معرفی ۱۰ کتابی که رهبران برتر حوزه بلاک چین توصیه می‌کنند!

با توجه به قرنطینه‌های پی‌درپی و مشاوره‌های سفری که به دلیل شیوع COVID-19 منجر شده‌اند، سال ۲۰۲۰ سالی بی‌نظیر برای اکتشاف و خواندن کتاب‌های جدید به حساب می‌آمد؛ به همین منظور، کوین تلگراف لیستی از پیشنهادات کتاب‌های غیرمرتبط با زمینه رمز ارزها را از ۱۰ پیشگام برتر در فضای بلاک چین گردآوری کرده است. در این مقاله، به معرفی این کتاب های برتر سال ۲۰۲۰ با توجه به مطالبی که بلاک چین به این پیشگامان آموخته، می‌پردازیم.

معرفی کتاب های برتر به توصیه رهبران بلاک چین

کتاب های برتر سال ۲۰۲۰ معرفی شده توسط افراد تاثیرگذار در حوزه بلاک چین

تیم دراپر، الکس ماشینسکی، کیتلین لانگ، شیلا وارن و سایر افراد فعال در این حوزه، همگی در راستای به اشتراک گذاشتن مطالعات جالب و مورد علاقه خود گرد هم آمدند، تا دیدگاه کلی خود و چگونگی شکل گرفتن نقطه نظراتشان در این زمینه را با کمک ادبیات نشان دهند.

۱. رازهای جاسوسان، نوشته آدرین گیلبرت، هثر وینسنت و راب کولسن

این کتاب توسط براران بلندورف (Brian Behlendorf) مدیر اجرایی هایپرلجر توصیه شده است. او در مصاحبه با کوین تلگراف گفت کتابی که اخیرا خوانده و از خواندن آن لذت برده است، The Secret of Spies نام دارد. این رمان روایت داستان جاسوسان را از دوران کهن تا به امروز و با تمرکز بر روی وقایع مهم تاریخی بازگو می‌کند. بلندورف گفت:

مردم باید در هنگام طراحی کردن چیزهای مختلفی که در برابر شکست مقاوم هستند همانند یک هکر فکر کنند. بنابراین خواندن در مورد جاسوسان و ابزار جاسوسی، که نشان دهنده برخی از اولین فضاهای خصمانه‌ای بودند که بعدها هکرها از آنها استفاده کردند و طراحی‌های بلاک چین واقعا از آنها سود بردند، سرگرم کننده به نظر می‌رسد.

۲.  آموزش ستمدیدگان، نوشته پائولو فریره

آموزش ستمدیدگان، نوشته پائولو فریره 

کتاب ذکر شده توسط شیلا وارن، رئیس بلاک چین و DLT در مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) پیشنهاد شده است. او در مصاحبه با کوین تلگراف گفت، کتابی که طرز فکر او را شکل داد، آموزش ستمدیدگان (Pedagogy of the Oppressed) نوشته مربی برزیلی به نام پائولو فریره است. Warren اظهار کرد که در دانشکده حقوق و در حال کار کردن بر روی پروژه‌ای متعلق به موسسه سابق Arts and Civic Dialogue با این رمان آشنا شد:

این رمان طرز فکر من در مورد قدرت را کاملا تغییر داد. در میان سایر گوهرهای ارزشمند این حوزه، این کتاب چهارچوبی را برای تفکر در مورد برجسته کردن گفتگو که در همکاری، وحدت، سازمان‌دهی و سنتز فرهنگی آمیخته شده است را بیان می‌کند. من بارها و بارها این کتاب را مرور کردم و اولین باری که وایت پیپر ساتوشی را مطالعه کردم این کتاب اولین چیزی بود که به ذهن من رسید. یکی دیگر از پیشنهادهای من برای مطالعه کردن Strunk & White, Elements of Style است زیرا نویسنده بهتری بودن هیچوقت به کسی آسیب نمی‌رساند!

احمد بیرشک و سیف‌الله راد مترجمان این رمان در ایران هستند و می‌توانید آموزش ستمدیدگان را از نشر خوارزمی تهیه کنید.

۳. بازیکن شماره ۲ آماده، نوشته ارنست کلاین

معرفی کتاب بازیکن شماره ۲ آماده، توسط تیم دراپر، سرمایه‌دار کلان و سرمایه‌گذار بیت کوین صورت گرفته است. او در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که از خواندن داستان‌های علمی تخیلی لذت می‌برد و به این موضوع اشاره کرد که Ready Player Two یکی از کتاب‌های مورد علاقه اوست. این کتاب که پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز است، امسال منتشر شده و ادامه کتاب پرفروش “بازیکن شماره ۱ آماده” است.

بر خلاف کتاب اول، بازیکن شماره ۲ آماده، خط داستانی متفاوتی را دنبال می‌کند، اما همه شخصیت‌های قبلی را در داستان جای داده است. این رمان بر روی یک تکنولوژی جدید تحت عنوان ONI تمرکز دارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا تجربیات خود در زندگی واقعی را به ثبت برسانند. این کتاب در عین این که تحول عظیمی را با خود به همراه داشت، نشان‌دهنده یک تکنولوژی اعتیادآور بوده و با این امر اشاره دارد که آینده مبتنی بر هوش مصنوعی به چه صورتی می‌تواند باشد.

این کتاب هنوز در ایران ترجمه فارسی نشده، اما می‌توانید نسخه اول این کتاب با نام بازیکن شماره ۱ آماده با ترجمه پیمان اسماعیلیان را خریداری کنید.

۴. برآمدن پول، نوشته آدام فرگوسن

برآمدن پول، نوشته آدام فرگوسن

 

معرفی کتاب When Money Dies توسط کیتلین لانگ، بنیانگذار و مدیرعامل Avanti Financial پیشنهاد شده است. او در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که کتاب مورد علاقه او بر آمدن پول، اثر تاریخ شناس بریتانیایی Adam Fergusson است. این کتاب که در سال ۱۹۷۵ نوشته شده، برداشتی تاریخی از تورم بیشینه سال ۱۹۲۳ در Weimar آلمان است. لانگ اظهار کرد که او همواره این کتاب را در ذهن خواهد داشت؛ زیرا توانست از مطالب آن یاد بگیرد که چگونه الگوهای قابل استفاده در هر سقوط ارزی را تشخیص بدهد:

اقتصاددانان تمایل دارند تا سقوط ارز را در نمودارهای ورودی سیستم بررسی کنند؛ اما نمودارهای ورودی سیستم نقاط تجمعی و نقطه اتمام ارزی را در روند سقوط ارز به صورت مبهم به نمایش می‌گذارند. این رویداد هیچوقت به صورت یک خط مستقیم قابل پیش‌بینی اتفاق نمی‌افتد و لاگ چارت‌ها یا همان نمودارهای ورودی سیستم، بیش از اندازه متکی به نوسانات بزرگ و بنیادی هستند. در Weimar آلمان، دامنه نوسانات بازار به سمت رکود، سرسام آور شدند. در ابتدا ارز رایج به اندازه ۲ درصد در طول روز نوسان داشت و سپس ۵ درصد دیگر سقوط کرد و بعد ۱۰ درصد و دوباره ۲۰ درصد دیگر ریزش داشت و در نهایت، ۵۰ درصد! و تمام این اتفاقات در طول یک روز و بر اساس ارزش سهام و نسبت به ارزهای باثبات‌تر، همراه با خیلی از انباشت‌های جعلی اتفاق افتادند. به نظر می‌رسد نقطه اوج یک ارز زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه درک کاملی از دلیل بالا رفتن قیمت‌ها داشته باشند و این یعنی ارزش مخرج قیمتی (ارز) در حال کاهش باشد. تمامی قیمت‌ها فقط نسبت‌هایی هستند که به عنوان ارزش کالا (به صورت عددی) از نقطه نظر واحد پولی (مخرج) بیان می‌شوند.

Long خاطر نشان کرد که پس از خواندن این کتاب، از خود پرسید که آیا تجمعات بازار سهام شواهدی بر اثبات ارزش اقتصادی مشاغل هستند، یا این که صرفا حاصل از کاهش واقعی قدرت خرید پولی به حساب می‌آیند.

کتاب بر آمدن پول با ترجمه شهلا طهماسبی را می‌توانید از انتشارات اختران تهیه کنید.

۵. ترومن، اثر دیوید مک کلاف

الکس تپسکات (Alex Tapscott) بنیانگذار موسسه تحقیقاتی بلاکچین، کتاب ترومن را معرفی کرده است. تپسکات نویسنده Financial Services Revolution در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که کتاب Truman اثر David McCullough کتاب مورد علاقه او از سال ۲۰۲۰ است. همانطور که از عنوان این کتاب پیداست، زندگینامه ترومن، برنده جایزه پولیتزر از رئیس جمهور سابق آمریکا Harry S. Truman است.

بر اساس گفته‌های Tapscott، کتاب ترومن در زمینه خود پیشگام است؛ زیرا امروزه ما در حال زندگی کردن در عصر تغییرات هستیم. با وجود تمام این تفاسیر، تپسکات خاطر نشان کرد بر خلاف زمان زندگی Truman، این تغییرات به جای پایان دادن به این جنگ ویرانگر، در حال شکل گیری همزمان با تسریع پیشرفت تکنولوژی هستند:

هنوز هم تاثیرات ناشی از این امر به شکل مشابهی در حال روی دادن هستند: این روند موجب رشد اقتصادی، سیستم سنتی دولتی ما، اتحادهای کهن ما و غیره شده‌اند. در سال ۱۹۴۵، ما خیلی خوش شانس بودیم که معاون رئیس جمهور با وجود اینکه هنوز این امر اثبات نشده بود، فراتر از محدودیت‌های خود گام برداشت و خود را تحت عنوان رهبری باکفایت به اثبات رساند. امروزه ما شدیدا به رهبری افراد قدرتمند تمایل داریم. اما چه کسی پیش قدم خواهد شد؟

Tapscott توضیح داد که ترومن مطالب الهام بخش و لذت بخشی را با خوانندگان خود به اشتراک می‌گذارد و تحقیقات عمیقی در رابطه با مطالب آن صورت گرفته است. رئیس جمهور Truman، ریشه غربی میانه داشت و فردی فروتن بود و تحصیلات متوسطی داشت؛ اما با این وجود به مقام ریاست جمهوری آمریکا رسید و شیوه جهان آزاد را در آمریکا و در طول روزهایی مخاطره‌انگیز و سرنوشت‌ساز رهبری کرد. Truman هیچگاه انتظار نداشت که به مقام ریاست جمهوری برسد و به عنوان معاون رئیس جمهور، پس از درگذشت روزولت به این مقام دست یافت. همه افراد او را دست کم می‌گرفتند؛ اما او اراده آهنین، نقطه نظرها، فضیلت‌های اخلاقی و زیرکی سیاسی خود را اثبات کرد.

۶. گتسبی بزرگ، نوشته اسکات فیتزجرالد

گتسبی بزرگ، نوشته اسکات فیتزجرالد

دنیل دیکسون، مدیرعامل و مدیر اجرایی Stellar Development Foundation، این کتاب را معرفی کرد و در صحبت با کوین تلگراف گفت که کتاب Great Gatsby اثر Scott Fitzgerald یکی از کتاب‌های مورد علاقه اوست. Dixon توضیح داد که زیبایی و مطالب پرمحتوایی که فیتزجرالد در این رمان به اشتراک می‌گذارد، با زشتی و پویایی طبقاتی جوامع و کمبود عشق حقیقی دنیای امروز ما مقابله می‌کند:

داستان روایت شده در این رمان تا حدی با حس ناامیدی توام است؛ اما با خواندن آن می‌توان به وضوح دید که مطالب بیان شده، در تلاش برای سرگرم کردن و افزودن چاشنی سرگرمی نیز هستند. دلیل جذب شدن من به این کتاب این است که محتوای داستان زندگی شخصی فیتزجرالد من را مجذوب خود کرده است و در بهترین حالت، می‌توان زندگی شخصی او را غم‌انگیز در نظر گرفت. جلد روی این کتاب به تنهایی دلهره‌آور و مجذوب کننده است و داستان آن مرا به خواندن سالانه این کتاب فرا می‌خواند. نحوه پایان یافتن داستان به هیچ عنوان چیزی نیست که من ترجیح بدهم و حس خوبی در مورد آن داشته باشم؛ اما به من یادآوری می‌کند که حداقل با خودم صادقانه رفتار کنم و این مقوله‌ای است که اکثر شخصیت‌ها در این دوره زمانی از آن بی‌بهره هستند.

دیکسون افزود که کتاب گتسبی بزرگ مربوط به داستان مبارزات طبقاتی بوده و نشانگر کاملی از روند رشد یک شخصیت و کارهای لازم در این راستا است و در واقع، آن شخص وانمود می‌کند که به طبقه اجتماعی که در آن متولد نشده تعلق دارد. در بسیاری از جوانب، می‌توان این کتاب را به دید شکست خوردن رویای آمریکایی رشد کردن در رفاه کامل و پذیرفته شدن همزمان تحت عنوان یک فرد مرفه دانست.

کتاب گتسبی بزرگ با ترجمه مترجمان مختلف را می‌توانید از فروشگاه‌های کتاب در ایران تهیه کنید.

۷.  پراویدنس، اثر مکس بری

کتاب مطرح شده توسط پل برودی مدیر بلاک چین در Ernst & Young معرفی شده است. برودی در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که از بین کتاب‌هایی که در طول سال گذشته مطالعه کرده، کتاب Providence اثر Max Barry بیشترین تاثیر را بر روی او داشته است. این کتاب که در ماه مارس ۲۰۲۰ منتشر شد، در واقع رمانی از بری است که بر روی داستان علمی تخیلی زندگی چهار خدمه از کشتی فضایی متکی بر هوش مصنوعی تمرکز دارد. چالش این داستان در اینجاست که خدمه این کشتی فضایی در می‌یابند که خدمه این کشتی نیستند؛ بلکه از آنها تحت عنوان محموله این کشتی استفاده شده است. Brody در رابطه با این رمان گفت:

من یکی از طرفداران پروپا قرص این داستان هستم اما بیشتر محتوای این کتاب را از مقاله‌ها و خلاصه‌های نوشته شده در مورد آن متوجه شدم و به عقیده من این کتاب توانسته است به خوبی مطالب مطرح شده را به صورت متراکم مطرح کند. من کتاب‌ها را برای فرار کردن از زندگی روزمره و غرق شدن در دنیاها و زندگی خیالی، به عنوان یک جایگزین مطالعه می‌کنم و در رابطه با این موضوع به سراغ داستان‌های مختلف می‌روم. در این زمینه، داستان‌های علمی تخیلی کمک بزرگی به من کرده‌اند. من از داستان و روایت خوشم می‌آید زیرا دوست دارم که در فکر نحوه تغییر دنیا و یا راه‌های چگونگی تغییر دنیا فرو بروم. داستان نویسی علمی تخیلی، نویسنده را مجبور می‌کند تا عمیقا به این فکر کند که یک فرد عادی چگونه می‌تواند تاثیرات تکنولوژی را لمس کند.

۸. نابغه ولخرج: زندگینامه نیکولا تسلا، نوشته جان اونیل

این کتاب توسط الکس ماشینسکی، بنیانگذار و مدیرعامل Celsius Network پیشنهاد شده است. او در صحبت با کوین تلگراف گفت که کتاب مورد علاقه او Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla اثر John J. O’Neill است. این کتاب در واقع زندگینامه‌ای از نیکولا تسلا، یکی از پیشگامان مهندسی برق است. Mashinsky اظهار کرد:

Tesla شبکه‌ای را ایجاد کرد که حتی از اینترنت نیز گسترده‌تر است و این یعنی شبکه الکتریکی جریان متناوب جهانی امروزی ما. او به همان اندازه که درسی بزرگ از تمام کارهایی است که باید انجام شوند و نحوه ساختن چیزهای مختلف را به ما را نشان داده است، به همان میزان نحوه انجام ندادن خیلی از مسائل را نیز به ما یادآور می‌شود.

۹. هدف گرفتن گلوله موی بزرگ: راهنمای سازمان‌ها برای زنده ماندن، نوشته گوردون مکنزی

این کتاب توسط جان وولپرت، رئیس کمیته راهبری Baseline Protocol پیشنهاد شده است. او در مصاحبه با کوین تلگراف گفت که یکی از کتاب‌های مورد علاقه او کتاب Orbiting the Giant Hairball: A Corporate Fool’s Guide to Surviving with Grace است.

مطالب نوشته شده در این کتاب، تحولات حرفه‌ای که نویسنده کتاب در راستای یادگیری نحوه پرورش نبوغ خلاقانه متحمل شد را به اشتراک می‌گذارند. همچنین روش تبدیل شدن سازمان‌های نوآور به یک گلوله موی بزرگ یا همان giant hairball را توضیح می‌دهد که در واقع روندی است که باید طی شود تا این سازمان‌ها به مجموعه پیچیده‌ای از قوانین و سیستم‌هایی تبدیل شوند که در نهایت به عرفی متوسط و همسو با سطح جامعه منجر می‌شود.

این کتاب روایت کم نظیری از چگونگی زنده نگه داشتن خلاقیت در بطن شرکت‌ها و چگونگی هماهنگ کردن اهداف مورد نظرمان به صورت همراستا با سازمان‌ها و جامعه است.

۱۰. جعبه، نوشته مارک لوینسون

معرفی کتاب The Box توسط آلیستر رنی مدیر کل IBM Blockchain توصیه شده است. بر اساس گفته‌های Rennie، این کتاب در مورد داستان چگونگی پیدایش حمل و نقل کانتینری روایت می‌کند.

این کتاب یک داستان عالی به همراه بینش خوبی از چگونگی چنین تغییر سیستمی از جمله دیدگاه خوبی در مورد استانداردها، حق ثبت اختراع و تاثیر نظارتی را ارائه می‌کند و ما را به سمت منفعت اقتصادی بی‌نظیری سوق می‌دهد. The Box واقعا با من ارتباط برقرار کرد تا جایی که حتی بخش‌هایی از آموزه‌های این کتاب را به شکل همزمان در TradeLens که یک سیستم مبتنی بر بلاک چین در راستای چگونگی تغییر نحوه به اشتراک‌گذاری و استفاده از داده در اکوسیستم حمل و نقل اقیانوسی است، به صورت اجرایی مورد استفاده قرار دادم.

کتاب The Box در ایران با نام “کانتینر” منتشر شده و مترجم آن محسن شفیع زاده است. کانتینر را می‌توانید از انتشارات دنیای اقتصاد تهیه کنید.


بیشتر بخوانید: ۱۰ کتاب برتر که رهبران فکری کریپتو آنها را توصیه کرده اند!


جمع بندی

کتاب‌ها نقشی اساسی در شکل گیری رفتار و بینش ما بازی می‌کنند. در این مقاله، ما به معرفی کتاب های برتر سال ۲۰۲۰ از نظر پیشگامان دنیای بلاک چین پرداختیم. برخی از این کتاب‌ها در ایران ترجمه و چاپ شده‌اند و برخی دیگر نیز هنوز چاپ نشده‌اند. شما می‌توانید با تهیه این کتاب‌ها از مطالب گفته شده در آنها استفاده کنید.


54321
امتیاز 4 از 1 رای

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر