مقالات عمومی

آیا تکنولوژی بلاکچین ماندگار خواهد شد؟

کریپتوکارنسی‌ها حدود یک دهه پیش وارد صحنه شدند و شروع به بازتعریف روش رسیدگی به معاملات مالی کردند. این فناوری مسیری نوین را در این زمینه برای همه گشود. با این حال، قهرمان واقعی کریپتوکارنسی‌ها نیستند، بلکه این تکنولوژی بلاکچین بود که معاملات و اجرایی شدن آنها را امکان پذیر کرد.

پتانسیل واقعی تکنولوژی بلاکچین و قابلیت‌هایی که می‌تواند از طریق آن پیاده شود، زمانی خود را نشان داد که کارآفرینان و نوآوران در صنعت متوجه شدند که ارزهای رمزنگاری‌شده می‌توانند کاملا از بلاکچین جدا باشند. به عنوان شاهدی بر اثربخشی آن، شرکت‌ها در سراسر جهان، به لطف یکپارچگی فن‌آوری بلاکچین، نوآوری‌هایی را تجربه کرده‌اند که توسعه دهندگان، آن را بهترین زمان برای خلاقیت متصور شدند.

 

بلاکچین تکنولوژی

با گذر زمان، مردم بیشتر تکنولوژی بلاکچین را پذیرفتند، اما برخی از صنایع و کمپانی‌های بزرگ، حضور و ماهیت ناخوشایند آن را تهدیدی برای خود می‌بینند. در حالی که یک ترس قابل‌ درک وجود دارد که ممکن است بیت‌کوین تبدیل به یک حباب مالی دیگر شود؛ ضرر واقعی در صورتی خواهد بود که بلاکچین نتواند به وعده خود عمل کند.

 پس سوال یک میلیون‌دلاری این است که آیا بلاکچین ماندگار خواهد شد؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید از نگاه مفهومی بلاکچین را درک کنیم:

شفافیت

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت این فن‌آوری، شفافیت کامل آن است. بلاکچین یک دفتر بزرگ عمومی از فعالیت هر کاربر در یک شبکه گسترده است. واقعیت این است که فعالیت کاربر در بلاکچین (برای کریپتوکارنسی‌ها و معاملات مالی و …) می تواند از همان ابتدای ورودش تا زمان حال، تحت نظارت و ردیابی قرار گیرد.
شفافیت، اصالت به وجود می‌آورد. زمانی که هر کاربر بلاکچین می‌تواند ببیند دقیقا چه اتفاقی دارد می‌افتد، به حفظ همه افرادی که صادقانه و با اخلاق فعالیت می‌کنند، کمک می‌کند. این ویژگی احتمالا بزرگ‌ترین دلیل ایجاد ICO است. از زمانی که ICOها در سال ۲۰۱۳ شروع به کار کردند، یک پیروزی مهم برای هر سرمایه‌گذار بدون در نظر گرفتن بودجه برای شروع یک کسب‌و‌کار، به شمار آمدند.

کنترل امور مالی بدون به خطر انداختن امنیت

بلاکچین میهن بلاکچین

ما نمی‌توانیم تمام پول‌مان را در خانه نگه داریم؛ موسسات مالی برای کمک به ما برای تسهیل مدیریت مالی و تجاری و کنترل به وجود آمده‌اند. اما، این کنترل چقدر باید باشد؟ در دنیایی که تکنولوژی خیلی سریع درحال رشد است، مردم روز به روز از خدمات سنتی این نهادهای معتبر و سیاست‌های سختگیرانه آن‌ها ناراضی‌تر می‌شوند.
این نهاد‌ها در مورد همه چیز تصمیم می‌گیرند: حداقل حساب، حداکثر و حداقل مقدار معامله، هزینه‌های معامله، پیشرفت اعتباری، ارزش وثیقه، تایید روش‌های پرداخت و مجموعه‌ای از شرایط دیگر.

به علاوه این موسسات می‌توانند پول مشتریان خود را از دست بدهند (مثال‌هایی مثل بسته شدن و ورشکستگی موسسات و بانک‌ها)، اما بلاکچین به دلیل ساختار غیرمتمرکز خود اجازه می‌دهد هرشخص بر روی تصمیمات مالی خود نظارت داشته باشد.
این که بانک‌ها برای حفظ امنیت مشتریانشان کار می‌کنند، اغلب به این معناست که مشتری باید مقدار زیادی از کنترل مالی خود را به بانک‌ها واگذار کند. شفافیت کامل و قابلیت اعتبار در بلاکچین به کاربران این امکان را می‌دهد که به امنیت پول و معاملات مالی خود اعتماد کنند.

این دفتر توزیع‌شده کاملا عمومی است اما داده‌های موجود در آن تایید شده و با رمزنگاری پیشرفته رمز‌گذاری شده‌است که باعث می‌شود خطر هک به حداقل برسد. بلاکچین هنوز در دوران کودکی خود است و نقص‌هایی دارد، اما تا همین امروز ثابت شده‌است که فن‌آوری ایمن‌تری برای تامین پول ما است. بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی مهم، حدود ۱۵ درصد، قصد دارند که از همین امسال این فن‌آوری را استفاده کنند تا بهتر بتوانند به مشتریان خود خدمت کنند.

هزینه و کارمزد کمتر

نهادهای مالی به عنوان واسطه معاملات پولی ما عمل می‌کنند؛ آن‌ها به ما کمک می‌کنند پول را ارسال و دریافت کنیم و به ازای آن هزینه خدمات از مشتریان جمع‌آوری می‌کنند. این یکی از بهترین روش‌های تولید درآمد برای موسسات مالی است. درحالیکه بیشتر این موسسات در اشکال مختلف خود در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا یک روش انعطاف‌پذیرتر را برای شارژ خدمات خود اجرا کنند، بسیاری استدلال می‌کنند که هزینه این خدمات هنوز زیاد است.

والت بیتکوین

تراکنش‌های کارت‌هایی مانند MasterCard، Visa و Discove هر کدام از ۱/۴۴ درصد تا ۲/۶ درصد برای هر معامله کارمزد می‌گیرند (به علاوه مبلغ ثابت معمولا کمتر از ۰.۲۵ دلار است). این مقدار ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما برای میلیون‌ها کاربر که از این پردازنده‌ها استفاده می‌کنند، دریافت هزاران دلار در پرداخت خیلی زیاد خواهد شد. برای مثال، هزینه‌های معامله در کمپانی PayPal ۲/۹٪  به علاوه ۰/۳۵ دلار در تراکنش حساب‌های شخصی و ۴/۴ درصد به اضافه ۰/۳۰ دلار برای حساب‌های تجاری است.
هزینه‌های تراکنش در بلاکچین در گذشته بسیار کم‌تر از حالا بود، کم‌تر از یک پنی تا سال ۲۰۱۵ که نسبت به دیگر واسطه‌های پرداختی تقریبا صفر است. از آنجا که تقاضا برای بیت‌کوین و دیگر کریپتوکارنسی‌ها افزایش‌یافته است، بنابراین هزینه‌های خدمات نیز در این اواخر افزایش‌یافته است.
لازم به ذکر است که در بلاکچین شما می‌توانید با انتخاب افزایش یا کاهش میزان کارمزد برای تراکنش خود، سرعت تایید آن را انتخاب کنید. این مساله که اصطلاحا به آن تخمین هزینه دینامیک می‌گویند، سطح کنترل کاربر را گسترش می‌دهد و قطعا یک ویژگی بسیار دوست‌داشتنی است که به احتمال زیاد در سال‌های آتی مورد قبول همه واقع خواهد شد.

با استفاده از این مزیت مشتریان دیگر مجبور نیستند فشار مالی بین وزنه‌های سنگین سنتی را تحمل کنند. علاوه بر این، تجار می‌توانند مستقیما با مشتریان خود در بازار معامله کنند و به طور موثر از هر گونه واسطه‌ای خلاص شوند و برای فروش خود سود کامل کسب کنند.

نفوذ بلاکچین در صنایع دیگر

بلاکچین صنعت

تکنولوژی بلاکچین در اصل در نظر گرفته شد تا یک پروتکل پایه برای آینده تراکنش‌های مالی باشد. با این حال، همان طور که صنایع شروع به درک پتانسیل این نوآوری کردند تا پول را حرکت دهند، تحقیقات گسترده برای درک بهتر و ادغام آن به طور گسترده در سراسر صنایع آغاز شد.
امروزه، شما نشانه‌هایی از زیرساخت بلاکچین در هر صنعت بزرگ پیدا خواهید کرد، چون توسعه دهندگان به دنبال آن هستند که آن را بهتر، سریع‌تر، امن‌تر، مناسب‌تر و کاربرپسندتر کنند.
شرکت‌های نوپا به سرعت پیشرفت خواهند کرد و بر روی استفاده از بلاکچین برای اداره کسب‌وکار خود تمرکز می‌کنند. برای مثال IMMLA  یک شرکت حمل و نقل باری است که روی فن‌آوری بلاکچین متمرکز شده‌است. تعداد کثیری از شرکت‌های متمرکز بر بلاکچین امروز وجود دارند و همه آن‌ها به معنای واقعی به دنبال استفاده اساسی از آن در صنایع خود هستند.

انتظار می‌رود که این موج در صنعت ادامه یابد، چرا که هر فن‌آوری در طول گذر زمان به بار می‌نشیند. ما تنها می‌توانیم صبر کنیم تا ببینیم چگونه می توان از آن برای تقویت اثربخشی دیگر نوآوری‌های تکنولوژیکی مانند اینترنت اشیا استفاده کرد.

بنابراین آیا می‌توان گفت بلاکچین یک تکنولوژی زودگذر است؟

با توجه به تمام فوایدی که در بالا ذکر شد، تکنولوژی بلاکچین به کندی روش کار و زندگی ما را تغییر می‌دهد. بلاکچین مشکلات زیادی تا امروز داشته‌است، و علی‌رغم موفقیت عظیم آن، محدودیت‌هایی هم دارد که ممکن است لازم باشد در مورد آن نگران باشیم.

 با این حال، تکنولوژی بلاکچین در حال حاضر پیشرفت ثابتی دارد. با تمام فوایدی که بلاکچین باید ارائه دهد، قطعا نیاز زیادی به افزایش اعتماد کاربران دارد. جهان هر روز در حال تغییر است و این فن‌‌آوری در هر موقعیتی برای تعیین توانایی خود و ایستادگی در برابر چالش‌های آینده قرار می‌گیرد.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا