را با آن ارزش‌گذاری می‌کنند.»

مجله فورچون (Fortune) اشاره کرد: «این سهام یک نقطه عطف برای رمزارز است. البته هنوز روشن نیست که سازمان‌های امنیتی و کمیسیون صرافی‌های ایالات متحده اجازه چنین موضوعی را خواهند داد یا خیر.» شرکت کوین بیس در سال ۲۰۲۰ جنجال‌هایی به همراه داشت و برخی کارمندان خود را از فعالیت سیاسی در فضای شرکت منع کرد. در ماه نوامبر نیویورک تایمز گزارش کرد که برخی از کارمندان سیاه پوست کوین بیس از رفتار تبعیض آمیز شکایت کرده‌اند. برخی دیگر اشاره کردند که صرافی تحت تاثیر از کار افتادگی‌های نابه‌هنگام نتوانسته از فرصت‌ها در زمان بالا رفتن قیمت استفاده کند.

با این همه، اعلام این سهام به گفته جان گریفین (John Griffin) یک استاد اقتصاد در دانگاه تگزاس است، یک اتفاق بزرگ است. وی افزود: «راهی که کوین بیس برای کار در قابل این چهارچوب‌های قانونی روشن خواهد کرد، از لحاظ اقتصادی راه پر سودی خواهد بود.»

گروه تلگرام پروژه TON را رها کردند

کانال تلگرام آموزش کسب درآمد - کسب درآمد روزانه از تلگرام - کسب درآمد از تلگرام بدون داشتن کانال - کانال کسب و کار تلگرام - درآمدزایی از کانال تلگرام - درآمد کانال های تلگرامی - ربات کسب درآمد از کانال تلگرام - کسب درآمد از تلگرام بدون سرمایه - گروه های تلگرام ارز دیجیتال - گروه تلگرامی تحلیل بیت کوین - کانال تلگرام تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال - کانال تلگرام سیگنال ارز دیجیتال - گروه ماینینگ تلگرام

یکی از جذاب‌ترین اخبار بلاک چین در سال گذشته، خبر مربوط به شرکت تلگرام بود. شرکت تلگرام (Telegram Group) قصد داشت تا یک پلتفرم غیر متمرکز مشابه بیت کوین و اتریوم بنا کند. به گفته پاول دوراو (Pavel Durov) بنیانگذار و مدیر عامل این شرکت پیام‌رسان آزاد که بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر در جهان دارد، قرار بود این پلتفرم بسیار بهتر از بیت کوین و اتریوم باشد چرا که قابلیت بسیار بالای در سرعت و مقیاس پذیری دارد. اما تلگرام نتوانست در مقابل SEC مقاومت کند و در پروژه شبکه آزاد تلگرام را در ماه می کنسل کرد.

این شرکت که در دوبی واقع است، حدود ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه برای انتشار توکن گرمز (Grams) خود جمع کرده بود اما SEC این کوین را تایید نکرد و انتشار آن را در آمریکا و هر جای دیگر دنیا منع کرد. یک دادگاه فدرال نیز پشتیبانی‌های لازم را ارائه داد.

دوراو در یک وبلاگ نوشت: «ما هنوز از نظر تکنولوژی و امور مالی به آمریکا وابسته هستیم. این موضوع احتمالا آینده را تغییر خواهد داد، اما امروز، ما در یک لوپ بی پایان گیر افتاده‌ایم. ما نمی‌توانیم تعادل را به یک دنیای کاملا متمرکز بیاوریم، دقیقا به همین دلیل که کاملا متمرکز است.» تلگرام در این راه حمایت مالی سرمایه‌گذاران نامی‌ از جمله شرکت‌های بزرگی چون کلاینر پرکینز (Kleiner Perkins) و سکویا کپیتال (Sequoia Capital) را با خود داشت.

سرمایه گذار نامی پاول تودور بیت کوین را تایید کرد

کمک‌های مالی دولت‌ها در مقابله با کووید بسیاری از سرمایه گذاران را از تورم سال ۲۰۲۰ نگران کرد و مطابق اخبار بلاک چین برخی حاضر شدند تا با نگاهی تازه به رمزارزها به عنوان روش‌های جایگزین ذخیره ارزش بنگرند. یکی از مهم‌ترین آنان پاول تودور جونر (Paul Tudor Jones) بود که در ماه می اعلام کرد که بخشی از دارایی‌هایش در بیت کوین سرمایه‌گذاری شده است.

تایید شخصیت شناخته‌شده‌ای چون جونز – که سقوط سهام سال ۱۹۸۷ را پیش‌بینی کرده بود – راه را برای درگیر شدن سرمایه‌گذاران جریان اصلی با رمزارز صاف کرد. دیوید لاوانت (David Lawant) از شرکت مدیریت دارایی بیت وایز (Bitwise) قبلا به کوین تلگراف گفته بود: «انتخاب بیت کوین به عنوان گزینه مناسب ذخیره دارایی در مبارزه با آنچه او تورم بزرگ ارز خوانده است، ریسک کار را برای بسیاری از هم‌سطح‌های اول که به کار با بیت کوین فکر می‌کردند کاهش داده است.» وال استریت ژورنال افزود:

«جنبش بیت کوین شخصیت‌های متنوعی را به خود جذب کرده است از میلیاردرهای وال استریت چون پاول تودور جونز و استنلی دراکنمیلر (Stanley Druckenmiller) تا سرمایه‌گذاران فرصت طلبی که می‌خواهند سوار بر موج سود شوند. شراکت این‌ها خرید را بیشتر کرده است.»

معرفی XPR به عنوان یک وثیقه و SEC از شرکت ریپل شکایت کرد

ریپل کمیسیون SEC

توکن XPR سومین رمزارز بزرگ در اخبار بلاک چین و از نظر ارزش بازار، پس از بیت کوین و اتر بود زمانی که در ماه دسامبر این شرکت واقع در سانفرانسیسکو به دیواری به نام SEC برخود کرد.

به هدایت جی کلیتون (Jay Clayton) کمیسیون از شرکت ریپل (Ripple) و دو نفر از مدیران عالی رتبه آن شکایت کرد که کوین XPR که توسط ریپل ساخته شده است در حقیقت یک وثیقه است و شرکت بیش از ۱.۳ میلیارد دلار از ارائه وثیقه‌های ثبت نشده درآمد داشته است. در طی سه روز بعد از اعلام این شکایت قیمت این کوین ۴۱ درصد کاهش پیدا کرد و بقای شرکت به شکل فعلی در حاله‌ای از ابهام بود.

در ۲۷ دسامبر کوین بیس، بزرگترین صرافی آمریکایی اعلام کرد که مبادله XPR را موقتا منع خواهد کرد و با حذف این توکن از این فهرست‌ها، اتمسفر حول این کوین به شدت بی‌ثبات شد. در ۲۹ دسامبر، شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل (Grayscale) که بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان است، بیش از ۹.۱۸ میلیارد از دارایی XPR خود را فروخت.

ریپل این عمل SEC را یک حمله به کل صنعت رمزارز در آمریکا شمرد و مدیر عامل شرکت برد گارلینگ هاوس (Brad Garlinghouse) اعلام کرد که به سرویس دهی به مشتریان خود همچنان ادامه خواهد داد.

شفافیت بیشتر در سال ۲۰۲۱؟

با این همه، با جستجوی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران سازمانی در طی پندمیک در جریان برای پیدا کردن یک ذخیره جایگزین ارزش، رمزراز را به سطوح جدیدی در سال ۲۰۲۰ رساند. در جای دیگر نوآوری در بلاک چین ادامه در چندین جبهه از جمله امور مالی غیر متمرکز و توسعه CBDC ادامه دارد.

در آمریکا کمیسیون SEC شکاک جلوی رشد توکن های دیجیتال را گرفت و علیه XPR و توکن TON تلگرام شکایت کرد. تغییر مدیریت در واشنگتن که شامل تغییر مدیریت SEC نیز خواهد شد، می‌تواند شفافیت قانون را در سال ۲۰۲۱ به همراه داشته باشد. این رویداد یکی از جالب توجه‌ترین اتفاقاتی بود که در زمینه اخبار بلاک چین روی داد و توجه افراد عادی، نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران شرکتی زیادی را به خود جلب کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا