متوسط مقالات عمومی

استخراج بیت کوین بعد از هاوینگ چه تغییراتی کرده است؟

رویدا هاوینگ بیت کوین (bitcoin halving) که در ماه می امسال روی داد، بی گمان بزرگ‌ترین رویداد جهان ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۰ بود. بعد از اینکه پاداش استخراج بیت کوین (bitcoin mining) نصف شد، پیش‌بینی‌های زیادی مطرح شد و افراد در مورد قیمت بیت کوین به پیش‌بینی و اظهار نظر می‌پرداختند.

چند هفته بعد از هاوینگ بیت کوین ، در مورد برخی از این مسائل با بنیان‌گذار استخر استخراج بیت کوین F2Pool یعنی شنیو مائو (Shenyu Mao) صحبت کردم. استخر آنها استخری بود که آخرین بلاک را قبل از هاوینگ بیت کوین استخراج کرد. من ابتدا خواستم که از او بپرسم که چگونه این ایده به ذهن آنها رسید که در آخرین بلاک از تیتر روزنامه نیویورک تایمز در مورد ویروس کرونا و تلاش‌های بانک مرکزی استفاده کنند.

آیا این موضوع را از قبل برنامه‌ریزی کرده بودید یا ناگهان به ذهنتان رسید؟

استخراج بیت کوین هاوینگ بیت کوین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

اگر دقیق‌تر بگویم، یک تخم مرغ عید پاک در بلاک ۶۲۹۹۹۹ نوشته شده بود. در ۱۲ می استخر ما آخرین بلاک را استخراج کرد و در آن روز نیز یکی از سرتیتر‌های روزنامه نیویورک تایمز در مورد تزریق سرمایه ۲.۳ ترلیون دلاری از جانب بانک مرکزی بود. ما هم به خاطر احترام به ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) و کاری که در سال ۲۰۰۹ انجام داد، این یادداشت را اضافه کردیم.

۱۱ سال قبل و در سوم ژانویه ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو یکی از تیتر‌های روزنامه نیویورک تایمز را در داده‌های کوین بیس (coinbase) وارد کرد تا ثابت شود که آن بلاک دقیقا در همان روز تولید شده است.

امسال هم دوباره بحران مالی روی داد و حکومت‌های ایالات متحده و بریتانیا دقیقا همان سیاست‌های سال ۲۰۰۸ را تکرار کردند. این باعث شد که این ایده به ذهن ما برسد و احترامی هم به ساتوشی ناکاموتو گذاشته باشیم که ۱۱ سال پیش بیت کوین را اختراع کرد.

البته شایان ذکر است که شنیو مائو قبلا هم از این کار‌ها کرده است و در سال ۲۰۱۴ با استخراج بیت کوین و از طریق یادداشتی که در یک بلاک گذاشته بود، از همسر کنونی خود خواستگاری کرده بود.

اکنون که هاوینگ بیت کوین روی داده است، آیا کاهش پاداش استخراج بیت کوین تاثیری فرای انتظار بر جای گذاشته است؟

اساسا طبق انتظار پیش رفته است و اینک درآمد ناشی از استخراج بیت کوین به نصف رسیده است.

هزینه برق در این میان بسیار اهمیت دارد و ماینر‌هایی که توان پرداخت این هزینه را نداشته باشند، باید از صنعت استخراج خداحافظی کنند.

اما سوال آخر، آیا واقعا هاوینگ بیت کوین آنقدر که مردم در مورد آن صحبت می‌کردند، اهمیت داشت؟

تاثیر مستقیم این فرآیند بر ماینر‌ها و استخر‌های استخراج بیت کوین است و درآمد آنها نصف می‌شود. این در حالی است که مخارج آنها برای استخراج ثابت باقی می‌ماند و این عملکرد بسیاری از دستگاه‌های استخراج را برای مدتی متوقف خواهد کرد.

هاوینگ بیت کوین برای ماینر‌ها خیلی مهم است و این فرآیند تعیین می‌کند که آیا آنها می‌توانند به استخراج ادامه دهند یا نه؟

ماینر‌ها لازم است که پس از این فرآیند برای استخراج بیت کوین از ابزار‌های پیشرفته‌تری استفاده کنند و همچنین ابزار‌هایی مالی را نیز برای پوشش ریسک مورد استفاده قرار دهند؛ ثانیا ماینر‌ها باید به دنبال الکتریسیته ارزان باشند و دیگر روش‌های بهینه‌سازی را مورد استفاده قرار دهند تا از این بحران گذر کنند.

نظر شما چیست؟ آیا پیامد‌های هاوینگ بیت کوین طبق انتظارات بوده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه: این مصاحبه ویرایش و تلخیص شده است.

منبع
blog.coinmarketcapf2pool

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا